aktuality

17.06.2014

Cestomila podporuje malé fotbalisty

Cestomila je sponzorem a mediálním partnerem dětského fotbalového turnaje NEST&STAVO Cup 2014 katogorie U13. Tímto Vás zveme 21. června do vesničky Dobronín na Vysočině, kde se druhý ročník turnaje odehraje.


15.06.2014

Dny Jeruzaléma v Praze od 18. června

Dny Jeruzaléma v Praze – unikátní festival divadla, tance, hudby, filmu, výtvarného umění a gastronomie. Hlavní město České republiky bude od 18. do 21. 6. hostit druhý ročník festivalu Dny Jeruzaléma v Praze. Rozsahem, šíří záběru, tematickou a žánrovou pestrostí mimořádný festival navázal na předloňské Dny Prahy v Jeruzalémě.
I letos se festivalu zúčastní palestinský šéfkuchař Kamel Hashlomon a jeho izraelský kolega Ilan Garousi, kteří pražské gurmány uvedou do tajů blízkovýchodní kuchyně, kde se setkávají vlivy arabských, izraelských a středomořských chutí. Jeruzalémská restaurace Chakra, kde oba kuchaři působí, byla loni vyhlášena nejlepší jeruzalémskou restaurací. Pro nadcházející ročník si oba šéfkuchaři připravili kulinářskou show šitou na míru návštěvníkům festivalu. Současně budou na Náplavce každý den festivalu od 16 do 22 hodin servírovat jeruzalémské pouliční speciality v „Jeruzalémské tržnici“.
Vstup na festival je zdarma, na filmová představení je nutná rezervace míst.
Od 4. červenec proběhne výstava fotografií Davida Rubingera „Izrael mým objektivem“. Žijící legenda izraelské dokumentární fotografie David Rubinger nafotil své první snímky v době, kdy do vzniku Státu Izrael zbývalo ještě pár let. Výběr z jeho díla seznámí návštěvníky s čelnými představiteli izraelské politické scény i esy světové politiky, připomene dramatické milníky historie Izraele spojené s jeho vznikem, válkami či opojnými momenty příměří a usmíření a představí Jeruzalém jako křižovatku tří světových náboženství.
Program na www.dnyjeruzalemavpraze.cz


13.06.2014

Islandský den v Praze 14. června

13. ročník Islandského dne proběhne 14. června v Městské knihovně v Praze. Akci pořádá Klub islandských fanatiků a Městská knihovna v Praze, celodenní vstupné 80 Kč.

Přednášky:
12:00 Podzimní Island – Jan Sucharda
13:00 Syn stínu: Mluvící lišky ve službách lidskosti – Helena Březinová
14:00 Í hvítum snjó – Jiří Hroník
14:20 Ultima Thule na starých mapách – Vladimír Zelenka
15:30 Moje druhé doma – Martina Kašparová
16:30 Island, kde se rodí Země – Jiří Lehejček
17:45 Projekt Nordfjardargöng – Aleš Richter

Koncert:
19:00 Svávar Knutur

Více informací o jednotlivých bodech programu najdete na těchto odkazech:
http://www.islandklub.com/article_203
http://www.svavarknutur.com
http://www.cestomila.cz/clanek/1269-islandsky-den-v-praze-14-cervna

Rozhovor s Janem Suchardou: Pár rad na cesty vnitrozemím Islandu
Články z Islandu na Cestomile:
Laugavegur – čtyřdenní trek mezi islandskými sopkami
Jökulsárlón – ledová islandská kráska


11.06.2014

Metropole se připravuje na Pražskou muzejní noc

Již tuto sobotu 14. června se úderem 19. hodiny opět otevřou pražská muzea a galerie a přivítají návštěvníky na netypické noční prohlídce. Jedinečnou atmosféru kulturní Prahy doplní řada speciálních programů a doprovodných akcí pro malé i velké noční dobrodruhy. Chybět nebudou přednášky, koncerty, divadelní a taneční představení, filmové projekce, výtvarné dílny a workshopy.

