aktuality

11.03.2014

Praha vítá festival Kolem světa

Země všech kontinentů, padesát komentovaných projekcí, fotografie z nedostupných míst, cestovatelská setkání. To vše i mnohem více přináší největší cestovatelský svátek v Čechách – festival Kolem světa. O víkendu 15. – 16. března přivítá KD Ládví a Multikino Ládví opět tisíce návštěvníků, kterým festival vedle přednášek nabídne i exotická jídla, jedinečná vystoupení zahraničních umělců, pozve je na setkání se zajímavými osobnostmi, na interaktivní workshopy tradičních řemesel JV Asie nebo Afriky a nabídne možnost zakoupení tradičních výrobků z Mexika, Peru, Indonésie či Nepálu.
Může jet trabant napříč kontinenty? Jak se stopuje v Ekvádoru? Kde žije tajemný lid Kwaio? Proč se do chichi (kukuřičný zkvašený nápoj) dávají mravenci? Co si lze koupit na největší tržnici padělků na světě? Je možné plavat mezi piraňami? Jak vypadá pohled z ptačí perspektivy na Velký bariérový útes? Proč si Barmánky na tváře malují bílé kruhy? Jak chutnají „zelené palačinky“ dadar, zeleninové taštičky samosa nebo pražené konžské housenky?
Nejznámější cestovatelé, fotografové, spisovatelé a ti, kdo mají blízko k cestování všeho druhu, budou sdílet své zážitky, poznatky i vášně třetí březnový víkend na Festivalu Kolem světa v Praze.
Pokud nejste z Prahy, můžete navštívit i regionální festivaly KOLEM SVĚTA v Olomouci (28. – 29. 3.) a v Plzni (11. – 12. 4.).
Více na www.kolemsveta.cz


10.03.2014

Aktuální doporučení k cestám do Tuniska

MZV upozorňuje, že navzdory zrušení výjimečného stavu v Tunisku s platností od 5. března 2014, nedošlo k zásadní změně bezpečnostní situace v zemi. Nadále je třeba dbát zvýšené opatrnosti a zcela se vyhýbat veřejným shromážděním. S ohledem na pokusy o sebevražedné atentáty, k nimž došlo 30. října 2013 ve městech Súsa (Sousse) a Monastír (Monastir), MZV doporučuje občanům, aby zachovávali obezřetnost i v okolí turistických komplexů.
Nelze vyloučit demonstrace a sociální nepokoje ve všech částech země. Nedoporučuje se zdržovat na jakýchkoli veřejných místech, kde potenciálně hrozí srocení většího množství lidí – toto zvýšené riziko se týká především pátečního odpoledne a podvečera, tj. po skončení pravidelné týdenní tzv. velké modlitby. Ve večerních a nočních hodinách není z bezpečnostních důvodů doporučováno cestovat po Tunisku.
MZV dále upozorňuje, že v oblastech poblíž státní hranice s Alžírskem a Libyí existuje značné riziko únosů, bezpečnostní situace je zde velmi nestabilní, charakterizovaná hojným výskytem extremistických skupin. Silně rizikové jsou především oblasti na západ od linie Ajn Dráhim (Ain Draham) – Džandúba (Jendouba) – al-Káf (Le Kef) – Kasrín (Kasserine) – Sídí bú Zíd (Sidi Bouzid) – Gafsa – Túzir (Tozeur), a oblasti na jih od linie Túzir (Tozeur) – Dúz (Douz) – Madanín (Medenine) – El Marsa (na jih od Džerby). Zvýšené riziko se zde týká nejen únosů, ale obecně útoků na západní cíle, vč. turistů. Z tohoto důvodu důrazně nedoporučujeme cestovat do těchto odlehlých oblastí.
S ohledem na bezpečnostní situaci a zvýšený výskyt teroristických aktivit v regionu, MZV taktéž nedoporučuje cestovat do guvernorátů Kasserine a Le Kef (mimo center guvernorátů a hlavních přístupových cest; i zde je ovšem doporučeno vyhnout se všem cestám, které nejsou nezbytné).


