aktuality

16.08.2014

Palio v Sieně

Drsný dostih na neosedlaných koních na jednom z nejkrásnějších náměstí světa v Sieně. Palio se běhá dvakrát ročně 2. července a 16. srpna. Palio v Sieně se běhá již od 13. století. Dostih městských čtvrtí byl tehdy, a je i dodnes, spíše společenskou událostí než sportovní akcí.


10.08.2014

Varování před cestami do arménsko-ázerbájdžánského pohraničí

V souvislosti s eskalací napětí a ozbrojenými střety na linii dotyku mezi Náhorním Karabachem a Ázerbájdžánem a na hranici Ázerbájdžánu a Arménie v provinciích Tavuš a Gegharkunik. MZV ČR nedoporučuje cestovat do oblastí přiléhajících k společné hranici uvedených států. V posledních týdnech zemřelo v přestřelkách několik desítek vojáků a civilistů z obou stran konfliktu.

V provincii Tavuš, mezi městy Ijevan a Noyemberyan, prochází těsně při arménsko-ázerbájdžánské hranici turisty často využívaná silnice M16-H26 spojující Jerevan a Tbilisi. Mimo ostřelování příhraničních vesnic dělostřelectvem byly zaznamenány i případy ostřelování projíždějících osobních vozidel. Případným cestovatelům doporučujeme použít bezpečnou trasu přes Alaverdi a Vanadzor (M6).

Dvanáct článků z Arménie: http://www.cestomila.cz/zeme/19-armenie


04.08.2014

Domažlice:
Chodské slavnosti 2014

Tradice lidové dudácké hudby, tanců, zvyků a obyčejů, to jsou Chodské slavnosti, jeden z nejstarších folkloristických festivalů v České republice, pořádaný od roku 1955. Již 60. ročník je na programu o víkendu 8.–10. srpna. Festival je tradičně spojován s domažlickou Vavřineckou poutí. Stěžejní část programu je věnována místním národopisným hudebním a tanečním souborům. Svůj prostor zde každoročně dostanou i soubory z jiných částí republiky a ze zahraničí.
Hlavní program se odehrává na pěti scénách a skládá se z více než 20 různých režijně zpracovaných pořadů. Zajímavým zpestřením je velký staročeský jarmark v historickém centru města.
Program na www.chodskeslavnosti.cz


28.07.2014

ČSA do Göteborgu

Od poloviny září zahájí České aerolinie pravidelný provoz na lince do Göteborgu. Nové spoje budou navazovat na lety mezi Prahou a Hamburkem. Linka bude operována šestkrát týdně letouny ATR 72. Prodej letenek již byl zahájen.
Linku do Göteborgu budou České aerolinie operovat s mezipřistáním v Hamburku. Cestující z Prahy do a ze Švédska nebudou muset z letadla vystupovat. Po 25 minutách, během kterých budou odbaveni vystupující pasažéři a noví klienti včetně zavazadel a carga, bude spoj pokračovat na druhém úseku do Göteborgu či do Prahy.
Odlety z Prahy do Hamburku jsou nově naplánovány od 15. září 2014 na každý den v 17:40 kromě soboty, odlety z Hamburku do Göteborgu v 19:40 s příletem do Švédska ve 21:10. V Göteborgu budou letadla Českých aerolinií nocovat a druhý den se v 7:15 vydají na trať do Hamburku, kde budou přistávat v 8:50. Odlety do Prahy jsou naplánovány na 9:15 s příletem na Letiště Václava Havla Praha v 10:50. Stejný letový řád bude platný v nadcházející zimní sezóně 2014/2015.
Také na lince do Göteborgu zavedou České aerolinie strukturu jednosměrných tarifů, která je již například uplatňována na spojích mezi Stockholmem a Prahou. Díky tomu cestující mohou jednoduše a výhodně kombinovat jednosměrné letenky na obou linkách, což jim například bez zbytečných komplikací umožňuje naplánovat pobyt či prodloužený víkend v obou největších švédských městech, Göteborgu i Stockholmu, bez nutnosti vracet se do bodu příletu.


