aktuality

21.11.2016

Festival KOLEM SVĚTA 3. a 4. prosince 2016 v Praze

Zážitky z cest, cenné rady a zkušenosti od cestovatelů, průvodců i fotografů. To vše nabídne i letos festival Kolem Světa, který během svého 15. ročníku potěší návštěvníky v Clarion Congress Hotelu Prague ve dnech 3. a 4. prosince 2016. Návštěvníci se mohou těšit na více než 70 hostů v hlavním programu, kteří si pro ně chystají zajímavé filmové projekce, cestovatelské přednášky i workshopy.

Přesný program na www.kolemsveta.cz.

Zahraničním hostem festivalu bude slavný fotograf, dokumentarista a specialista pro časosběrná videa Gunther Wegner, který je autorem nejlepšího programu pro zpracování časosběrů – LrTimelapse. Povede několik přednášek a workshopů na téma jak časosběry pořizovat a následně správně editovat. Na své si při nich přijdou jak začínající, tak pokročilejší fotografové. V rámci hlavního programu vystoupí kameraman Petr Horký, polárník Václav Sůra, fotograf divočiny Václav Šilha, poutník Ladislav Zibura, fotograf Petr Jan Juračka, horolezkyně Klára Kolouchová, spisovatel Miloslav Stingl a nebo motocestovatelé Ladislav a Katka z BigTrip.cz, kteří strávili dva roky na cestě kolem světa v malé oktávce.

Festival nabídne i zajímavý doprovodný program. Chybět nebudou tradiční tance z jednotlivých zemí, ochutnávky exotického jídla či praktický kurz na ovládání zrcadlovky.


03.11.2016

Tunisko: Aktuální doporučení k cestám

Ministerstvo zahraničních věcí ČR vyzývá občany ČR při cestách do Tuniska k maximální obezřetnosti, doporučuje vyhýbat se místům s velkou koncentrací osob, individuálnímu cestování po zemi a nočnímu cestování mimo nejdůležitější silniční trasy.

Výjimečný stav vyhlášený dne 24.11.2015 byl prodloužen až do 18.01.2017 a platí pro celé území Tuniska. Po teroristických útocích v muzeu Bardo, turistickém centru Sousse a proti bezpečnostním silám v loňském roce zavedly tuniské úřady zesílená bezpečnostní opatření, zvláště v Tunisu a kolem turistických cílů.

MZV ČR důrazně nedoporučuje cestovat do oblastí kolem hranic s Alžírskem a Libyí, do horských oblastí guvernátů Kasserine a Kef, ve kterých pravidelně probíhají vojenské antiteroristické akce. Dále MZV ČR nedoporučuje cestovat do oblasti měst Siliana, Kairouan a Kasserine, do pouštní zóny jižně od linie Bir Rijm Maatoug – Borj Bourguiba – Ben Guerdan a do horské oblasti na severozápadě Tuniska.


25.09.2016

Kanada: Povinná elektronická registrace

Od 10. listopadu 2016 platí pro občany ČR cestující do Kanady povinnost registrovat se v systému eTA (Electronic Travel Authorization). Od uvedeného data neumožní letecké společnosti občanům ČR bez registrace v systému eTA přepravu do Kanady. Podrobnější informace na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.


02.09.2016

Global Peace Index 2016

Která země je bezpečnější a kam raději opravdu necestovat? Napoví Global Peace Index 2016. Seznam byl poprvé uveřejněn v roce 2007 a od té doby je vydáván každý rok. Pro cestovatele je podstatné, že zahrnuje a napovídá i míru kriminality a násilností v dané zemi.

Žebříček 2016:
1. Island
2. Dánsko
3. Rakousko
4. Nový Zéland
5. Portugalsko
6. ČR
7. Švýcarsko
8. Kanada
9. Japonsko
10. Slovinsko
13. Bhútán (první asijská země)
14. Švédsko
16. Německo
23. Mauricius (první africká země)
24. Slovensko
27. Chile (první jihoamerická země)
39. Itálie
46. Francie

Poslední na žebříčku je Sýrie, před ní Jižní Súdán, Irák, Afghánistán, Somálsko, Jemen a Středoafrická republika.


