aktuality

18.02.2018

16. ročník cestovatelského festivalu KOLEM SVĚTA

V Praze 10.–11. března 2018 v PVA EXPO PRAHA v Letňanech. Ve čtyřech přednáškových sálech se představí téměř 50 cestovatelů, dobrodruhů, fotografů, digitálních nomádů či poutníků, kteří představí země všech kontinentů v rámci svých komentovaných projekcí. Program obohatí umělecká vystoupení tanečníků z několika zemí světa. Vedle přednášek a tanců si budete moci zakoupit etnické výrobky z Asie, Afriky a Jižní Ameriky nebo cestopisné průvodce. Lákadlem budou speciality orientální či jiné exotické kuchyně.

V programu se představí digitální nomád Matouš Vinš, který procestoval v obytné dodávce Nový Zéland, režisér Petr Horký poodhalí tajemství zaniklých civilizací, Martin Úbl představí nejkrásnější treky v Peru. Velké ohlasy sbírá i poutník a spisovatel Ladislav Zibura, jehož zábavné projekce jsou stejně úspěšné jako jeho knihy. Další atraktivní projekci očekáváme od stopaře Tomáše Poláčka, kterému se podařilo projet stopem kolem celého světa. Námořník a kapitán Josef Dvorský nám přiblíží život pod plachtami krásné historické lodi La Grace.

Přesný přehled festivalových projekcí najdete na webu www.kolemsveta.cz


13.02.2018

Veletrh Holiday World

Středoevropský veletrh cestovního ruchu se koná 15. – 18. února v Praze. Holiday World je tradiční a prestižní akcí svého druhu a nejvýznamnější přehlídkou cestovních kanceláří, domácích českých regionů, národních turistických centrál cestovního ruchu a dalších služeb turistického průmyslu ve střední Evropě. Veletrh Holiday World bude rozdělen na jeden den pro odbornou veřejnost (čtvrtek) a tři dny budou patřit veřejnosti laické (pátek až neděle).

Holiday World představí nejen širokou prezentaci desítek zemí, ale i zastoupení domácích regionů. Program výstavních dnů bude na holešovickém výstavišti opravdu bohatý, nenechte si tedy ujít jedinečnou příležitost seznámit se zblízka s celým světem.

PRO VEŘEJNOST:
Pátek: 9.30 – 18.00
Sobota: 9.30 – 18.00
Neděle: 9.30 – 16.00
Více o veletrhu i doprovodném programu: www.holidayworld.cz


07.02.2018

Výjimečný stav na Maledivách

V souvislosti s aktuálním vývojem politické a bezpečnostní situace, MZV ČR doporučuje dodržování zvýšené opatrnosti při pobytu v hlavním městě Malé, vyhýbat se jakýmkoli shromážděním a demonstracím a dodržovat zásady bezpečného pohybu.


22.01.2018

Festival Tapati se blíží

Na Velikonočním ostrově, známém vysokými sochami moai, odstartuje 2. února festival Tapati. V průběhu dvou týdnů se každý den konají slavnosti spojené s původní kulturou ostrova. Soutěží se v jízdě na banánových kmenech z více než 100 metrů vysokého kopce, v tetování a pomalovávání těl, ve zpěvu tradičních starých písní a především v polynéských tancích. Nechybí ani korunovace místní královny krásy, karneval a večerní barbecue na pláži. Každovečerním vyvrcholením jsou polynéské tance. Dívky a ženy všech věků a tvarů přivádějí do varu tisíce diváků, v době festivalu se počet obyvatel ostrova určitě zdvojnásobí. Nejsou to obvyklé tance v restauraci za peníze turistů. Tady se baví domorodci mezi sebou, předhánějí se v kráse, umění a ladnosti pohybu. Poslední den festivalu se na pobřeží několik hodin po ranní mši koná „kuranto“ – každý příchozí bývá pohoštěn řádnou porcí masa na palmových listech.
Více o festivalu v článcích z Velikonočního ostrova.
http://www.easterislandspirit.com/tapati-festival.html


13.01.2018

Cestovatelský festival
GO KAMERA

18.–21.ledna 2018 se uskuteční již 21. ročník oblíbeného cestovatelského festivalu GO KAMERA, který tradičně pořádá CK LIVINGSTONE. Zvláštním tématem je Východní Afrika. Nejlepší snímky, filmy i zážitky z cest předvedou zajímavé osobnosti – cestovatelé, horolezci, dobrodruzi, fotografové, umělci, hudebníci. GO KAMERA vyrostla v největší cestovatelské setkání v Čechách i na Slovensku. Čtyřdenní maraton přednášek představí na 50 osobností. Program a další informace na www.gokamera.cz.