Letos se do Pražské muzejní noci zapojuje 39 institucí, které zpřístupní celkem 69 objektů. Vstup do muzeí je tradičně zdarma, stejně jako doprava speciálními muzejními autobusovými linkami Dopravního podniku hl. m. Prahy.

Pražská muzejní noc nabídne v sobotu 14. června 2014 od 19.00 do 01.00 hodin svým příznivcům možnost navštívit muzea, galerie a další kulturní instituce v nočním čase. Kromě běžné prohlídky objektů, výstav a expozic čeká všechny účastníky i speciální doprovodný program, který oživí atmosféru poslední jarní soboty. Akce, která každoročně přiláká do muzeí desetitisíce návštěvníků, se stala nedílnou součástí kulturního života Prahy. Zůstává i nadále věrná své tradici, kterou je vstup a doprava mezi jednotlivými objekty zdarma. Symbolické vstupné 1 Kč se platí pouze v objektech NKP Vyšehrad. K pravidelným účastníkům akce se letos vůbec poprvé připojují Galerie FUTURA a Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy v Praze. Pražskou muzejní noc pořádají Národní muzeum, Dopravní podnik hl. m. Prahy, a.s. a Asociace muzeí a galerií ČR ve spolupráci s dalšími institucemi. Akce se koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a Magistrátu hl. m. Prahy.


Pražská muzejní noc. Muzeum Karla Zemana.

Doprava mezi kulturními institucemi bude během sobotní noci zajištěna speciálními autobusovými linkami s nápisem Muzejní noc, které vypraví Dopravní podnik hl. m. Prahy. Letos bude k dispozici 11 bezplatných autobusových linek s bezbariérovým přístupem, které návštěvníky akce dopraví do všech objektů zapojených institucí po celé Praze. Autobusy budou k dispozici od 18.30, kdy vyjedou první linky z náměstí Jana Palacha, do 1.15 hodin. Cestování mimo autobusové linky Pražské muzejní noci bude zpoplatněno běžným způsobem. Všechny noční tramvajové linky budou kapacitně posíleny a budou jezdit dle platných jízdních řádů. Do jedné hodiny ráno bude fungovat i infolinka Dopravního podniku na telefonním čísle 296 19 18 17.

I letos přichystaly kulturní instituce různorodou nabídku zábavných i poučných akcí. V Knihovně Václava Havla se návštěvníci budou moci zaposlouchat do audio záznamů Havlových her předčítaných samotným autorem. V Chlupáčově muzeu historie Země zase zjistí vše o sexu dinosaurů a v Národním muzeu – Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur odhalí tajemství starověké Núbie na mezinárodní výstavě Země černých faraonů.

Připravte si program vaší Pražské muzejní noci podle svých představ Aktuální informace o Pražské muzejní noci 2014 naleznou návštěvníci na webových stránkách www.prazskamuzejninoc.cz, kde si mohou předem vytvořit svůj vlastní program s využitím aplikací Moje muzea a Moje noc. Kromě klasických webových stránek je i letos pro návštěvníky akce připravena mobilní verze, přístupná přes odkaz m.prazskamuzej­ninoc.cz. Zajímavosti ze zákulisí celé akce je možné sledovat už nyní na Facebooku www.facebook.com/prazskamuzejninoc. Informační brožuru v elektronické podobě s detailním programem jednotlivých objektů si mohou zájemci stáhnout ve formátu pdf do svých tabletů a chytrých telefonů, a mít ji tak celou noc po ruce, případně si ji vytisknout z webových stránek www.prazskamuzejninoc.cz.

Informační stany Pražské muzejní noci budou umístěny na Václavském náměstí před Historickou budovou Národního muzea v pátek 13. června od 12.00 do 19.00 hodin a v sobotu 14. června od 10.00 do půlnoci, na náměstí Jana Palacha v sobotu 14. června od 10.00 do půlnoci. Návštěvníci si zde mohou vyzvednout tištěné mapy dopravy Pražské muzejní noci se seznamem zapojených objektů a získat další informace o průběhu akce a doprovodných programech jednotlivých institucí.


