INDONÉSIE

vlajka INDONÉSIE

ANGLICKY: Indonesia
OFICIÁLNÍ NÁZEV STÁTU: Republik Indonesia

VELVYSLANECTVÍ: v ČR, Praha www.indonesia.cz
ÚŘEDNÍ JAZYK: indonéština
NEJUŽÍVANĚJŠÍ EVROPSKÝ JAZYK: angličtina
VÍZOVÁ POVINNOST: ne
MĚNA: indonéská rupie 1000 IDR = 1,62 Kč

ROZLOHA: 1 919 317 km2
POČET OBYVATEL: 240 000 000
HUSTOTA OBYVATEL NA 1 KM2: cca 125

ETNICKÉ SLOŽENÍ: 40 % Javánci, 15 % Sundánci, 10 % Malajci,
4 % Madurijci, celkem asi 300 etnických skupin

NÁBOŽENSTVÍ: 85 % muslimové, 8 % křesťané, 3 % hinduisté,
2 % buddhisté

HLAVNÍ MĚSTO: Jakarta 11 mil. obyv.
DALŠÍ MĚSTA: Yogyakarta, Bandung, Surabaya (Jáva), Medan, Bandar Lampung, Palembang (Sumatra), Ujung Pandang (Sulawesi), Kota Kinabalu, Martapura (Kalimantan)

LETECKÉ SPOLEČNOSTI: Garuda Indonesia www.garuda-indonesia.com
všechny ostatní indonéské letecké společnosti jsou na černé listině EU
MEZINÁRODNÍ LETIŠTĚ v Jakartě: Soekarno-Hatta International Airport

ZDRAVOTNÍ RIZIKA A DOPORUČENÁ OČKOVÁNÍ: malárie, hepatitida A, B, tetanus, břišní tyfus, vzteklina, dengue, japonská encefalitida, po­lio

KDY CESTOVAT: červen až září

ČASOVÉ PÁSMO: UTC +7–9

SEZNAM PAMÁTEK UNESCO:
buddhistický chrám Borobudur
hinduistické chrámy v Prambanan
NP Komodo (veleještěři)
NP Ujung Kulon (jávští nosorožci)
prehistorické naleziště Sangiran
NP Lorentz (Nová Guinea)
tropický deštný prales na Sumatře (NP Gunung Leuser, Kerinci Seblat, Bukit  Barisan)

NÁRODNÍ DOMÉNA: .id
ZAJÍMAVÉ INTERNETOVÉ ADRESY:
www.gunungbagging.com
www.merubetiri.com
www.jembertourism.com
www.krakatoatour.com
www.ujungkulontour.com
www.krakatau-tour.com
www.indonesia-expedition.com
www.yogyes.com
www.indonesia-tourism.com
http://cakrawalaholiday.com
www.silolona.com
www.lombok-network.com
www.lombokmarine.com
www.lombokrinjanitrek.org
www.rinjaninationalpark.com
http://rinjanionline.com
www.north-sulawesi.com
www.north-sulawesi.org
www.sulawesitour.com
www.thalassa.net
www.adventuresulawesi.com
www.indonesiaarchipelago.com
www.sulawesiexplore.com
http://indonesiaforyou.com
www.rajaampatlodges.com
www.gili-paradise.com
www.giliislandstravel.com
www.bluemarlindive.com
www.manta-dive.com
www.trawangandive.com
www.gili-hotels.com
http://giliislandvillas.com
www.gilicat.com
www.gili-fastboat.com

zobrazit mapu na celou obrazovku

Články - INDONÉSIE

Lukáš Rittstein: Jsme poslední generace objevující spiritualitu doby kamenné Petr Nejedlý

Lukáš Rittstein: Jsme poslední generace objevující spiritualitu doby kamenné

Sochař Lukáš Rittstein s malířkou a experimentální filmařkou Barborou Šlapetovou se po pěti letech vracejí do Centra současného umění DOX v Praze a opět nám představují střetávání dvou tolik odlišných světů – domorodé pravěké kultury a současné civilizace. Uplynulo už 23 let od okamžiku, kdy poprvé vystoupili z vojenského kargo letadla na misijním letišti na západě ostrova Nová Guinea – v oblasti nyní zvané Papua. V rozhovoru pro www.cestomila.cz vypráví Lukáš Rittstein o jejich nové výstavě nazvané ULTRASUPERNATURAL, která je dosavadním vyvrcholením jejich jedenácti výprav do Papuy. Nechte se inspirovat jejich dekády dlouhým příběhem, v němž hrají role papuánští kanibalští náčelníci, astronauti, Václav Havel a moderní výtvarné umění. Jedním z vrcholů jejich inspirativního životního příběhu je společný odlet kmenových kouzelníků – astronautů pravěku – a skutečného astronauta NASA do vrchního patra světa.