01.01.2018

2017 – nejbezpečnější rok v historii letecké dopravy

Podle statistik serveru http://aviation-safety.net nedošlo loni k žádné havárii civilních dopravních letadel s počtem pasažérů 15 a více. Loňský rok tak byl nejbezpečnějším v historii civilního letectví.
Bilance posledních pěti let:
2017 – 0 mrtvých
2016 – 269 mrtvých
2015 – 481 mrtvých
2014 – 920 mrtvých
2013 – 265 mrtvých
Dosud bylo nejméně obětí v roce 2013. Už rok 2016 nebyl poznamenán žádnou havárií, v jejichž troskách by našlo smrt přes 100 lidí. Poslední takovou tragédií byl let ruské společnosti Metrojet z Egypta, v němž zahynulo 224 lidí v říjnu 2015.


04.11.2017

2019 – zákaz výstupu na posvátnou skálu Uluru

Rada národního parku Uluru-Kata Tjuta definitivně rozhodla uzavřít stezku vedoucí na vrchol posvátné skály australských domorodců Uluru. Monolit, zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO, bude nepřístupný od 26. října 2019.

Už v roce 1983 předložili domorodci desetibodový seznam požadavků australské vládě. Mezi nimi bylo převedení skály do jejich vlastnictví a zákaz výstupu turistů. O dva roky později byla skála – anglicky nazývaná Ayers Rock – předána do vlastnictví domorodců za podmínky, že turistům nebude bráněno ve výstupu. Další omezení následovala, např. pro fotografování, bylo dokonce vybudováno vyhlídkové centrum pro pozorování východu slunce na naprosto nevhodném místě, objevily se cedule s nápisy, žádající turisty, aby domorodou víru respektovali a nahoru nechodili.

Nahoře na Uluru totiž vede jakási síť duchovních a přírodních sil spojených s předky a nadpřirozenem, Evropané pro její popsání užívají anglický výraz „dreaming“. Jedná se o neviditelný svět duchů a tvůrců dnešního světa, mocných hadů atd. Domorodci, znající spirituální svět Uluru, zároveň cítí určitou odpovědnost za smrt téměř 40 lidí, kteří – buď pádem nebo na infarkt – zemřeli během výstupu na Uluru.

Uluru je běžně označován za největší monolit světa (některé zdroje udávají dvakrát větší Mt. Augustus). Skála se tyčí do výšky 348 metrů nad rovinatou okolní krajinu a geologové odhadují, že devět desetin monolitu je pod zemí, že tedy zasahuje přibližně 3 kilometry hluboko. Stáří Uluru je odhadováno až na 600 milionů let. Prvním bělochem, který spatřil Uluru, byl Ernest Giles, psal se rok 1872.

Lezecká stezka na Uluru byla v posledních letech často uzavřená kvůli domorodým slavnostem i větru a kluzkému terénu po dešti. K definitivnímu uzavření stezky dojde 26. října 2019, přesně 34 let poté, co byl park předán do rukou aboridžinců.

Více o životě domorodých aboridžinců v rozhovoru s Ondřejem Smeykalem:
Určité rytmy didgeridoo nikdy neuslyšíte


01.11.2017

Saúdská Arábie bude vydávat turistická víza

Získání saúdskoarabského víza bez místního ručitele (tzv. sponzora) je v současnosti nemožné, turistická víza neuděluje SA vůbec. Podle webových stránek Arab News (citují noviny Al Watan) jsou saúdské úřady nakloněny brzké změně a připravují plán na vydávání individuálních turistických víz. V první fázi zavádění budou víza k dispozici pouze turistickým skupinám prostřednictvím autorizovaných cestovních kanceláří. Nelze ovšem předpokládat, že by se jednalo o masovou turistiku a že by se nemuslimským návštěvníkům otevřela nejsvatější města islámu Mekka a Medína. Na seznamu památek UNESCO jsou např. archeologické naleziště Al-Hijr s více než stovkou nabatejských hrobek a centrum starého hlavního města Saúdů at-Turaif v oáze ad-Dir´iyah.

Starší rozhovor s arabistou Pavlem Ťupkem o Saúdské Arábii, v němž Pavel Ťupek hovoří o cestování v SA, o saúdských ženách i mužích, o gastarbeitrech, saúdském pokrytectví i radikálním náboženském vzdělávání. A také doporučuje, co si o saúdské kultuře přečíst.


