aktuality

12.11.2013

Festival Ganga Mahotsav

V Indii a především v posvátném městě Váránasí, které podle legend založil sám bůh Šiva, se 13. až 15. listopadu koná festival Ganga Mahotsav, který je oslavou posvátné řeky. Festival je přehlídkou indické hudby i tance, vystoupí slavní hudebníci jako Hariprasad Chaurasia, Kailash Kher a Anuradha Paudwal, chystají se závody lodí i soutěže např. v tradičním mall-khambhu. Tisíce a tisíce poutníků se během festivalu ponoří do vod Gangy s olejovými lampami, které plavou na hladině a vytvářejí neopakovatelnou atmosféru.
O Váránasí čtěte v rozhovoru s hráčem na tabla Tomášem Reindlem:
Do Váránasí se člověk touží vrátit


08.11.2013

Guvernér Bali plánuje omezit turisty v chrámech

Na Bali se rozhořela diskuse o přístupu turistů do posvátných chrámů. Guvernér indonéského ostrova Made Mangku Pastika navrhl, aby byla zpřísněna pravidla pro vstup turistů do náboženských center, neboť byla postavena pro uctívání Stvořitele. Pastika tvrdí, že chrámy jsou zaplněny obchodníky, kteří prodávají cetky, suvenýry i módní doplňky a že do nich vstupují například menstruující ženy, které mají podle hinduistické víry vstup do svatostánků zakázán. Mluvčí indonéských průvodců Amos Lilo se turistů zastala a poukázala na skutečnost, že mnoho zahraničních turistů přijíždí na Bali dozvědět se více o náboženství a kultuře lidu Bali a že turisté respektují náboženský etický kodex aplikovaný na Bali a neruší probíhající náboženské aktivity i uctívání míst jako chrám Besakih na svahu vulkánu Gunung Agung.


04.11.2013

Přednáška: Současná islámská architektura v Německu

Výstavba mešit a islámských kulturních center v Německu je proces, který dílčím způsobem dokresluje proměny tureckých komunit. Volba klasických prvků vycházejících z osmanské kultury je pro některé organizace jedním z příkladů snahy o zachování vlastní identity. Budování mešit je také důležitým tématem veřejné diskuze o přítomnosti islámu v Německu.

Přednáška se uskuteční 7. listopadu od 18:00 hod. v zasedací místnosti Ústavu pro českou literaturu AV ČR (3. patro, blok C, Na Florenci 3/1420, Praha 1 – přímo naproti Masarykovu nádraží, metro B „Náměstí republiky“). Vstup volný.

Přednášející Martin Klapetek působí jako odborný asistent na Katedře filosofie a religionistiky Teologické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Na problematiku islámu v západní Evropě se zaměřuje dlouhodobě a věnoval ji mj. svou monografii Muslimské organizace v Německu, Rakousku a Švýcarsku.


31.10.2013

Soul – město obehnané hradbami

Výstava ve spolupráci s Historickým muzeem města Soulu představuje prostřednictvím obrazového materiálu, video projekcí, originálních exponátů a historických map město Soul, vznik městských hradeb ve 14. století a jejich historický vývoj.
Městské hradby představují pro Soul významný kulturní odkaz minulých generací a jsou symbolem historické identity. Po dlouhá staletí poskytovaly především obranu, dnes jsou důležitým klíčem k pochopení Soulu v širších souvislostech a to jak historických, tak i kulturních.
Důležitou součástí výstavy jsou fotografie českého cestovatele a fotografa Enrique Stanko Vráze. Ten zachytil město ještě před zbouráním části hradeb, v době, kdy tam teprve začínaly pronikat vlivy západní kultury.
Na výstavě je představeno přes 90 exponátů, které byly zapůjčeny z 13-ti předních korejských institucí. Osm videoprojekcí doplňuje pestrobarevný obraz Soulu, světové metropole, která vytváří novodobé trendy a reflektuje celosvětové dění.
Více na www.muzeumprahy.cz


29.10.2013

Národní park Gorongosa není bezpečný

MZV ČR varuje před návštěvou národního parku Gorongosa ve středním Mosambiku a do provincií Sofala a Manica doporučuje cestovat jen v naléhavých případech. V průběhu roku 2013 došlo k řadě vážných bezpečnostních incidentů s oběťmi na životech, zejména právě v oblasti národního parku Gorongosa a jeho okolí a na hlavním silničním tahu ze severu na jih země EN1.
Národní park na vysočině Gorongosa trpěl za občanské války tím, že si v něm zřídila hlavní stan odbojová organizace RENAMO. V bojích všechna zvěř buď vyhynula, nebo utekla, nebo skončila na pekáčích zubožených obyvatel kraje. V posledních letech se zvěř vrací, buď je dovezena, nebo přichází z JAR. Smlouva s Jihoafrickou republikou rozšiřuje známý Krugerův národní park z Transvaalu do jihozápadního Mosambiku, aby zvěř dostala větší prostor a aby africkou přírodu mohli obdivovat turisté přijíždějící z obou stran hranice.
Více o Mosambiku a národním parku Gorongosa v rozhovoru s Jan Klímou.


