aktuality

12.04.2013

Zpravodajství Kyperské organizace cestovního ruchu

Kypr se vrátil do starých kolejí. Co to znamená pro turisty? Všechny banky fungují normálně a turisté tak mohou nejen platit bankovními kartami, ale i vybírat z bankomatů. V každém případě Kyperská organizace cestovního ruchu ujišťuje potenciální návštěvníky, že svou dovolenou na ostrově stráví v klidu a pohodě.

Náš jarní tip

Jarní sezóna je v plném proudu – příjemných dvacet stupňů a slunce, které nám tuto zimu tolik schází, jsou zárukou toho opravdového jara. Celý ostrov rozkvétá a tak dobrým zpestřením pobytu jsou výlety. Naším tipem je trasa vedoucí z Limassolu do horské oblasti Pitsilie, která se rozkládá mezi Nikosií, Larnakou a Limassolem. Na západě ji ohraničuje pohoří Troodos, na severu lesní pásmo Adelfoi a na východě lesy Machairas. Najdete zde, na první pohled malé, ale barvité vesničky, z nichž každá se pyšní svou originalitou a společně dávají dohromady obraz autentického Kypru. V překladu název Pitsilia znamená oblast piniových stromů. V každé ze 47 vesnic najdete něco zvláštního, ať už jsou to památky UNESCO, muzea, tradiční výroba zemědělských produktů nebo zajímavé přírodní úkazy. Oblast je proslulá výrobou nejlepší Commandarie a produktů z vepřového masa. Sto patnáct kilometrů dlouhá trasa začíná ve vesnici Kalo Chorio, kde najdeme historickou továrnu na výrobu Commandarie, dnes renovovanou tak, aby se co nejvíce podobala originálu – se sklepy s dubovými sudy a vůní zrajícího vína, starými cisternami a dokumenty o historii a produkci tohoto ojedinělého vína, která sahá až do 13. století.
Pokračujeme do Zoopigi s moderním, architektonicky velmi zajímavým muzeem historie Commandarie a pak přes Kato Mylos, Potamatisu do Palendri, kde se skrývá jeden ze čtyř pokladů UNESCO v této oblasti – kostel Sv. kříže, který patří k nejzachovalejším památkám na ostrově s originálními freskami z 11.století. Nejlepší jablka najdete ve vesničce Dymes, která je zasvěcena Janu Křtiteli a jejích 164 obyvatel se pyšní tím, že jejich rodiny jsou potomky achajských Řeků, kteří sem přišli okolo roku 1200 před naším letopočtem. Mandlové háje jsou chloubou Chandrie a další významnou památkou UNESCO se pyšní Lagoudhera – Panagia tou Araka je pozůstatkem starého kláštera a v kostele je sbírka byzantského umění z komeniánského období. Unikátní kostel v „kostele“ Stavros tou Agiasmati, který založili uprchlíci z Istanbulu po nástupu Osmanské říše a který je otevřen pouze na objednávku najdeme v Platanistasa. Přes Alonu, Askas a Pterikoudu se dostaneme do Palaichori s rodným domem prvního kyperského prezidenta arcibiskupa Makariose i dalším kostelem na seznamu UNESCO – Metamorphosis tou Souteros.
Trasa končí ve vesnici Agros, která je centrem pěstování růží a její každoroční červnový festival růží je již tradiční součástí kulturního kalendáře Kypru.
Více na www.visitcyprus.com


07.04.2013

Sinolog Jan Karlach: S´-čchuan – tisíc a jedna čajovna

V Muzeu hlavního města Prahy probíhají dny čínské kultury. V úterý 9. dubna od 16 hodin bude přednášet sinolog Jan Karlach na téma S´-čchuan – tisíc a jedna čajovna, v níž seznámí posluchače s městy i venkovem jedné z nejkrásnějších provincií Číny. Jan Karlach v Čcheng-tu, hlavním městě provincie, studoval a své zkušenosti z cest vtiskl i do své knihy Čína: střípky z jižního Podnebesí, která vyšla loni v nakladatelství Gasset.