07.06.2014

MZV: Hrozba teroristických útoků v Etiopii

S ohledem na aktuální informace o hrozbě teroristických útoků v Etiopii ze strany somálské islamistické skupiny al-Šabáb Ministerstvo zahraničních věcí doporučuje při pohybu po celém území Etiopie zachovávat maximální obezřetnost, zejména v místech hojně navštěvovaných cizinci (restaurace, bary, nákupní centra, kostely apod.), vyhýbat se veřejným shromážděním, nevyužívat autobusy a minibusy místní veřejné hromadné dopravy a průběžně sledovat aktuální bezpečnostní situaci.


02.06.2014

Gruzie: varování pro cesty do Abcházie

V souvislosti s vyhrocením situace v hlavním městě Abcházie Suchumi, MZV ČR velmi důrazně varuje české občany před cestami do tohoto separatistického regionu Gruzie. Situace v Abcházii je i nadále velmi nepřehledná. V hlavním městě probíhají demonstrace a není zcela zřejmé, kdo má pod kontrolou ozbrojené složky.


12.05.2014

Australské dny 2014

Veletrh Australské dny 2014 pořádá od 12. května agentura Alfa Agency v Brně, Praze, Hradci Králové, Ostravě, Olomouci a dalších univerzitních městech. Ti, kdo uvažují ať už o studiu nebo jen cestování po Austrálii, mají jedinečnou možnost, jak se o zemi protinožců dozvědět co nejvíce. A to přímo od studentů a cestovatelů, kteří Austrálii poznali na vlastní kůži a mají s ní dlouholeté zkušenosti. Vstup je zdarma. V Praze se Australské dny konají 16. a 17. května v Městské knihovně na Mariánském náměstí.
Více info na www.australskedny.cz


08.05.2014

Kopie Tutanchamonovy hrobky otevřena

V egyptském Údolí králů v Luxoru byla otevřena kopie hrobky proslulého faraóna Tutanchamona, kterou objevil v roce 1922 britský archeolog Howard Carter. Důvodem je ochrana originální hrobky, která trpí návaly turistů. Původní hrobka však nebude uzavřena, vstup do ní je nadále možný, pouze za dvojnásobné vstupné než do kopie. Egyptští experti plánují vytvoření kopií i dalších známých hrobek.


05.05.2014

Ryanair – nová linka Praha-Brusel/Charleroi

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair oznámila v rámci představení svého zimního letového řádu 2014/2015 otevření nové linky mezi Prahou a letištěm Brusel/Charleroi. Spojení bude provozováno od 26. října 2014 každý den letouny typu Boeing 737–800. Aerolinky od stejného období navíc chystají navýšení počtu letů na pravidelné lince do Dublinu.


27.04.2014

Mexiko: Nárůst zločinnosti v hlavním městě

Vzhledem k množícím se případům ozbrojeného přepadení občanů ČR v ulicích hlavního města Mexika, upozorňuje MZV občany ČR, že bezpečnost v hlavním městě Mexiku se nedá srovnávat s bezpečnostní situací v evropských metropolích. Přepadení či okradení hrozí v podstatě kdekoliv, zvláště však upozorňuje na následující části hlavního města, které se dají označit za velmi nebezpečné a kde se pohyb pěšky po ulicích turistům vůbec nedoporučuje – Tlalpan, Guerrero, Iztapalapa a obecně okolí letiště, v centru čtvrti Tepito a Garibaldi, Cuautitlán Izcalli, Ecatepec, Naucalpan, Chalco, Tlalnepantla.

V noci nedoporučuje MZV pěší pohyb v centru ve čtvrti Zona Rosa (zde je množství hotelů a nočních klubů, čehož ovšem zneužívají zločinci k přepadávání turistů a osob po setmění se zde pohybujících).

Věnujte také zvýšenou pozornost svému okolí při cestování prostředky veřejné dopravy, přepadení hrozí taktéž na a v okolí stanic metra (Tacuba, Tacubaya, Observatorium, Barranca del muerto, Chapultepec, Pantitlán atd.)

