aktuality

06.08.2017

Varování před cestami

Ministerstvo zahraničních věcí ČR varuje před cestami do následujících států nebo některých jejich částí, kde hrozí vysoké nebezpečí teroristických útoků, únosů nebo ozbrojených konfliktů.
Afghánistán, Alžírsko, Čad, Egypt, Irák, Jemen, Jižní Súdán, Kamerun, Keňa, Konžská demokratická republika, Libye, Mali, Niger, Nigérie, Pákistán, Somálsko, Středoafrická republika, Súdán, Sýrie.


27.05.2017

Tunisko: Doporučení MZV k cestám

Ministerstvo zahraničních věcí ČR vyzývá občany ČR při cestách do Tuniska k maximální obezřetnosti, doporučuje vyhýbat se místům s velkou koncentrací osob, individuálnímu cestování po zemi a nočnímu cestování mimo nejdůležitější silniční trasy.

Výjimečný stav vyhlášený dne 24. 11. 2015 byl opětovně prodloužen do 17. 06. 2017 a platí pro celé území Tuniska. Po teroristických útocích v muzeu Bardo, turistickém centru Sousse a proti bezpečnostním silám v loňském roce zavedly tuniské úřady zesílená bezpečnostní opatření, zvláště v Tunisu a kolem turistických cílů.

MZV ČR důrazně nedoporučuje cestovat do oblastí kolem hranic s Alžírskem a Libyí, do horských oblastí guvernátů Kasserine a Kef, ve kterých pravidelně probíhají vojenské antiteroristické akce. Dále MZV ČR nedoporučuje cestovat do oblasti měst Siliana, Kairouan a Kasserine, do pouštní zóny jižně od linie Bir Rijm Maatoug – Borj Bourguiba – Ben Guerdan a do horské oblasti na severozápadě Tuniska.


19.05.2017

Budeč – prohlídky nejstarší stavby v ČR

Rotunda sv. Petra a Pavla na Budči je nejstarší stojící stavbou v České republice. Hradiště Budeč na návrší nad obcí Zákolany můžeme považovat za jeden ze symbolů české státnosti. Archeologové prokázali osídlení tohoto místa knovízskou kulturou, tedy již v pozdní době bronzové a na počátku starší doby železné. Návštěvníci si ji mohou prohlédnout v rámci prohlídek organizovaných Sládečkovým vlastivědným muzeem v Kladně.
První letošní prohlídky se konají 28. a 29. května.
Více na www.omk.cz


15.05.2017

Den Omara Chajjáma

18. května slaví v Íránu „Den Omara Chajjáma“, jehož nesmrtelná čtyřverší u nás vydalo nakladatelství Dar Ibn Rushd.
O staré perské a arabské poezii se dočtete v článku:
http://www.cestomila.cz/clanek/7-siraz-pres-hory-a-doly-do-iranske-krcmy
nebo v rozhovorech s Milošem Mendelem, Charifem Bahbouhem a Zuzanou Kříhovou:
http://www.cestomila.cz/clanek/247-rozhovor-s-milosem-mendelem
http://www.cestomila.cz/clanek/271-rozhovor-s-charifem-bahbouhem
http://www.cestomila.cz/clanek/590-iranistka-zuzana-krihova-o-iranskych-zenach-i-muzich


27.04.2017

Keňa: Bezpečnostní situace

V souvislosti se všeobecnými volbami stanovenými na 8. srpna probíhá v Keni aktivní předvolební agitace, která je spojená se zvýšeným rizikem násilností. MZV ČR proto doporučuje vyhnout se všem předvolebním shromážděním a případným demonstracím. Během pobytu v Keni doporučuje zachovávat zvýšenou míru ostražitosti a sledovat místní informační zdroje (televize, rozhlas, oficiální průvodci) pro aktualizaci situace. MZV ČR dále z bezpečnostních důvodů nedoporučuje cestovat do chudinských čtvrtí v Nairobi, Mombase a dalších střediscích a rozhodně se vyhnout 100 km pásu od pobřeží podél hranice se Somálskem a Etiopií.


