aktuality

10.09.2019

26. října 2019 – zákaz výstupu na posvátnou skálu Uluru

Rada národního parku Uluru-Kata Tjuta se již v roce 2017 rozhodla definitivně uzavřít stezku vedoucí na vrchol posvátné skály australských domorodců Uluru. Datum zákazu výstupu se blíží – monolit, zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO, bude nepřístupný od 26. října 2019.

Už v roce 1983 předložili domorodci desetibodový seznam požadavků australské vládě. Mezi nimi bylo převedení skály do jejich vlastnictví a zákaz výstupu turistů. O dva roky později byla skála – anglicky nazývaná Ayers Rock – předána do vlastnictví domorodců za podmínky, že turistům nebude bráněno ve výstupu. Další omezení následovala, např. pro fotografování, bylo dokonce vybudováno vyhlídkové centrum pro pozorování východu slunce na naprosto nevhodném místě, objevily se cedule s nápisy, žádající turisty, aby domorodou víru respektovali a nahoru nechodili.

Nahoře na Uluru totiž vede jakási síť duchovních a přírodních sil spojených s předky a nadpřirozenem, Evropané pro její popsání užívají anglický výraz „dreaming“. Jedná se o neviditelný svět duchů a tvůrců dnešního světa, mocných hadů atd. Domorodci, znající spirituální svět Uluru, zároveň cítí určitou odpovědnost za smrt téměř 40 lidí, kteří – buď pádem nebo na infarkt – zemřeli během výstupu na Uluru.

Uluru je běžně označován za největší monolit světa (některé zdroje udávají dvakrát větší Mt. Augustus). Skála se tyčí do výšky 348 metrů nad rovinatou okolní krajinu a geologové odhadují, že devět desetin monolitu je pod zemí, že tedy zasahuje přibližně 3 kilometry hluboko. Stáří Uluru je odhadováno až na 600 milionů let. Prvním bělochem, který spatřil Uluru, byl Ernest Giles, psal se rok 1872.

Lezecká stezka na Uluru byla v posledních letech často uzavřená kvůli domorodým slavnostem i větru a kluzkému terénu po dešti. K definitivnímu uzavření stezky dojde 26. října 2019, přesně 34 let poté, co byl park předán do rukou aboridžinců.

Více o životě domorodých aboridžinců v rozhovoru s Ondřejem Smeykalem:
Určité rytmy didgeridoo nikdy neuslyšíte


06.04.2019

Festival Tóny Dolomit

Rok co rok nabízí festival "Tóny Dolomit” (I Suoni delle Dolomiti) úspěšnou kombinaci výjimečných muzikantů a nejkrásnějších vrcholků trentinských Dolomit. Každý rok se hory pro tisíce lidí promění v jeviště mimořádných hudebních vystoupení, které je třeba zažít na vlastní oči. Takovou atmosféru nenajdete nikde jinde na světě.

V rámci oslav pětadvacátého výročí festivalu se letos k již tradičním hudebním setkáním klasické hudby, jazzu, world music a autorské tvorby přímo mezi vrcholky Dolomit připojí také premiéra operního představení. Na programu je Lazebník sevillský Gioacchina Rossiniho a jedná se o vůbec první operní kus uvedený v plném rozsahu v nadmořské výšce 2000 m.

Zahájení festivalu proběhne o víkendu 28.–30. června v údolí Val di Fassa. Na programu je pěší túra od úpatí pohoří Catinaccio a své umění představí umělci Giovanni Sollima a Avi Avital, kteří vystoupí 30. června u horské chaty Rifugio Micheluzzi. 28. července vystoupí na pláni Campo Flavona uskupení Septura Brass. Jedná se o projekt, který sdružuje nejvýraznější hudebníky londýnských orchestrů, snažících se společně předefinovat klasickou komorní hudbu prostřednictvím expresivního a nezaměnitelného zvuku žesťového septetu.

Další důležitý bod festivalového programu se uskuteční 4. srpna v údolí Val di Fiemme. Na břehu jezer Laghi di Bombasel se představí dvojice Vilde Frang a Nicolas Altstaedt. Uznávaná mladá norská umělkyně Vilde Frang je pro svou výrazovost a technické mistrovství považována za nejzajímavější houslistku své generace. V rámci festivalu vystoupí spolu s francouzsko-německým violoncellistou Nicolasem Altstaedtem, který proslul svým osobitým zvukovým výrazem a virtuozitou. Ve středu 7. srpna zahraje v Buffaure v údolí Val di Fassa současná tvář gypsy swingu Joscho Stephan Trio. Tento styl se zrodil ve 30. letech především díky průkopníkovi a legendárnímu jazzovému kytaristovi Djangu Reinhardtovi.

