Cestování, výlety, turistika – Cestomila

Motto: Cestujme s touhou poznat a dozvědět se.

Foto týdne

Foto týdne (Petr Nejedlý): Amorgos je hornatý ostrov, jehož nejznámější památkou je podivuhodný klášter Hozoviotissa „přilepený“ na útesu asi dvě stovky metrů nad mořskou hladinou. Pouhých 126 kilometrů čtverečních a dvě tisícovky obyvatel. Východní pobřeží ostrova je hodně dramatické, útesy, vlny rozbíjející se o skály. Přestože je ostrov v některých místech široký pouze několik kilometrů, táhne se jím horský hřeben, jehož nejvyšší vrchol Chorafakia dosahuje do nadmořské výšky 823 metrů.

Choustník aneb Po žebříku do Milána
27.11.2013
ČESKO - Články ČESKO

Choustník aneb Po žebříku do Milána

Zlatý žebřík v modrém štítu, takovým erbem se pyšnili páni z Choustníka díky jednomu ze svých předků jménem Jindřich, který žil v dobách, kdy hrad Choustník ještě nestrážil jihovýchodní Táborsko. A nebyl to samozřejmě žebřík ledajaký. Byl symbolem statečnosti, vždyť Jindřich byl prvním, kdo přelezl hradby Milána během dobývání v roce 1158, v němž se vyznamenali ozbrojenci českého knížete Vladislava II.


Japan Rail Pass
24.11.2013
JAPONSKO - Články JAPONSKO

Japan Rail Pass

Co je to Japan Rail Pass? JRP je časová jízdenka na japonské dráhy označované často zkratkou JR. Lze ho zakoupit mimo území Japonska. Japan Rail Pass má 1. třídu označenou jako GREEN a 2. třídu označenou ORDINARY. Japan Rail Pass je možné zakoupit na 7, 14 a 21 dní.


Preikestolen v zimě aneb Na skok do země fjordů
17.11.2013
NORSKO - Články NORSKO

Preikestolen v zimě
aneb Na skok do země fjordů

Místem přistání je Stavanger, město na jihozápadě Norska. Cílem Preikestolen, ohromující kolmá kamenná terasa tyčící se do výšky 604 metrů nad hladinu Lysefjordu.


Jan Pala aneb Skialpové dobrodružství na kamčatských vulkánech
13.11.2013
RUSKO - Články RUSKO

Jan Pala aneb Skialpové dobrodružství
na kamčatských vulkánech

Jan Pala je předsedou komise tradičního skialpinismu Českého horolezeckého svazu a autorem knihy Hory a sníh – publikace, která je vlastně učebnicí skialpinismu a lyžování v terénu. Jan Pala je také tvůrcem webových stránek http://mountainski.cz. V rozhovoru pro www.cestomila.cz vypráví Jan Pala o svých cestách na dalekou Kamčatku a skialpinismu na aktivních vulkánech.


Alena Oberfalzerová: Mongolskem na koni i ve furgonu
05.11.2013
MONGOLSKO - Články MONGOLSKO

Alena Oberfalzerová:
Mongolskem na koni i ve furgonu

PhDr. Mgr. Alena Oberfalzerová, Ph.D., vedoucí semináře mongolistiky v Ústavu jižní a centrální Asie FF UK v Praze, říká o cestách do Mongolska, že jede „domů“. Jako první mongolistka nemongolského původu dostala zlatou medaili mongolské státní univerzity (za publikaci Metaphors and Nomads v angličtině). Domů se vrací každý rok a Mongolskem procestovala tisíce kilometrů autem i na koni. V rozhovoru pro www.cestomila.cz Alena Oberfalzerová vypráví, že ohromné mongolské prostory ucítíte již v letadle, doporučuje naučit se alespoň pár mongolských vět a nezneužívat mongolskou pohostinnost. A popisuje cestování mongolskými pláněmi autem i na koni.