05.04.2013

Festival arabské kultury v Plzni 2013

Čtvrtý ročník Festivalu arabské kultury v Plzni proběhne ve dnech 5. – 12. dubna 2013 na dvanácti místech Plzně s podtitulem Můj dům, Tvůj dům. I tentokrát organizátoři slibují bohatý týdenní program v podobě přednášek českých a zahraničních odborníků, koncertů, tanečních vystoupení, besed, výstav, soutěží, ochutnávek či workshopů.
„Podtitul letošního ročníku zní Můj dům, Tvůj dům. Jde o odkaz na rodinu a proslulou arabskou pohostinnost, tedy dům zevnitř, a současně i na architekturu jakožto dům zvenčí,“ říká hlavní organizátorka Tereza Svášková.
Celý festival je letos zaměřen především na etnické či náboženské menšiny obývající arabský svět – jednotlivé akce tak představí Kurdy, Berbery, drúzy, kopty i křesťanské Araby.
Návštěvníci se mohou těšit mimo jiné na přednášku o arabských televizních seriálech, o soužití Židů a Arabů ve středověku či o islámském finančnictví.
Významným zahraničním hostem bude nizozemský sociolog Cornelis Hulsman, ředitel Centra pro mezikulturní dialog a zakladatel elektronického magazínu Arab-West Report, který povede hned dvě přednášky o nedávných událostech v Egyptě.
Každoroční besedy o aktuální politické situaci na Blízkém východě se letos zúčastní komentátor ČRo Jan Fingerland, analytik Jan Kužvart, redaktor týdeníku Respekt Tomáš Lindner a předseda Iniciativy pro svobodnou Sýrii Mazen Maialeh. Tématem bude dění v Sýrii.
Další besedou, kterou by si veřejnost neměla nechat ujít, bude debata s filmovým režisérem syrského původu Morisem Issou. Program hlavního festivalového týdne nabídne také osobité divadelní představení Ras al-Chajma režiséra Petra Macháčka, které získalo nejvyšší ocenění na celostátní přehlídce experimentujícího divadla „Šrámkův Písek“ za rok 2012.
Návštěvníci se mohou opět těšit na „festival ve festivalu,“ tedy velký odpolední sobotní program (tentokrát v Regionálním dobrovolnickém centru TOTEM), kdy na několika scénách pod jednou střechou budou probíhat orientální trhy, koncerty, besedy, přednášky, soutěže, workshopy a další. Rozmanitý program zahrnuje například besedu o tradicích a zvycích arabského světa, bubenický a taneční seminář, workshop arabské kaligrafie, cestopisnou přednášku z jemenského ostrova Sokotra či pásmo autorského čtení. Hosté se také budou moci občerstvit – a to přímo od šéfkuchařů tuniského a kuvajtského velvyslanectví, kteří budou připravovat tradiční arabské pokrmy.
Novinkou čtvrtého ročníku je festivalová soutěž pro veřejnost o velmi atraktivní ceny: zájezd do zahraničí, jazykový kurz a poukázku na krmení velblouda v plzeňské zoo.
Více na www.arabfest.cz
Rozhovory o arabské kultuře:
Životy egyptských mužů a žen jsou oddělené
Pobyty v českých lázních hradí ze státního rozpočtu
O humoru, zahalování i erotice v islámu
Budoucnost Sýrie je světlá
O víně v islámském světě