26.07.2014

Končí ramadán a muslimové slaví íd al-fitr

Muslimský svět zítra oslaví konec postního měsíce ramadánu, tzv. svátek ukončení půstu – 'íd al-fitr. Prorok Muhammad s rozrůstající se muslimskou obcí údajně poprvé slavil 'íd al-fitr již v roce 624 po skončení ramadánu, během něhož muslimové zvítězili v bitvě u Badru nad vojskem kmene Kurajšovců, který ovládal Mekku.
Muslimové po měsíci mohou přes den jíst a pít a v tento sváteční den jsou povinni nejen brzy vstát, ale ještě před modlitbou dát almužnu potřebným. 'Íd al-fitr je také vhodným časem k odpuštění druhým a odčinění napáchaných chyb.


20.07.2014

Skytrax: Cathay Pacific leteckou společností 2014

Hongkongská letecká společnost získala ocenění Skytrax World Airline Awards jako nejlepší letecká společnost pro rok 2014. Na dalších místech skončily Qatar Airways, Singapore Airlines, Emirates a Turkish Airlines, oceněné jako nejlepší v Evropě. Žebříček nehodnotí bezpečnost aerolinek, ale především kvalita služeb a jídla, přehlednost firemního magazínu i internetových stránek apod. Je tak zcela odlišný od průzkumů Air Transport Rating Agency (ATRA) o nejbezpečnějších leteckých společnostech, kde obsazují přední příčky evropské a severoamerické aerolinky.
Společnost Cathay Pacific byla založena v roce 1946 a spojuje více než 150 mezinárodních destinací pěti kontinentů (mimo Jižní Ameriku). Cathay Pacific dosud nevlastní žádné letouny Boeing 787 Dreamliner.
Více na www.worldairlineawards.com


13.07.2014

KRNAP – omezení vstupu do národního parku

Správa Krkonošského národního parku – letos již počtrnácté – omezila vstup z důvodu ochrany přírody do některých oblastí v Krkonošském národním parku. Jedná se o pouhých 15 % celkové rozlohy Krkonošského národního parku. Hlavním důvodem tohoto opatření je snaha Správy KRNAP zamezit devastaci krkonošské přírody v souvislosti s masivním sběrem borůvek. Pracovníci Správy KRNAP označí dotčené lokality přímo v terénu. Opatření obecné povahy začne platit 20. července. Vzhledem k malé úrodě borůvek však neočekává KRNAP velké problémy. Vydané opatření v žádném případě neomezí běžné návštěvníky, kteří nadále budou moci po turistických cestách a cyklotrasách procházet, resp. projíždět bez omezení.

Důvodem, který Správu KRNAP k tomuto kroku vede, je intenzivní sběr borůvek v cenných lokalitách. Nešetrným sběrem jsou devastovány porosty borůvky. Snižuje se tak potravní základna pro semenožravé ptáky a savce. V důsledku nadměrné návštěvnosti přírodovědně hodnotného území jsou poškozovány lokality výskytu zvláště chráněných druhů rostlin. Dalším důvodem je také rušení klidu zvěře, zejména v době přivykání na lokality poblíž přezimovacích obůrek a v době říje. Část území s omezeným vstupem se nachází v I. zóně národního parku, kde je vstup mimo značené cesty zakázán celoročně zákonem o ochraně přírody a krajiny. Současné omezení se tedy týká hlavně II. zóny KRNAP a malé části III. zóny KRNAP, kde je normálně volný pohyb povolen a toto opatření ho dočasně omezuje.

Jedná se například o okolí Vosecké boudy, Lysé hory a Kotle, pramen Labe, okolí Luční hory a Stříbrného hřbetu, Liščí hory a Studniční hory, Obří důl, okolí Sněžky, Lví důl, Lesní, Dlouhý a Pomezní hřeben nad Malou Úpou, Dvorský les a okolí Černé a Světlé hory. Opatření obecné povahy bude platit od 20. 7. do 15. 10. 2014. V terénu bude území s omezeným vstupem označeno informačními cedulemi v českém a polském jazyce.