07.03.2014

Garuda do SkyTeam

Aliance leteckých společností SkyTeam má od 5. března 2014 oficiálně nového člena – společnost Garuda Indonesia. Členství indonéské státní letecké společnosti usnadní zákazníkům cestování do Indonésie. Většina indonéských aerolinek je na černé listině EU, Garuda je jednou z výjimek.


06.03.2014

Do SAE bez víz

Spojené arabské emiráty zruší od 22. března vízovou povinnost pro občany ČR. Přímé lety do Dubaje zajišťují Emirates a Smart Wings (koncem roku 2013 oznámily ČSA, že ruší linku do Abú Zabí).


05.03.2014

Borobudur a Prambanan opět přístupné

Největší buddhistický chrám na Jávě Borobudur i nedaleký hinduistický chrám Prambanan jsou opět otevřeny veřejnosti. V polovině února byly oba svatostánky uzavřeny po výbuchu sopky Kelud. Ta zasypala oba chrámy popelem a zastavila provoz na letištích na střední a východní Jávě. Téměř 100 tisíc lidí žijících v oblasti do 10 kilometrů od vulkánu muselo opustit své domovy.


02.03.2014

Egypt: Aktuální doporučení k cestám

Podle MZV je bezpečnostní situace v turistických letoviscích na kontinentálním pobřeží Rudého moře a na jižní Sinaji, jako např. v Hurghadě, Marsa Alam či Šarm aš-Šajchu, v současné době klidná. MZV však nedoporučuje individuální cestování po Sinajském poloostrově. V případě organizované turistiky po Sinaji nedoporučuje opouštět turistické rezorty a do odvolání se účastnit výletů mimo ně. MZV dále výslovně varuje před jakýmikoliv cestami do severní části Sinajského poloostrova, a to včetně turistického letoviska Taba.
V celém Egyptě je třeba nadále dbát zvýšené opatrnosti, respektovat pokyny egyptských bezpečnostních složek a zcela se vyhýbat jakýmkoliv veřejným shromážděním. Mezinárodní letiště v Káhiře funguje bez problémů a lze je využívat i pro případné přestupy na navazující linky bez jakýchkoliv omezení.
Egyptská strana striktně kontroluje platnost cestovních dokladů, který musí být platné ještě nejméně šest měsíců po předpokládaném datu odjezdu z území Egypta. Některé letecké společnosti nevezmou cestovatele, pokud je platnost pasu kratší třeba jen o několik dní. Nelze tedy využít tzv. rychlopasy, které mají platnost pouze na 6 měsíců.


28.02.2014

Losar – tibetský Nový rok v Praze

Letos se již podeváté setkají v centru Prahy příznivci kulturního a duchovního odkazu Tibetu, aby společně oslavili Losar – tibetský Nový rok. Jednodenní festival proběhne v sobotu 1. března v historických prostorách Novoměstské radnice v Praze 2. Podle tibetského kalendáře má nastupující rok číslovku 2141 a z hlediska východní astrologie je ve znamení dřevěného koně.
Oslava začne již ve 14.00 hod. a nabídne pestrý kulturní program pro širokou veřejnost všech věkových kategorií, včetně rodin s dětmi. Na programu jsou tematické filmové projekce, speciality tibetské kuchyně, stolní hry, výtvarné dílny pro děti, dětský koutek s programem, přednášky a workshopy tibetského buddhismu (meditace, jantrajóga, tanec vadžry atd). Návštěvníci si mohou mj. vychutnat ukázky z tibetské opery a koncert Tenzina Tsedupa, člena tibetského souboru Tipa, tradiční i moderní tibetské tance v podání Tsering Dolker, Topgyala Gontse a Tendzina Tsedupa.
Více na www.losar.cz
Rozhovor s Danielem Berounským, který vyučuje tibetanistiku na FFUK o výzkumu lokálních božstev v Amdu, ale také o fascinaci mladé čínské generace Tibetem a jeho tradicemi.