10.07.2016

Angkor Vat: od srpna v odpovídajícím oblečení

Kambodžské úřady přitvrdily – turistům s odhalenými rameny a v krátkých kalhotách nad kolena nebude povolen vstup do areálu Angkor Vat. V angkorských chrámech je zakázáno kouřit, úřady dále doporučují nenosit deštníky (jejich hroty by mohly poškrábat staré reliéfy) nedávat peníze žebrajícím dětem, které by měly být ve škole, nevhodné jsou i jakékoli hlasité projevy návštěvníků. Ženy by se měly vyhýbat přímému kontaktu s mnichy, nefotit se s nimi a ani si nesedat či nestát v jejich těsné blízkosti. Opatření jsou odpovědí na několik případů, kdy se turisté fotili v posvátných chrámech nazí. Přesnější informace na webových stránkách Apsara Authority.


07.06.2016

Egypt: Aktuální doporučení k cestám

S výjimkou severu Sinajského poloostrova (oblast mezi městy Rafáh, Al-Aríš, Šajch Zuvajd) a západní hranice s Libyí, považuje MZV bezpečnostní situaci v Egyptě za stabilní. V některých oblastech, včetně Káhiry, může docházet k teroristickým útokům, zaměřeným převážně proti egyptským bezpečnostním složkám a jejich infrastruktuře. MZV proto doporučuje cestovat do Egypta pouze v odůvodněných případech (obchod, studium). To se netýká cest s turistickými kancelářemi do letovisek při Rudém moři a návštěv významných staroegyptských památek, jejichž bezpečnost je zajištěna dostatečně. MZV dále doporučuje pečlivě zvážit individuální cesty do oblasti velké Káhiry.
Mezinárodní letiště v Káhiře funguje bez problémů a lze je využívat i pro případné přestupy na navazující lety bez jakýchkoliv omezení. Obdobně funkční jsou i další mezinárodní letiště v hlavních egyptských turistických destinacích jako jsou Hurghada, Marsa Alam, Šarm aš-Šajch, Luxor anebo Asuán. V celém Egyptě je nadále třeba dbát zvýšené opatrnosti, respektovat pokyny egyptských bezpečnostních složek a zcela se vyhýbat jakýmkoliv veřejným shromážděním, případně demonstracím.


25.04.2016

Mexiko: Doporučení pro cesty

MZV varuje, že neustává činnost kriminálních skupin – zejména drogových kartelů – ve státech na severu Mexika (hlavně Chihuahua, Coahuila, Durango, Sinaloa, Sonora a Tamaulipas) a doporučuje cestovatelům, aby se těmto státům buď vyhnuli úplně, nebo se zde pohybovali s maximální obezřetností.
Přestože cizinci nebývají primárním terčem přepadení, není vyloučena kombinace špatného času se špatným místem. Cestovatelé by měli zvážit naléhavost cesty, a pokud možno zcela upustit od cest do státu Nuevo León, s výjimkou města Monterrey (i zde je ovšem na místě opatrnost). Zároveň MZV nedoporučuje cestování po státě Michoacán (kromě města Morelia) a státě Guerrero (mimo měst Ixtapa, Zihuatanejo a Acapulco) kvůli zvýšenému výskytu násilí a organizovaného zločinu v těchto státech mexické federace. Zvýšené pozornosti je potřeba dbát také při pohybu po státě Jalisco, poblíž hranic se státy Michoacán a Zacatecas.
Objevují se zprávy o ozbrojených přepadeních autobusových linek společností Noreste a Omnibus mezi městy Monterrey a Matamoros. Cestující byli okradeni o peníze a cennosti přímo v blízkosti autobusového nádraží. Od ledna do června loňského roku došlo ke čtyřem přepadením autobusů s cestujícími. Obě autobusové společnosti zavřely zastávky na této trase a nemají v plánu je znova otevřít.


18.03.2016

Nejveselejší židovský svátek

Židé budou od středečního večera 23. března slavit svátek Purim. Slaví se na památku záchrany Židů před zlovůlí perského vezíra Hamana a popisuje ho kniha Ester. Jedná se o nejveselejší den v roce plný hodování a pití. Tedy i nejopilejší den v roce. Podle talmudických učenců je jedním z přikázání opít se vínem tak, že věřící nerozezná „prokletého“ Hamana od „požehnaného“ Mordechaje. Jednou z purimových tradic jsou i karnevaly a oblékání kostýmů a masek, které souvisejí s biblickým vyprávěním z knihy Ester.


