články

Knižní tipy: Po stopách Sherlocka Holmese
04.08.2015
VELKÁ BRITÁNIE  - Články VELKÁ BRITÁNIE

Knižní tipy: Po stopách Sherlocka Holmese

Slavný detektivní příběh baskervillského psa se stal pro generace čtenářů pozvánkou do pochmurného kraje dartmoorských blat. Publikace Nakladatelství Brána Po stopách Sherlocka Holmese – ač to název nenapovídá – je vlastně podrobným cestopisem, který zavede čtenáře do tohoto tajuplného kraje v jižní Anglii. Kraje, kterému vytvořil věčný pomník Arthur Conan Doyle. A právě světově úspěšná detektivka stála i u počátku zájmu autora Františka Nepraše o svérázný kus země v hrabství Devon.


Chorvatsko, jak ho neznáte (1. díl) aneb Na lodi deltou Neretvy
30.07.2015
CHORVATSKO - Články CHORVATSKO

Chorvatsko, jak ho neznáte (1. díl)
aneb Na lodi deltou Neretvy

Když jsem vystoupil z letadla v Dubrovníku, byl jsem najednou obklopen tisícovkami milovníků krásného chorvatského pobřeží, mířících za odpočinkem a mořem. Takové Chorvatsko zná pravděpodobně každý. Přibližně hodina jízdy autem od Dubrovníku směrem na Split… a jsme v městečku Opuzen, centru úplně jiného Chorvatska. V království Hajduku, kde uvidíte staré rybáře, jak ošetřují své sítě, kde se soutěží ve vaření rybího guláše, pluje na starých loďkách po chladných a čistých vodách rozvětvené říční delty, kde lze pozorovat stovky druhů ptáků včetně orlů a pelikánů, pěstuje se dobré víno a olivy a kudy před sto lety na své poslední cestě do Sarajeva plul František Ferdinand d´Este. Vítejte v deltě Neretvy, kterou místní obyvatelé někdy nazývají chorvatskou Amazonkou.


Komerční prezentace:4 věci, které si ohlídat před cestou do Chorvatska
29.07.2015

Komerční prezentace:
4 věci, které si ohlídat před cestou
do Chorvatska

Mezi nejoblíbenější destinace Čechů patří bezpochyby Chorvatsko. Turistická sezóna se rozjela naplno a za krásami Jaderského moře vyráží autem desítky tisíc Čechů. Pokud se chystáte na svou první cestu, připravili jsme pro vás přehled 4 důležitých věcí, na které byste neměli zapomenout.


František Nepraš: Po stopách Sherlocka Holmese na dartmoorská blata
23.07.2015
VELKÁ BRITÁNIE  - Články VELKÁ BRITÁNIE

František Nepraš: Po stopách Sherlocka Holmese na dartmoorská blata

Slavný detektivní příběh baskervillského psa se stal pro generace čtenářů pozvánkou do tajuplného a pochmurného kraje dartmoorských blat. Kniha Arthura Conana Doyla stála i u počátků zájmu Františka Nepraše o svérázný kus země v hrabství Devon. František Nepraš se na dartmoorská blata a do jejich okolí vydal již desetkrát a výsledkem jeho dlouholetého poznávání je kniha Po stopách Sherlocka Holmese, která na jaře vyšla v nakladatelství Brána. V rozhovoru pro www.cestomila.cz vypráví František Nepraš o atmosféře blat, místech, která jsou spojena s proslulým detektivem, popisuje nejen místní bažiny a další přírodní pozoruhodnosti, ale také lidi, jejich jídlo a třeba i pivní kulturu. Doporučí svá oblíbená místa na blatech včetně tórů a vypráví o českých válečných stopách, které v Dartmooru objevil.


Myanmar: Vlakem přes viadukt Gokteik
10.07.2015
MYANMAR  - Články MYANMAR

Myanmar: Vlakem přes viadukt Gokteik

Už jste někdy jeli rychlostí kroku nad propastí barmského kaňonu? Gokteik patří k nejproslulejším železničním viaduktům světa. Co dříve sledovat? Výhled do rokle strašně hluboko dole, nebo nejisté pomalé popojíždění strojvedoucího? Necelý kilometr musí každému připadat jako věčnost. Úzké koleje jako z párátek vržou pod tíhou mašinky, ta se sune pomalu a opatrně, takže máme dostatek času si přes sto let staré dílo užít.


Myanmar: Hsipaw a festival Bawgyo
02.07.2015
MYANMAR  - Články MYANMAR

Myanmar: Hsipaw a festival Bawgyo

Hsipaw nemá architektonické památky jako Bagan ani plovoucí vesničky jako Inle, ale nadchne svým přirozeným charakterem a svěžestí horských vesniček. Asi proto tady baťůžkáři nakonec zůstanou déle než původně plánovali.