26.02.2014

Národní park Virunga opět otevřen

Nejstarší africký národní park Virunga, založený již v roce 1925 a známý horskými gorilami a aktivní sopkou Nyiragongo, byl po téměř dvouleté pauze znovu otevřen pro veřejnost. Situace na východě Demokratické republiky Kongo u hranic s Ugandou a Rwandou je ovšem dlouhodobě nestabilní, strážci parku bojují nejen s pytláky, ale i skupinami rebelů.
Více na https://www.facebook.com/virunga


22.02.2014

Valašské muzeum v přírodě zve na tradiční masopust

Valašské muzeum v přírodě zve na tradiční masopust, v sobotu 22. února v Dřevěném městečku od 9.00 do 16.00 hodin. Na programu jsou mj. masopustní obchůzky valašských souborů Soláň a Radhošť z Rožnova p. R., vyhrávání na paloučku, pochovávání basy i ochutnávka zabijačkových pochoutek, které připravili mistři řeznického řemesla.
Program a další informace na www.vmp.cz


18.02.2014

Nepálské aerolinky na černé listině EU

Nepálské úřady potvrdily, že v troskách letadla DHC-6 Twin Otter společnosti Nepal Airlines zemřelo všech 18 lidí na palubě. Letadlo letělo z letiště v turistickém městě Pokhara a mířilo na letiště Džumla na západě země. Odstartovalo přes husté sněžení a špatnou viditelnost, a půl hodinu po startu se zřítilo.

Nehody letadel v Nepálu jsou časté a všechny nepálské letecké společnosti včetně Nepal Airlines byly na konci loňského roku zařazeny na černou listinu EU. Největší nepálský letecký dopravce, založený již v roce 1958, se nevyhnul ani loni havárii, v květnu DHC-6 Twin Otter sjel při přistání z dráhy a skončil s křídlem v řece (naštěstí se havárie obešla bez smrtelných zranění). Na seznamu jsou i další nepálské letecké společnosti – mj. Buddha Air, Goma Air, Makalu Air, Sita Air, Tara Air, Simrik Airlines, Air Kasthamandap.


16.02.2014

Maroko partnerskou zemí veletrhu Holiday World

Veletrh cestovního ruchu Holiday World je nejvýznamnější akcí svého druhu nejen v České republice, ale i v regionu střední Evropy. Letošní 23. ročník proběhne ve dnech 20.-23. února 2014 tradičně v areálu holešovického Výstaviště.

Na jednom jediném místě můžete procestovat téměř celý svět. V rámci jedné zakoupené vstupenky na Holiday World můžete navštívit souběžné veletrhy Top Gastro & Hotel a Golf Show a přehlídku filmů z produkce WordFilmu a Expediční kamery.

WorldFilm
Festival plný dobrodružství a zážitků! V rámci veletrhu cestovního ruchu proběhne o víkendu v Křižíkově pavilonu E tradiční cestovatelský festival WorldFilm, který bude i letos nabitý besedami s cestovateli, unikátními projekcemi a výstavami. A na co se letos můžete těšit? Tak třeba na šelmy před objektivem, indiánský kmen vytrvalců, nejchladnější obydlená místa na severní polokouli či na ukázky z filmu o nevšedním životě Miroslava Zikmunda a mnoho dalšího.

Expediční kamera
Filmový festival Expediční kamera přinese špičkové dokumenty o cestování a sportech v přírodě. Budete moci zhlédnout film Honnold 3.0 o jednom z nejznámějších lezců, dále film o outdoorových zimních aktivitách Tatry bez limitov či například příběh bláznivého spojení jednokolky a speleologie Cave unicycling.

Partnerskou zemí veletrhu tentokrát Maroko
Marocké království se stává pro rok 2014 partnerskou zemí veletrhu Holiday World. Maroko se bude prezentovat na ploše 150 metrů čtverečních originálním stánkem a zajímavým programem. Stánek bude možné vidět v exkluzivní střední hale Průmyslového paláce a návštěvníci zažijí nejen hudební, ale i drobné kulinářské nebo kaligrafické představení této severoafrické země. Maroko mimo jiné využije prezentace na Holiday Worldu k představení nové letecké linky spojující obě naše země.