04.04.2013

Slovenka se rozhodla pokořit svět na motorce

Rockstar Energy Girl Katarína Vrábelová odjíždí na svou dobrodružnou cestu. Po roční přípravě její adrenalinové dobrodružství konečně začalo. Řeč je o mladé rodačce z Prešova Kataríně Vrábelové (24), která vyrazila na cestu okolo světa na motorce. Sama, jen se svým jednostopým miláčkem, projede Katarína během následujících 14 měsíců přes 70 000 kilometrů a více než 39 států.
Všechno začalo téměř přesně před rokem. „Někdy kolem 17. března 2012 jsem se poprvé setkala s Igorem Brezovarovem. Právě díky němu jsem se rozhodla vše vsadit na jednu kartu, obětovat svůj čas, prodat auto, opustit svůj malý obchod a jít naproti svému snu,“ přibližuje své rozhodnutí sama Katarína Vrábelová, která před necelými dvěma měsíci oslavila své 24. narozeniny. Od prvního rozhodnutí uplynulo neuvěřitelných 12 měsíců příprav. Bylo potřebné sehnat finance, vybavení, splnit množství byrokratických kritérií a samozřejmě trénovat, učit se a detailně plánovat cestu samotnou.
Katarína nevyráží cestovat sama poprvé. Zkušenosti už má. „Před pár lety jsem byla 9 měsíců na takovém prvním adrenalinovém výletě. Tehdy jsem na skútru a motorce s malým obsahem projela Thajsko, Laos, Vietnam a Bali. To se samozřejmě nedá porovnat s tím, co mě čeká nyní. Příprava na cestu okolo světa byla prací na plný úvazek. Bez obětavých přátel a plechovek Rockstaru bych to jistě nezvládla.“ Mladá Slovenka vyráží na více než roční adrenalinovou jízdu v sedle svého BMW GS 650 Sertao. Členka „Rockstar Energy Girlz“ bude o svém putování informovat prostřednictvím článků a videí, které bude pravidelně uveřejňovat na stránkách Rockstar Energy Drink (www.rockstarenergydrink.com/cz) a na Facebooku (http://www.facebook.com/rockstarczsk). Vybrané články budou také exkluzivně uveřejňovány na partnerských webech.
Rozhovor s Igorem Brezovarem: Na skok do Afriky


29.03.2013

MZV ČR: Doporučení k cestě do Barmy

V důsledku násilných střetů obyvatel v centrální správní oblasti Mandalay byl v okresech Meiktila, Mahlaing, Tharzi a Wundwin vyhlášen výjimečný stav. MZV ČR proto českým občanům doporučuje cestovat do uvedených oblastí pouze v nezbytně nutných případech. Občanům, kteří se v zasažených oblastech již nacházejí, MZV doporučuje důsledně dbát pokynů místních úřadů a vyhýbat se místům s větší koncentrací lidí, kde může docházet k násilným střetům. Aktuální informace poskytne v případě potřeby zastupitelský úřad České republiky v Bangkoku.


28.03.2013

Tip na víkend: Tutanchamon

Ve středu 27. března byla zahájena spektakulární výstava „Tutanchamon – jeho hrob a poklady“. Výstava bude pro návštěvníky otevřena do 30. června 2013. Přibližuje historicky jedinečnou událost – objevení hrobky faraona Tutanchamona, k němuž došlo před 90 lety v egyptském Údolí králů – a díky rekonstrukci původní nálezové situace hrobky umožňuje prožít si tento okamžik na vlastní kůži.
„Vidím nádherné věci!“ měl prohlásit, jak tvrdí ve svých zápiscích, dne 26. listopadu 1922 britský archeolog Howard Carter, když svíčka prostrčená vybouraným otvorem osvětlila předsíň více jak 3000 let staré Tutanchamonovy hrobky. Po pěti letech namáhavých a zpočátku marných vykopávek v Údolí králů objevil neporušenou hrobku faraona se všemi jeho poklay.
Devadesát let po tomto senzačním nálezu představuje tato jedinečná výstava „Tutanchamon – jeho hrob a poklady“ příběh a cestu, která vedla k objevení Tutanchamonovy hrobky. Výstava nabízí k vidění v monumentálním spojení a jedinečných souvislostech na tisíc předmětů a ilustrací. Do historického kontextu uvede návštěvníky hned na začátku výstavy série filmů a po celou dobu výstavy je bude doprovázet nový audio průvodce zahrnutý v ceně každé vstupenky.
Vystavena je více než tisícovka předmětů – dokonalých replik vytvořených pod dohledem odborníků. Jedná se tak o mnohem kompletnější výstavu než byla kterákoli z předchozích, kde byly použity originály. Kvůli obavám z poškození exponátů může být na výstavy originálů zařazena jen velmi malá část pokladu, jenž je dnes umístěn v expozicích Egyptského muzea v Káhiře. Například faraonovu slavnou zlatou masku již Egypt nepůjčuje vůbec. Také původní stav, v němž Howard Carter v roce 1922 faraonovu hrobku nalezl, můžeme dnes spatřit pouze na výtečných černobílých fotografiích Harryho Burtona, fotografa Carterova archeologického týmu. Výstava „Tutanchamon – jeho hrob a poklady“ tak nyní jako první nabízí možnost vidět Carterův významný nález trojrozměrně a přesně podle původní nálezové situace.
Více na www.tut-vystava.cz