21.04.2017

24. duben – genocida Arménů

24. duben je udáván za počátek genocidy Arménů. V letech 1915–1917 zahynulo během deportací a vraždění v Osmanské říši přes milion Arménů. Turecko ovšem připouští jen přibližně 300 000 mrtvých, které označuje za oběti války, a odmítá označení genocida.
24. dubna 1915 osmanské úřady zatkly asi 250 arménských intelektuálů v Istanbulu, což byl počátek nelítostného vyvražďování. Osmanská armáda donutila Armény po celé říši bez ohledu na věk a pohlaví opustit domovy a pochodovat stovky kilometrů nehostinnou krajinou bez jídla a vody, dokud neumírali vyčerpáním. Pogromy na arménské obyvatele ovšem byly v osmanské říši běžné již dávno před rokem 1915. 24. duben je v Arménii dnem smutku a Arméni přicházejí položit květiny k památníku genocidy.
Na téma tureckého běsnění proti Arménům lze doporučit knihy:
Pohádka o poslední myšlence (Edgar Hilsenrath)
Hrůzy východu (Karel Hansa)
Rozhovor s Eduardem Sarkisjanem
Články z Arménie


09.04.2017

Vodní festival v Barmě

13. dubna začíná v Barmě vodní festival Thingyan, který vrcholí oslavami nového roku. Jeden z nejvýznamnějších svátků v regionu se ale obvykle slaví až deset dní. Vodní festival nemá buddhistické, ale hinduistické kořeny a jeho počátky historikové vystopovali až v době mocné khmerské říše a jejích námořních bitev. Lidé se během svátku polévají vodou, což symbolizuje očištění a požehnání, v posledních letech se ale svátek zvrhává do bujarých a přehnaných oslav, během nichž jsou noci naplněny hudbou, tancem a zpěvem. V roce 2010 dokonce při davové panice v závěru oslav zahynulo v Kambodži asi 350 lidí. Svátek se slaví i v dalších zemích jihovýchodní Asie – v Thajsku, Laosu, Kambodží.


27.03.2017

Islandský den v Praze

16. Islandský den se koná 8. dubna 2017 od 10:00 do 19:00 v Městské knihovně v Praze 1. Devítihodinový maratón přednášek, promítání fotografií, filmů a vyprávění zážitků z cest určený především pro milovníky Islandu. Letošní ročník s adrenalinovou příchutí: ledovcové jeskyně a treky po ledovci i Island na kole.

Program bude rozdělen do dvou částí. Dopoledne objedeme ostrov s kamerou v ruce, budeme poznávat známá místa očima geologa a vypravíme se jako obyčejný turista na islandské ledovce a povíme si, co roste na Islandu. Na závěr si krátce připomeneme výbuch sopky Bárðarbungy.

Odpoledne zažijeme pravé adrenalinové napětí, RR1 budeme absolvovat v třiceti maratonech navzdory větru a dešti, trasu pěšího treku napříč Islandem projedeme na kole, poté prožijeme tři měsíce na trasách cestovní agentury Extreme Iceland a vyvrcholením bude chození po highline s prázdným prostorem pod nohama a krásnou islandskou krajinou kolem nás.

Jako vždy bude na místě i mini stánek s nabídkou knih od islandských autorů a českých autorů píšících o Islandu, stejně tak jako výběr průvodců a map pro cestovatele.

Více informací na www.islandklub.com.


25.02.2017

Lago di Garda a ČR jsou si o krok blíž

Od 28. března České aerolinie oficiálně zahájí provoz linky Praha – Verona – Praha. Do oblasti Lago di Garda tak bude blíže než kdykoli v minulosti. Přímé lety čtyřikrát týdně (úterý, středa, čtvrtek a sobota) budou provozovány do 28. října 2017. Odlet z Prahy bude ve 12:15 (v úterý), v 11:30 (ve středu a v sobotu) a v 07:25 (ve čtvrtek). Odlet z Verony bude ve 14:30 (v úterý), ve 13:45 (ve středu a v sobotu) a v 09:40 (ve čtvrtek), lety budou trvat jednu hodinu a 45 minut.

Garda Trentino je oblastí s dlouhou historickou tradicí, která se však zaměřuje na budoucnost, na přírodu a širokou turistickou nabídku, které se na mezinárodní úrovni máloco vyrovná a která je díky mírnému klimatu k dispozici po celý rok. Je ideální pro nejmodernější aktivity, jako jsou lezení, windsurfing a plavba na plachetnicích, jízda na kole a turistika. Lezecké stěny v oblasti Garda Trentino jsou známé po celém světě a navštěvuje je velké množství nadšenců sportovního lezení a atletů. Mezi nimi vyčnívá jméno Adama Ondry, nejlepšího lezce na světě, který odjakživa miloval tyto skály a byl hrdý na to, že se stal ambasadorem tohoto regionu. Zakořeněná je tradice trekkingu, turistiky na zajištěných cestách (ferratách). Ale Garda Trentino je také místem, kde dýchá historie, kde nalezneme malebné vesničky a radost z dobrého jídla.