17.03.2016

Irové slaví Den svatého Patrika

17. března slaví Irové po celém světě svátek svého patrona – sv. Patrika. Slavit se bude i v pražských irských hospůdkách (James Joyce a Caffrey´s Irish Bar), které se zabarví do zelena a v nichž vás uchvátí slavnostní nálada, irské pivo a hudba.


22.02.2016

MZV: Varování před cestami

Ministerstvo zahraničních věcí ČR varuje před cestami do následujících států nebo některých jejich částí, kde hrozí vysoké nebezpečí teroristických útoků, únosů nebo ozbrojených konfliktů: Afghánistán, Alžírsko, Čad, Egypt, Irák, Jemen, Jižní Súdán, Kamerun, Keňa, Konžská demokratická republika, Libye, Mali, Niger, Nigérie, Pákistán, Somálsko, Středoafrická republika, Súdán, Sýrie.
S ohledem na povahu současných teroristických a jiných bezpečnostních hrozeb není uvedený seznam zemí vyčerpávající, ale pouze orientační ve smyslu zvýšených hrozeb pro občany ČR a EU.


11.02.2016

Veletrh Holiday World slaví 25 let

Středoevropský veletrh cestovního ruchu se koná 18. – 21. února v Praze. Holiday World je tradiční a prestižní akcí svého druhu a nejvýznamnější přehlídkou cestovních kanceláří, domácích českých regionů, národních turistických centrál cestovního ruchu a dalších služeb turistického průmyslu ve střední Evropě.

Holiday World představí nejen širokou prezentaci 46 zemí, ale i kompletní zastoupení domácích regionů pod společným názvem Region World. Veřejnost kromě nabídky individuální dovolené a zájezdů přiláká přehlídka cestovatelských filmů, autogramiád a výstav cestovatelských fotografií WorldFilm a Expediční kamera.

A na jaké cestovatelské besedy se mohou návštěvníci těšit? Vedoucí Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta představí převratné objevy v egyptské Západní poušti (loňské objevy byly podle BBC zařazeny mezi deset nejvýznamnějších archeologických událostí celého světa), Petr Horký pozve na dodnes záhadný Velikonoční ostrov, fotograf Václav Šilha bude vyprávět, jaké to je, vylodit se v Antarktidě, a na mnoho dalších.

Více o veletrhu i doprovodném programu: www.holidayworld.cz


22.01.2016

CUBA EN VIVO

Výstava současného kubánského umění CUBA EN VIVO (Kuba naživo) v Centru současného umění DOX představuje různorodá díla pěti kubánských umělců včetně tvorby disidenta Francise Sáncheze. Dokumentární i aranžované fotografie, obrazy a typografické básně vypovídají o každodenním životě, materiálním nedostatku či potřebě vymezit se proti stávající diktatuře i plíživé komercionalizaci bez záruky osobních svobod.


Arien Castan Chang Documentary photography

Kuba prochází v posledních letech významnou transformací. Přesto v letošním roce opustil ostrov největší počet obyvatel za poslední desetiletí. Umění je zde velkým společenským tématem a místní nezávislá umělecká scéna je živena potřebou jít k podstatě věci, nesmiřovat se a hledat cestu ke svobodě projevu bez ohledu na komerční úspěch. Pětice kubánských umělců, jejichž tvorbu představuje výstava CUBA EN VIVO, patří k těm, kteří nechtějí utíkat.

Za vznikem projektu stojí fotografka Iveta Kopicová, která na Kubě umělce oslovila. „Snažila jsem se vybrat autory tak, aby šlo o co nejrůznorodější portfolio současného kubánského umění,“ vysvětluje kurátorka výstavy. „Jedním ze záměrů projektu bylo také vyvézt mladé Kubánce do zahraničí, aby poznali jinak fungující, moderní společnost,“ dodává k faktu, že pětice autorů se osobně podílela na přípravách výstavy v DOXu.

http://www.dox.cz/cs/vystavy/cuba-en-vivo


11.01.2016

GO KAMERA 2016

14. – 17. ledna v Brně. Filmy, fotografie a zážitky z cest představí řada známých cestovatelů, horolezců, publicistů a fotografů. Ve čtyřdenním maratonu přednášek a promítání se naživo představí mj. horolezec Radek Jaroš, filmař Petr Horký, novinářka Petra Procházková, fotograf Jan Šibík a vinař Miloš Michlovský.
Podrobný rozpis najdete na www.gokamera.cz


01.01.2016

Rok 2015 – 481 mrtvých při leteckých nehodách

Zatímco v roce 2013 byla civilní letecká doprava nejbezpečnější v historii, počet mrtvých v loňském roce byl vyšší, přesto se držel pod průměrem posledních pěti let. Podle statistik serveru http://aviation-safety.net při haváriích letadel s počtem pasažérů 15 a více, zemřelo loni 481 cestujících (v roce 2013 pouze 265!), průměr za posledních pět let je 533 mrtvých.