Letošní jubilejní ročník vyvrcholí 31. srpna v údolí Val di Non na planině Pian della Nana v Brentských Dolomitech vystoupením souboru klasické hudby “Musica a Palazzo”. Soubor ztvární Lazebníka sevillského podle libreta Cesare Sterbiniho, které zhudebnil Gioacchino Rossini. Poslední akcí festivalu je již tradiční “Campiglio Special Week”, letos věnované brazilské hudbě.

Kompletní program na www.isuonidelledolomiti.it.


03.03.2019

18. Islandský den

Sobota 30. 3. 2019 se stane malým svátkem pro milovníky severu, a Islandu zvláště, neboť v Městské knihovně v Praze 1 se koná již osmnáctý ročník ISLANDSKÉHO DNE.

Program jistě uspokojí jak čtenáře knih severských spisovatelů, tak všechny světoběžníky, neboť literatura a cestování tvoří dvě hlavní linie, které 18. Islandský den provázejí.

O své cestovatelské zážitky se přijdou podělit prostřednictvím slova a obrazu spisovatelka a baťůžkářka Saša Ryvolová, novinář a fotograf Pavel Dobrovský a třetím hostem bude námořník a dobrodruh Rudolf Krautschneider.

Současnou islandskou literaturu v českých překladech představí Barbora Grečnerová a Marie Voslářová – redaktorky nezávislého internetového portálu iLiteratura. Helena Březinová spolu s Janem Burianem zavzpomínají na nedávno zesnulou vynikající překladatelku a profesorku islandštiny Helenu Kadečkovou. Jan Sucharda představí svoji poslední knihu Setkání – povídky z Islandu. Ukázky z knih si poslechneme v přednesu Michala Švece z partnerského spolku Skandinávský dům.

Hlavním islandským hostem se stane spisovatel, hudebník a vydavatel Aðalsteinn Ásberg Sigurðsson. Překladatelka Marta Bartošková s ním povede rozhovor na rozličná témata. Otázky budou moci klást i návštěvníci Islandského dne.

Jako vždy bude na místě mini stánek s nabídkou nejnovějších knih islandských spisovatelů i českých autorů píšících o Islandu, stejně tak jako výběr průvodců a map pro cestovatele. Vše za zvýhodněné ceny.

Dostatek prostoru zbude i na individuální cestovatelské rady a konzultace s odborníky. Vstupné: dopolední blok 80 Kč / odpolední blok 100 Kč

Dopolední program: 9:30 – 14:00
Jan Sucharda – Island v „50“ odstínech šedi – slideshow
Barbora Grečnerová, Marie Voslářová – Současná islandská literatura v českých překladech
Pavel Vondřička – Islandská jména v češtině
Saša Ryvolová – Island – krajina sopek a ledovců
Helena Březinová a Jan Burian – Vzpomínka na Helenu Kadečkovou

Odpolední program: 14:30 – 19:30
Pavel Dobrovský – Island – ostrov ledu a ohně
Marta Bartošková – islandský host Aðalsteinn Ásberg Sigurðsson
Jan Sucharda – Setkání – povídky z Islandu
Rudolf Krautschneider – Island očima mořeplavce

18. Islandský den, 30. 3. 2019, 9:30 – 19:30 hodin, Městská knihovna v Praze 1


08.01.2019

Rok 2018 v letecké dopravě

Podle statistik serveru http://aviation-safety.net zemřelo loni při haváriích civilních letadel s počtem pasažérů 20 a více 492 cestujících, průměr za posledních pět let je 432 mrtvých.
Nejbezpečnějším rokem v historii letecké dopravy byl rok 2017.

Bilance posledních pěti let:
2018 – 492 mrtvých
2017 – 0 mrtvých
2016 – 269 mrtvých
2015 – 481 mrtvých
2014 – 920 mrtvých

Roky 2016 a 2017 nebyly poznamenány žádnou havárií, v jejichž troskách by našlo smrt přes 100 lidí. Poslední takovou tragédií byl let ruské společnosti Metrojet z Egypta, v němž zahynulo 224 lidí v říjnu 2015. Loni se podobné tragédie staly dvě.