19.02.2017

Karneval v Riu startuje

Rio de Janeiro: Nejznámější karneval na světě začíná v pátek 24. února a organizátoři očekávají, že se oslav v centru města účastní jako v minulých letech miliony lidí. Centrem karnevalové přehlídky je tzv. sambodrom, kde tanečníci i tanečnice dokazují, že nejlepší samba se tančí právě v Brazílii. Pokud zavítáte do Ria až po karnevalu, netřeba zoufat, v Cidade do Samba, tedy „Městě samby“ ve čtvrti Gamboa je možné zhlédnout představení Forças da Naturaleza. V Cidade do Samba sídlí více než desítka tanečních škol a lze si prohlédnout i proslulé alegorické vozy na nichž se tančí během karnevalu. A vychutnat si představení polonahých tanečnic a tanečníků nebo se zúčastnit kurzu samby.
www.rio-carnival.net


07.01.2017

Rok 2016 v letecké dopravě

Podle statistik serveru http://aviation-safety.net zemřelo loni při haváriích civilních letadel s počtem pasažérů 15 a více 269 cestujících (v roce 2013 pouze 265), průměr za posledních pět let je 482 mrtvých.

2015 – 481 mrtvých
2014 – 920 mrtvých
2013 – 265 mrtvých
2012 – 475 mrtvých

Rok 2016 nebyl poznamenán žádnou havárií, v jejichž troskách by našlo smrt přes 100 lidí. Poslední takovou tragédií byl let ruské společnosti Metrojet z Egypta, v němž zahynulo 224 lidí v říjnu 2015.
Seznam neštěstí roku 2016:
24. února – Tara Air (Nepal), 23 mrtvých
19. března – FlyDubai (SAE), 62 mrtvých
19. května – Egypt Air (Egypt), 66 mrtvých
28. listopadu – LaMia (Kolumbie), 71 mrtvých
7. prosince – PIA (Pákistán), 47 mrtvých


22.12.2016

MZV varuje před cestami

Ministerstvo zahraničních věcí ČR varuje před cestami do následujících států nebo některých jejich částí, kde hrozí vysoké nebezpečí teroristických útoků, únosů nebo ozbrojených konfliktů. S ohledem na povahu současných teroristických a jiných bezpečnostních hrozeb není níže uvedený seznam zemí vyčerpávající, ale pouze orientační ve smyslu zvýšených hrozeb pro občany ČR a EU.

Afghánistán
Alžírsko
Čad
Egypt
Irák
Jemen
Jižní Súdán
Kamerun
Keňa
Konžská demokratická republika
Libye
Mali
Niger
Nigérie
Pákistán
Somálsko
Středoafrická republika
Súdán
Sýrie


22.11.2016

Arabská karikatura

V centru současného umění DOX v Praze byla zahájena výstava karikatur z arabského světa nazvaná Linie svobody: Současná arabská karikatura. Vystavené ilustrace představují u­měleckou reflexi každodennosti i zásadního dění v neklidném regionu severní Afriky a Blízkého východu. Výstava bude k vidění do 16. ledna.

Na výstavě představí českému publiku své kresby tři arabští karikaturisté – Iráčan Abdul Raheem Yassir (Abd-ar-Rahím Jásir), Tunisanka Nadia Khiari (Nadia Chijárí) a Súdánec Chálid al-Béh. Nejznámějším je Abd-ar-Rahím Jásir, který tvoří již od 70. let a za své dílo získal mnoho ocenění nejen ve své zemi, ale i v zahraničí. Vystavoval například v Japonsku, Velké Británii, Egyptě či Itálii.

„V minulosti jsme nečelili opravdovému nebezpečí, protože vše podléhalo cenzuře ještě před zveřejněním. Mnoho mých karikatur bylo v té době zamítnuto a nemohl jsem je publikovat. Dnes máme víc svobody, především můžeme mnohem více kritizovat vládu, ale na druhou stranu úřady nejsou schopny ochránit nás před ‘neoficiálními‘ autoritami, které stojí mimo vládu,“ popisuje situaci karikaturistů v Iráku. I v jiných arabských zemích se satirická kritika kreslířů setkává s tvrdou odpovědí vládnoucích elit v podobě výhrůžek, soudních procesů, vězení, zákazů cestování a podobně. Mnoho karikaturistů tak žije a tvoří v exilu.