MZV ČR z důvodu špatné bezpečnostní situace nedoporučuje cestovat do států na hranicích s USA (Durango, Coahuila, Tamaulipas, Nuevo León, Sonora, Baja California Norte a Chihuahua) a do státu Michoacán. Bezpečnostní situace v některých státech Mexika je negativně ovlivněna násilím mezi drogovými kartely a to včetně Estado de México (stát obklopující hl. město Mexiko).

O Mexiku a Mexičanech si můžete přečíst v rozhovoru s Josefem Opatrným, vedoucím Střediska ibero-amerických studií FF UK:
S angličtinou jim k srdci nepřirostete


25.04.2014

Arabfest v Praze

Ve dnech 24. až 26. dubna se letos Festival arabské kultury (tzv. Arabfest) objeví ve velkém také v Praze. Jeho návštěvníky čeká mj. přednáška o arabském punku, workshop arabštiny, výstava mapující arabské graffiti či beseda o roli mladé generace Arabů.
Celou akci odstartuje v Kavárně klubu Cross čtvrteční vernisáž výstavy Káhirský street art, která byla již k vidění během plzeňské části festivalu. Vernisáží provede samotná autorka fotografií Kristýna Bartošová.
„Výstava se snaží zachytit ohromný rozvoj street artu, který se v ulicích Káhiry jakožto prostředek sebevyjádření projevil po revoluci. Do té doby bylo graffiti a výtvarné pouliční umění v Egyptě téměř neznámé,“ říká fotografka.
Na vernisáž naváže přednáška o arabských karikaturách, která návštěvníkům představí historii, vývoj i současnou situaci umělců, kteří svými díly bojují proti autoritářským vůdcům svých zemí. Čtvrteční den zakončí debata Mladí Arabové: nadějná generace?, kterou posluchače provedou odborníci jako bývalý blízkovýchodní zpravodaj Břetislav Tureček.

Animované filmy i punk V lese

Páteční den v kavárně café V lese zahájí promítání krátkých animovaných filmů z libanonského festivalu Beirut Animated. Následovat bude přednáška redaktora magazínu A2 Tomáše Haldy, který pohovoří o fenoménu arabského punku. Na přednášku stylově naváže koncert originální uskupení Restless Leg Syndrome – rakouští dýdžejové netradičně mixující populární libanonské písně s beatovými prvky.
Sobotní odpoledne v kavárně Krásný ztráty začne workshopem arabského jazyka: arabistka Zuzana Nízka a rodilý mluvčí Amr Elbadawy budou zájemce učit základům arabštiny. Následovat bude přednáška zástupkyně pražské Organizace pro pomoc uprchlíkům o situaci v Sýrii, na ni naváže povídání o egyptské kinematografii, kterou představí arabistka Barbora Černá. Po vystoupení profesionální tanečnice Martiny Viewegové a skupiny Tamawi, kteří předvedou umění exotického tance tribal fusion, si festivaloví návštěvníci vyslechnou vyprávění šéfredaktora VELblouda Luboše Drbohlava o cestě do země, kam se nejezdí – Saúdské Arábie. Po celý sobotní program bude k dispozici malování hennou, minibazar a ke každému čaji či kávě výborná arabská sladkost zdarma.
Celá pražská část festivalu bude zakončena promítáním mezinárodně oceněného saúdskoarabského filmu Wadjda v kině Evald, po němž bude následovat debata s arabistou Ondřejem Beránkem.

Program na: http://www.arabfest.cz/program/akce-v-praze/

Festival arabské kultury je pořádán občanským sdružením ARABFEST, jehož členy a zároveň hlavními organizátory festivalu jsou především studenti a absolventi Katedry blízkovýchodních studií Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni.


