aktuality

28.02.2014

Losar – tibetský Nový rok v Praze

Letos se již podeváté setkají v centru Prahy příznivci kulturního a duchovního odkazu Tibetu, aby společně oslavili Losar – tibetský Nový rok. Jednodenní festival proběhne v sobotu 1. března v historických prostorách Novoměstské radnice v Praze 2. Podle tibetského kalendáře má nastupující rok číslovku 2141 a z hlediska východní astrologie je ve znamení dřevěného koně.
Oslava začne již ve 14.00 hod. a nabídne pestrý kulturní program pro širokou veřejnost všech věkových kategorií, včetně rodin s dětmi. Na programu jsou tematické filmové projekce, speciality tibetské kuchyně, stolní hry, výtvarné dílny pro děti, dětský koutek s programem, přednášky a workshopy tibetského buddhismu (meditace, jantrajóga, tanec vadžry atd). Návštěvníci si mohou mj. vychutnat ukázky z tibetské opery a koncert Tenzina Tsedupa, člena tibetského souboru Tipa, tradiční i moderní tibetské tance v podání Tsering Dolker, Topgyala Gontse a Tendzina Tsedupa.
Více na www.losar.cz
Rozhovor s Danielem Berounským, který vyučuje tibetanistiku na FFUK o výzkumu lokálních božstev v Amdu, ale také o fascinaci mladé čínské generace Tibetem a jeho tradicemi.


26.02.2014

Národní park Virunga opět otevřen

Nejstarší africký národní park Virunga, založený již v roce 1925 a známý horskými gorilami a aktivní sopkou Nyiragongo, byl po téměř dvouleté pauze znovu otevřen pro veřejnost. Situace na východě Demokratické republiky Kongo u hranic s Ugandou a Rwandou je ovšem dlouhodobě nestabilní, strážci parku bojují nejen s pytláky, ale i skupinami rebelů.
Více na https://www.facebook.com/virunga


22.02.2014

Valašské muzeum v přírodě zve na tradiční masopust

Valašské muzeum v přírodě zve na tradiční masopust, v sobotu 22. února v Dřevěném městečku od 9.00 do 16.00 hodin. Na programu jsou mj. masopustní obchůzky valašských souborů Soláň a Radhošť z Rožnova p. R., vyhrávání na paloučku, pochovávání basy i ochutnávka zabijačkových pochoutek, které připravili mistři řeznického řemesla.
Program a další informace na www.vmp.cz


18.02.2014

Nepálské aerolinky na černé listině EU

Nepálské úřady potvrdily, že v troskách letadla DHC-6 Twin Otter společnosti Nepal Airlines zemřelo všech 18 lidí na palubě. Letadlo letělo z letiště v turistickém městě Pokhara a mířilo na letiště Džumla na západě země. Odstartovalo přes husté sněžení a špatnou viditelnost, a půl hodinu po startu se zřítilo.

Nehody letadel v Nepálu jsou časté a všechny nepálské letecké společnosti včetně Nepal Airlines byly na konci loňského roku zařazeny na černou listinu EU. Největší nepálský letecký dopravce, založený již v roce 1958, se nevyhnul ani loni havárii, v květnu DHC-6 Twin Otter sjel při přistání z dráhy a skončil s křídlem v řece (naštěstí se havárie obešla bez smrtelných zranění). Na seznamu jsou i další nepálské letecké společnosti – mj. Buddha Air, Goma Air, Makalu Air, Sita Air, Tara Air, Simrik Airlines, Air Kasthamandap.


16.02.2014

Maroko partnerskou zemí veletrhu Holiday World

Veletrh cestovního ruchu Holiday World je nejvýznamnější akcí svého druhu nejen v České republice, ale i v regionu střední Evropy. Letošní 23. ročník proběhne ve dnech 20.-23. února 2014 tradičně v areálu holešovického Výstaviště.

Na jednom jediném místě můžete procestovat téměř celý svět. V rámci jedné zakoupené vstupenky na Holiday World můžete navštívit souběžné veletrhy Top Gastro & Hotel a Golf Show a přehlídku filmů z produkce WordFilmu a Expediční kamery.