24.10.2017

MZV: Mor na Madagaskaru

Ministerstvo zahraničních věcí ČR upozorňuje, že v posledním období je na území Madagaskaru zaznamenáno již celkem 610 případů nakažení morem (plicním a dýmějovým), z toho 63 úmrtí. Velký počet případů nákazy se vyskytuje v oblasti hlavního města Antananarivo, choroba se však šíří celým ostrovem. Již počátkem roku 2017 byl zaznamenán zvýšený výskyt dýmějového moru v jižní oblasti Madagaskaru. V posledních měsících září/říjen se však rapidně zvýšil počet nakažených plicním morem.
Plicní mor se přenáší kapénkovou infekcí přímo z člověka na člověka a je mnohem nebezpečnější než ostatní dvě formy – septická a dýmějová. Plicní forma probíhá jako těžký zápal plic s velmi vysokou úmrtností. Působí velice rychle, může být smrtelná do 24 hod. Plicní mor patří mezi nejsmrtelnější infekční choroby.
Dýmějová forma moru je přenášena blechami, které se infikovaly na nakaženém zvířeti. Madagaskar se s morovou nákazou, kterou šíří krysy a blechy, potýká už celá desetiletí.


02.09.2017

Statistika bezpečnosti
v evropských městech

Mezi nejnebezpečnější města Evropy patří největší švédská, norská a francouzská města, úplně nejhorší úroveň kriminality má Marseille. To je výsledek srovnání zločinnosti podle statistického serveru www.numbeo.com.

Druhá nejnižší bezpečnost je podle těchto webových stránek v Neapoli, která byla kdysi tak krásná, že po její návštěvě už mohl člověk v pokoji umřít. Do desítky nejhůře hodnocených měst patří mj. i evropská metropole Brusel, dále Paříž, norská města Oslo a Bergen a také švédská Stockholm a Malmö. Naopak k nejbezpečnějším metropolím Evropy patří hlavní města Estonska, Švýcarska, Slovinska, Chorvatska, Rakouska a České republiky.

Cestomila podle serveru Numbeo porovnala 50 evropských měst. Kritériem je bezpečnost při procházce městy ve dne (první číslo) a v noci (druhé číslo). Čím vyšší index, tím nižší kriminalita. Žebříček je srovnán podle bezpečnosti ve dne, protože se nejvíce turistů pohybuje ve městech za denního světla. Z velkých zemí jsou v žebříčku obvykle a maximálně dvě města (nechybí hlavní, plus další známé), z menších většinou pouze metropole. V seznamu nejsou města nejmenších evropských zemí (Lucembursko, Andorra apod.). Z žebříčku vyplývá, že např. Bern, Záhřeb či Praha jsou v noci bezpečnější než Stockholm, Paříž a Oslo ve dne.

Tallinn 97, 72
Bern 96, 77
Lublaň 94, 76
Záhřeb 95, 77
Vídeň 94, 77
Praha 94, 73
Brno 94, 69
Curych 92, 81
Kodaň 92, 76
Nikósie 92, 72
Madrid 91, 74
Bělehrad 90, 72
Varšava 90, 66
Bratislava 90, 65
Lisabon 90, 65
Turku 89, 86
Salzburg 89, 75
Reykjavík 89, 74
Helsinky 88, 74
Split 88, 69
Bukurešť 88, 66
Vilnius 88, 56
Skopje 86, 54
Sofie 85, 52
Budapešť 83, 58
Antverpy 83, 51
Barcelona 82, 62
Berlín 82, 59
Sarajevo 82, 58
Riga 82, 53
Tirana 80, 56
Rotterdam 79, 56
Porto 79, 51
Amsterdam 78, 64
Atény 78, 45
Kyjev 78, 43
Řím 74, 45
Podgorica 72, 56
Londýn 72, 47
Manchester 72, 31
Bergen 71, 59
Brusel 71, 37
Stockholm 70, 46
Dublin 70, 44
Oslo 68, 50
Paříž 66, 46
Malmö 66, 46
Hamburk 63, 42
Neapol 56, 29
Marseille 53, 31


22.08.2017

Přímé lety Praha – Dauhá

Přímé letecké spojení mezi Prahou a Dauhá je novinkou srpna. Qatar Airways nabízejí lety za přibližně 21 tisíc Kč. Čeští občané zároveň nebudou muset předem žádat o víza, ale při vstupu do Kataru jim bude bez finančních poplatků poskytnut dokument, na jehož základě budou moci v zemi strávit až 90 dní. Nejlevněji létá do Dauhá turecká nízkonákladová společnost Pegasus Airlines, letenky stojí kolem 12 000 Kč, přestupuje se v Istanbulu.