Zastavení na Vysočině: Polná aneb Po stopách židovských i mrkvancových
28.06.2015
ČESKO - Články ČESKO

Zastavení na Vysočině: Polná aneb
Po stopách židovských i mrkvancových

Pohnutý osud židovského osídlení Vysočiny je zapsán v historii mnoha míst včetně Třebíče, jejíž stará židovská čtvrť je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Výrazné stopy zanechali Židé i v městečku Polná, v níž jejich život vyhasl v roce 1942, kdy byli odsunuti do koncentračních táborů. Díky projektu, financovanému z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj, ale jedinečné architektonické a kulturní židovské dědictví v Polné ožilo – v podobě rekonstruovaných objektů synagogy a rabínského domu.


Myanmar: Inwa a Amarapura aneb Víme, jak restartovat PC, ale z čeho pochází nit?
22.06.2015
MYANMAR  - Články MYANMAR

Myanmar: Inwa a Amarapura aneb Víme, jak restartovat PC, ale z čeho pochází nit?

Z rozpálené Mandalaje je lepší co nejrychleji utéct, nebo se tam upečete. Zastavujeme taxík a s řidičem se domlouváme, že nás za 25 000 čatů vezme na celodenní výlet směr Inwa a Amarapura. Cestou, jak jinak, staví v několika manufakturách. Je smutné, jak rychle jsme my Evropané zapomněli na starou jednoduchou práci, vždyť vidíme jen hotový kus a doba nám zaslepila oči. Za tím jedním kusem dřevěné misky na ovoce nebo ubrusem stojí práce šikovného člověka a určitá dávka jeho času. Kolik práce je potřeba například na obyčejnou špulku nitě…


Myanmar: Mandalaj (Mandalay) aneb Putování za mandalajskou esencí bytí
15.06.2015
MYANMAR  - Články MYANMAR

Myanmar: Mandalaj (Mandalay) aneb Putování za mandalajskou esencí bytí

Nahlédněme pod prašnou clonu mandalajských bran a nechme se okouzlit čarovnou krásou teakového kláštera, královského paláce i panoramatického výhledu na největší řeku země Iravadi. Pročtěme si největší knihu světa a smočme mlsné jazýčky do třtinové šťávy, v níž snad – uprostřed prachových částeček vířících stojící vzduch – najdeme i schovanou mandalajskou esenci bytí.


Myanmar: Jezero Inle aneb Jak utéci před turistickým ruchem
10.06.2015
MYANMAR  - Články MYANMAR

Myanmar: Jezero Inle aneb Jak utéci před turistickým ruchem

Lodě plné turistů a rybáři pádlující nohou a natahující ruku pro dýško za cvaknutí foťákem. Kdepak. Inle může vypadat i jinak: jeskyně se psím doprovodem, fotbalový zápas, výroba cukrové třtiny a sklenka palmového vína s místními. Přijměte pozvání na výpravu za pravým srdcem jezera schovaným pod turistickou slupkou.


Myanmar: Bagan, jak ho neznáte
08.06.2015
MYANMAR  - Články MYANMAR

Myanmar: Bagan, jak ho neznáte

40 km² a 2230 malých, velkých, baňatých i hranatých templů. Vyprahlá prašná půda, sběrači mincí a masa turistů cvakajících foťákem při západu slunce. Tak to je Bagan z prospektů cestovních kanceláří. A co takhle časem dýchající malinké charismatické pagody z okrově zbarvených cihel, kaktusové hradby, pastevci v klapajících dřevácích a hadí překvapení v e-biku? I takový je Bagan, starobylé duchovní centrum Myanmaru.


08.06.2015

Komerční prezentace:
Zapomeňte na klasiku. Zkuste netradiční dovolenou

Také byla vaše každá předchozí dovolená naprosto stejná? Tedy většinou taková, kdy jste vyrazili do některé z evropských destinací, kde jste většinu času trávili na pláži? Pokud ano, je ideální čas na to, zažít něco zcela jiného. A ideální novinkou je dovolená Albánie. Tato země rozhodně nepatří mezi ty tradiční, ale zcela určitě vás nadchne. A to z toho důvodu, že si zde můžete užít nejenom zajímavého komfortu, ale celá země láká také k tomu, abyste poznali mnoho zajímavých míst. Především potom horských oblastí, které patří mezi ta nejzajímavější místa, která můžete vidět.


08.06.2015

Komerční prezentace:
Užijte si relaxaci, ale i zdravotní procedury

Na dovolenou nemusíme jezdit jenom za účelem odpočinku. Jsou totiž i jiné důvody, proč vyrazit na zajímavá místa. A jedním z takových důvodů je i možnost výrazně prospět našemu tělu. Dobrým tipem jsou v tomto směru slovenské koupelové město Piešťany. Právě zde se totiž nacházejí zdraví prospěšné koupele, které dokážou pomoci v případě zdravotních problémů lidem všech generací.