WorldFilm
Festival plný dobrodružství a zážitků! V rámci veletrhu cestovního ruchu proběhne o víkendu v Křižíkově pavilonu E tradiční cestovatelský festival WorldFilm, který bude i letos nabitý besedami s cestovateli, unikátními projekcemi a výstavami. A na co se letos můžete těšit? Tak třeba na šelmy před objektivem, indiánský kmen vytrvalců, nejchladnější obydlená místa na severní polokouli či na ukázky z filmu o nevšedním životě Miroslava Zikmunda a mnoho dalšího.

Expediční kamera
Filmový festival Expediční kamera přinese špičkové dokumenty o cestování a sportech v přírodě. Budete moci zhlédnout film Honnold 3.0 o jednom z nejznámějších lezců, dále film o outdoorových zimních aktivitách Tatry bez limitov či například příběh bláznivého spojení jednokolky a speleologie Cave unicycling.

Partnerskou zemí veletrhu tentokrát Maroko
Marocké království se stává pro rok 2014 partnerskou zemí veletrhu Holiday World. Maroko se bude prezentovat na ploše 150 metrů čtverečních originálním stánkem a zajímavým programem. Stánek bude možné vidět v exkluzivní střední hale Průmyslového paláce a návštěvníci zažijí nejen hudební, ale i drobné kulinářské nebo kaligrafické představení této severoafrické země. Maroko mimo jiné využije prezentace na Holiday Worldu k představení nové letecké linky spojující obě naše země.

České regiony v plné síle
Návštěvníci veletrhu budou moci prostřednictvím expozic téměř všech krajů České republiky procestovat celou naši zemi a získat zajímavé tipy na svoji příští dovolenou nebo výlety a možnosti trávení volného času. Vystavovatelé připravují na svých stáncích taneční přehlídky, ochutnávky místních specialit, ukázky historických stylů v oblékání atd. Například hned na úvod veletrhu dne 20. února proběhne na hlavním pódiu od 10:30 veřejná tisková konference pohádkových regionů ČR.

Zahraniční vystavovatelé
Holiday World bude také přehlídkou a inspirací pro zahraniční cesty nejen do blízkých zemí, ale i velmi vzdálených. Kromě našich sousedů a blízkých evropských zemí včetně Středomoří mohou návštěvníci načerpat informace o exotických zemích jako Thajsko, Dominikánská republika, Kuba, Tchaj-wan, Jamajka, Keňa aj. Svoji veletržní premiéru si užije Jihoafrická republika. K největším zahraničním vystavovatelům patří opět Slovensko a Turecko, velmi atraktivní expozici bude mít Sasko, které bude propagovat cestování po železnici zajímavým exponátem na svém stánku.

Společná prezentace lázní
Na veletrhu Holiday World 2014 se poprvé představí ucelený blok „lázeňských“ vystavovatelů pod patronací Svazu léčebných lázní ČR. Návštěvníkům nabídne kompletní přehled lázeňských služeb a možnosti lázeňských domů.

Podrobné informace o veletrhu najdete na www.holidayworld.cz.


14.02.2014

Jáva pod sopečným popelem

Vulkán Mount Kelud zastavil provoz na pěti letištích na střední a východní Jávě. Odkloněno či zrušeno bylo množství letů především mezi Indonésií a Austrálií. Úřady nařídily evakuaci více než 100 tisíc lidí žijících v oblasti do 10 kilometrů od vulkánu. Pod popelem je i město Yogyakarta a nedaleký světoznámý buddhistický chrám Borobudur. Mount Kelud se naposledy probudil v roce 2007, v roce 1990 zabil jeho výbuch přes 30 lidí.