Nadia Chijárí se satirické tvorbě začala věnovat během událostí arabského jara ve své zemi. Její postavička kocour jménem Willis z Tunisu si od té doby svým břitkým humorem získala velkou popularitu. Její kresby najdete např. na facebookové stránce s názvem WillisFromTunis­. Nadia Chijárí aktuálně žije a pracuje v Tunisu. Chálid al-Béh se narodil v rumunské Bukurešti a své karikatury publikuje na sociálních médiích na profilu „Khartoon!“, což je slovní hříčka spojující „karikaturu – cartoon“ a súdánské hlavní město „Chartúm“. Al-Béh své práce vydává v mnoha zahraničních médiích, žije a pracuje v Dauhá v Kataru.


Chálid al-Béh: Žebrák


Abdul Raheem Yassir


21.11.2016

Festival KOLEM SVĚTA 3. a 4. prosince 2016 v Praze

Zážitky z cest, cenné rady a zkušenosti od cestovatelů, průvodců i fotografů. To vše nabídne i letos festival Kolem Světa, který během svého 15. ročníku potěší návštěvníky v Clarion Congress Hotelu Prague ve dnech 3. a 4. prosince 2016. Návštěvníci se mohou těšit na více než 70 hostů v hlavním programu, kteří si pro ně chystají zajímavé filmové projekce, cestovatelské přednášky i workshopy.

Přesný program na www.kolemsveta.cz.

Zahraničním hostem festivalu bude slavný fotograf, dokumentarista a specialista pro časosběrná videa Gunther Wegner, který je autorem nejlepšího programu pro zpracování časosběrů – LrTimelapse. Povede několik přednášek a workshopů na téma jak časosběry pořizovat a následně správně editovat. Na své si při nich přijdou jak začínající, tak pokročilejší fotografové. V rámci hlavního programu vystoupí kameraman Petr Horký, polárník Václav Sůra, fotograf divočiny Václav Šilha, poutník Ladislav Zibura, fotograf Petr Jan Juračka, horolezkyně Klára Kolouchová, spisovatel Miloslav Stingl a nebo motocestovatelé Ladislav a Katka z BigTrip.cz, kteří strávili dva roky na cestě kolem světa v malé oktávce.

Festival nabídne i zajímavý doprovodný program. Chybět nebudou tradiční tance z jednotlivých zemí, ochutnávky exotického jídla či praktický kurz na ovládání zrcadlovky.


03.11.2016

Tunisko: Aktuální doporučení k cestám

Ministerstvo zahraničních věcí ČR vyzývá občany ČR při cestách do Tuniska k maximální obezřetnosti, doporučuje vyhýbat se místům s velkou koncentrací osob, individuálnímu cestování po zemi a nočnímu cestování mimo nejdůležitější silniční trasy.

Výjimečný stav vyhlášený dne 24.11.2015 byl prodloužen až do 18.01.2017 a platí pro celé území Tuniska. Po teroristických útocích v muzeu Bardo, turistickém centru Sousse a proti bezpečnostním silám v loňském roce zavedly tuniské úřady zesílená bezpečnostní opatření, zvláště v Tunisu a kolem turistických cílů.

MZV ČR důrazně nedoporučuje cestovat do oblastí kolem hranic s Alžírskem a Libyí, do horských oblastí guvernátů Kasserine a Kef, ve kterých pravidelně probíhají vojenské antiteroristické akce. Dále MZV ČR nedoporučuje cestovat do oblasti měst Siliana, Kairouan a Kasserine, do pouštní zóny jižně od linie Bir Rijm Maatoug – Borj Bourguiba – Ben Guerdan a do horské oblasti na severozápadě Tuniska.


25.09.2016

Kanada: Povinná elektronická registrace

Od 10. listopadu 2016 platí pro občany ČR cestující do Kanady povinnost registrovat se v systému eTA (Electronic Travel Authorization). Od uvedeného data neumožní letecké společnosti občanům ČR bez registrace v systému eTA přepravu do Kanady. Podrobnější informace na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.


02.09.2016

Global Peace Index 2016

Která země je bezpečnější a kam raději opravdu necestovat? Napoví Global Peace Index 2016. Seznam byl poprvé uveřejněn v roce 2007 a od té doby je vydáván každý rok. Pro cestovatele je podstatné, že zahrnuje a napovídá i míru kriminality a násilností v dané zemi.