2014 – 920 mrtvých
2013 – 265 mrtvých
2012 – 475 mrtvých
2011 – 524 mrtvých

Rok 2015 byl poznamenán dvěma haváriemi, v jejichž troskách našlo smrt přes 100 lidí. V březnu v troskách letadla Germanwings zemřelo 150 lidí, koncem října letadlo ruské společnosti Metrojet bylo zřejmě sestřeleno na Sinaji po startu z Šarm al-Šajchu.
Největším neštěstím v počtu obětí v posledních pěti letech bylo sestřelení letadla společnosti Malaysia Airlines nad Ukrajinou, smrt v troskách našlo 298 lidí.

Seznam neštěstí roku 2015:
4. února – TransAsia Airways (Tchaj-wan), 43 mrtvých
24. března – Germanwings (Německo), 150 mrtvých
16. srpna – Trigana Air Service (Indonésie), 54 mrtvých
2. října – Aviastar (Indonésie), 10 mrtvých
31. října – Metrojet (Rusko), 224 mrtvých


29.11.2015

Tunisko: Aktuální doporučení k cestám

MZV ČR upozorňuje, že od 26. listopadu v Tunisku opět platí výjimečný stav a nově byl zaveden noční zákaz vycházení v době od 21,00 do 05,00 hodin, a to až do odvolání. MZV vyzývá ke striktnímu dodržování tohoto nařízení a respektování pokynů tuniských bezpečnostních složek.
V souvislosti s nedávnými teroristickými útoky na území Tuniska vyzývá MZV všechny české občany, kteří v současné době pobývají v Tunisku nebo v nejbližší době hodlají do Tuniska odcestovat, k maximální obezřetnosti. MZV doporučuje vyhýbat se místům s velkou koncentrací osob (včetně tržišť, barů a restaurací vně hotelu) a individuálnímu cestování po zemi.
MZV dále upozorňuje, že v oblastech poblíž státní hranice s Alžírskem a Libyí existuje značné riziko únosů, bezpečnostní situace je zde velmi nestabilní, charakterizovaná hojným výskytem extremistických, resp. teroristických skupin. Silně rizikové jsou především oblasti na západ od linie Ajn Dráhim (Ain Draham) – Džandúba (Jendouba) – al-Káf (Le Kef) – Kasrín (Kasserine) – Sídí bú Zíd (Sidi Bouzid) – Gafsa – Túzir (Tozeur), a oblasti na jih od linie Túzir (Tozeur) – Kiblí (Kébili) – Madanín (Medenine) – Zarzis. Zvýšené riziko se zde týká nejen únosů, ale obecně útoků na západní cíle, vč. turistů. Z tohoto důvodu důrazně nedoporučujeme cestovat do těchto odlehlých oblastí.
S ohledem na bezpečnostní situaci a zvýšený výskyt teroristických aktivit v regionu, MZV taktéž nedoporučuje cestovat do guvernorátů Kasserine a Le Kef (mimo center guvernorátů a hlavních přístupových cest; i zde je ovšem doporučeno vyhnout se všem cestám, které nejsou nezbytné).


21.11.2015

Festival KOLEM SVĚTA v Praze

Přijměte pozvání na tradiční cestovatelský festival a veletrh KOLEM SVĚTA, který se koná ve dnech 28. a 29. listopadu 2015 v Národním domě na Smíchově v Praze. Program festivalu představí ve 4 přednáškových sálech přes 50 cestovatelů a jejich projekce ze zajímavých částí světa. Součást festivalu bude i promítání filmů NAIFF o domorodých lidech. Nebude chybět i prodejní část s exotickými šperky a jinými doplňky. Nově zřizujeme i EXOTIC FOOD FESTIVAL – nabídku exotických pokrmů z mnoha netradičních zemí světa.