Seznam neštěstí roku 2018:
11. února – Saratov Airlines (Rusko), 71 mrtvých
18. února – Iran Aseman Airlines (Írán), 66 mrtvých
12. března – US-Bangla Airlines (Nepál), 51 mrtvých
17. dubna – Southwest Airlines (USA), 1 mrtvý
18. května – Cubana de Aviación (Kuba), 112 mrtvých
28. září – Air Niugini (Papua-Nová Guinea), 1 mrtvý
29. října – Lion Air (Indonésie), 189 mrtvých
9. listopadu – Fly Jamaica Airways (Jamajka), 1 mrtvý


07.01.2019

GO KAMERA 2019

17. – 20. ledna v Brně. Filmy, fotografie a zážitky z cest představí řada známých cestovatelů, horolezců, publicistů a fotografů. Ve čtyřdenním maratonu přednášek a promítání se naživo představí mj. horolezci Radek Jaroš a Marek Holeček, filmaři Miroslav Náplava a Petr Horký, fotografové Jan Šibík a Jiří Kolbaba, orientalista Jiří Šíma a malířka Barbora Šlapetová. Podrobný rozpis přednášek a další informace najdete na www.gokamera.cz.


12.12.2018

Festival International du Sahara

Závody velbloudů, arabští koně, tradiční beduínské obřady, písně a tance, poezie, lovící pouštní psi – to vše na festivalu v městečku Douz v jižním Tunisku na severním okraji Sahary. Přezdívaný jednoduše Camel Festival, je nejstarší a nejnavštěvovanější podobnou událostí v Tunisku. V městečku Douz žije přibližně 12 tisíc obyvatel a roste na 300 tisíc palem, na festivalu bude nepochybně nejméně 50 tisíc hostů. Na 51. ročníku Festival International du Sahara (20. – 23. prosince) nebude chybět Cestomila a bude poznávat umění a tradice saharské Afriky.


20.09.2018

Statistika bezpečnosti
v evropských městech

Mezi nejnebezpečnější města Evropy patří největší švédské a francouzské metropole, úplně nejhorší úroveň kriminality má Marseille. To je výsledek srovnání zločinnosti podle statistického serveru www.numbeo.com.

Druhá nejnižší bezpečnost je podle těchto webových stránek v Neapoli, která byla kdysi tak krásná, že po její návštěvě už mohl člověk v pokoji umřít. Do desítky nejhůře hodnocených měst patří mj. i evropská metropole Brusel, dále Paříž, Stockholm a Malmö. Naopak k nejbezpečnějším metropolím Evropy patří hlavní města Estonska, Chorvatska, Slovinska a České republiky.

Cestomila podle serveru Numbeo porovnala 50 evropských měst. Kritériem je bezpečnost při procházce městy ve dne (první číslo) a v noci (druhé číslo). Čím vyšší index, tím nižší kriminalita. Žebříček je srovnán podle bezpečnosti ve dne, protože se nejvíce turistů pohybuje ve městech za denního světla. Z velkých zemí jsou v žebříčku obvykle a maximálně dvě města (nechybí hlavní, plus další známé), z menších většinou pouze metropole. V seznamu nejsou města nejmenších evropských zemí (Lucembursko, Andorra apod.). Z žebříčku vyplývá, že např. Záhřeb, Lublaň či Praha jsou v noci bezpečnější než Stockholm, Paříž a Brusel ve dne.

Tallinn 96, 72
Záhřeb 95, 79
Lublaň 94, 78
Praha 94, 74
Brno 94, 71
Turku 93, 85
Bern 93, 78
Curych 92, 81
Reykjavík 92, 76
Vídeň 92, 76
Vilnius 91, 61
Kodaň 90, 75
Salzburg 90, 74
Nikósie 90, 71
Helsinky 89, 76
Bělehrad 89, 71
Split 89, 71
Bukurešť 89, 67
Bratislava 89, 66
Lisabon 88, 65
Antverpy 86, 58
Varšava 85, 63
Skopje 85, 56
Sofie 85, 54
Budapešť 84, 60
Riga 83, 53
Amsterdam 82, 64
Berlín 82, 57
Bergen 81, 67
Rotterdam 81, 57
Porto 80, 51
Atény 80, 48
Tirana 78, 56
Kyjev 78, 45
Madrid 76, 62
Sarajevo 75, 53
Oslo 74, 55
Řím 74, 46
Barcelona 72, 54
Manchester 72, 36
Dublin 71, 46
Brusel 70, 37
Londýn 68, 44
Podgorica 68, 51
Stockholm 68, 45
Paříž 67, 46
Hamburk 63, 44
Malmö 64, 43
Neapol 58, 30
Marseille 54, 31