28.03.2013

Tip na víkend: Knížecí Velikonoce na Křivoklátě

Tradiční vítání jara na hradě Křivoklátě, kdy se přeneseme o jeden a půl století zpět a vychutnáme atmosféru zvyků, řemesel a života tehdejších lidí. Velký řemeslnický jarmark, bohatý program pro všechny od 10 do 17 hodin. Ve všech prostorách hradu přivítejte příchod vytouženého jara, k vidění je i velikonočně vyzdobená kaple.
Více na www.krivoklat.cz


28.03.2013

Tip na víkend: Pocta japonskému meči

Japonský meč, mimochodem jedna ze tří císařských insignií, hrál již od nejstarších dob v kultuře Země vycházejícího slunce důležitou roli. Kromě své primární funkce zbraně úzce koresponduje i s původním japonským náboženstvím šintó a také buddhismem. Meč symbolizuje také sílu statutární, protože v určitých obdobích bylo nošení páru mečů omezeno jen na samurajskou vrstvu, kde mohl válečník nosit meč pouze té úrovně, která odpovídala jeho společenskému statutu.
Výstava v Severočeském muzeu v Liberci nabízí poměrně obsáhlou kolekci více než 140 kusů japonských mečových záštit (cuba) a dalšího příslušenství (fuči, kašira) z období 17.-19. století a také několik mečů. Tyto skvosty japonského zbrojířského umění se k nám dostaly většinou na přelomu 19. a 20. století.
Více na www.muzeumlb.cz


28.03.2013

Tip na víkend: Švýcarské jaro

Koncem března můžete naposledy navštívit multižánrový program pod názvem „Švýcarské jaro – Swiss Spring“ v Praze a vybraných regionech a městech. Cílem tohoto projektu je přiblížit Švýcarsko České republice a českému obyvatelstvu a podpořit výměnu názorů a dialog mezi oběma zeměmi.
V Počátkách a v Liberci končí výstava Dojmy ze Švýcarska, v Kolíně výstava fotografií kulturních a přírodních památek ze seznamu UNESCO ve Švýcarsku, pražské hotely Leonardo, Green Yacht a restaurace Petřínské terasy nabízejí do konce března švýcarské speciality, pokračuje též akce Swiss Position – soubor fotografií 33 klíčových projektů švýcarské architektury a stavebnictví posledních dvaceti let, které mají co do činění s udržitelným rozvojem.
Více na http://www.eda.admin.ch/eda/cs/home/reps/eur/vcze/spring.html


28.03.2013

Tip na víkend: V srdci Hedvábné stezky

Výstava, zapůjčená z Národního muzea – Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur, prezentuje doposud opomíjené kulturní tradice na území Střední Asie ve dvou podobách – městské a nomádské, a v jejich vzájemném propojení. Na výstavě se představí šperky, oděv a jeho součásti, koberce, velké nástěnné výšivky, keramika i dekorativní kovové předměty z území dnešního Uzbekistánu, Turkmenistánu, jižní části Kazachstánu, Tádžikistánu a Kyrgyzstánu.
Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, více na www.slovackemuzeum.cz


21.03.2013

Tip na víkend: 20 000 km Jižní Amerikou

„Projeli jsme trabantem Hedvábnou stezku a přišlo nám to drsné, projeli jsme trabantem Afriku a přišlo nám to nejdrsnější… tak jsme vypravili do Jižní Ameriky a mysleli, že větší masakr už to být nemůže. A byl!“ – Dan Přibáň vypráví o nejnáročnější cestě, jakou kdy se svými žlutými trabanty projel! Zajímá Vás kudy cestovatelský tým projížděl? Jak to vypadá, když se cestuje trabantem v pralese, velehorách a ze zelené divočiny až na mrazivou hranu Antarktidy? Pokud ano, nenechte si ujít vyprávění o 20 406 kilometrů dlouhé cestě tím nejkrásnějším a nejnáročnějším, co může Jižní Amerika nabídnout.
23.-24. 3. 2013 – Praha – KD Ládví