10.07.2014

54. Kopaničárské slavnosti

V přírodním amfiteátru ve Starém Hrozenkově se 11.–13. července konají 54. Kopaničárské slavnosti. V programu folklórní přehlídky jsou mj. Gajdoši z Kopanic, Kubra z Kubrej, Kopaničár ze Starého Hrozenkova, cimbálová muzika Martina Hrbáče, Rozvadžan, Hradišťan, ženský sbor Čečera. Lidová veselice, ohňostroj, jarmark lidových výrobců, slavnostní mše svatá v kostele Narození panny Marie.
Program na www.staryhrozenkov.cz.
O toulkách v Bílých Karpatech, Valašskem, Moravskou Kopanicí, přes Žitkovou až na Velkou Javořinu v článcích:
Tož vitajte u nás, vitajte v Brumově-Bylnici
Velká Javořina, česko-slovenská setkání a mongolský poklad


08.07.2014

Nádam – svátek všech Mongolů

11. až 13. července se v Mongolsku tradičně koná největší festival Nádam (Naadam). Během festivalu se soutěží ve třech „mužských hrách“ – mongolském zápase, jízdě na koni a lukostřelbě. Navzdory jménu se soutěží účastní i ženy a dívky, ženy v lukostřelbě a dívky v jízdě na koni společně s chlapci, na koních soutěží děti do 12 let. Největší slavnost se koná v hlavním městě Ulánbátaru.
Úvodní slavnost – to je takové skromnější zahájení olympijských her. Nejdůležitějším momentem je okamžik, kdy jezdci na koních přivezou devět kopí s koňskými ohony symbolizujících devět mongolských kmenů. Zabodnou je do kruhu před čestnou tribunu. Festival oficiálně otevře projevem prezident, který se pro tuto příležitost vždy oblékne do lesklého oranžového délu.

Více v článku Naadam – svátek všech Mongolů

Jiří Šíma, mongolista a zakladatel Společnosti přátel Mongolska, v rozhovoru pro www.cestomila.cz říká: „Lukostřelba byla v 60. letech, kdy jsem v Mongolsku studoval, na úpadku, první dvě soutěže jasně převládaly. Zažil jsem, že přijížděli lukostřelci od nás a učili Mongoly střílet z luku, přestože ten náš evropský a klasický mongolský luk vypadají rozdílně. Takže i naši mají zásluhu na tom, že se zájem o tradiční mongolskou lukostřelbu od té doby zase rozvíjel a dnes je její popularita téměř rovnocenná jízdě na koni i zápasu.“


01.07.2014

Cestomila podporuje malé fotbalisty

Cestomila se stala partnerem a sponzorem dětského fotbalového turnaje NEST&STAVO Cup 2014 katogorie U13, který se uskutečnil 21. června v Dobroníně nedaleko Jihlavy. Turnaj se konal pod záštitou starostů obcí Dobronín a Ždírec. Turnaje se zúčastnilo 6 mužstev z kraje Vysočina, vítězem se po zásluze stal ligový tým FKM Vysočina Jihlava, který v rozhodujícím utkání porazil své soupeře z týmu SK Přibyslav. Turnaj se konal v příjemné a přátelské atmosféře, bohužel za zamračenějšího počasí. Nejlepším střelcem turnaje se stal Roman Diviš z týmu FKM Vysočina Jihlava s 12 góly, nejlepším brankářem Lukáš Brabenec z týmu Jiskra Dobronín a nejlepším hráčem Adam Ritter z FKM Vysočina Jihlava. Organizátoři zajistili vše potřebné včetně jídla, pití a hodnotných cen.

Po skončení turnaje proběhl „sranda zápas“ mezi rodiči a dětmi fotbalového klubu z Dobronína a Ždírce, kterého se zúčastnili hráči i rodiče z ostatních týmů, kteří zde zůstali do pozdějšího odpoledne. „Sranda zápas“ si s dětmi zahrál i Jan Kosak, hráč FC Vysočina Jihlava, který z Dobronína pochází a reprezentoval ČR v mládežnických kategoriích.