České regiony v plné síle
Návštěvníci veletrhu budou moci prostřednictvím expozic téměř všech krajů České republiky procestovat celou naši zemi a získat zajímavé tipy na svoji příští dovolenou nebo výlety a možnosti trávení volného času. Vystavovatelé připravují na svých stáncích taneční přehlídky, ochutnávky místních specialit, ukázky historických stylů v oblékání atd. Například hned na úvod veletrhu dne 20. února proběhne na hlavním pódiu od 10:30 veřejná tisková konference pohádkových regionů ČR.

Zahraniční vystavovatelé
Holiday World bude také přehlídkou a inspirací pro zahraniční cesty nejen do blízkých zemí, ale i velmi vzdálených. Kromě našich sousedů a blízkých evropských zemí včetně Středomoří mohou návštěvníci načerpat informace o exotických zemích jako Thajsko, Dominikánská republika, Kuba, Tchaj-wan, Jamajka, Keňa aj. Svoji veletržní premiéru si užije Jihoafrická republika. K největším zahraničním vystavovatelům patří opět Slovensko a Turecko, velmi atraktivní expozici bude mít Sasko, které bude propagovat cestování po železnici zajímavým exponátem na svém stánku.

Společná prezentace lázní
Na veletrhu Holiday World 2014 se poprvé představí ucelený blok „lázeňských“ vystavovatelů pod patronací Svazu léčebných lázní ČR. Návštěvníkům nabídne kompletní přehled lázeňských služeb a možnosti lázeňských domů.

Podrobné informace o veletrhu najdete na www.holidayworld.cz.


14.02.2014

Jáva pod sopečným popelem

Vulkán Mount Kelud zastavil provoz na pěti letištích na střední a východní Jávě. Odkloněno či zrušeno bylo množství letů především mezi Indonésií a Austrálií. Úřady nařídily evakuaci více než 100 tisíc lidí žijících v oblasti do 10 kilometrů od vulkánu. Pod popelem je i město Yogyakarta a nedaleký světoznámý buddhistický chrám Borobudur. Mount Kelud se naposledy probudil v roce 2007, v roce 1990 zabil jeho výbuch přes 30 lidí.


13.02.2014

Polynéské tance na festivalu Tapati

Na Velikonočním ostrově, známém vysokými sochami moai, končí v sobotu festival Tapati. V průběhu dvou týdnů se každý den konají slavnosti spojené s původní kulturou. Soutěží se v jízdě na banánových kmenech z více než 100 metrů vysokého kopce, v tetování a pomalovávání těl, ve zpěvu tradičních starých písní i v polynéských tancích. Nechybí ani korunovace místní královny krásy, karneval a večerní barbecue na pláži. Každovečerním vyvrcholením jsou polynéské tance. Dívky a ženy všech věků a tvarů přivádějí do varu tisíce diváků, v době festivalu se počet obyvatel ostrova určitě zdvojnásobí. Nejsou to obvyklé tance v restauraci za peníze turistů. Tady se baví domorodci mezi sebou, předhánějí se v kráse, umění a ladnosti pohybu. Poslední den festivalu se na pobřeží několik hodin po ranní mši koná „kuranto“ – každý příchozí bývá pohoštěn řádnou porcí masa na palmových listech.
Více o festivalu v článcích z Velikonočního ostrova.