21.03.2013

Národní muzeum vydává nový životopis Emila Holuba

Národní muzeum ve spolupráci s nakladatelstvím Vyšehrad vydává nové zpracování života a díla slavného cestovatele Dr. Emila Holuba. Poutavá kniha Martina Šámala Emil Holub: cestovatel – etnograf – sběratel sleduje napínavý životní příběh tohoto pozoruhodného muže, který se rozhodl zasvětit svůj život zkoumání afrického kontinentu. Odhaluje čtenářům strasti putování po jižní Africe i ambice, plány a sny člověka, který z Afriky přivezl bezpočet sbírek, které jsou dodnes chloubou předních evropských muzeí.
Emil Holub podnikl dvě cesty na africký kontinent, v letech 1872 –1879 a 1883 –1887. Strávil zde celkem jedenáct let a díky mimořádné šíři svých zájmů přivezl do Evropy nevídaně rozsáhlé i rozmanité sbírky. S obdivuhodnou houževnatostí se věnoval výzkumům v mnoha oborech, vedle etnografie také botanice, zoologii, geologii, paleontologii nebo archeologii a velkou pozornost věnoval rovněž kartografii či meteorologii. Od úmrtí Emila Holuba uplynulo v loňském roce již 110 let.
Kniha Emil Holub: cestovatel – etnograf – sběratel je zpracována především na základě informací získaných studiem archivních dokumentů uložených v našich i zahraničních institucích. Mnohé z nich jsou publikovány vůbec poprvé. V řadě případů proto bylo možné reinterpretovat některá období či události v Holubově životě, a dokonce vyvrátit léta tradované mýty a omyly, jejichž původcem byl občas i sám cestovatel.
Křest knihy se uskuteční dnes od 17:30 hodin v historickém interiéru knihovny Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur.


14.03.2013

Pákistán – varování pro cesty

13. března došlo poblíž města Nok Kundi (okres Chaghi, provincie Balúčistán) k únosu dvou občanů ČR. MZV ČR znovu důrazně upozorňuje na trvale zhoršenou bezpečnostní situaci v provincii Balúčistán, zejména v její severní a západní části, a proto rozhodně nedoporučuje návštěvu uvedené provincie. Další důležitá upozornění ovlivňující cestování jsou publikována v sekci Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům v části Státy a území – Cestování. Vzhledem k dlouhodobě zhoršeným cestovním podmínkám v Pákistánské islámské republice MZV ČR opakovaně doporučuje se s těmito informacemi seznámit.
www.mzv.cz


11.03.2013

Káhira, skrytý půvab islámské architektury

Západočeské muzeum v Plzni a Festival arabské kultury v Plzni zvou na výstavu velkoformátových černobílých fotografií Jana Brodského, která ukazuje architektonické bohatství Káhiry. Islámská architektura je nedílnou součástí světového kulturního dědictví a právě v Káhiře naleznete poklady islámské architektury od nejstaršího arabského osídlení. Tematicky členěná výstava ukazuje nejen dlouhý příběh urbanistického vývoje města, ale přináší také údaje o typech staveb a jejich funkci. Početný soubor fotografií, jenž vznikal v říjnu 2009 i na místech, kam běžní návštěvníci Káhiry nezavítají, přináší jedinečnou vizuální informaci o současném stavu káhirských památek. Výstava se koná pod záštitou Jeho Excelence Mohameda Ibrahíma Abdel Hakama, velvyslance Egyptské arabské republiky v České republice. Vernisáž dne 14. 3. v 17:00 hodin, výstava otevřena pro veřejnost od 15. 3. do 21. 4. 2013.
Více na www.zcm.cz
O Káhiře v článku:
Káhira – město tisíce tváří


07.03.2013

Tip na víkend: Tibet žije 2013

U příležitosti výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci roku 1959 se 10. března 2013 od 19 hodin v pražském klubu Rock Café na Národní třídě uskuteční sedmý ročník koncertu Tibet žije.
Na koncertě zahrají kapely: Zrní, Gang Ala Basta a Kyklos Galaktikos. Kromě hudby čekají na návštěvníky zážitky v podobě ochutnávky tradiční tibetské polévky Thugpy či focení v tibetském zátiší prostřednictvím oblíbené fotobudky Smilebox. Pro děti i dospělé je od 18 hodin připraven workshop výroby tibetských divadelních masek lhamo. Během večera proběhne projekce filmu Burning Question, který reflektuje časté případy sebeupalování mladých Tibeťanů, kteří tak protestují proti čínské okupaci.
Více na www.tibetzije.cz


07.03.2013

Tip na víkend: Jelen lesní, seznamte se...