Vítězný tým FKM Vysočina Jihlava

Organizátoři děkují všem sponzorům a partnerům turnaje, zúčastněným týmům, rodičům i všem, kteří s jeho organizací pomáhali. Hlavním sponzorem turnaje byla společnost NEST&STAVO, jejíž jméno akce nesla. Další partneři a sponzoři turnaje: Česká redakce Eurosportu, Jihlavské listy, www.cestomila.cz, Obec Dobronín, Obec Ždírec, Ondrášovka, Mejstřík s.r.o., Truhlářství Zajíček, Farma Duben, Biona, Pivovar Pernštejn, Ipos, Vrtal spol s.r.o., Truhlářství Záškoda, Batepo, AGRALL, Autocentrum Rozkoš, Petex, Adishop, MUDr. Hana Červinková, MUDr. Veronika Kadlíčková.


28.06.2014

Libanon: Riziko teroristických útoků

Z důvodů zvýšeného bezpečnostního rizika MZV ČR doporučuje vyhnout se cestám do Libanonu, pokud nejsou nezbytné. V souvislosti s reálnou hrozbou teroristických útoků islamistických extrémistů a s ohledem na další rizika související zejména s konfliktem v Sýrii MZV dále doporučuje zcela se vyhnout návštěvám těchto libanonských oblastí: severní část údolí Bekaa (regiony severně od Baalbeku, zejména Arsal, Akkar, Hermel), celá oblast v Bekaa bezprostředně přiléhající k hranicím se Sýrií, některé části Tripoli a Saidy a šíitské jižní oblasti Bejrútu. I nadále je též vhodné zcela se vyhnout návštěvám v kterémkoliv z palestinských uprchlických táborů.
V jižních oblastech Libanonu platí zvláštní bezpečnostní režim – oblast je pod kontrolou jednotek OSN (UNIFIL) a vstup je možný pouze na povolení (výjimkou je metropole Tyr/Sur).


23.06.2014

Peru: Festival slunce Inti Raymi

24. června se v peruánském Cuzcu koná festival Slunce. Slavnost na počest boha slunce má původ v dobách starých Inků a byla jedním z nejdůležitějších dnů v kalendáři. Španělští conquistadoři pohanskou slavnost zakázali a byla obnovena až v roce 1944. Tradiční rituály budou i letos k vidění v bývalém inckém hlavním městě Cuzcu, obřad proběhne na Qurikanche a v ruinách Sacsayhuaman.


18.06.2014

Retzský vinařský týden

Retzský vinařský týden trvá jedenáct dní (19. – 29. června) a rozlévat se bude přes 700 vín z regionů Retzu, Haugsdorfu a Eggenburgu. Ochutnáte místní speciality. Retz najdete jen tři kilometry za hranicí nedaleko známé moravské vinařské obce Šatov.
Více na www.retzer-weinwoche.at
Článek z regionu:
Šatov: Malovaný sklep aneb Kdo pil, umřel, kdo ne, taky


17.06.2014

V Thajsku zrušen zákaz nočního vycházení

Thajská vojenská vláda zrušila zákaz nočního vycházení, který platil po celé zemi od státního převratu 22. května a měl zabránit hrozícím nepokojům. Jeho délku junta postupně zkracovala ze sedmi na čtyři hodiny a v některých turistických oblastech, včetně letovisek Pchúket a Samui, byl zrušen už začátkem června. Nadále však zůstává v platnosti vyhlášení stanného práva.


17.06.2014

Cestomila podporuje malé fotbalisty

Cestomila je sponzorem a mediálním partnerem dětského fotbalového turnaje NEST&STAVO Cup 2014 katogorie U13. Tímto Vás zveme 21. června do vesničky Dobronín na Vysočině, kde se druhý ročník turnaje odehraje.