12.02.2014

La Película 2014

9. ročník festivalu španělských filmů La Película začne 18. února v pražském kině Světozor. Festival je každoročně pečlivě připravován s cílem nabídnout české veřejnosti ucelený obrázek o současných filmech ze španělské jazykové oblasti. Výběr filmů pokrývá celé žánrové spektrum od divácky úspěšných velkofilmů přes odbornou kritikou oceňované snímky až po aktuální témata reflektující dokumenty a neopomíjí ani v poslední době stále úspěšnější iberoamerickou filmovou produkci.
Výběr snímků 9. ročníku spojených s laureáty čestných cen Goya nabídne českému publiku zajímavý průřez španělskou kinematografií a zároveň ukáže rozmanitost tamní filmové tvorby, ve které zábavný charakter nebyl v rozporu s uměleckou hodnotou. Festivaloví návštěvníci se mohou těšit například na výpravné historické kostýmní drama z doby španělského krále Carlose III. Esquilache režiséra Roberta Moliny. Na plátnech kin se objeví také snímek Paměti padlého anděla. Film se satanistickým příběhem je typickou ukázkou renesance španělského hororu z konce milénia. Vítej doma režiséra Davida Trueby reprezentuje španělské romantické komedie a José Luis Garci do svého snímku Nedělní světlo zapracoval prvky westernu, označovaného také někdy jako chorizo western.
Současnou argentinskou kinematografii reprezentuje snímek režisérky Lucii Puenzo Německý doktor Wakolda. Příběh na motivy stejnojmenného románu zavede diváky do Patagonie, kde po boku nic netušící rodiny žije neblaze proslulý nacistický vědec Josef Mengele. Děj snímku vychází ze skutečných příběhů o Mengelem, podle kterých ve svých zvrhlých výzkumech pokračoval i po svém útěku do Jižní Ameriky. Oproti Mengeleho zvěrstvům nabídnou Snílci Jonase Trueby doslova pohlazení po divákově duši. Černobílý snímek natočený ve stylu francouzské nové vlny je oslavou filmařiny, umění a života.
Pořadatelé festivalu: Velvyslanectví Španělska, Institut Cervantes, Kino Světozor
Program na www.kinosvetozor.cz


11.02.2014

Írán slaví 35. výročí islámské revoluce

Obrovské manifestace připomínající islámskou revoluci, která svrhla posledního perského šáha, milióny lidí s íránskými vlajkami v rukách. Slaví se nejen v Teheránu, ale i v dalších městech po celé zemi, podle íránských údajů se největší akce konají v Isfahánu, Šírázu a Mašhadu. Během demonstrací se tradičně skandují oblíbená hesla „Smrt Izraeli“ a „Smrt Americe“. 11. únor 1979 je státním svátkem a Dnem vítězství revoluce.
Rozhovor s íránistkou Zuzanou Kříhovou:
O íránských ženách i mužích
Články z Iránu


09.02.2014

Benátský karneval začíná 14. února

Maškarní průvody a bály, divadelní představení, tradiční tance i ochutnávky vína u známé „Fontana del Vino“, bruslení na Campo San Polo, to vše nabízí letošní ročník karnevalu, jehož historie sahá až do 11. století. Kdo si nepřiveze masku a maškarní kostým, může si vše pořídit na místě.
Program a další informace na:
www.carnevale.venezia.it


05.02.2014

Filipíny: Situace po tajfunu Haiyan

Situace na Filipínách po listopadovém tajfunu Haiyan je již relativně stabilizovaná a nepředstavuje přímé bezpečnostní riziko pro cestovatele do země. Určité následky živelné pohromy mohou být nicméně i nadále patrné. To platí zejména o nejhůře postižených ostrovech Leyte a Eastern Samar. V těchto dvou lokalitách prakticky chybí veškerá turistická infrastruktura, z následků tajfunu se vzpamatovává i zdevastovaná příroda a jako vhodnou destinaci pro cestování je proto i nadále nelze doporučit.
(www.mzv.cz)