Viděli jste někdy živého jelena? Ano? Na 6 metrů? Ano? A viděli jste někdy 60 jelenů na 6 metrů a dívali jste se na ně aspoň čtvrt hodiny? A víte, co má společného Krakonoš a jelen? Ten, kdo odpovídá ano, byl na našem programu o jelenovi!
Horní Maršov, 9. března, více na www.krnap.cz


07.03.2013

Na Kypru začíná karneval

Karneval na Kypru letos začíná 7. března a následujících deset dní je dobou dobrého jídla, veselých průvodů, alegorických vozů, masek hudby a tance. Slaví se v každém městě a určitě bychom si neměli nechat ujít příchod královny karnevalu a velký gala průvod v Limassolu. Po masopustu přichází půst, ale na Kypru je jeho začátek možná dnem nejveselejším. Tzv. Zelené pondělí letos připadá na 18. března a tenhle veselý den oslavují všude – v Agia Napa, v Larnace, v Pafosu, v Rigeně i v Polis, ovšem už pouze vegetariánsky.


04.03.2013

Nakladatelství Academia – Antarktida

Nakladatelství Academia připravuje ještě na první čtvrtletí tohoto roku vydání publikace Antarktida. Kniha Pavla Proška, polárníka a profesora Geografického ústavu na Masarykově univerzitě v Brně, je první původní českou monografií o Antarktidě. Je rozdělena do čtyř tematických celků přibližujících čtenáři kontinent. V první části získá čtenář obecnější informace o Antarktidě jako kontinentu, týkající se jeho postavení a významu v měřítku Země, jeho fyzické geografie (reliéfu, systému zalednění, ostrovní části, klimatu), geologického vývoje a živé přírody na pevnině a v moři. Druhý tematický celek je orientován na historii objevů, impakty přítomnosti člověka včetně ekologických problémů s nimi spojených, právního systému Antarktidy a historie české vědecké přítomnosti na kontinentu. Třetí část je regionálně zúžena na prostor ostrova Jamese Rosse, historii jeho objevování, prosazování a stavbu české antarktické stanice. V závěrečné části jsou prezentovány výsledky původních českých výzkumů v prostoru stanice, orientovaných na geologii, geomorfologii, paleontologii, klimatologii, glaciologii a biologické výzkumy. Autory publikace jsou přední čeští odborníci zaměření na polární výzkumy, a proto je v ní uvedena řada zajímavých a málo publikovaných, nebo původních informací. Kniha není určena jen pro úzký okruh specialistů – je populárně-vědeckou publikací určenou pro širší obec čtenářů.
O Antarktidě v rozhovoru s polárníkem Jaroslavem Pavlíčkem:
V Antarktidě se zvířata nebojí lidí


02.03.2013

Krkonoše znají svých Sedm divů

Anketu o Sedm divů Krkonoš, kterou loni v dubnu vyhlásila Správa KRNAP, vyhrál Obří důl s 272 hlasy. Těsně za ním skončily Mumlavský vodopád (271 hlasů) a meandry Labe (212 hlasů). Naopak favorizovaná Sněžka propadla. Skončila až na 10. místě.
Krkonošský národní park oslaví tento rok 50 let od svého založení a Správa KRNAP mu chtěla „pořídit“ dárek šitý na míru. V loňském roce vyhlášené anketě o Sedm divů Krkonoš mohl svou nominaci poslat kdokoli. Tipovat však bylo možné pouze přírodní fenomény Krkonoš a to po obou stranách hranice.
Pořadí na dalších místech je následující: Pančavský vodopád (208), Kotel (190), Rýchorský prales (163), Modrý důl (122), Sněžné jámy (119), Černohorské rašeliniště (95), Sněžka (91), Tvarožník (91), Kociol Malego Stawu (91), Harrachovy kameny (83), Těšný důl (79), Úpský vodopád (78), Wielki Staw (61), Čertův důl (52), Černá hora (48), Žalý (46), Sklenařovická louka (32), Srebrny Uplaz (Stř. hřbet) (29)