21.04.2014

Strážci paměti: 200 let muzejnictví v ČR

Tři největší zemská muzea České republiky – Slezské zemské muzeum, Moravské zemské muzeum a Národní muzeum spojí síly v projektu pod názvem Strážci paměti: 200 let muzejnictví v České republice. V průběhu následujících pěti let společně oslaví dvě století své existence a zároveň upozorní na význam, tradici a historii celého našeho muzejnictví. V rámci oslav chystají pro návštěvníky na roky 2014 – 2018 řadu speciálních akcí, výstav, programů i soutěží. Rok 2014 je především ve znamení jubilea Slezského zemského muzea. Při této příležitosti připravila tři muzea unikátní putovní výstavu, která poprvé v historii představí na jednom místě největší poklady těchto muzeí – Věstonickou venuši, hlavu Kelta ze Mšeckých Žehrovic a meteorit z Opavy-Kylešovic. Výstava od července do září postupně navštíví Opavu, Prahu a Brno. Jejím smyslem není pouze veřejnosti prezentovat tři výjimečné sbírkové předměty, ale též upozornit na význam a bohatost celého sbírkového fondu České republiky.

Moderní muzeum 21. století

Kromě zdůraznění významu muzeí v oblasti tvorby a uchovávání sbírek se projekt Strážci paměti: 200 let muzejnictví v České republice zaměří na prezentaci muzeí jako moderních institucí, které drží krok s dobou a mají své stálé místo na poli kultury, vědy a vzdělávání. „Název muzeum je značka, pod níž se na počátku 21. století skrývá vějíř aktivit, pohříchu pro romantiky žádné prachem pokryté dřímání rozpadajících se exponátů. Zemská muzea na teritoriu Česka zastřešují celý obor a jsou vysoce efektivními paměťovými institucemi, jež nejen shromažďují materiály jednotlivých disciplín a vystavují je, ale masivně se také podílejí na středo- a vysokoškolském vzdělávání a zásadním způsobem zajišťují vědecko-výzkumnou činnost státu. Dím, že na dvousetleté společnosti je to neobyčejná flexibilita a jsem si jist, že právě zemské paměťové instituce ve Slezsku, na Moravě a v Čechách jsou mezi evropskými pandány z těch nejefektivněj­ších,“ vysvětluje Martin Reissner, ředitel Moravského zemského muzea.

Rok 2015 představí návštěvníkům Muzea vzdělávající. V roce 2016 se muzea pod mottem Muzea pomáhající zaměří na komunikaci s návštěvníky se speciálními potřebami. Rok 2017 pod názvem Muzea objevující bude zaměřen na oslavu výročí Moravského zemského muzea. Pětileté oslavy vyvrcholí s mottem Muzea triumfující v roce 2018 slavnostním otevřením Historické budovy Národního muzea a jejích nových expozic po kompletní rekonstrukci a akcemi k připomenutí 100. výročí vzniku Československé republiky. Více k akcím jednotlivých muzeí je možné nalézt na webových stránkách www.200letmuzejnictvi.cz nebo na stránkách jednotlivých muzeí.


20.04.2014

Chrudim – historické město roku 2013

Chrudim byla vyhlášena v anketě Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a ministerstva kultury a pro místní rozvoj historickým městem roku 2013. Ocenění bývá udělované za úspěšnou péči o městské památkové rezervace a památkové objekty. Památková zóna v Chrudimi patří k největším v ČR, má přes 52 hektarů a v historickém centru se nachází přes 90 památkových objektů. V městě na řece Chrudimce, které má asi 23 tisíc obyvatel, proběhla v posledních letech nákladná rekonstrukce kostela svatého Josefa, v němž bylo založeno Muzeum barokních soch, dále úpravy klášterních zahrad a řady městských budov. První spolehlivá písemná zmínka o Chrudimi pochází z roku 1055 a mezi významné památky patří Stará radnice, kostel Nanebevzetí Panny Marie, kapucínský klášter, Mydlářovský dům, Wiesnerův dům, kašna a sloup Proměnění Páně.