12.09.2018

Židovský kalendář: Jom Kipur neboli Den smíření

V úterý 18. září po setmění slaví Židé Jom kipur, jeden z nejvýznamnějších dnů v židovském kalendáři. Říká se mu „den smíření“ nebo „šabat šabatů“ a připadá na 10. den měsíce tišri. Během Jom kipur je zakázána veškerá práce a v Izraeli je dokonce vyhlášen zákaz jízdy automobilem. Nevysílá televize ani rozhlas. Jedním z nejdůležitějších předpisů na Jom kipur je půst. Ten se drží od západu slunce do setmění následujícího dne.


19.07.2018

Skytrax: Singapore Airlines leteckou společností 2018

Letecká společnost Singapore Airlines získala ocenění Skytrax World Airline Awards jako nejlepší letecká společnost pro rok 2018. Na dalších místech skončily Qatar Airways a All Nippon Airways.

Až na sedmém místě skončila nejlepší evropská společnost Lufthansa. Nejlepší desítku žebříčku zcela ovládly asijské společnosti: Singapore Airlines (Singapur), Qatar Airways (Katar), All Nippon Airways (Japonsko), Emirates (SAE), Eva Air (Tchaj-wan), Cathay Pacific Airways (Hongkong), Lufthansa (Německo), Hainan Airlines (Čína), Garuda (Indonésie), Thai Airways (Thajsko).

Žebříček ovšem nehodnotí bezpečnost aerolinek, ale především kvalitu služeb (pohodlí, jídlo, přehlednost firemního magazínu i internetových stránek apod.).

Společnost Singapore Airlines byla založena v roce 1947 pod jménem Malayan Airways. Ocenění jako nejlepší letecká společnost světa získaly naposledy v letech 2007 a 2008. Od tohoto roku je nejúspěšnější společnost Qatar Airways, která zvítězila v letech 2011, 2012, 2015 a 2017.

V žebříčku nízkonákladových leteckých společností je nejvýše malajsijská AirAsia, na dalších místech skončily norská Norwegian a britská EasyJet. Mezi regionálními aerolinkami byly v Evropě nejlepší Aegean Airlines (Řecko), Air Dolomity (Itálie) a Air Malta (Malta). Až na desátém místě se umístily ČSA. V Jižní Americe vyhrály Azul Airlines (Brazílie), v Severní Americe Alaska Airlines (USA), v Asii Bangkok Airways (Thajsko), v centrální Asii Azerbaijan Airlines (Ázerbájdžán), v Africe Royal Air Maroc (Maroko).

Více na www.worldairlineawards.com


26.04.2018

ČSA obnoví pravidelnou linku do Jerevanu

České aerolinie od 8. června 2018 obnoví pravidelnou linku mezi Prahou a Jerevanem. Linka bude provozována pouze v hlavní letní sezóně do 7. září. Odlety z Prahy ČSA plánují dvakrát týdně, v úterý a v pátek večer, návrat z Jerevanu ve středu a v sobotu v brzkých ranních hodinách.
Na linku budou ČSA nasazovat letadla Airbus A319. Let z Prahy do Jerevanu potrvá téměř tři a tři čtvrtě hodiny, v opačném směru o 15 minut déle. K dispozici budou letenky ve všech cenových balíčcích, od LITE, který nezahrnuje přepravu zapsaného zavazadla, až po BUSINESS. Ceny jednosměrných letenek do Jerevanu začínají od 4555 Kč, zpátečních od 9261 Kč včetně letištních poplatků a tax. České aerolinie se na pravidelnou linku mezi Prahou a Jerevanem vrací po téměř 4 letech. V minulosti jí provozovaly od června 2003 do října 2014.
Množství článků a rozhovorů o cestování Arménií.


14.04.2018

Ostrov Boracay uzavřen turistům

Filipínská vláda rozhodla uzavřít od 26. dubna nejméně na půl roku ostrov Boracay. Důvodem je nepřiměřená ekologická zátěž, kterou turistický ruch způsobuje. Boracay – jen pár kilometrů severně od ostrova Panay – je malý ostrůvek (cca 10 km2) proslulý plážemi s bílým pískem a jednou z nejoblíbenějších turistických destinací Filipín.


