aktuality

31.01.2015

DOX: This Place

Až do 2. března pokračuje v Centru současného umění DOX v Praze umělecký projekt This Place, který představuje práce 12 světových fotografů a jejich pohled na Izrael – jeho historii, geografii, jeho obyvatele, každodenní život a význam, který tato země má pro zbytek světa.
V rámci projektu se představuje 12 fotografů: Wendy Ewald, Martin Kollar, Josef Koudelka, Jungjin Lee, Gilles Peress, Fazal Sheikh, Stephen Shore, Rosalind Solomon, Thomas Struth, Jeff Wall, Nick Waplington a autor projektu Frédéric Brenner. Tato jména představují jednu z nejoriginál­nějších skupin umělců, která kdy spolupracovala na jediném projektu a řadí se k jednoznačně nejuznávanějším fotografům, kteří se kdy zabývali otázkou Izraele a Západního břehu Jordánu z uměleckého hlediska.
Více na www.dox.cz


27.01.2015

MZV: Doporučení k cestám do Pákistánu

MZV ČR zaznamenalo v Pákistánu zvýšené riziko útoků proti cizincům. V reakci na karikatury Proroka Mohameda zveřejněné v evropském tisku, dochází v Pákistánu k demonstracím náboženských uskupení. Doporučujeme maximální obezřetnost při pohybu po městech a vyhnutí se jakýmkoliv shromážděním většího počtu osob.
V Pákistánu byl zvýšen stupeň výstrahy na všech mezinárodních letištích kvůli hrozbě teroristického útoku na „RED ALERT“. Po útoku v Péšávaru v prosinci 2014 nadále hrozí zvýšené nebezpečí teroristických útoků i únosů cizinců.


22.01.2015

Rok 2014 – 118 útoků žraloků na člověka

V roce 2013 bylo podle serveru http://sharkattackfile.info/ evidováno 118 útoků žraloků na člověka. 10 z nich skončilo smrtí člověka, 87 zraněním. Nejvíce smrtelných útoků bylo zaznamenáno v Austrálii – 6 (z celkových 29). Celkově se nejvíce útoků odehrálo u pobřeží USA – 64 (z toho 33 na Floridě), žádný z nich ovšem smrtelný. Další napadení: Jihoafrická rep. 5/1, Bahamy 3/1.


16.01.2015

Zápasy velbloudů v Efezu

Na starobylém stadionu v Efezu nedaleko města Selçuk se v neděli 18. ledna bude konat tradiční mistrovství ve velbloudích zápasech – Camel Wrestling Championship. Festival se koná každoročně třetí lednovou neděli a účastní se jí obvykle kolem stovky velbloudů. Odhaduje se, že v Turecku se na zápasy chová až 1200 velbloudích zápasníků. V zápase bojují vždy dva samci vydráždění přítomností samice. Velbloud prohrává zápas, když ustoupí nebo upadne, majitel zvířete může také boj vzdát. Diváci bývají pořadateli upozorňováni, že od velbloudů během zápasů létá nejen množství slin, ale také moči. Den před zápasy se koná průvod vyzdobených velbloudů městem a množství společenských akcí.
Více na http://www.selcukephesus.com/what-to-do/camel-wrestling.html


12.01.2015

Festival GO Kamera

15. – 18. ledna 2015 v Brně. Filmy, fotografie a zážitky z cest zde představí řada známých cestovatelů, horolezců, publicistů a fotografů. Ve čtyřdenním maratonu přednášek a promítání se naživo představí mimořádně silná sestava více než 50 účinkujících včetně zahraničních hostů. Hlavními hvězdami budou světoznámý horolezec Peter Habeler a nyní nejúspěšnější český horolezec Radek Jaroš.
Festival dává prostor i hlubším tématům současnosti. Čtvrteční večer je věnován vybraným filmům festivalu Jeden svět. Ústředním tématem festivalu je tentokrát Srí Lanka. Tematické výstavy Sloni a čaje Srí Lanky budou diváky lákat do Kongresového centra i na hlavní veletržní plochu.
Hlavním hostem festivalu bude horolezecká legenda Peter Habeler  – s Reinholdem Messnerem jako první zdolali Everest bez kyslíku. Sobotní přednáška má název Posvátné vrcholy, nedělní pak Hory světa. Festival slavnostně zahájí Josef Pěnkava, honorární konzul na Srí Lance. Dokument Století Miroslava Zikmunda symbolicky představí legendární dvojici H+Z, mimořádná bude i debata s osobnostmi organizace Člověk v tísni – Markem Štysem a novinářkou Petrou Procházkovou. Diplomat Hynek Kmoníček nás vezme na Blízký východ, zakladatel cestopisného magazínu Koktejl Josef Formánek představí Siberut. Horolezec Radek Jaroš povypráví o zdolání K2 a Koruny Himálaje.
Podrobný rozpis najdete na www.gokamera.cz.