28.02.2013

Tip na víkend: Nově objevené písemnosti Karla Maye

Národní muzeum a Památník národního písemnictví vystavují v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur více než 100 let staré písemnosti vypovídající o rozporuplné osobnosti slavného spisovatele Karla Maye. Jaký honorář obdržel Karel May za napsání proslulého Vinnetoua a jak obtížná byla domluva s Josefem Richardem Vilímkem, majitelem českého nakladatelství? To se návštěvníci dozví z napínavé korespondence, která se na pouhých deset dní stala součástí úspěšné výstavy Po stopě Karla Maye. K vidění jsou i nově objevené Mayovy písemnosti odhalující zákulisí vzniku slavných „mayovek“. Dopisy, které jsou na výstavě prezentovány vůbec poprvé, jsou k vidění od 28. února do 10. března 2013.
Národní muzeum vystavuje v rámci Týdne originálů vzácnou originální korespondenci Karla Maye, která vypovídá o složité cestě Mayových hrdinů i padouchů k českým čtenářům. Při přípravě výstavy Po stopě Karla Maye objevili odborníci i dvě dosud neznámé písemnosti, které po více než 100 letech odhalují další střípky z osudu slavných mayovek. „Přestože je Karel May dodnes jedním z nejčtenějších německých autorů v Česku a jeho život je už dobře znám, některé jeho kapitoly zůstávají nepovšimnuty v jakémsi polostínu. Jednou z nich je právě Mayův vztah k českému nakladateli Vilímkovi – kapitola, která ukazuje intriky, blafování i otevřené spory,“ dodává komisař výstavy Petr Mašek. A právě touto kapitolou se začalo před téměř 120 lety psát velkolepé tažení Karla Maye českou kotlinou.
Dopisy Karla Maye vystavené v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur dokumentují obchodní jednání mezi autorem a nakladatelem, která rozhodně nebyla vedena v rukavičkách, ale šlo o urputný boj o každý fenik. Karel May jednal velmi podobně, jako činili jeho hrdinové Old Shatterhand nebo Kara ben Nemsí, občas i blafoval a jednal z pozice síly. Ani Josef Richard Vilímek ovšem nebyl žádný greenhorn, ale zkušený obchodník i diplomat. Jeho cílem bylo udržet Maye na své straně, donutit ho k válečné výpravě proti pirátským vydavatelům jeho knih v češtině a pro sebe získat co nejvýhodnější cenu, a pokud to šlo, dokonce zatajit autorovi některé edice. I když texty některých dopisů jsou známé již více než 35 let, jejich originály jsou takto k vidění poprvé. Vedle těchto dopisů bude vystaven také originál smlouvy Karla Maye s nakladatelstvím J. R. Vilímek ze dne 18. října 1898.

V rámci Týdne originálů navštivte „Odpoledne s Karlem Mayem“ – 2. března 2013, 13.00 –17.30
13:00 – 14.15 Můj bratr Vinnetou – Karel Deniš
Fenomén Karel May (1842 – 1912): životní osudy, románové dílo a dokonalí hrdinové
14:30 – 15.00 Pivo v díle Karla Maye – Petr Mašek
15.30 – 16.30 Zbraně v díle Karla Maye – Jan Koten
16.30 – 17.30 Poklad na Stříbrném plátně – Karel Deniš Slavná historie širokoúhlých dobrodružství: padesát let od prvního filmu s Vinnetouem
Více na www.nm.cz
O výletu za Vinnetouem v článku spisovatele Luďka Wellnera: Řeka Zrmanja a vápencové štíty Tulove Grede aneb Po stopách Vinnetoua


Nalezené položky: 816 « První | < Předchozí | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | Další > | Poslední »

Potřebujete napsat článek?
Máte zájem o reklamu?
Chcete nám nabídnout váš článek?
Kontaktujte nás.