13.02.2014

Polynéské tance na festivalu Tapati

Na Velikonočním ostrově, známém vysokými sochami moai, končí v sobotu festival Tapati. V průběhu dvou týdnů se každý den konají slavnosti spojené s původní kulturou. Soutěží se v jízdě na banánových kmenech z více než 100 metrů vysokého kopce, v tetování a pomalovávání těl, ve zpěvu tradičních starých písní i v polynéských tancích. Nechybí ani korunovace místní královny krásy, karneval a večerní barbecue na pláži. Každovečerním vyvrcholením jsou polynéské tance. Dívky a ženy všech věků a tvarů přivádějí do varu tisíce diváků, v době festivalu se počet obyvatel ostrova určitě zdvojnásobí. Nejsou to obvyklé tance v restauraci za peníze turistů. Tady se baví domorodci mezi sebou, předhánějí se v kráse, umění a ladnosti pohybu. Poslední den festivalu se na pobřeží několik hodin po ranní mši koná „kuranto“ – každý příchozí bývá pohoštěn řádnou porcí masa na palmových listech.
Více o festivalu v článcích z Velikonočního ostrova.


12.02.2014

La Película 2014

9. ročník festivalu španělských filmů La Película začne 18. února v pražském kině Světozor. Festival je každoročně pečlivě připravován s cílem nabídnout české veřejnosti ucelený obrázek o současných filmech ze španělské jazykové oblasti. Výběr filmů pokrývá celé žánrové spektrum od divácky úspěšných velkofilmů přes odbornou kritikou oceňované snímky až po aktuální témata reflektující dokumenty a neopomíjí ani v poslední době stále úspěšnější iberoamerickou filmovou produkci.
Výběr snímků 9. ročníku spojených s laureáty čestných cen Goya nabídne českému publiku zajímavý průřez španělskou kinematografií a zároveň ukáže rozmanitost tamní filmové tvorby, ve které zábavný charakter nebyl v rozporu s uměleckou hodnotou. Festivaloví návštěvníci se mohou těšit například na výpravné historické kostýmní drama z doby španělského krále Carlose III. Esquilache režiséra Roberta Moliny. Na plátnech kin se objeví také snímek Paměti padlého anděla. Film se satanistickým příběhem je typickou ukázkou renesance španělského hororu z konce milénia. Vítej doma režiséra Davida Trueby reprezentuje španělské romantické komedie a José Luis Garci do svého snímku Nedělní světlo zapracoval prvky westernu, označovaného také někdy jako chorizo western.
Současnou argentinskou kinematografii reprezentuje snímek režisérky Lucii Puenzo Německý doktor Wakolda. Příběh na motivy stejnojmenného románu zavede diváky do Patagonie, kde po boku nic netušící rodiny žije neblaze proslulý nacistický vědec Josef Mengele. Děj snímku vychází ze skutečných příběhů o Mengelem, podle kterých ve svých zvrhlých výzkumech pokračoval i po svém útěku do Jižní Ameriky. Oproti Mengeleho zvěrstvům nabídnou Snílci Jonase Trueby doslova pohlazení po divákově duši. Černobílý snímek natočený ve stylu francouzské nové vlny je oslavou filmařiny, umění a života.
Pořadatelé festivalu: Velvyslanectví Španělska, Institut Cervantes, Kino Světozor
Program na www.kinosvetozor.cz


11.02.2014

Írán slaví 35. výročí islámské revoluce

Obrovské manifestace připomínající islámskou revoluci, která svrhla posledního perského šáha, milióny lidí s íránskými vlajkami v rukách. Slaví se nejen v Teheránu, ale i v dalších městech po celé zemi, podle íránských údajů se největší akce konají v Isfahánu, Šírázu a Mašhadu. Během demonstrací se tradičně skandují oblíbená hesla „Smrt Izraeli“ a „Smrt Americe“. 11. únor 1979 je státním svátkem a Dnem vítězství revoluce.
Rozhovor s íránistkou Zuzanou Kříhovou:
O íránských ženách i mužích
Články z Iránu


09.02.2014

Benátský karneval začíná 14. února

Maškarní průvody a bály, divadelní představení, tradiční tance i ochutnávky vína u známé „Fontana del Vino“, bruslení na Campo San Polo, to vše nabízí letošní ročník karnevalu, jehož historie sahá až do 11. století. Kdo si nepřiveze masku a maškarní kostým, může si vše pořídit na místě.
Program a další informace na:
www.carnevale.venezia.it