09.01.2015

Izrael: 63 % turistů cestuje individuálně

3,3 milionů turistů navštívilo v roce 2014 Izrael.
Nejnavštěvovanější místa země:
Jeruzalém 82 %
Tel Aviv-Jaffa 67 %
Mrtvé moře 54 %
Tiberias a Galilejské jezero 38 %
Nejnavštěvovanější jednotlivé památky:
Zeď nářků 74 %
Židovská čtvrť v Jeruzalémě 68 %
Chrám Božího hrobu 59 %
Via Dolorosa 53 %

56 % turistů byli křesťané a pouze 24 % Židé. Nejvíce přijížděli do Izraele turisté z USA (19 %), dále z Ruska, Francie, Německa a Velké Británie. 63 % turistů cestovalo do Izraele individuálně.


06.01.2015

Rok 2014 – 920 mrtvých při leteckých nehodách

Zatímco v roce 2013 byla civilní letecká doprava nejbezpečnější v historii, počet mrtvých v loňském roce překonal průměr posledních deseti let. Podle statistik serveru http://aviation-safety.net při haváriích letadel s počtem pasažérů 15 a více, zemřelo loni 920 cestujících (v roce 2013 pouze 265!), průměr za posledních deset let byl 719 mrtvých.

2013 – 265 mrtvých
2012 – 475 mrtvých
2011 – 524 mrtvých
2010 – 943 mrtvých

Sestřelení letadla společnosti Malaysia Airlines nad Ukrajinou je největší v počtu obětí v posledních pěti letech, smrt v troskách našlo 298 lidí. Druhým největším leteckým neštěstím roku 2014 bylo „zmizení“ dalšího letadla Malaysia Airlines s 239 lidmi na palubě.

Seznam neštěstí roku 2014:
16. února – Nepal Airlines (Nepál), 18 mrtvých
8. března – Malaysia Airlines (Malajsie), 239 mrtvých
17. července – Malaysia Airlines (Malajsie), 298 mrtvých
23. července – TransAsia Airways (Tchaj-wan), 48 mrtvých
24. července – Air Algerie (Alžírsko), 116 mrtvých
10. srpna – Sepahan Airlines (Írán), 39 mrtvých
28. prosince – Air Asia (Malajsie), 162 mrtvých

Největší nehodou roku 2013 byl pád Boeingu 737–500 letecké společnosti Tatarstan Airlines. Letadlo havarovalo 17. listopadu během pokusu o přistání na letišti v Kazani a zahynulo všech 50 lidí na palubě. Ve statistikách za rok 2013 tak nebyla jediná havárie s počtem přes 100 mrtvých.


04.01.2015

4. ročník Festivalu íránských filmů

Po třech úspěšných ročnících, mapujících zajímavou historii i současnost íránské kinematografie, začíná ve středu 7. ledna v pražském Světozoru 4. ročník Festivalu íránských filmů, tentokrát s podtitulem Rebelové íránské kinematografie. Vytrvale a zásadně odmítali vyzkoušené recepty multiplexové filmařiny. Silné pouto se svými diváky si utvořili díky vlastnímu silnému, okouzlujícímu, původnímu filmovému jazyku, jehož pomocí obnažují zásadní problémy íránské společnosti. Více informací a prodej vstupenek v ceně 110,– Kč na www.kinosvetozor.cz. Standardně budou všechny filmy s českými i anglickými titulky. Stránky festivalu: http://iranianfilmfestival.cz.


17.12.2014

Německé dálnice za 10 eur od roku 2016?

Zavedení mýtného na německých dálnicích se blíží. Německá vláda schválila návrh zákona, který nakazuje zaplatit za desetidenní mýto – které by se mělo především týkat zahraničních řidičů – částku deset eur. Roční známka bude stát maximálně 130 eur. Pokud zákon schválí parlament, měl by platit od roku 2016.