15.06.2014

Dny Jeruzaléma v Praze od 18. června

Dny Jeruzaléma v Praze – unikátní festival divadla, tance, hudby, filmu, výtvarného umění a gastronomie. Hlavní město České republiky bude od 18. do 21. 6. hostit druhý ročník festivalu Dny Jeruzaléma v Praze. Rozsahem, šíří záběru, tematickou a žánrovou pestrostí mimořádný festival navázal na předloňské Dny Prahy v Jeruzalémě.
I letos se festivalu zúčastní palestinský šéfkuchař Kamel Hashlomon a jeho izraelský kolega Ilan Garousi, kteří pražské gurmány uvedou do tajů blízkovýchodní kuchyně, kde se setkávají vlivy arabských, izraelských a středomořských chutí. Jeruzalémská restaurace Chakra, kde oba kuchaři působí, byla loni vyhlášena nejlepší jeruzalémskou restaurací. Pro nadcházející ročník si oba šéfkuchaři připravili kulinářskou show šitou na míru návštěvníkům festivalu. Současně budou na Náplavce každý den festivalu od 16 do 22 hodin servírovat jeruzalémské pouliční speciality v „Jeruzalémské tržnici“.
Vstup na festival je zdarma, na filmová představení je nutná rezervace míst.
Od 4. červenec proběhne výstava fotografií Davida Rubingera „Izrael mým objektivem“. Žijící legenda izraelské dokumentární fotografie David Rubinger nafotil své první snímky v době, kdy do vzniku Státu Izrael zbývalo ještě pár let. Výběr z jeho díla seznámí návštěvníky s čelnými představiteli izraelské politické scény i esy světové politiky, připomene dramatické milníky historie Izraele spojené s jeho vznikem, válkami či opojnými momenty příměří a usmíření a představí Jeruzalém jako křižovatku tří světových náboženství.
Program na www.dnyjeruzalemavpraze.cz


13.06.2014

Islandský den v Praze 14. června

13. ročník Islandského dne proběhne 14. června v Městské knihovně v Praze. Akci pořádá Klub islandských fanatiků a Městská knihovna v Praze, celodenní vstupné 80 Kč.

Přednášky:
12:00 Podzimní Island – Jan Sucharda
13:00 Syn stínu: Mluvící lišky ve službách lidskosti – Helena Březinová
14:00 Í hvítum snjó – Jiří Hroník
14:20 Ultima Thule na starých mapách – Vladimír Zelenka
15:30 Moje druhé doma – Martina Kašparová
16:30 Island, kde se rodí Země – Jiří Lehejček
17:45 Projekt Nordfjardargöng – Aleš Richter

Koncert:
19:00 Svávar Knutur

Více informací o jednotlivých bodech programu najdete na těchto odkazech:
http://www.islandklub.com/article_203
http://www.svavarknutur.com
http://www.cestomila.cz/clanek/1269-islandsky-den-v-praze-14-cervna

Rozhovor s Janem Suchardou: Pár rad na cesty vnitrozemím Islandu
Články z Islandu na Cestomile:
Laugavegur – čtyřdenní trek mezi islandskými sopkami
Jökulsárlón – ledová islandská kráska


11.06.2014

Metropole se připravuje na Pražskou muzejní noc

Již tuto sobotu 14. června se úderem 19. hodiny opět otevřou pražská muzea a galerie a přivítají návštěvníky na netypické noční prohlídce. Jedinečnou atmosféru kulturní Prahy doplní řada speciálních programů a doprovodných akcí pro malé i velké noční dobrodruhy. Chybět nebudou přednášky, koncerty, divadelní a taneční představení, filmové projekce, výtvarné dílny a workshopy.

Letos se do Pražské muzejní noci zapojuje 39 institucí, které zpřístupní celkem 69 objektů. Vstup do muzeí je tradičně zdarma, stejně jako doprava speciálními muzejními autobusovými linkami Dopravního podniku hl. m. Prahy.

Pražská muzejní noc nabídne v sobotu 14. června 2014 od 19.00 do 01.00 hodin svým příznivcům možnost navštívit muzea, galerie a další kulturní instituce v nočním čase. Kromě běžné prohlídky objektů, výstav a expozic čeká všechny účastníky i speciální doprovodný program, který oživí atmosféru poslední jarní soboty. Akce, která každoročně přiláká do muzeí desetitisíce návštěvníků, se stala nedílnou součástí kulturního života Prahy. Zůstává i nadále věrná své tradici, kterou je vstup a doprava mezi jednotlivými objekty zdarma. Symbolické vstupné 1 Kč se platí pouze v objektech NKP Vyšehrad. K pravidelným účastníkům akce se letos vůbec poprvé připojují Galerie FUTURA a Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy v Praze. Pražskou muzejní noc pořádají Národní muzeum, Dopravní podnik hl. m. Prahy, a.s. a Asociace muzeí a galerií ČR ve spolupráci s dalšími institucemi. Akce se koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a Magistrátu hl. m. Prahy.