18.02.2018

16. ročník cestovatelského festivalu KOLEM SVĚTA

V Praze 10.–11. března 2018 v PVA EXPO PRAHA v Letňanech. Ve čtyřech přednáškových sálech se představí téměř 50 cestovatelů, dobrodruhů, fotografů, digitálních nomádů či poutníků, kteří představí země všech kontinentů v rámci svých komentovaných projekcí. Program obohatí umělecká vystoupení tanečníků z několika zemí světa. Vedle přednášek a tanců si budete moci zakoupit etnické výrobky z Asie, Afriky a Jižní Ameriky nebo cestopisné průvodce. Lákadlem budou speciality orientální či jiné exotické kuchyně.

V programu se představí digitální nomád Matouš Vinš, který procestoval v obytné dodávce Nový Zéland, režisér Petr Horký poodhalí tajemství zaniklých civilizací, Martin Úbl představí nejkrásnější treky v Peru. Velké ohlasy sbírá i poutník a spisovatel Ladislav Zibura, jehož zábavné projekce jsou stejně úspěšné jako jeho knihy. Další atraktivní projekci očekáváme od stopaře Tomáše Poláčka, kterému se podařilo projet stopem kolem celého světa. Námořník a kapitán Josef Dvorský nám přiblíží život pod plachtami krásné historické lodi La Grace.

Přesný přehled festivalových projekcí najdete na webu www.kolemsveta.cz


13.02.2018

Veletrh Holiday World

Středoevropský veletrh cestovního ruchu se koná 15. – 18. února v Praze. Holiday World je tradiční a prestižní akcí svého druhu a nejvýznamnější přehlídkou cestovních kanceláří, domácích českých regionů, národních turistických centrál cestovního ruchu a dalších služeb turistického průmyslu ve střední Evropě. Veletrh Holiday World bude rozdělen na jeden den pro odbornou veřejnost (čtvrtek) a tři dny budou patřit veřejnosti laické (pátek až neděle).

Holiday World představí nejen širokou prezentaci desítek zemí, ale i zastoupení domácích regionů. Program výstavních dnů bude na holešovickém výstavišti opravdu bohatý, nenechte si tedy ujít jedinečnou příležitost seznámit se zblízka s celým světem.

PRO VEŘEJNOST:
Pátek: 9.30 – 18.00
Sobota: 9.30 – 18.00
Neděle: 9.30 – 16.00
Více o veletrhu i doprovodném programu: www.holidayworld.cz


07.02.2018

Výjimečný stav na Maledivách

V souvislosti s aktuálním vývojem politické a bezpečnostní situace, MZV ČR doporučuje dodržování zvýšené opatrnosti při pobytu v hlavním městě Malé, vyhýbat se jakýmkoli shromážděním a demonstracím a dodržovat zásady bezpečného pohybu.


22.01.2018

Festival Tapati se blíží

Na Velikonočním ostrově, známém vysokými sochami moai, odstartuje 2. února festival Tapati. V průběhu dvou týdnů se každý den konají slavnosti spojené s původní kulturou ostrova. Soutěží se v jízdě na banánových kmenech z více než 100 metrů vysokého kopce, v tetování a pomalovávání těl, ve zpěvu tradičních starých písní a především v polynéských tancích. Nechybí ani korunovace místní královny krásy, karneval a večerní barbecue na pláži. Každovečerním vyvrcholením jsou polynéské tance. Dívky a ženy všech věků a tvarů přivádějí do varu tisíce diváků, v době festivalu se počet obyvatel ostrova určitě zdvojnásobí. Nejsou to obvyklé tance v restauraci za peníze turistů. Tady se baví domorodci mezi sebou, předhánějí se v kráse, umění a ladnosti pohybu. Poslední den festivalu se na pobřeží několik hodin po ranní mši koná „kuranto“ – každý příchozí bývá pohoštěn řádnou porcí masa na palmových listech.
Více o festivalu v článcích z Velikonočního ostrova.
http://www.easterislandspirit.com/tapati-festival.html


13.01.2018

Cestovatelský festival
GO KAMERA

18.–21.ledna 2018 se uskuteční již 21. ročník oblíbeného cestovatelského festivalu GO KAMERA, který tradičně pořádá CK LIVINGSTONE. Zvláštním tématem je Východní Afrika. Nejlepší snímky, filmy i zážitky z cest předvedou zajímavé osobnosti – cestovatelé, horolezci, dobrodruzi, fotografové, umělci, hudebníci. GO KAMERA vyrostla v největší cestovatelské setkání v Čechách i na Slovensku. Čtyřdenní maraton přednášek představí na 50 osobností. Program a další informace na www.gokamera.cz.