26.10.2013

Vulkanické divadlo v Itálii

Dvě z nejaktivnějších evropských sopek – Etna a Stromboli – zvýšily v posledních dnech sopečnou činnost. Ze severovýchodního kráteru Etny se rozlévá láva a stoupá hustý dým do výše stovek metrů. Od poslední větší erupce v roce 2011 je Etna téměř neustále aktivní. Pravidelné erupce lze pozorovat v posledním týdnu i na Stromboli. V pěti až desetiminutových intervalech vyvrhává lávu kráter na severozápadě nad svahem Sciara del Fuoco, zatímco hlavní kráter zůstává v nečinnosti.


24.10.2013

Spory o zápis póla na seznam UNESCO

Íránci protestují proti návrhům Ázerbájdžánu a organizace UNESCO o zápisu póla, prastarého jezdeckého sportu, na seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva výhradně pro Ázerbájdžán. Představitelé Íránského institutu kulturního dědictví, cestovního ruchu a řemesel vysvětlují, že „chogan“ je tradiční hra, která se hraje v Persii od starověku a je rozšířená i v dnešním Afghánistánu, Pákistánu a Indii (kde se ji naučili britští kolonizátoři). O tomto sportu píše i proslulý perský básník Firdausí (autor monumentálního eposu Kniha králů – Šáhnáme), hra je též zobrazena na mnoha historických perských miniaturách. Podle Íránců nemá Ázerbájdžán právo na samostatnou registraci na seznamu UNESCO. Rozhodnutí by mělo padnout na zasedání Mezivládního výboru pro zachování nemateriálního kulturního dědictví v Baku začátkem prosince.


22.10.2013

Lukáš Synek – irácký Kurdistán (přednáška)

Lukáš rád jezdí do „zemí, kam se nejezdí“. Jednou z nich je irácký Kurdistán, kam po jedné průzkumné výpravě podruhé dokonce vedl první český zájezd po pádu režimu Saddáma Husajna.
Na dovolenou do Iráku? Proč A navíc tam cestovat stopem, klábosit s pešmergy ozbrojenými brněnskými samopaly nebo si vychutnávat ovocný koktejl v ulicích nočního města. Říkáte si, to může jen šílenec! Ale proč ne? Autonomní oblast irácký Kurdistán na severu země je „jiný Irák“, kde si na bezpečnost dohlédnou. Kurdové mají ropné bohatství, vlastního prezidenta, od arabské části Iráku se chrání střeženou hranicí. Cestovatelé severní Irák začínají objevovat, i když na ně ještě není připraven. Stali jsme se hosty v klášteře chaldejských křesťanů, v nejposvátnějším chrámu Jezídů – „vyznavačů ďábla“, navštívili jsme 6000 let starou citadelu v Erbílu, shlíželi na „Grand Canyon“ Blízkého východu, obdivovali nečekanou kulturní rozmanitost a byli jsme svědky počátku prvního vytouženého státu Kurdů.
Přednáška – 24. října – Tábor, divadlo O. Nedbala
Více v rozhovoru s Lukášem Synkem:
Jak známost s imámem otevřela brány arbílské citadely
Další informace na www.lukassynek.cz