Hlavními hosty festivalu budou:
Dan Přibáň – Expedice se žlutými trabanty napříč Austrálií a Indonésií
Pavel Liška a Jan Révai – Moto-cestou-necestou v Jižní Americe 2015
Ladislav Zibura – 40 dní pěšky do Jeruzaléma
Honza Homola, Wohnout – Toulky JV Asií s kytarou
Manon Ossevoort (NL) – S traktorem až na jižní pól
Václav Šilha – Cesta do Antarktidy
Karel wolf – Cesta kolem světa – výběr nejlepších míst
a další 50 témat…
Přesný program na www.kolemsveta.cz


12.11.2015

Letiště Lombok v provozu

Od čtvrtečního rána je letiště na ostrově Lombok opět v provozu. Letiště bylo uzavřeno celý týden vzhledem k sopečné aktivitě vulkánu Rinjani. Indonéské úřady vyhodnotily podmínky pro přistání jako bezpečné, sopečný popel je odnášen západním směrem, situaci ale monitorují, protože kráter Barujari v kaldeře Rinjani je nadále aktivní a další erupci nelze vyloučit.


08.11.2015

Novinky v ČSA

ČSA zavádějí na vybraných linkách zvýhodněnou přepravu cestujícího pouze s příručním zavazadlem. Mezi další novinky společnosti patří koncept palubního občerstvení, který České aerolinie zavedou od 1. 12. 2015. Od tohoto termínu budou ČSA poskytovat bezplatné občerstvení všem cestujícím v třídě Business a v třídě Economy pouze na linkách do Almaty a Soulu. Cestující na ostatních letech si budou moci předem zakoupit identické menu servírované v Business třídě v rámci nové služby UPGRADE MENU nebo si vybírat z nabídky nového placeného občerstvení BUY ON BOARD přímo na palubě. V ceně služby UPGRADE MENU jsou zahrnuty kromě jídla také tři nápoje dle výběru zákazníků: jeden nealko (voda, Cola nebo džus), jeden teplý (káva nebo čaj) a jeden alkoholický nápoj (moravské víno nebo plzeňské pivo). Cena za kompletní studené menu včetně nápojů bude 8 eur, cena za teplé menu 12 eur.

Službu UPGRADE MENU si cestující mohou koupit současně s nákupem letenky ve všech distribučních kanálech, tj. na webu a mobilních aplikacích ČSA, kontaktním centru ČSA, v cestovních kancelářích a u prodejců letenek. Na stejných distribučních místech, podle místa nákupu letenky, ji bude možné dokoupit k letence i dodatečně, nejpozději ale 24 hodin před odletem.

Jako třetí novinku spustily ČSA na všech svých online platformách aplikaci MOJE REZERVACE, díky které si cestující mohou měnit celou řadu parametrů u vystavených letenek, dokupovat doplňkové služby včetně občerstvení, rezervaci sedadla, nadváhu nebo přepravu dalších zavazadel, a mít tak plnou kontrolu nad svojí online objednávkou. Službu MOJE REZERVACE lze použít pouze pro letenky zakoupené na webu ČSA nebo přes nativní a mobilní aplikace ČSA.

Cestující na linkách provozovaných letadly ATR nebo ti, kteří si předem neobjednali službu UPGRADE MENU, si mohou vybírat během letu z nabídky nového placeného palubního občerstvení BUY ON BOARD obsahující široký sortiment více než 40 položek lehkých snacků a nápojů. K dispozici budou například značkové croissanty, medovníky, čokoládové i müsli tyčinky, sušenky, bramborové lupínky, oříšky atd.

V nadcházející letní sezóně plánují České aerolinie opět provozovat pravidelné linky do Benátek (nově denní spojení), Bilbaa, Billundu, Boloně (také denně), Helsinek, Porta, Växjö a Linköpingu. Zmiňované destinace ČSA zavedly jako novinky v letní sezóně 2015 nebo zimní 2015/2016. ČSA plánují zahájit nebo obnovit provoz na pravidelných linkách na Maltu (2× týdně), do Keflavíku na Islandu (2× týdně), Birminghamu (až 5× týdně), Sarajeva (až 4× týdně), Skopje (3× týdně), Záhřebu (až 4× týdně), Kaliningradu (4× týdně), Kazaně (3× týdně), Ufy (2× týdně), Minsku (4× týdně) a Oděsy (3× týdně). Některé z plánovaných nových linek budou v provozu pouze sezónně (např. Malta nebo Keflavík), ostatní destinace dle vývoje poptávky. Prodej letenek na zmiňovaných linkách bude zahájen prostřednictvím všech distribučních kanálů postupně v průběhu října a listopadu.