01.01.2018

2017 – nejbezpečnější rok v historii letecké dopravy

Podle statistik serveru http://aviation-safety.net nedošlo loni k žádné havárii civilních dopravních letadel s počtem pasažérů 15 a více. Loňský rok tak byl nejbezpečnějším v historii civilního letectví.
Bilance posledních pěti let:
2017 – 0 mrtvých
2016 – 269 mrtvých
2015 – 481 mrtvých
2014 – 920 mrtvých
2013 – 265 mrtvých
Dosud bylo nejméně obětí v roce 2013. Už rok 2016 nebyl poznamenán žádnou havárií, v jejichž troskách by našlo smrt přes 100 lidí. Poslední takovou tragédií byl let ruské společnosti Metrojet z Egypta, v němž zahynulo 224 lidí v říjnu 2015.


01.11.2017

Saúdská Arábie bude vydávat turistická víza

Získání saúdskoarabského víza bez místního ručitele (tzv. sponzora) je v současnosti nemožné, turistická víza neuděluje SA vůbec. Podle webových stránek Arab News (citují noviny Al Watan) jsou saúdské úřady nakloněny brzké změně a připravují plán na vydávání individuálních turistických víz. V první fázi zavádění budou víza k dispozici pouze turistickým skupinám prostřednictvím autorizovaných cestovních kanceláří. Nelze ovšem předpokládat, že by se jednalo o masovou turistiku a že by se nemuslimským návštěvníkům otevřela nejsvatější města islámu Mekka a Medína. Na seznamu památek UNESCO jsou např. archeologické naleziště Al-Hijr s více než stovkou nabatejských hrobek a centrum starého hlavního města Saúdů at-Turaif v oáze ad-Dir´iyah.

Starší rozhovor s arabistou Pavlem Ťupkem o Saúdské Arábii, v němž Pavel Ťupek hovoří o cestování v SA, o saúdských ženách i mužích, o gastarbeitrech, saúdském pokrytectví i radikálním náboženském vzdělávání. A také doporučuje, co si o saúdské kultuře přečíst.


24.10.2017

MZV: Mor na Madagaskaru

Ministerstvo zahraničních věcí ČR upozorňuje, že v posledním období je na území Madagaskaru zaznamenáno již celkem 610 případů nakažení morem (plicním a dýmějovým), z toho 63 úmrtí. Velký počet případů nákazy se vyskytuje v oblasti hlavního města Antananarivo, choroba se však šíří celým ostrovem. Již počátkem roku 2017 byl zaznamenán zvýšený výskyt dýmějového moru v jižní oblasti Madagaskaru. V posledních měsících září/říjen se však rapidně zvýšil počet nakažených plicním morem.
Plicní mor se přenáší kapénkovou infekcí přímo z člověka na člověka a je mnohem nebezpečnější než ostatní dvě formy – septická a dýmějová. Plicní forma probíhá jako těžký zápal plic s velmi vysokou úmrtností. Působí velice rychle, může být smrtelná do 24 hod. Plicní mor patří mezi nejsmrtelnější infekční choroby.
Dýmějová forma moru je přenášena blechami, které se infikovaly na nakaženém zvířeti. Madagaskar se s morovou nákazou, kterou šíří krysy a blechy, potýká už celá desetiletí.


22.08.2017

Přímé lety Praha – Dauhá

Přímé letecké spojení mezi Prahou a Dauhá je novinkou srpna. Qatar Airways nabízejí lety za přibližně 21 tisíc Kč. Čeští občané zároveň nebudou muset předem žádat o víza, ale při vstupu do Kataru jim bude bez finančních poplatků poskytnut dokument, na jehož základě budou moci v zemi strávit až 90 dní. Nejlevněji létá do Dauhá turecká nízkonákladová společnost Pegasus Airlines, letenky stojí kolem 12 000 Kč, přestupuje se v Istanbulu.


Nalezené položky: 809 « První | < Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Další > | Poslední »

Potřebujete napsat článek?
Máte zájem o reklamu?
Chcete nám nabídnout váš článek?
Kontaktujte nás.