03.02.2014

Změna v kontrole tekutin a gelů v letadlech

Koncem ledna došlo v souladu s nařízením EU k dílčí změně v kontrole přepravovaných tekutin, aerosolů a gelů v zavazadlech, které si sebou cestující bere na palubu (kabinová zavazadla). Změna spočívá v tom, že přepravovaná dětská strava a léky (v tekuté či gelové formě) v objemu nad 100 ml budou kontrolovány bez výjimky pomocí speciálních skenerů. Tato změna se týká i nákupů tekutin a gelů v duty free obchodech v zapečetěných baleních. Ty budou kontrolovány na skenerech v případě, že pocházejí z jiných letišť a cestující s nimi při přestupu prochází bezpečnostní kontrolou, nebo pokud si je cestující pořídí na letišti v Praze, ale bezpečnostní kontrolou projde až po delší době od jejich nákupu. Tato změna umožní cestujícím mít u sebe při přestupu mezinárodně standardizovaná duty free zapečetěná balení i z letišť mimo Evropskou unii.
Ostatní principy přepravy tekutin a gelů zůstávají zachovány. Stejně jako dosud mohou cestující přepravovat v kabinovém zavazadle běžné tekutiny, aerosoly a gely jen v nádobách o objemu maximálně 100 ml, uložené v jednom průhledném plastovém sáčku, který lze opakovaně uzavřít a jehož celkový objem nepřesahuje 1 litr. Před bezpečnostní kontrolou vnášených věcí i nadále platí povinnost veškeré tekutiny, aerosoly a gely vyjmout z kabinového zavazadla a předložit je k samostatné kontrole. Pokud přesáhnou limit objemu 100 ml na jeden kus, maximálně sáček o celkovém objemu 1 l na osobu, nebo je cestující po upozornění nepředloží k samostatné kontrole mimo zavazadlo, jsou podle legislativy zakázanými předměty a jejich přeprava nebude povolena.
Více na www.prg.aero


30.01.2014

Čína slaví příchod nového roku

31. ledna 2014 začíná podle čínského lunisolárního kalendáře rok koně. Vládu mu předá had, který panoval v roce minulém. Čínský Nový rok je tradiční čínský svátek, který se slaví 15 dní a je známý jako „svátek jara“ neboť uzavírá zimní roční období. Každý rok čínského kalendáře se odehrává v jednom z dvanácti znamení čínského zvěrokruhu. Podle starověké čínské moudrosti jsou lidé narození ve znamení koně okouzlující, zdvořilí, nezávislí, společenští a oblíbení. V mezilidských vztazích bude mít přátelství významnou roli. Oslavy mají dopad na turistiku, neboť Číňané, kteří pracují mimo domov, cestují na sváteční dny za svými rodinami (podle oficiálních odhadů až 200 milionů lidí) a sehnat lístky na přeplněné vlaky či autobusy bývá obtížné. Původ čínského kalendáře se datuje do roku 2637 před naším letopočtem.


23.01.2014

Alternativní arabské umění v Plzni

Pořadatelé Festivalu arabské kultury v Plzni oznámili, že podtitul chystaného pátého ročníku zní „PODEJ MI FLÉTNU A ZPÍVEJ“. Jde o odkaz na verš libanonského básníka Džibrán Chalíl Džibrána, kterým si přejí navnadit své hosty na atraktivní témata letošního ročníku, jimiž budou: alternativní arabské umění, tradice versus modernita. Těšit se budete moci např. na výstavu současného arabského e-komiksu, v rámci níž budou představeny práce mladých arabských tvůrců. Za všechny zmiňme Deenu Muhammad a její internetový komiks Al-Qáhira.
Festival arabské kultury v Plzni se pomalu řadí mezi tradiční plzeňské kulturní akce. Ještě donedávna byli vždy jako pořadatel festivalu uváděni studenti Katedry blízkovýchodních studií v Plzni a jejich spřízněné duše. Od loňského čtvrtého ročníku se festival koná pod záštitou občanského sdružení Arabfest, což je dobrovolné nevládní neziskové sdružení občanů zajímajících se o arabskou kulturu a Blízký východ. Cílem Sdružení je získávat a zveřejňovat informace o arabské kultuře; zvyšovat povědomí o kulturní různorodosti regionu Blízkého východu.


Nalezené položky: 815 « První | < Předchozí | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | Další > | Poslední »

Potřebujete napsat článek?
Máte zájem o reklamu?
Chcete nám nabídnout váš článek?
Kontaktujte nás.