Bečov nad Teplou: Šibeniční vrch aneb Jak si kat vybíral manželku
26.10.2013
ČESKO - Články ČESKO

Bečov nad Teplou: Šibeniční vrch aneb Jak si kat vybíral manželku

Kilometr jižním směrem od zámku v Bečově nad Teplou stojí na kopci pozůstatky šibenice, k nimž vede naučná stezka Šibeniční vrch. První informační zastávka je jen pár desítek kroků od vstupu do areálu bečovského zámku. Stezka se věnuje hrdelním soudům, tortuře, šibeničním průvodům, dozvíte se, co se dělo, když se katovi poprava nevydařila i jak bylo nakládáno s těly popravených. Úděsnou minulost má Šibeniční vrch dávno za sebou, dnes je údajně oblíbeným dostaveníčkem mladých.


Komerční prezentace:Cestování po Itálii: lyže i památky
24.10.2013

Komerční prezentace:
Cestování po Itálii: lyže i památky

Chystáte-li se zrovna teď do Itálie, můžete už vyrazit na mimosezónní lyžování na některý z alpských ledovců nebo si užít podzimní romantiku v historických městech. Itálie je prostě destinací, kam proudí návštěvníci, jak je rok dlouhý.


Hrad Ronov:Panství Viléma, jenž miloval půtky
20.10.2013
ČESKO - Články ČESKO

Hrad Ronov:
Panství Viléma, jenž miloval půtky

Čedičový kužel Ronova nabízí z výšky 552 metrů překrásné výhledy do dalekého okolí. Severozápadním směrem vystupuje z roviny kopec Ralsko, v dálce v oparu se ztrácí Ještěd. Jihozápadním směrem se tyčí pouze čtyři kilometry vzdálený Vlhošť a mnohem dále lze rozeznat zdi hradu Bezděz. Kuželovitý suk Ronova je potomkem sopečné činnosti, která v tomto kraji skončila dávno před zrodem lidského rodu, potomkem ztraceného vulkánu, odstraněného erozí trvající miliony let.


Riva del Garda: Outdoorový nářez na obrazech quattrocenta
13.10.2013
ITÁLIE - Články ITÁLIE

Riva del Garda:
Outdoorový nářez na obrazech quattrocenta

„Na Carpacciových obrazech vypadají Benátky nachlup stejně jako dnes, jenomže bez turistů.“ Tak popisoval Karel Čapek světově proslulé město kanálů. Ale benátská krása jako by se zastavila i na březích Lago di Garda. Balkónky, průčelí, podloubí, okna schovaná za okenicemi, okázalé štukatérství, mramor, kašny, portály, orientalismus, všechny myslitelné krásy všech stylů. Dnešní Riva del Garda je ovšem nejen krásou, ale především jedním velkým outdoorovým nářezem. Vždyť malíři quattrocenta nekrotili katamarán na větrem rozvlněném jezeře, neřítili se na horském kole o tisíc metrů níže po úzkých stezkách, ani je lanovka nevyvezla o 1700 metrů výše, aby se kochali ptačím pohledem na modravé vody i sluncem zalité hory. A nebe nad jejich hlavami nebrázdili paraglidisté.


Komerční prezentace:Izrael aneb Kde se každý tak trochu vznáší
08.10.2013

Komerční prezentace:
Izrael aneb Kde se každý tak trochu vznáší

Z malé země uprostřed Evropy má člověk díky zpravodajství občas pocit, že Izrael je neustále uprostřed válek a atentátů. Stačí ale pár kroků večerním Jeruzalémem a Tel Avivem a návštěvník pozná pulzující život optimistických lidí plných humoru, kterým každodenní problémy nevypálily viditelná znamení. Není divu, že zesnulý izraelský spisovatel českého původu Viktor Fischl napsal v jedné své povídce o Jeruzalému: „V tomhle městě se každý tak trochu vznáší. Je potřeba ho trošku stáhnout aby rozeznal rozdíl mezi snem a skutečností.“


Bronislav Ostřanský: Díky lásce se askeze přerodila v súfismus
04.10.2013
SÝRIE - Články SÝRIE

Bronislav Ostřanský:
Díky lásce se askeze přerodila v súfismus

PhDr. Bronislav Ostřanský, Ph.D. pracuje v oddělení Blízkého východu v Orientálním ústavu AV ČR a specializuje se na islámskou mystiku a lidovou religiozitu. V roce 2004 mu vyšla kniha „Dokonalý člověk a jeho svět v zrcadle islámské mystiky“, která se stala inspirací k rozhovoru pro www.cestomila.cz. Bronislav Ostřanský vzpomíná, jak se učil v mešitě na úpatí hory Kásijún, v níž je hrobka Velkého mistra i na slavnostní ramadánové noci, popisuje, jaký význam má láska v súfismu a obává se, že názory a postoje muslimů a jejich odpůrců, jsou vzdálené více než v minulosti.