Barbora Šlapetová a Papua-Nová Guinea – setkání moderního umění s pravěkem Petr Nejedlý

Barbora Šlapetová a Papua-Nová Guinea – setkání moderního umění s pravěkem

Malířka a fotografka Barbora Šlapetová podniká společně se sochařem (a manželem) Lukášem Rittsteinem již 18 let výpravy do Západní Papuy a Papuy-Nové Guiney za domorodými kmeny. Jejich výstava s názvem Všechno je jinak v Centru současného umění DOX v Praze představuje střet dvou odlišných světů – domorodé kultury a současné civilizace. V rozhovoru pro www.cestomila.cz vypráví Barbora Šlapetová o tom, jak propojili pravěk se světem kosmonautiky, jak do jejich příběhu vstoupil Václav Havel, co pro ně znamená přátelství s domorodci, jak pátrají v jejich duši a dodává, že… jednou snad poletí starý papuánský náčelník do vesmíru.

Tomáš Petrů: Nejoblíbenější místa v Indonésii? To bude dlouhý seznam. Petr Nejedlý

Tomáš Petrů: Nejoblíbenější místa v Indonésii? To bude dlouhý seznam.

Tomáš Petrů je jedním z autorů knihy Dějiny Indonésie vydané v Nakladatelství Lidové Noviny. Na Jávě studoval indonéštinu a javánštinu a zúčastnil se mj. expedice Siberut 2000, vedené Josefem Formánkem, spisovatelem a zakladatelem magazínu Koktejl. Vede obor Asijská studia a mezinárodní vztahy na Metropolitní univerzitě Praha, kde učí předměty se zaměřením na jihovýchodní Asii, především Indonésii a malajský svět. V rozhovoru pro www.cestomila.cz vypráví o uvolněné atmosféře v javánské Yogyakartě, kritizuje mafiánské praktiky na sopce Bromo a dalších nejnavštěvova­nějších místech země, vzpomíná na indonéské pohřby a doporučuje navštívit ostrov Sumba a festival Pasola.

Ostrov Komodo: Výlet za komodskými draky Gabriela Charvátová

Ostrov Komodo: Výlet za komodskými draky

Výlet za komodskými draky je poutí do východní části Indonésie. Na pěti ostrovech vulkanického původu zde žije nejmohutnější zástupce ještěrů z čeledi varanovitých – varan komodský. V lokálním dialektu se mu říká „ora“, známější je ale jeho přezdívka komodský drak, kterou získal pro svůj divoký vzhled, velikost a agresivitu. Tihle draci totiž neváhají napadnout člověka.

Jakarta – smutný osud Jalan Jaksa <br>a betonová hrůza Istiqlal Petr Nejedlý

Jakarta – smutný osud Jalan Jaksa
a betonová hrůza Istiqlal

Přiletí-li cizinec do Jakarty, vrhne se na něj hned na letišti tlupa taxikářů nabízejících odvoz do turistického centra města – uličky Jalan Jaksa. Slova „jangan ganggu saya (nechte mě na pokoji), která jsem se naučil v letadle, překvapivě působila, a agresivní dav, vykřikující něco o dvou stovkách tisíc rupií, se rozestupoval.

Prambanan – hinduistické dědictví indonéského ostrova Jáva Petr Nejedlý

Prambanan – hinduistické dědictví indonéského ostrova Jáva

Na věžích Prambananu se před námi otevřely legendy a mýty hinduistického světa – mocní bohové a bohyně v barvitých vtěleních, svatí mužové, strašliví démoni rákšasové a opičí vládce Hanumán se svou armádou, Garuda, král všeho ptactva, nágové, nebeské víly apsarasy, příběhy o neobyčejných i obyčejných lidských osudech. Jakoby se veškerá staroindická fantazie před námi zhmotnila a ve světlech planoucích ohňů tančil sám Ráma.