18.10.2013

Pokračují spory kolem chrámu Preah Vihear

Územní spory mezi Thajskem a Kambodžou o khmérský chrám Preah Vihear bude v příštích týdnech opět řešit Mezinárodní soud dvůr, což může zvýšit napětí na hranicích obou zemí.
Zklidnění pohraničních konfliktů a přestřelek mezi kambodžskými a thajskými vojáky, zlepšení cest z hlavního města Phnom Penhu, zvýšený počet ubytovacích zařízení a větší účast Kambodžanů na oslavách místních svátků, např. Pchum Ben, to vše byly důvody loňského významného nárůstu počtu turistů i poutníků k chrámu Preah Vihear. Letošní čísla jsou opět nižší – Preah Vihear, ležící v blízkosti hranic Kambodži a Thajska, navštívilo za 9 měsíců letošního roku 8100 zahraničních turistů, chrám byl zároveň cílem téměř 46 tisíc kambodžských poutníků. Údaje jsou o 30 procent nižší než v minulém roce za srovnatelné období.
O území kolem chrámu, který je od roku 2008 na seznamu světového dědictví UNESCO, vedou Thajsko a Kambodža dlouholeté spory. Provokace v roce 2011 vyústily v přestřelky, během nichž zahynuly desítky lidí a tisíce civilistů z oblasti uprchly. V roce 1962 přiřkl Mezinárodní soud v Haagu chrám Kambodži s odůvodněním, že se jedná o historický khmerský chrám. Nejjednodušší přístupová cesta ale vede z thajské strany.


15.10.2013

Malý filmový festival MINI EIGASAI

Šest japonských filmů můžete zhlédnout od 15. do 17. října v Japonském informačním a kulturním centru.
Více na www.japan.cz


13.10.2013

V Saúdské Arábii začala pouť do Mekky

Pouť do Mekky, která má svůj původ již v předislámské Arábii, by měl alespoň jednou za život vykonat každý muslim. Zatímco roku 1932 bylo v Mekce 20 000 poutníků, v roce 2003 překročil jejich počet 2 miliony a loni poprvé 3 miliony. Protože počet poutníků rok od roku roste, Saúdská Arábie stanovila kvóty, aby bylo možné pouť vůbec zorganizovat. Saúdskoarabské ministerstvo tím dbá především na bezpečnost poutníků. V roce 2006 bylo nejméně 345 muslimských poutníků ušlapáno, když se tisíce lidí tlačily během tradičního „kamenování ďábla“.

První den pouti – 8. den měsíce dhú'l-hidždža – vychází na neděli 13. října. V úterý 15. října muslimové oslaví Íd al-adhá neboli Svátek oběti. Obětují ovce, velbloudy i kozy, čímž si připomínají Abrahámovu oddanost a víru, vždyť byl připraven obětovat Bohu vlastního syna. V Koránu je Abrahám praotcem všech Arabů, který společně se svým synem Izmaelem postavil první modlitebnu v Mekce. Dle arabské tradice byl Abrahám prorokem a prvním hanífou, tedy vyznavačem monoteismu (nikoli židovského či křesťanského) v předislámské Arábii. Obětování zvířete je nejdůležitějším prvkem svátku. Zároveň by bohatší měli rozdávat maso chudým. Je zaznamenáno, že Prorok Muhammad v den Íd al-Adhá nelitoval námahy a porazil 73 velbloudů vlastníma rukama, aby jejich maso mohl rozdat potřebným. Muslimové vzpomínají v modlitbách na Abraháma i na jeho syna Izmaela, který s ní byl zcela smířen, a na odměnu za jejich poslušnost. Abrahám si o obětování dle Koránu nejdříve šel promluvit se svým synem, poté se podřídili vůli Všemohoucího.

Súra 37: A když dospěl do věku, kdy s otcem se mohl podílet na úsilí, řekl Abraham:* „Synáčku, viděl jsem ve snu, že tě mám obětovat; uvaž a řekni, jaké mínění máš?“* I odvětil: „Otče můj, učiň, co ti bylo poručeno; a bude-li Bůh chtít, mne věru neochvějným shledáš.“
A když se oba do vůle Boží odevzdali a on položil ho čelem k zemi, zvolali jsme naň: „Abrahame, věru jsi již prokázal, že vidění jsi za pravdu měl – a takto ty, kdož dobré činí, odměňujeme – vždyť byla to jen zjevná zkouška!“

Místní úřady nechávají deportovat poutnice, kterým chybí mužský doprovod. Podle striktního výkladu islámu musí muslimku na cestách doprovázet manžel nebo mužský příbuzný.


12.10.2013

Španělé dnes slaví Día de la Hispanidad

Tímto dnem se připomíná výročí prvního připlutí Kryštofa Kolumba do Ameriky 12. října 1492. Poprvé se svátek slavil v Madridu v roce 1935, od roku 1987 se ale oficiálně jmenuje Fiesta Nacional de España. Pod různými názvy se výročí slaví i v celé Latinské Americe, např. ve Venezuele ho Hugo Chávez přejmenoval na Día de la Resistencia Indígena. Jako Columbus Day se slaví v USA.