Knižní tipy: Írán plný mučedníků
01.10.2013
ÍRÁN - Články ÍRÁN

Knižní tipy: Írán plný mučedníků

Poutavé, místy drsné a syrové vyprávění – k hrobkám světců, k nimž míří nekonečná procesí, do hlučných průvodů kajícných věřících i na soukromé duchovní rituály, kam obvykle může pouze pravověrný muslim.


Aleš Opekar: Cestování je můj další hudební nástroj
30.09.2013
KAPVERDY

Aleš Opekar:
Cestování je můj další hudební nástroj

PhDr. Aleš Opekar CSc., muzikolog, publicista, kritik, pracuje jako dramaturg world music, jazzové, alternativní a etnické hudby na stanici Český rozhlas Vltava. Přednáší na vysokých školách, publikuje v odborném tisku, v 90. letech například pro časopis Rock & Pop seriál z USA pod názvem Stručný americký pop zeměpis. Je autorem knih Excentrici v přízemí a Matadors – Beatová aristokracie z Prahy. Spolupracoval s ČT na výrobě dokumentárního cyklu Bigbít. V rozhovoru pro www.cestomila.cz Aleš Opekar vzpomíná na své dvě cesty na africké festivaly – na Kapverdské ostrovy a do Jihoafrické republiky.


Smraďoch – ponuré sirovodíkové zákoutí uprostřed rašelinných smrčin
21.09.2013
ČESKO - Články ČESKO

Smraďoch – ponuré sirovodíkové zákoutí uprostřed rašelinných smrčin

Výdechy sirovodíku a oxidu uhličitého pod hladinou malých tůněk, všude kolem rašelinné smrčiny. Tato lokalita severně od Mariánských Lázní se jmenuje Smraďoch, ale lidé se nemají čeho obávat, plyny jsou těžší než vzduch, drží se dole u země, nedýchatelné prostředí zabíjí pouze hmyz, drobné savce nebo ptáky, dostanou-li se do blízkosti výdechů. I nepatrné množství sirovodíku je zdaleka cítit, jméno Smraďoch je pro lokalitu naprosto odůvodněné.


Arco – Rock Master Festival 2013 a povídání s Adamem Ondrou
11.09.2013
ITÁLIE - Články ITÁLIE

Arco – Rock Master Festival 2013
a povídání s Adamem Ondrou

V atraktivním prostředí mezi divokou řekou Sarca a strmým útesem, na němž se tyčí zřícenina hradu Arco, se o víkendu setkali nejlepší lezci světa i jejich fanoušci na Rock Master Festivalu. Severoitalské městečko Arco nedaleko Trenta je nejen domovem adrenalinových sportovců, ale i těch, kteří si rádi užijí pokojnou italskou středomořskou atmosféru.


Lukáš Synek aneb Jak známost s imámem otevřela brány arbílské citadely
09.09.2013
IRÁK - Články IRÁK

Lukáš Synek aneb Jak známost s imámem otevřela brány arbílské citadely

Mgr. Lukáš Synek, PhD. – biolog, cestovatel a fotograf, je autorem knihy „Hedvábnou stezkou po stopách dávných karavan“, kterou napsal na základě půlroční expedice po legendární obchodní trase. Lukáš rád jezdí do „zemí, kam se nejezdí“. Jednou z nich je irácký Kurdistán, kam po jedné průzkumné výpravě podruhé dokonce vedl první český zájezd po pádu režimu Saddáma Husajna. V rozhovoru pro www.cestomila.cz Lukáš Synek cestu do severního kurdského Iráku doporučuje, ale upozorňuje, že Kurdistán ještě není na turistický ruch připraven. Vypráví, že arbílská citadela sice prochází rekonstrukcí a je nyní nepřístupná, ale když se znáte s místním imámem, zakázané brány se otevírají. A když stopnete v autě bratrance kurdského prezidenta, průjezd na checkpoitech je hned snazší.