15.12.2014

Osmidenní židovský svátek chanuka

V úterý po západu slunce začal židovský svátek chanuka. Připomíná židovské povstání Makabejských proti násilné helenizaci země a zázrak, který se udál během osvobození židovského chrámu. Když dobyli Židé Jeruzalém a svůj chrám, našli pouze jedinou nádobu s malým množstvím posvátného oleje. A příprava nového oleje k vysvěcení chrámu trvala obvykle osm dní. Tak dlouho malé množství nalezeného oleje nemohlo vydržet, ale stal se zázrak a olej hořel celých osm dní. Právě tento zázrak připomíná chanuka. Slaví se osm dní a každý večer se na tradičním osmiramenném svícnu zapaluje o jednu svíci více. Svícen bývá chybně označován jako devítiramenný, ale ono deváté rameno pouze slouží k zapalování ostatních svící.
Chanuka se slaví podle židovského kalendáře od 25. dne měsíce kislev, což podle gregoriánského kalendáře připadá na období od konce listopadu do konce prosince. Na chanuku je zvykem dávat dětem dárky.


07.12.2014

Masakry nosorožců v JAR

Od začátku roku 2014 do 20. listopadu mají pytláci v Jihoafrické republice na svědomí již 1020 nosorožců (za rok 2013 celkem 1004). V prvních letech 21. století přitom zabili pytláci v JAR maximálně 25 nosorožců ročně.
Cena rohů nosorožců na černém trhu vyletěla v posledních letech závratně vzhůru (až na 65 tisíc dolarů za kilogram) díky prudce se zvyšující poptávce ve východní Asii, kde se např. prášek z rozdrcených sloních klů i nosorožčích rohů považuje za účinné afrodiziakum a využívá se též v tradiční medicíně k léčbě rakoviny, revmatismu a proti bolestem a horečkám. Nejen v JAR, kde žije 83 procent všech afrických nosorožců, se potýkají s nezákonným prodejem rohů. Před časem zloději v několika muzeích a zámcích v České republice odřezali rohy vycpaným nosorožcům a podobná praxe se rozšířila i v dalších evropských zemích.
Ředitel zoo Přemysl Rabas označil vybíjení nosorožců za strašlivou genocidu a zdůraznil, že zasáhnout musí především konzumentské země: Pytlačení a vybíjení nosorožců je genocida druhu.
www.savetherhino.org/rhino_info/poaching_statistics
www.burnhorns.org


29.11.2014

Saúdská Arábie: aktuální doporučení MZV

Počátkem podzimu došlo v Saúdské Arábii k ozbrojeným útokům, jejichž cílem se stali rovněž cizí státní příslušníci. V témže období zaznamenaly saúdské bezpečnostní složky útoky extremistů s následky obětí na životech ve dvou provinciích na východě a jihovýchodě země, ale také v Rijádu. Patrná jsou zvýšená bezpečnostní opatření v zemi, a to nejen ve městech, na letištích a hlavních pozemních komunikacích, ale také přímo v místech, kde žijí cizinci. MZV ČR nevylučuje, že ke zhoršení bezpečnosti může docházet především v místech, v nichž sídlí zahraniční pobočky firem nebo v místech, která často navštěvují západní cizinci. Zvýšenou opatrnost je potřeba věnovat při cestách mimo velká města a při oblíbených návštěvách pouště. MZV ČR nedoporučuje cestovat do oblastí přiléhajících k hranicím s Jemenem, a to kvůli nelegálním aktivitám převaděčů a pašeráků a z toho pramenících ozbrojených střetů s bezpečnostními silami.


28.11.2014

Krvavé divadlo pro bohyni Gadhimai

V Nepálu dnes začal festival na počest bohyně Gadhimai, který se koná jednou za pět let a jehož součástí je oběť zvířat. Miliony věřících přicházejí k chrámu v Bariyarpuru a přivádějí či přinášejí zvířata pro hinduistickou bohyni síly, která nabízí za oběť ukončení zla a prosperitu. Chrám je tak svědkem zabití stovek tisíc zvířat, tradičně vodních buvolů, prasat, koz, kohoutů a krys. Původ tohoto svátku není zcela vysvětlen, podle některých údajů je starý pouze 260 let, podle dalších až 900 let. Legendy vyprávějí, že jistý feudál Bhagwan Chaudhary byl uvězněn a ve snu se mu zjevila bohyně Gadhimai se slibem, že všechny jeho problémy vyřeší, když jí bude obětovat. A tak začalo krvavé divadlo. Další verze vypráví o muži stejného jména, který ale není feudálem, nýbrž laskavým a bohabojným vesničanem, který na sebe vezme vinu svých spoluobčanů a je uvězněn. Gadhimai mu pomůže na svobodu a žádá pět lidských obětí, což muž odmítne a nabídne oběť pěti druhů zvířat – vodních buvolů, prasat, koz, kohoutů a krys.