06.08.2017

Varování před cestami

Ministerstvo zahraničních věcí ČR varuje před cestami do následujících států nebo některých jejich částí, kde hrozí vysoké nebezpečí teroristických útoků, únosů nebo ozbrojených konfliktů.
Afghánistán, Alžírsko, Čad, Egypt, Irák, Jemen, Jižní Súdán, Kamerun, Keňa, Konžská demokratická republika, Libye, Mali, Niger, Nigérie, Pákistán, Somálsko, Středoafrická republika, Súdán, Sýrie.


27.05.2017

Tunisko: Doporučení MZV k cestám

Ministerstvo zahraničních věcí ČR vyzývá občany ČR při cestách do Tuniska k maximální obezřetnosti, doporučuje vyhýbat se místům s velkou koncentrací osob, individuálnímu cestování po zemi a nočnímu cestování mimo nejdůležitější silniční trasy.

Výjimečný stav vyhlášený dne 24. 11. 2015 byl opětovně prodloužen do 17. 06. 2017 a platí pro celé území Tuniska. Po teroristických útocích v muzeu Bardo, turistickém centru Sousse a proti bezpečnostním silám v loňském roce zavedly tuniské úřady zesílená bezpečnostní opatření, zvláště v Tunisu a kolem turistických cílů.

MZV ČR důrazně nedoporučuje cestovat do oblastí kolem hranic s Alžírskem a Libyí, do horských oblastí guvernátů Kasserine a Kef, ve kterých pravidelně probíhají vojenské antiteroristické akce. Dále MZV ČR nedoporučuje cestovat do oblasti měst Siliana, Kairouan a Kasserine, do pouštní zóny jižně od linie Bir Rijm Maatoug – Borj Bourguiba – Ben Guerdan a do horské oblasti na severozápadě Tuniska.


19.05.2017

Budeč – prohlídky nejstarší stavby v ČR

Rotunda sv. Petra a Pavla na Budči je nejstarší stojící stavbou v České republice. Hradiště Budeč na návrší nad obcí Zákolany můžeme považovat za jeden ze symbolů české státnosti. Archeologové prokázali osídlení tohoto místa knovízskou kulturou, tedy již v pozdní době bronzové a na počátku starší doby železné. Návštěvníci si ji mohou prohlédnout v rámci prohlídek organizovaných Sládečkovým vlastivědným muzeem v Kladně.
První letošní prohlídky se konají 28. a 29. května.
Více na www.omk.cz


15.05.2017

Den Omara Chajjáma

18. května slaví v Íránu „Den Omara Chajjáma“, jehož nesmrtelná čtyřverší u nás vydalo nakladatelství Dar Ibn Rushd.
O staré perské a arabské poezii se dočtete v článku:
http://www.cestomila.cz/clanek/7-siraz-pres-hory-a-doly-do-iranske-krcmy
nebo v rozhovorech s Milošem Mendelem, Charifem Bahbouhem a Zuzanou Kříhovou:
http://www.cestomila.cz/clanek/247-rozhovor-s-milosem-mendelem
http://www.cestomila.cz/clanek/271-rozhovor-s-charifem-bahbouhem
http://www.cestomila.cz/clanek/590-iranistka-zuzana-krihova-o-iranskych-zenach-i-muzich


27.04.2017

Keňa: Bezpečnostní situace

V souvislosti se všeobecnými volbami stanovenými na 8. srpna probíhá v Keni aktivní předvolební agitace, která je spojená se zvýšeným rizikem násilností. MZV ČR proto doporučuje vyhnout se všem předvolebním shromážděním a případným demonstracím. Během pobytu v Keni doporučuje zachovávat zvýšenou míru ostražitosti a sledovat místní informační zdroje (televize, rozhlas, oficiální průvodci) pro aktualizaci situace. MZV ČR dále z bezpečnostních důvodů nedoporučuje cestovat do chudinských čtvrtí v Nairobi, Mombase a dalších střediscích a rozhodně se vyhnout 100 km pásu od pobřeží podél hranice se Somálskem a Etiopií.