06.10.2013

Barma otevřela tři hraniční přechody s Thajskem

Tachilek, Myawaddy a Kawthaung (z thajské strany Mae Sai, Mae Sot a Ranong) – tak se jmenují tři nově otevřené a plně funkční hraniční přechody přes thajsko-barmskou hranici. Na všech přechodech se vyplatí mít víza předem, pravidla s udělováním víz na místě se mohou měnit každým dnem. V regionech nadále platí mnohá omezení v pohybu.

Tachilek (severně od thajského Chiang Mai) má letiště, odkud se lze dostat na další místa v Barmě. Region nabízí treky do vesnic horských kmenů nebo výlet do městečka Kengtung. V současnosti je ale cesta směrem dále na západ do vnitrozemí Barmy nemožná, protože silnice do Taungyii je oficiálně cizincům zapovězená z bezpečnostních důvodů (navíc je „silnice“ ve velmi špatném stavu). Jedinou variantou pokračování cestování v Barmě je tedy domácí letecká doprava (Air Bagan, Yangon Airways), jinak nezbývá, než se vrátit do Thajska.

Nejjednodušší pro příjezd z Bangkoku je přechod Myawaddy, kterým se vstupuje do provincie Kayin (neboli Karenský stát). Většina regionu mimo města je cizincům zapovězená, ale po hlavní silnici lze dojet do hlavního města provincie Hpa-An a dále do Mawlamyine na pobřeží. Průjezdnost silnice závisí na počasí a stavu cesty.

Na samém jihu Barmy je plně otevřený i přechod Kawthaung (známý též jako Victoria Point). V minulosti bylo možné překročit hranici pouze na určený počet dní (obvykle max. 3). I zde jsou podmínky pohybu omezené a nejasné. Cesta na sever směrem do Dawei a dále do Rangúnu může být pro cizince z bezpečnostních důvodů nebo kvůli nesjízdnosti kdykoli uzavřena (případně některé její části). Blízko pobřeží je množství malých ostrůvků, často neobydlených a s žádným turistickým zázemím. Kawthaung má letiště, denně se odtud dá dostat do hlavního města Rangúnu.


05.10.2013

V neděli 6. října končí Oktoberfest

Přesně v poledne 21. září narazil starosta Mnichova první bečku letošního Oktoberfestu. Pivní slavnost, jejíž původ sahá do roku 1810, kdy se konaly velké oslavy svatby korunního prince Ludvíka Bavorského s Terezou Sasko-Hildeburgskou, má před sebou poslední víkend. Cena tradičního tupláku piva vystoupala až na 9.85 €. Do stanů je možné si místa rezervovat, pokud bude stan zaplněn, není vstup povolen. O víkendech, kdy se stany otevírají již v 9 hodin ráno, mohou být zaplněné a uzavřené již během dopoledne. Celkem je na festivalu 100 tisíc míst k sezení.
Podrobnosti na:
www.oktoberfest.de
http://www.mnichov.de/…/Oktoberfest


04.10.2013

MZV ČR varuje před cestami na jih Tuniska

MZV ČR upozorňuje, že v Tunisku nadále trvá výjimečný stav a varuje, že v oblastech poblíž státní hranice s Alžírskem a Libyí existuje značné riziko únosů, bezpečnostní situace je zde velmi nestabilní, charakterizovaná hojným výskytem extremistických skupin. Silně rizikové jsou především oblasti na jih od linie Túzir (Tozeur) – Dúz (Douz) – Madanín (Medenine) – El Marsa (na jih od Džerby). Zvýšené riziko se zde týká nejen únosů, ale obecně útoků na západní cíle, včetně turistů. S ohledem na nestabilní bezpečnostní situaci a zvýšený výskyt teroristických aktivit v regionu, MZV taktéž nedoporučuje cestovat do guvernorátu Kasserine (mimo stejnojmenného centra regionu a hlavní přístupové cesty).
Bezpečnostní situace v turistických letoviscích je v současném období dobrá, je však třeba dbát zvýšené opatrnosti a zcela se vyhýbat veřejným shromážděním. Zvýšené riziko se týká především pátečního odpoledne a podvečera, tj. po skončení pravidelné týdenní tzv. velké modlitby.


01.10.2013

Orient zblízka – přednášky Orientálního ústavu AV ČR

3. října přednáší Mgr. Pavel Hons, Ph.D. na téma: Když němí promluví… Literatura protestu nedotýkatelných.
Více o nedotýkatelných v rozhovoru s Pavlem Honsem – O nedotýkatelnosti v Indii minulé i dnešní.
Vstup volný, začátek v 18 hodin v zasedací síni místnosti Ústavu pro českou literaturu AV ČR (Na Florenci 3/1420, Praha 1 – naproti Masarykovu nádraží, metro B Náměstí republiky).