24.11.2014

MZV: Doporučení k cestám do Izraele

V posledních týdnech se v Jeruzalémě a na Západním břehu odehrálo několik velmi vážných bezpečnostních incidentů, které měly za následek smrt a zranění několika lidí.
Bezpečnostní situace v Jeruzalémě a na Západním břehu zůstává mimořádně napjatá. Zvýšené opatrnosti je třeba dbát nejen při pohybu v historickém středu Jeruzaléma (Staré město), především v oblasti Chrámové hory, ale také ve všech částech východního Jeruzaléma. Je třeba vyhýbat se demonstracím, místům násilných střetů, větším shromážděním. Je nevhodné veřejně projevovat politické či náboženské sympatie jedné či druhé straně.
MZV ČR nedoporučuje používat veřejnou dopravu v Jeruzalémě, např. tramvaj spojující východní a západní části města je opakovaně napadána kameny, na tramvajových zastávkách se odehrálo několik útoků s pomocí vozidla, které najelo do čekajících lidí. Je žádoucí vyhýbat se místům, na kterých dochází k pravidelným střetům: okolí izraelských osad na Západním břehu, okolí palestinských uprchlických táborů, některé přechody z Izraele (např. Qalandiya checkpoint mezi východním Jeruzalémem a Ramalláhem) na území, která jsou plně pod palestinskou správou, tzv. území A.
MZV ČR dlouhodobě nedoporučuje občanům ČR cestovat do Pásma Gazy, kde je bezpečnostní situace velice riziková a možnost poskytnout zde pomoc v nouzi je omezená či přímo nemožná.


18.11.2014

Největší cestovatelský svátek opět v Praze

Festival kolem světa – země všech kontinentů, padesát komentovaných projekcí, fotografie z nedostupných míst světa, cestovatelská setkání, zahraniční hosté. To vše i mnohem víc přináší největší cestovatelský svátek v České republice – festival Kolem světa. O víkendu 22. – 23. listopadu Národní dům na Smíchově.

Festival představí mj. zahraničního hosta Christopha Rehage, kterému se podařilo přejít pěšky Čínu z východu na západ. Přesně jeden rok trvala jeho 4646 km dlouhá pouť, během níž zažil neuvěřitelné množství zážitků. Zvláště emotivní jsou jeho setkání s lidmi žijícími v malých vesničkách mimo civilizaci. Jeho zkušenosti jsou obohaceny hlavně tím, že Christoph hovoří plynně čínsky.

Dalšími vzácnými hosty festivalu budou herci Jan Révai a Pavel Liška, kteří na motocyklech vyrazili přes hory Kavkazu a zpět. Milan Jeglík představí projekt na záchranu tygrů na Sumatře v Indonésii, Roman Burda seznámí návštěvníky s tajemnými rituály domorodců z povodí řeky Omo v jižní Etiopii, Petr Jan Juračka filmoval bezpilotním vrtulníkem krajinu národních parků v Ugandě. Saša Ryvolová putovala měsíc v divokých horách Papuy Nové Guiney mezi tajemnými Korovaji. Mezi hvězdy festivalu patří mladá motorkářka Dominika Gawliczková (22 let), která se sama vydala na 12 000 km dlouhou výpravu do Kyrgyzstánu a zpět na malé motorce. Začala sháněním víz a informací k cestě, pokračovala dobrodružnými přejezdy hranic a jízdou nekonečnými pustinami Kazachstánu v letním žáru pouště Kyzylkum, místy, kam by se podle průvodců v létě vydával jen velký blázen nebo nešťastník. Vrcholem výpravy bylo pohoří Ťan Šan, v překladu Nebeské hory, a především skutečně nebeský výjezd k jezeru Song Kul, které je obklopené nádhernou kyrgyzskou přírodou, jurtami a koňmi.

Mezi projekcemi vystoupí tanečníci exotických tanců. Představí např. tance z Indonésie, karnevalové masky z Dominikánské republiky nebo tance z Thajska, Reunionu, Mauricia, Indie a Číny. Premiérovým vystoupením bude také tradiční sumaterský tanec Saman, který předvede 11 tanečnic skupiny Kintari. Na hlavní scéně festivalu je pro návštěvníky přichystáno i pěvecké vystoupení slavné čínské zpěvačky Feng-yűn Song.

Vstupenky v ceně 280 Kč (jednodenní) a 490 Kč (dvoudenní) je možné zakoupit během konání festivalu nebo on-line na stránce www.kolemsveta.cz.