05.02.2014

Filipíny: Situace po tajfunu Haiyan

Situace na Filipínách po listopadovém tajfunu Haiyan je již relativně stabilizovaná a nepředstavuje přímé bezpečnostní riziko pro cestovatele do země. Určité následky živelné pohromy mohou být nicméně i nadále patrné. To platí zejména o nejhůře postižených ostrovech Leyte a Eastern Samar. V těchto dvou lokalitách prakticky chybí veškerá turistická infrastruktura, z následků tajfunu se vzpamatovává i zdevastovaná příroda a jako vhodnou destinaci pro cestování je proto i nadále nelze doporučit.
(www.mzv.cz)


03.02.2014

Změna v kontrole tekutin a gelů v letadlech

Koncem ledna došlo v souladu s nařízením EU k dílčí změně v kontrole přepravovaných tekutin, aerosolů a gelů v zavazadlech, které si sebou cestující bere na palubu (kabinová zavazadla). Změna spočívá v tom, že přepravovaná dětská strava a léky (v tekuté či gelové formě) v objemu nad 100 ml budou kontrolovány bez výjimky pomocí speciálních skenerů. Tato změna se týká i nákupů tekutin a gelů v duty free obchodech v zapečetěných baleních. Ty budou kontrolovány na skenerech v případě, že pocházejí z jiných letišť a cestující s nimi při přestupu prochází bezpečnostní kontrolou, nebo pokud si je cestující pořídí na letišti v Praze, ale bezpečnostní kontrolou projde až po delší době od jejich nákupu. Tato změna umožní cestujícím mít u sebe při přestupu mezinárodně standardizovaná duty free zapečetěná balení i z letišť mimo Evropskou unii.
Ostatní principy přepravy tekutin a gelů zůstávají zachovány. Stejně jako dosud mohou cestující přepravovat v kabinovém zavazadle běžné tekutiny, aerosoly a gely jen v nádobách o objemu maximálně 100 ml, uložené v jednom průhledném plastovém sáčku, který lze opakovaně uzavřít a jehož celkový objem nepřesahuje 1 litr. Před bezpečnostní kontrolou vnášených věcí i nadále platí povinnost veškeré tekutiny, aerosoly a gely vyjmout z kabinového zavazadla a předložit je k samostatné kontrole. Pokud přesáhnou limit objemu 100 ml na jeden kus, maximálně sáček o celkovém objemu 1 l na osobu, nebo je cestující po upozornění nepředloží k samostatné kontrole mimo zavazadlo, jsou podle legislativy zakázanými předměty a jejich přeprava nebude povolena.
Více na www.prg.aero


30.01.2014

Čína slaví příchod nového roku

31. ledna 2014 začíná podle čínského lunisolárního kalendáře rok koně. Vládu mu předá had, který panoval v roce minulém. Čínský Nový rok je tradiční čínský svátek, který se slaví 15 dní a je známý jako „svátek jara“ neboť uzavírá zimní roční období. Každý rok čínského kalendáře se odehrává v jednom z dvanácti znamení čínského zvěrokruhu. Podle starověké čínské moudrosti jsou lidé narození ve znamení koně okouzlující, zdvořilí, nezávislí, společenští a oblíbení. V mezilidských vztazích bude mít přátelství významnou roli. Oslavy mají dopad na turistiku, neboť Číňané, kteří pracují mimo domov, cestují na sváteční dny za svými rodinami (podle oficiálních odhadů až 200 milionů lidí) a sehnat lístky na přeplněné vlaky či autobusy bývá obtížné. Původ čínského kalendáře se datuje do roku 2637 před naším letopočtem.