Pivovar Dalešice: Jako by se vrátili Dreherové
06.06.2015
ČESKO - Články ČESKO

Pivovar Dalešice: Jako by se vrátili Dreherové

Na dvoře dalešického pivovaru nás přivítal správce a řídící (tak to má na vizitce) Ladislav Urban a doslova z něj sršela radost z toho, že nám může představit, jak žije pivovar, který byl v roce 1999 děsivou ruinou. Není divu, díky energii a schopnostem současných majitelů pivovaru se vrátil do života objekt, v němž se v roce 1980 natáčel film Postřižiny. Na komín po vzoru Pepina Jaromíra Hanzlíka a dlouhovlasé paní správcové Magdy Vašáryové nás ale Ladislav Urban nepustil: „Nevím, nevím, já Vás tam pustím, Vy spadnete a pak o tom napíšete,“ žertoval. A tak jsme nerušili čapí rodinku, která na komíně hnízdí. Nuže, vítejte v pivovaru filmových Postřižin.


05.06.2015

Komerční prezentace:
Dejte si pozor, ať vaše cesta do Chorvatska neskončí zadržením ve vazbě

Finsko, Island a Slovinsko. To jsou země s nejpřísnější spodní hranicí minimální hloubky dezénu u letních pneumatik. Při průjezdu těmito zeměmi byste měli počítat s tím, že dezén vašich letních pneumatik musí mít hloubku minimálně 3 milimetry. Tento fakt se týká několika tisícovek Čechů, kteří každoročně vyráží autem na dovolenou do Chorvatska. Všichni při své cestě na dovolenou totiž projedou přes území Slovinska, které je „nepříjemnou“ výjimkou mezi ostatními státy, přes které se můžete do Chorvatska vydat – Rakousko, Slovensko i Maďarsko mají spodní hranici na 1,6 milimetrech. Stejná hranice platí i v Chorvatsku.


Komerční prezentace:Žijte wellness život. Tipy na cestování, které léčí a zbaví vás hned stresu!
03.06.2015

Komerční prezentace:
Žijte wellness život. Tipy na cestování, které léčí a zbaví vás hned stresu!

Wellness – fenomén dnešní doby. Není to jen vířivka se šampaňským. Co slovo wellness znamená a odkud se vzalo? Čtěte dál a dozvíte se nejen to, ale dáme i pár tipů, kde si to pravé wellness dosyta užít.


Komerční prezentace:Cestujeme za...
27.05.2015

Komerční prezentace:
Cestujeme za...

Cestování je jedním z nejrozšířenějších koníčků po celém světě. Je nekonečně mnoho způsobů, jak si ho užít. Na vlastní pěst, s agenturou, s batohem na zádech, s partnerem, pouze s knihou… Inspirovali jsme se v zážitkové agentuře ESENNCE, která nabízí netradiční zážitky v ČR, za kterými se vyplatí cestovat.


Michal Thoma: Ani bhútánský dotazník štěstí nedokáže na vše odpovědět
16.05.2015
BHÚTÁN - Články BHÚTÁN

Michal Thoma: Ani bhútánský dotazník štěstí nedokáže na vše odpovědět

Fotograf a publicista Michal Thoma létá pravidelně do Himálaje již od roku 2003 a jednou z jeho nejoblíbenějších cestovatelských destinací je Bhútán. Michal Thoma ho procestoval křížem krážem a v současnosti také provází turisty toužící po poznání této daleké himálajské země. V rozhovoru pro www.cestomila.cz vypráví Michal Thoma o cestování Bhútánem, doporučuje trek, kterému se říká „Malý Snowman“, vzpomíná na krátké popovídání s bhútánským králem a vysvětluje, jak je to s proslulým bhútánským štěstím.


Skrytá místa Paříže
11.05.2015
FRANCIE - Články FRANCIE

Skrytá místa Paříže

Milovníci historie, literatury, filmu a romantiky znají město nad Seinou detailně a mají své sny o místech, která by chtěli spatřit na vlastní oči. Jak město vzniklo a v průběhu staletí se proměňovalo až v nejvelkolepější hlavní město, se dozvíme v románu Edwarda Rutherfurda Paříž. Památky v Paříži zabydluje reálnými lidmi, potomky několika rodin, s nimiž sledujeme proměnu hlavních symbolů města – gotické majestátnosti Notre Dame, královského paláce Louvru, oslnivého lesku Versailles a do nebe čnící železné jehly Eiffelovy věže. To jsou také hlavní cíle návštěvníků, které musí při prvních zájezdech do Paříže prozkoumat.


Knižní tipy: Ztracená místa, tajná města a jiné záhady na mapě světa
26.04.2015

Knižní tipy: Ztracená místa, tajná města
a jiné záhady na mapě světa

Publikace nakladatelství Jota Ztracená místa, tajná města a jiné záhady na mapě světa je částečnou odpovědí na současný stesk po starých objevitelských cestách. Autor Alastair Bonnett – profesor sociální geografie na univerzitě v Newcastlu – uspokojí také poptávku po zeměpisných kuriozitách. Nenapadá vás co nejexotičtější a nejšílenější cíl pro další výpravu do světa? Kniha nabízí 47 neobvyklých míst po celém světě, z nichž mnohá jsou ovšem turisticky nedostupná.


Nalezené položky: 778 « První | < Předchozí | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | Další > | Poslední »

Potřebujete napsat článek?
Máte zájem o reklamu?
Chcete nám nabídnout váš článek?
Kontaktujte nás.