Další přednášky:
7. listopadu – Současná islámská architektura v Německu (Mgr. Martin Klapetek, Ph.D.)
5. prosince – cesta Odorika z Pordenone do Číny (PhDr. Vladimír Liščák, CSc.)


30.09.2013

Barmský večer v pražském kině Lucerna

Benefiční akce a česká premiéra filmu o barmské disidentce Aun Schan Su Ťij od slavného francouzského režiséra Luca Bessona – 6. listopadu v pražském kině Lucerna. Film vypráví životní příběh držitelky Nobelovy ceny míru Aun Schan Su Ťij (účastnice letošního Fóra 2000) v podání Michelle Yeoh.
Jak se žije v Barmě dnes? Dozvíte se po skončení projekce v diskusi s ředitelkou Barmského centra Praha Sabe Soe a jejími spolupracovníky.
Vstupné: běžné  – 150 Kč, benefiční – 300 Kč
Výtěžek z akce poputuje na podporu kampaně Amnesty „3 minuty stačí“ za nespravedlivě vězněné. V rámci akce proběhne 17. 10. – 30. 11. v Pasáži a Kavárně Lucerna výstava, která přiblíží aktuální dění v Barmě a práci Amnesty International.


28.09.2013

Norské aerolinky vyřadily z provozu Dreamliner

Třetí největší nízkonákladová letecká společnost v Evropě – Norwegian Air Shuttle – vyřadila z provozu jedno ze svých dvou letadel Boeing 787 Dreamliner. Od uvedení do provozu se Dreamlinery potýkají s problémy a aerolinky žádají o posílení spolehlivosti a bezpečnosti letadel.
Norská nízkonákladová letecká společnost Norwegian Air Shuttle vlastní celkem 80 letadel. V září zařadila do své flotily první dva z osmi objednaných Dreamlinerů, které létají na nově zavedených dálkových letech do Bangkoku a pěti destinací v USA (New York, Fort Lauderdale, Orlando, Los Angeles a San Francisco).


27.09.2013

Z Čech na Ceylon, do Indie a zase zpátky

Výstava ke 130. výročí narození Otakara Nejedlého. Východočeská galerie v Pardubicích představí v Domě U Jonáše jeho ranou tvorbu. Výstava bude zaměřena na časový úsek od počátku 20. století do roku 1918. V tomto poměrně dlouhém období prošel Nejedlého výtvarný jazyk mnoha změnami, které byly ovlivněny i jeho cestami, a to nejen těmi zahraničními. Již v letech 1904 – 1905 cestuje za novými zážitky a to do Kameniček spolu s Antonínem Slavíčkem. O několik let později pak objevuje krásy za hranicemi naší země. V roce 1909 se přes Itálii a Střední východ vydává na Cejlon a do Indie. Na této cestě ho doprovází přítel Jaroslav Hněvkovský. Návštěvníkovi se tak nabídne skvělá příležitost porovnat Nejedlého „domácí“ tvorbu s jeho pracemi ovlivněnými exotickou cizinou. Zajímavé je pak také Nejedlého kubistické období, spadající do roku 1914 a jeho následná reakce na první světovou válku. Nejedlého tvorba se v tomto raném období vyznačuje bohatým a složitým vývojem od impresionistických maleb, přes secesní dekorativismus po expresivní malbu.
Více na http://pater.cz/vcg/


26.09.2013

Chuť Maďarska

V dalším z večerů cyklu Duše měst, místa a regionů v Městské knihovně v Praze je na programu Maďarsko. O maďarské poválečné literatuře, ale především o dění posledních dvaceti let, bude hovořit profesor Evžen Gál. O literárních aktivitách Maďarského kulturního střediska v Praze a o setkání s předními maďarskými autory, bude vyprávět dramaturg jejich kulturního programu Attila Gál. Na závěr jistě Maďarsku přijdete na chuť při malém pohoštění v atriu Domu čtení. Večer se koná v Městské knihovně v Praze ve čtvrtek 26. září od 18:00 hodin. Vstup volný.
Více na www.mlp.cz/cz


Nalezené položky: 816 « První | < Předchozí | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | Další > | Poslední »

Potřebujete napsat článek?
Máte zájem o reklamu?
Chcete nám nabídnout váš článek?
Kontaktujte nás.