Pražská muzejní noc. Muzeum Karla Zemana.

Doprava mezi kulturními institucemi bude během sobotní noci zajištěna speciálními autobusovými linkami s nápisem Muzejní noc, které vypraví Dopravní podnik hl. m. Prahy. Letos bude k dispozici 11 bezplatných autobusových linek s bezbariérovým přístupem, které návštěvníky akce dopraví do všech objektů zapojených institucí po celé Praze. Autobusy budou k dispozici od 18.30, kdy vyjedou první linky z náměstí Jana Palacha, do 1.15 hodin. Cestování mimo autobusové linky Pražské muzejní noci bude zpoplatněno běžným způsobem. Všechny noční tramvajové linky budou kapacitně posíleny a budou jezdit dle platných jízdních řádů. Do jedné hodiny ráno bude fungovat i infolinka Dopravního podniku na telefonním čísle 296 19 18 17.

I letos přichystaly kulturní instituce různorodou nabídku zábavných i poučných akcí. V Knihovně Václava Havla se návštěvníci budou moci zaposlouchat do audio záznamů Havlových her předčítaných samotným autorem. V Chlupáčově muzeu historie Země zase zjistí vše o sexu dinosaurů a v Národním muzeu – Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur odhalí tajemství starověké Núbie na mezinárodní výstavě Země černých faraonů.

Připravte si program vaší Pražské muzejní noci podle svých představ Aktuální informace o Pražské muzejní noci 2014 naleznou návštěvníci na webových stránkách www.prazskamuzejninoc.cz, kde si mohou předem vytvořit svůj vlastní program s využitím aplikací Moje muzea a Moje noc. Kromě klasických webových stránek je i letos pro návštěvníky akce připravena mobilní verze, přístupná přes odkaz m.prazskamuzej­ninoc.cz. Zajímavosti ze zákulisí celé akce je možné sledovat už nyní na Facebooku www.facebook.com/prazskamuzejninoc. Informační brožuru v elektronické podobě s detailním programem jednotlivých objektů si mohou zájemci stáhnout ve formátu pdf do svých tabletů a chytrých telefonů, a mít ji tak celou noc po ruce, případně si ji vytisknout z webových stránek www.prazskamuzejninoc.cz.

Informační stany Pražské muzejní noci budou umístěny na Václavském náměstí před Historickou budovou Národního muzea v pátek 13. června od 12.00 do 19.00 hodin a v sobotu 14. června od 10.00 do půlnoci, na náměstí Jana Palacha v sobotu 14. června od 10.00 do půlnoci. Návštěvníci si zde mohou vyzvednout tištěné mapy dopravy Pražské muzejní noci se seznamem zapojených objektů a získat další informace o průběhu akce a doprovodných programech jednotlivých institucí.


07.06.2014

MZV: Hrozba teroristických útoků v Etiopii

S ohledem na aktuální informace o hrozbě teroristických útoků v Etiopii ze strany somálské islamistické skupiny al-Šabáb Ministerstvo zahraničních věcí doporučuje při pohybu po celém území Etiopie zachovávat maximální obezřetnost, zejména v místech hojně navštěvovaných cizinci (restaurace, bary, nákupní centra, kostely apod.), vyhýbat se veřejným shromážděním, nevyužívat autobusy a minibusy místní veřejné hromadné dopravy a průběžně sledovat aktuální bezpečnostní situaci.


02.06.2014

Gruzie: varování pro cesty do Abcházie

V souvislosti s vyhrocením situace v hlavním městě Abcházie Suchumi, MZV ČR velmi důrazně varuje české občany před cestami do tohoto separatistického regionu Gruzie. Situace v Abcházii je i nadále velmi nepřehledná. V hlavním městě probíhají demonstrace a není zcela zřejmé, kdo má pod kontrolou ozbrojené složky.


Nalezené položky: 809 « První | < Předchozí | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Další > | Poslední »

Potřebujete napsat článek?
Máte zájem o reklamu?
Chcete nám nabídnout váš článek?
Kontaktujte nás.