NS Kladská:Bohem zapomenutý kraj to věru není
01.09.2013
ČESKO - Články ČESKO

NS Kladská:
Bohem zapomenutý kraj to věru není

„Slatiny… táhly se od západu na východ jako obrovská poušť, sem a tam křížily jejich povrch cesty… jak daleko se takto prostírají… byl to tichý, opuštěný kraj, pustý a neobdělávaný lidskýma rukama… rozpadávající se balvany ležely na vrcholu pahorku jako obr sám, mohutná odpočívající postava, vrhající stín na okolní vřes a chumáče drsné trávy… kameny jako oltáře… očekávaje oběť…na vysokých skalách žily divoké ovce, havrani a luňáci, byl to domov pro vše, co bylo osamělé.“


Knižní tipy: Svátek na zemi
01.09.2013
LIBYE - Články LIBYE

Knižní tipy: Svátek na zemi

Poušť sice neplodí trávu, plodí však hodnoty a zásady. Bezprostřední dotek pouště je pro mnohé lidi – nejen proroky a beduíny – druhým nejsilnějším dotekem v životě po doteku matky. Toto vysoce inspirativní prostředí jen musí najít svého nadaného vypravěče, který dokáže vytvořit jeho plný obraz.


Hrad a zámek Bečov nad Teplou: (Ne)tušené souvislosti a relikviář sv. Maura
18.08.2013
ČESKO - Články ČESKO

Hrad a zámek Bečov nad Teplou:
(Ne)tušené souvislosti a relikviář sv. Maura

Hrad Bečov je výletem do středověku – původní výmalba kaple a zachovalé středověké omítky z 60. let 14. století, pod okny dřevěná sedátka, na stěnách nápisy a kresby, vše též staré přes 600 let. Areál bývalého bečovského panství je veřejnosti zpravidla přístupný přibližně z jedné třetiny, pouze na několik dní v roce se otevírají i brány středověkého hradu. Nejbližší exkluzivní prohlídky hradu Bečov nad Teplou jsou na programu 7. a 8. září. A po prohlídce hradu můžete obdivovat proslulý relikviář sv. Maura, v našich krajích ojedinělý exemplář domečkového relikviáře, který je svou uměleckou hodnotou srovnáván s korunovačními klenoty.


Čínská kuchyně a její nejpodivnější jídla, která pravděpodobně nikdy nezkusíte
13.08.2013
ČÍNA - Články ČÍNA

Čínská kuchyně a její nejpodivnější jídla,
která pravděpodobně nikdy nezkusíte

V každé kultuře existují pokrmy, které se vymykají našemu pojetí jídla a stojí hodně odvahy je ochutnat. Francouzská kuchyně má plesnivé (a smrduté) sýry nebo hlemýždě a žáby. Nemusíme ale hledat za hranicemi! Podívejme se třeba na naše olomoucké syrečky nebo jitrnici z krve a střívka – příslušníci mnoha jiných národů by jistě měli velký problém tato jídla pozřít.


Nalezené položky: 824 « První | < Předchozí | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | Další > | Poslední »

Často hledáte ubytování za přijatelné ceny, kde budete mít dostatek soukromí? Podívejte se na stránku portálu MegaUbytko – chaty a chalupy pronájem, kde si zaručeně vyberete vhodné ubytování během celého roku. Pokud hledáte ubytování na Slovensku, doporučujeme Vám ubytování Velký Meder. Na Vaši dovolenou zde budete ještě dlouho vzpomínat.

anketa

Které exotické nemoci se na cestách nejvíce obáváte?

(2.2%)

Potřebujete napsat článek?
Máte zájem o reklamu?
Chcete nám nabídnout váš článek?
Kontaktujte nás.