23.01.2014

Alternativní arabské umění v Plzni

Pořadatelé Festivalu arabské kultury v Plzni oznámili, že podtitul chystaného pátého ročníku zní „PODEJ MI FLÉTNU A ZPÍVEJ“. Jde o odkaz na verš libanonského básníka Džibrán Chalíl Džibrána, kterým si přejí navnadit své hosty na atraktivní témata letošního ročníku, jimiž budou: alternativní arabské umění, tradice versus modernita. Těšit se budete moci např. na výstavu současného arabského e-komiksu, v rámci níž budou představeny práce mladých arabských tvůrců. Za všechny zmiňme Deenu Muhammad a její internetový komiks Al-Qáhira.
Festival arabské kultury v Plzni se pomalu řadí mezi tradiční plzeňské kulturní akce. Ještě donedávna byli vždy jako pořadatel festivalu uváděni studenti Katedry blízkovýchodních studií v Plzni a jejich spřízněné duše. Od loňského čtvrtého ročníku se festival koná pod záštitou občanského sdružení Arabfest, což je dobrovolné nevládní neziskové sdružení občanů zajímajících se o arabskou kulturu a Blízký východ. Cílem Sdružení je získávat a zveřejňovat informace o arabské kultuře; zvyšovat povědomí o kulturní různorodosti regionu Blízkého východu.


21.01.2014

Thajská vláda vyhlásila výjimečný stav

Na protivládní demonstrace a exploze výbušnin v metropoli Bangkoku reagovala thajská vláda vyhlášením výjimečného stavu na 60 dní. Opatření se týká Bangkoku a sousedních provincií. Bezpečnostní složky mohou vyhlásit mj. zákaz vycházení nebo vytvořit mimořádné bezpečnostní zóny. Turistických regionů na jihu Thajska se výjimečný stav netýká.


20.01.2014

SONGFEST – rok koně 2014

Přijměte pozvánku na SONGFEST, 7. ročník hudební oslavy příchodu čínského nového roku. Přijďte přivítat další lunosolární Nový rok – rok koně 2014. Začíná se již ve čtvrtek 23. ledna v Paláci Akropolis v Praze. Mezi účinkujícími nebudou chybět Jaroslav Dušek, Feng-yűn Song, Lenka Dusilová, Iva Bittová. Slavit se bude nejen v Praze, ale také v Hradci Králové, Plzni, Českých Budějovicích, Písku, Českém Krumlově, Kroměříži, Brně a Znojmě.
Více na www.songfest.cz


17.01.2014

Jihoafrická republika: masakry nosorožců

Zatímco v prvních letech 21. století zabili pytláci v JAR maximálně 25 nosorožců ročně, v roce 2012 to bylo 668 nosorožců a v loňském roce neuvěřitelných 946 (údaj k 19. 12., číslo tedy není konečné). Ve srovnání s Keňou jsou jihoafrická čísla alarmující, keňské úřady hlásily od ledna do srpna 2013 celkem 34 zabitých nosorožců.
Cena rohů nosorožců na černém trhu vyletěla závratně vzhůru (až na 65 tisíc dolarů za kilogram) díky prudce se zvyšující poptávce ve východní Asii, kde se např. prášek z rozdrcených sloních klů i nosorožčích rohů považuje za účinné afrodiziakum a využívá se též v tradiční medicíně k léčbě rakoviny, revmatismu a proti bolestem a horečkám. Nejen v JAR, kde žije 83 procent všech afrických nosorožců, se potýkají s nezákonným prodejem rohů. Před časem zloději v několika muzeích a zámcích v České republice odřezali rohy vycpaným nosorožcům a podobná praxe se rozšířila i v dalších evropských zemích.
Více na http://www.savetherhino.org/rhino_info/poaching_statistics


15.01.2014

17. ročník festivalu GO Kamera

Tématem letošního ročníku bude Bhútán – země, která nikam nespěchá. Zkusme v novém roce také trochu zpomalit. Přeberme to dobré z bhútánské idylky. I chudá země může nadělovat…
GO Kamera každoročně přitahuje milovníky cestování, fotografy, filmaře, vodáky, horolezce, potápěče i dobrodruhy, i letos tomu nebude jinak. Festival není doménou pouze „cestovatelů". Svými filmy, fotografiemi a zážitky z cest se představují i polárníci, novináři, režiséři, spisovatelé, hudebníci a další osobnosti společenského života. I tento rok je připraveno více než dvě desítky atraktivních besed a promítání. Na festivalu vystoupí mj. lezec Adam Ondra, kytarista Wohnoutu Honza Homola, který dávno propadl Indii, ředitel společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek a horolezec Radek Jaroš. Festival navštíví horolezecká legenda Peter Habeler.
Festival se koná v Kongresovém centru brněnského výstaviště 16. – 19. ledna a je doprovodným programem veletrhů cestovního ruchu GO a REGIONTOUR.
Více na www.gokamera.cz