21.04.2017

24. duben – genocida Arménů

24. duben je udáván za počátek genocidy Arménů. V letech 1915–1917 zahynulo během deportací a vraždění v Osmanské říši přes milion Arménů. Turecko ovšem připouští jen přibližně 300 000 mrtvých, které označuje za oběti války, a odmítá označení genocida.
24. dubna 1915 osmanské úřady zatkly asi 250 arménských intelektuálů v Istanbulu, což byl počátek nelítostného vyvražďování. Osmanská armáda donutila Armény po celé říši bez ohledu na věk a pohlaví opustit domovy a pochodovat stovky kilometrů nehostinnou krajinou bez jídla a vody, dokud neumírali vyčerpáním. Pogromy na arménské obyvatele ovšem byly v osmanské říši běžné již dávno před rokem 1915. 24. duben je v Arménii dnem smutku a Arméni přicházejí položit květiny k památníku genocidy.
Na téma tureckého běsnění proti Arménům lze doporučit knihy:
Pohádka o poslední myšlence (Edgar Hilsenrath)
Hrůzy východu (Karel Hansa)
Rozhovor s Eduardem Sarkisjanem
Články z Arménie


09.04.2017

Vodní festival v Barmě

13. dubna začíná v Barmě vodní festival Thingyan, který vrcholí oslavami nového roku. Jeden z nejvýznamnějších svátků v regionu se ale obvykle slaví až deset dní. Vodní festival nemá buddhistické, ale hinduistické kořeny a jeho počátky historikové vystopovali až v době mocné khmerské říše a jejích námořních bitev. Lidé se během svátku polévají vodou, což symbolizuje očištění a požehnání, v posledních letech se ale svátek zvrhává do bujarých a přehnaných oslav, během nichž jsou noci naplněny hudbou, tancem a zpěvem. V roce 2010 dokonce při davové panice v závěru oslav zahynulo v Kambodži asi 350 lidí. Svátek se slaví i v dalších zemích jihovýchodní Asie – v Thajsku, Laosu, Kambodží.


27.03.2017

Islandský den v Praze

16. Islandský den se koná 8. dubna 2017 od 10:00 do 19:00 v Městské knihovně v Praze 1. Devítihodinový maratón přednášek, promítání fotografií, filmů a vyprávění zážitků z cest určený především pro milovníky Islandu. Letošní ročník s adrenalinovou příchutí: ledovcové jeskyně a treky po ledovci i Island na kole.

Program bude rozdělen do dvou částí. Dopoledne objedeme ostrov s kamerou v ruce, budeme poznávat známá místa očima geologa a vypravíme se jako obyčejný turista na islandské ledovce a povíme si, co roste na Islandu. Na závěr si krátce připomeneme výbuch sopky Bárðarbungy.

Odpoledne zažijeme pravé adrenalinové napětí, RR1 budeme absolvovat v třiceti maratonech navzdory větru a dešti, trasu pěšího treku napříč Islandem projedeme na kole, poté prožijeme tři měsíce na trasách cestovní agentury Extreme Iceland a vyvrcholením bude chození po highline s prázdným prostorem pod nohama a krásnou islandskou krajinou kolem nás.

Jako vždy bude na místě i mini stánek s nabídkou knih od islandských autorů a českých autorů píšících o Islandu, stejně tak jako výběr průvodců a map pro cestovatele.

Více informací na www.islandklub.com.


25.02.2017

Lago di Garda a ČR jsou si o krok blíž

Od 28. března České aerolinie oficiálně zahájí provoz linky Praha – Verona – Praha. Do oblasti Lago di Garda tak bude blíže než kdykoli v minulosti. Přímé lety čtyřikrát týdně (úterý, středa, čtvrtek a sobota) budou provozovány do 28. října 2017. Odlet z Prahy bude ve 12:15 (v úterý), v 11:30 (ve středu a v sobotu) a v 07:25 (ve čtvrtek). Odlet z Verony bude ve 14:30 (v úterý), ve 13:45 (ve středu a v sobotu) a v 09:40 (ve čtvrtek), lety budou trvat jednu hodinu a 45 minut.

Garda Trentino je oblastí s dlouhou historickou tradicí, která se však zaměřuje na budoucnost, na přírodu a širokou turistickou nabídku, které se na mezinárodní úrovni máloco vyrovná a která je díky mírnému klimatu k dispozici po celý rok. Je ideální pro nejmodernější aktivity, jako jsou lezení, windsurfing a plavba na plachetnicích, jízda na kole a turistika. Lezecké stěny v oblasti Garda Trentino jsou známé po celém světě a navštěvuje je velké množství nadšenců sportovního lezení a atletů. Mezi nimi vyčnívá jméno Adama Ondry, nejlepšího lezce na světě, který odjakživa miloval tyto skály a byl hrdý na to, že se stal ambasadorem tohoto regionu. Zakořeněná je tradice trekkingu, turistiky na zajištěných cestách (ferratách). Ale Garda Trentino je také místem, kde dýchá historie, kde nalezneme malebné vesničky a radost z dobrého jídla.


Nalezené položky: 801 « První | < Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Další > | Poslední »

Potřebujete napsat článek?
Máte zájem o reklamu?
Chcete nám nabídnout váš článek?
Kontaktujte nás.