Ostrov Lombok – spánek v tropických květech Petr Nejedlý

Ostrov Lombok – spánek v tropických květech

Nedotčené bělostné pláže lemované palmovými háji, na břehy narážející vlny nesoucí surfaře, vulkanické jezero v kaldeře sopky Rinjani, jedné z nejvyšších v Indonésii, vesničky muslimských Sasaků, hotelů tak akorát, aby nebylo přelidněno – to je ostrov Lombok, pouhých několik desítek kilometrů od východních břehů pulzujícího Bali.

Gili – indonéské ostrůvky pod Rinjani a měsícem Petr Nejedlý

Gili – indonéské ostrůvky pod Rinjani a měsícem

V devadesátých letech minulého století byly atoly Gili Trawangan, Gili Meno a Gili Air opuštěným rájem v tropickém moři, kde se usazovali první potápěči v bambusových chatrčích. Po 20 letech je opuštěnost minulostí, ale lenivá atmosféra poležení na ratanových pohovkách v horkém bělostném písku nezmizela.

Bali aneb jak jsem viděl Gunung Agung Petr Nejedlý

Bali aneb jak jsem viděl Gunung Agung

Poprvé jsem Gunung Agung uviděl z boeingu indonéské společnosti Garuda, kterým jsem letěl na ostrov Lombok. Nejvyšší sopka ostrova Bali (3142 metrů) jakoby byla přilepena nad mraky a tvářila se jako matka všech hor. Však se tak také jmenuje, Gunung Agung znamená Hora Matka.

Borobudur – Buddha v náruči sopek Petr Nejedlý

Borobudur – Buddha v náruči sopek

Borobudur je učebnicí buddhismu vztyčenou k věčné slávě svého učitele. Terasy Borobuduru jsou zdobeny basreliéfy ze života Buddhy a odhalují výjevy z jeho pouti, včetně předchozích vtělení, známých jako džátaky, jeho narození královně Máje v Lumbiní v Nepálu, při němž se jeho matka ve stoje držela větví a také ze života, v němž se z muže, oddávajícího se luxusu a fyzickým požitkům, stal nejpřísnější asketa a posléze ten, jehož volají Buddha – Probuzený.

Krakatoa – noc mezi Jávou a Sumatrou Petr Nejedlý

Krakatoa – noc mezi Jávou a Sumatrou

Žena koupající se v moři, jak běžný obrázek. Stmívá se, jak běžný obrázek. V pozadí z moře vystupuje ostrov a na něm se k nebi zdvíhá hora. I to může být docela běžný obrázek. Jenže tou horou je sopka. Nejznámější sopka Indonésie a možná na světě, symbol pro hrůzy vyvolané sopečnou činností – Krakatoa. Z jejího strašlivého jícnu se valí dým a malé – naštěstí – pyroklastické proudy.

Opice v kaldeře sopky Rinjani Petr Nejedlý

Opice v kaldeře sopky Rinjani

Mohutný masív sopky Rinjani vystupuje k nebi nad severní částí ostrova Lombok. S výškou 3726 metrů je Rinjani druhou nejvyšší horou v Indonésii mimo Novou Guineu. A pro mnohé nejkrásnější, vždyť v obrovské kaldeře se leskne jezero a z něho vystupuje kráter. Láva z něj vytékala naposledy koncem května 2010. Jen měsíc před mým výstupem na Rinjani.

Merapi – když ohnivé mlýny ztichnou Petr Nejedlý

Merapi – když ohnivé mlýny ztichnou

Stojím na vrcholu Merapi, nejnebezpečnější sopky v Indonésii, pravidelně hrozící více než milionu obyvatel v okolí. Když se podívám dolů, vidím jen mraky. Jako peřina se převalují od jednoho vulkánu k druhému. Přímo přede mnou z nich vystupuje nejbližší sopka Merbabu, západním směrem vystrkují nad mraky své špičky Sundoro a Sumbing. A daleko na východě vykukuje oblý vršek posvátné Lawu.