09.01.2014

Rok 2013 – 118 útoků žraloka na člověka

V roce 2013 bylo podle serveru http://sharkattackfile.info/ evidováno 118 útoků žraloků na člověka. 16 z nich skončilo smrtí člověka, 87 zraněním. Nejvíce útoků bylo zaznamenáno v USA – 61, z toho 3 smrtelné.
Další útoky: Austrálie 18/2, Jihoafrická rep. 7/1, Bahamy 6/0, Jamajka 4/3, Réunion 3/2, Brazílie 2/2, Nový Zéland 2/1, Guam 1/1, Britské indickooceánské území 1/1. Další útoky se odehrály ve vodách Belize, Seychel, Tchaj-wanu, Izraele, Fr. Polynésie a Filipín.
Poslední obětí loňského roku byl 2. prosince havajský rybář Patrick Briney, který lovil v kajaku s nohou přehozenou do vody. Nepřežil pokousání a vážné hluboké rány, přestože byl kolegy převezen na břeh a do nemocnice.


07.01.2014

Festival íránských filmů: Írán – Jiný pohled

Více než dvě desítky filmů sbírajících ocenění na filmových festivalech po celém světě, nové festivalové sekce, významní hosté – Festival íránských filmů se ve svém třetím roce rozrůstá nejen dramaturgicky, ale i rozsahem. Po dvou úspěšných ročnících, mapujících zajímavou historii íránské kinematografie, se letošní dramaturgie zaměřuje na výběr ze současné filmové tvorby. Pod názvem „Írán: Jiný pohled“ předvede od 8. do 12. ledna řadu cenami ověnčených snímků etablovaných a mezinárodně respektovaných tvůrců. Nově si budou moci filmoví nadšenci vychutnat aktuální íránskou kinematografii nejen na plátnech kina Světozor, ale také v prostorách Bio Oko.

Prodej vstupenek v ceně 100,– Kč na www.kinosvetozor.cz či prostřednictvím stránek festivalu. Více informací a program na www.iranianfilmfestival.cz nebo www.kinosvetozor.cz a www.biooko.net. Standardně budou všechny filmy s českými i anglickými titulky, budou tak přístupné i anglicky mluvícím divákům.

Soutěžní sekce představí divákům řadu mezinárodně ceněných snímků v čele s filmem Parvíz režiséra Majida Barzegara. Snímek sleduje muže, který je v 50 letech donucen se osamostatnit poté, co se jeho otec rozhodne znovu oženit. S náhlou změnou se nedokáže vyrovnat a v boji proti domnělé křivdě podniká šokující kroky. Parvíz patří k divácky nejúspěšnějším současným íránským snímkům a zároveň si odnesl i mnohá filmová ocenění včetně Ceny poroty z festivalu v San Sebastianu. Za pozornost stojí také drama Zasněžené sosny, celovečerní režisérský debut Paymana Moaadiho. Kromě divácké ceny, kterou si odnesl z největšího a nejstaršího íránského filmového festivalu zaujal mimo jiné na Berlinale, kde představitel hlavní role získal za svůj výkon Stříbrného medvěda.

Program doplní Perská noc plná íránské hudby, tance a pochoutek v 360° bar&lounge pražského hotelu Fusion a seminář Dějiny íránské kinematografie vedený Vierou Langerovou.


Nalezené položky: 809 « První | < Předchozí | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | Další > | Poslední »

Potřebujete napsat článek?
Máte zájem o reklamu?
Chcete nám nabídnout váš článek?
Kontaktujte nás.