17.11.2014

V Neapoli objevili loď z římských dob

Během prací na nové stanici neapolského metra byly pod Piazza Municipio nedaleko přístavu objeveny zbytky lodě z římských dob. Nález opět dokazuje, že v antických dobách byly v zálivu dnešní Neapole dva přístavy – Portus Vulpulum a Portus de Arcina. Archeologických nálezů při stavbě metra v Neapoli v posledních 40 letech bylo takové množství (přibližně 3000), že se staly základem pro Museo Stazione Neapolis, malé muzeum, které je součástí neapolského národního archeologického muzea (Museo archeologico nazionale di Napoli). Představitelé Neapole oznámili, že díky novým archeologickým nálezům se práce na nové stanici metra zpozdí, ale zastaveny nebudou.


14.11.2014

British Airways zahájí lety do Krakova

BA budou od května čtyřikrát týdně létat mezi Londýnem (Heathrow) a Krakovem. Přímé lety budou provozovány letadly Airbus 319 a A320 v pondělí, středu, pátek a neděli. BA tak otevírají druhou polskou trasu, dosud létají pouze dvakrát denně do Varšavy.


13.11.2014

Nová ruská letecká společnost – Poběda

Ruské aerolinky Aeroflot spustily novou nízkotarifovou dceřinou společnost Poběda, která bude létat z Moskvy do Volgogradu, Samary, Bělgorodu, Permu, Jekatěrinburgu a spojí Moskvu i se západní Sibiří. První lety odstartují 1. prosince. Poběda bude létat novými letouny Boeing 737–800 a postupně chce rozšířit svou flotilu až na 40 boeingů a létat na 45 domácích i zahraničních linkách.


12.11.2014

Air Serbia obnovuje spojení do Záhřebu

Srbská letecká společnost Air Serbia po 23 letech spojí Bělehrad s hlavním městem Chorvatska Záhřebem. Air Serbia je díky dohodě s Etihad Airways nástupcem zaniklé srbské a dříve jugoslávské společnosti Jat Airways (aerolinky ze Spojených arabských emirátů vlastní 49 procent Air Serbia). Od 12. prosince budou na lince mezi Bělehradem a Záhřebem provozovány dva lety denně, zpáteční letenky začínají na 79 €. První lety mezi Bělehradem a Záhřebem zajišťovala již od roku 1928 společnost Aeroput, srbské aerolinky přerušily provoz mezi oběma městy v roce 1991.
Více na www.airserbia.com


09.11.2014

Mobilní aplikace kulturních institucí zemí EU v Praze

Sdružení EUNIC ČR, kulturní instituce zemí Evropské unie, právě spouští společnou mobilní aplikaci – EUNIC App. Ta nabízí každému zájemci o kulturní dění v Praze zdarma kompletní informační servis o akcích předních 15 institucí a velvyslanectví jako Francouzský institut v Praze, Goethe-Institut, Portugalské centrum – Camões IP, Italský kulturní institut a mnoha dalších.
V českém hlavním městě se každý den konají desítky akcí zaměřených na poznávání cizích kultur či jazyků. Přehledná a interaktivní aplikace EUNIC App napomáhá se v nich orientovat a řeší problém kde a jak najít pro konkrétního kulturního fanouška tu nejvhodnější. Aplikace šetří čas při procházení mnoha různých webových stránek a facebookových profilů, neboť slučuje agendu kulturních institucí publikovanou na webu a jejich „události“ vytvořené na Facebooku. Poskytuje tak jednoduchý a rychlý přístup k jejich pestrým aktivitám na jednom místě. Nejen zvukomalebná portugalština, obří kinosál Francouzského institutu v Praze nebo über-cool podlaha Goethe-Institutu jsou tak každému přístupné doslova na dotek.
Technické shrnutí:
– filtr akcí podle institutu / jazyku
– vyhledání akcí podle data konání
– lokalizace akcí na mapě
– uložení oblíbených akcí do kalendáře v aplikaci
– sdílení akce (e-mail, SMS, sociální sítě…) a pozvání přátel
– informace o pořádajícím institutu a možnost přímého kontaktu
– hlavním jazykem aplikace je angličtina, lingua franca evropských institutů současnosti
– aplikace je zdarma k dispozici pro iOS http://goo.gl/F9VTGo a Android http://goo.gl/g5DP3T


Nalezené položky: 809 « První | < Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Další > | Poslední »

Potřebujete napsat článek?
Máte zájem o reklamu?
Chcete nám nabídnout váš článek?
Kontaktujte nás.