03.11.2015

Festival Kolem světa v Brně

Více informací o festivalu a přesný program naleznete na www.kolemsveta.cz.

Země všech kontinentů, dvacítka komentovaných projekcí, fotografie z nedostupných míst světa, cestovatelská setkání, výjimečné osobnosti. To vše i mnohem víc přináší největší cestovatelský svátek v České republice – festival Kolem světa.

O víkendu 7. – 8. listopadu 2015 přivítá KONGRESOVÉ CENTRUM BVV v Brně stovky návštěvníků, kterým festival vedle přednášek nabídne i setkání se zajímavými osobnostmi, exotické tance a možnost zakoupení tradičních výrobků z Afriky, Peru, Indonésie či Nepálu. Součástí programu bude i Mezinárodní festival outdoorových filmů, který představí nejenom české, ale i zahraniční režiséry a jejich unikátní filmové snímky. Našlapaný sobotní program festivalu KOLEM SVĚTA začne velkou osobností českého cestovatelského světa. Ing. Pavel Pavel poodhalí tajemství obřích kamenných soch moai z Velikonočního ostrova. Silný kulturní odkaz ostrova Rapa Nui doplní i Nicole Burger tradičním polynéským tancem. V dalších blocích festivalu promítneme film Cesta vzhůru – film o Radku Jarošovi, nejlepším českém horolezci, kterému se podařilo vystoupit na všech 14 osmitisícových vrcholů naší planety. Islámské státy a jejich postavení ve světě přijde představit Hynek Kmoníček, bývalý velvyslanec v Indii a Austrálii, dnes ředitel zahraničního odboru kanceláře prezidenta republiky. V závěru sobotního dne se představí Rudolf Švaříček, který vyrazil na Novou Guineu s rybářem Jakubem Vágnerem. Perličkou bude Ladislav Zibura a jeho úspěšný cestovatelský stand-up 40 dní pěšky do Jeruzaléma.

Nedělní program se bude skládat z prezentace o neuspěchané Kubě, Bhútánu a jeho měrné jednotce „hrubé domácí štěstí“, o Grónsku (od Petra Jana Juračky), nebo o Barmě (od Tomáše Stingla, syna dr. Miloslava Stingla). Široký záběr témat předvede i cestovatel Karel Wolf, který v novém formátu své živé prezentace s názvem „KOLEM SVĚTA – the best“ předvede několik výjimečných lokalit na světě, které stojí za to navštívit.

Pokud jste tedy na cestě kolem světa ještě nebyli, tak nyní máte jedinečnou příležitost. Bude trvat dva dny 7. a 8. listopadu 2015 v Kongresovém centru BVV v Brně.


02.10.2015

Arménie: Upozornění MZV

V souvislosti s eskalací napětí a ozbrojenými střety na hranici Ázerbájdžánu a Arménie v provincii Tavuš MZV nedoporučuje cestovat do oblastí přiléhajících k společné hranici uvedených států. V provincii Tavuš, mezi městy Ijevan a Noyemberyan, prochází těsně při arménsko-ázerbájdžánské hranici turisty často využívaná silnice M16-H53/H26 spojující Jerevan a Tbilisi (E117). Případným cestovatelům doporučujeme použít bezpečnou trasu přes Alaverdi a Vanadzor (M6) a v provincii Tavuš se vyhnout vesnicím Berdavan, Barekamavan, Koti, Voskevan, Berkaber, Baghanis, Voskepar, Movsesgegh, Kayan, Nerkin Voskepar, Nerkin Karmiraghbiur, Aygepar, Vazashen, Paravakar, Choratan a Chinari.
Série článků z Arménie na Cestomile: http://www.cestomila.cz/clanky/zeme/19-armenie


Nalezené položky: 816 « První | < Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Další > | Poslední »

Potřebujete napsat článek?
Máte zájem o reklamu?
Chcete nám nabídnout váš článek?
Kontaktujte nás.