Žebříček 2016:
1. Island
2. Dánsko
3. Rakousko
4. Nový Zéland
5. Portugalsko
6. ČR
7. Švýcarsko
8. Kanada
9. Japonsko
10. Slovinsko
13. Bhútán (první asijská země)
14. Švédsko
16. Německo
23. Mauricius (první africká země)
24. Slovensko
27. Chile (první jihoamerická země)
39. Itálie
46. Francie

Poslední na žebříčku je Sýrie, před ní Jižní Súdán, Irák, Afghánistán, Somálsko, Jemen a Středoafrická republika.


10.07.2016

Angkor Vat: od srpna v odpovídajícím oblečení

Kambodžské úřady přitvrdily – turistům s odhalenými rameny a v krátkých kalhotách nad kolena nebude povolen vstup do areálu Angkor Vat. V angkorských chrámech je zakázáno kouřit, úřady dále doporučují nenosit deštníky (jejich hroty by mohly poškrábat staré reliéfy) nedávat peníze žebrajícím dětem, které by měly být ve škole, nevhodné jsou i jakékoli hlasité projevy návštěvníků. Ženy by se měly vyhýbat přímému kontaktu s mnichy, nefotit se s nimi a ani si nesedat či nestát v jejich těsné blízkosti. Opatření jsou odpovědí na několik případů, kdy se turisté fotili v posvátných chrámech nazí. Přesnější informace na webových stránkách Apsara Authority.


07.06.2016

Egypt: Aktuální doporučení k cestám

S výjimkou severu Sinajského poloostrova (oblast mezi městy Rafáh, Al-Aríš, Šajch Zuvajd) a západní hranice s Libyí, považuje MZV bezpečnostní situaci v Egyptě za stabilní. V některých oblastech, včetně Káhiry, může docházet k teroristickým útokům, zaměřeným převážně proti egyptským bezpečnostním složkám a jejich infrastruktuře. MZV proto doporučuje cestovat do Egypta pouze v odůvodněných případech (obchod, studium). To se netýká cest s turistickými kancelářemi do letovisek při Rudém moři a návštěv významných staroegyptských památek, jejichž bezpečnost je zajištěna dostatečně. MZV dále doporučuje pečlivě zvážit individuální cesty do oblasti velké Káhiry.
Mezinárodní letiště v Káhiře funguje bez problémů a lze je využívat i pro případné přestupy na navazující lety bez jakýchkoliv omezení. Obdobně funkční jsou i další mezinárodní letiště v hlavních egyptských turistických destinacích jako jsou Hurghada, Marsa Alam, Šarm aš-Šajch, Luxor anebo Asuán. V celém Egyptě je nadále třeba dbát zvýšené opatrnosti, respektovat pokyny egyptských bezpečnostních složek a zcela se vyhýbat jakýmkoliv veřejným shromážděním, případně demonstracím.


25.04.2016

Mexiko: Doporučení pro cesty

MZV varuje, že neustává činnost kriminálních skupin – zejména drogových kartelů – ve státech na severu Mexika (hlavně Chihuahua, Coahuila, Durango, Sinaloa, Sonora a Tamaulipas) a doporučuje cestovatelům, aby se těmto státům buď vyhnuli úplně, nebo se zde pohybovali s maximální obezřetností.
Přestože cizinci nebývají primárním terčem přepadení, není vyloučena kombinace špatného času se špatným místem. Cestovatelé by měli zvážit naléhavost cesty, a pokud možno zcela upustit od cest do státu Nuevo León, s výjimkou města Monterrey (i zde je ovšem na místě opatrnost). Zároveň MZV nedoporučuje cestování po státě Michoacán (kromě města Morelia) a státě Guerrero (mimo měst Ixtapa, Zihuatanejo a Acapulco) kvůli zvýšenému výskytu násilí a organizovaného zločinu v těchto státech mexické federace. Zvýšené pozornosti je potřeba dbát také při pohybu po státě Jalisco, poblíž hranic se státy Michoacán a Zacatecas.
Objevují se zprávy o ozbrojených přepadeních autobusových linek společností Noreste a Omnibus mezi městy Monterrey a Matamoros. Cestující byli okradeni o peníze a cennosti přímo v blízkosti autobusového nádraží. Od ledna do června loňského roku došlo ke čtyřem přepadením autobusů s cestujícími. Obě autobusové společnosti zavřely zastávky na této trase a nemají v plánu je znova otevřít.


Nalezené položky: 809 « První | < Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Další > | Poslední »

Potřebujete napsat článek?
Máte zájem o reklamu?
Chcete nám nabídnout váš článek?
Kontaktujte nás.