16.04.2014

Drastické oslavy Velikonoc na Filipínách

Každoročně se na Velký pátek na Filipínách nechá přibít na kříž asi 20 věřících. Většina z nich ve vesnici San Pedro Cutud, kde se připomenutí zabití Ježíše Krista tradičně účastní desítky tisíc lidí včetně tisíců turistů a některých evropských velvyslanců. Církev odsuzuje tyto drastické praktiky a snaží se věřící od okázalých projevů veřejného pokání odradit, filipínští křesťané ze San Pedro Cutud se však brání a tvrdí, že od roku 1950, kdy tradice vznikla, žádní z přibitých na kříž neměli vážné zdravotní problémy. Hřeby jsou po celý rok naloženy v alkoholu a před použitím postříkány svěcenou vodou.
Více v Theatrum mundi Stanislava „Staška“ Slavického


15.04.2014

Ptolemaiovci v Nové budově Národního muzea

Přednáška Luďka Wellnera (autor knihy Ptolemaiovci) „Starověký Egypt mezi Alexandrem Velikým a Kleopatrou“. Z cyklu Nové archeologické výzkumy v oblastech starověkého světa. 15. dubna od 17:00, Praha, Nová budova Národního muzea. Přednáška je věnována jedné z významných epoch dějin starověkého Egypta, panování dynastie Ptolemaiovců.
Články Luďka Wellnera o Luxoru a Dahšúru na Cestomile v rubrice Egypt: http://www.cestomila.cz/zeme/72-egypt


14.04.2014

Židé slaví svátek Pesach

14. dubna po západu slunce začíná židovský svátek Pesach, který připomíná vyjití izraelského národa z egyptského otroctví a bývá nazýván „svátkem nekvašených chlebů“. Podle Tóry totiž Izraelci opustili Egypt tak rychle, že jim nestačilo vykvasit těsto připravené k pečení chleba. Upekli proto chléb z těsta nevykvašeného (v podstatě jen pražené moučné placky rozdělané ve vodě) – macesy. Tóra dále přikazuje, že se po celý svátek Pesach nesmí nic kvašeného jíst. Pesach letos končí 21. dubna.


13.04.2014

Rijksmuseum slaví rok od desetileté rekonstrukce

Přesně rok uplynul od slavnostního otevření Rijksmusea v Amsterodamu. Rekonstrukci, která trvala deset let a stála téměř 400 milionů €, provedli architekti studia Cruz y Ortiz ze španělské Sevilly. Nejvýznamnější muzeum v Nizozemsku vlastní rozsáhlou sbírku starých mistrů, jejíž ozdobou jsou např. Rembrandtův obraz Noční hlídka nebo Vermeerova Mlékařka. Celkem má muzeum 80 sálů a v nich přibližně 8000 exponátů, které mapují historii 800 let.
Muzeum je otevřené celoročně denně od 9 do 17 hodin, vstupné stojí 15 € a lze si ho zajistit i online: https://www.rijksmuseum.nl/en/tickets.


04.04.2014

Festival arabské kultury 2014

Dnes v 18 hod. oficiální zahájení. Od 20 hod. můžete zažít atmosféru káhirské pouliční párty, koncert holandské skupiny Cairo Liberation Front si nesmíte nechat ujít. Zítřejší program začíná ráno arabskými snídaněmi, které přichystá vegetariánské bistro Satyr. A od 13 hod. vernisáž výstavy Káhirský street art. Soubor fotografií Kristýny Bartošové zachycuje proměny káhirského street artu v kontextu společensko-politického vývoje ve třech obdobích – podzim 2011, jaro 2013, zima 2014.


20.03.2014

Festival arabské kultury 2014

Tentokrát na vlně electro chaabi, komiksu a graffiti.
Festival arabské kultury se v Plzni představí již popáté! Jubilejní 5. ročník s podtitulem Podej mi flétnu a zpívej proběhne od 4. do 11. dubna v Plzni a následně od 24. do 26. dubna v Praze. Jako každý rok i letos nabídne bohatý program v podobě koncertů, přednášek českých i zahraničních odborníků, debat, tanečních vystoupení, výstav, workshopů, soutěží i ochutnávek arabských pokrmů.
Hlavním tématem letošního ročníku jsou alternativní umělecké žánry, sebevyjádření a vztah tradice a modernity.
„Letos bychom návštěvníkům chtěli přiblížit uměleckou scénu arabského světa a dát prostor hlavně alternativním žánrům a mladým umělcům. Proto jsme do programu zařadili témata jako arabský e-komiks, street art, hiphop, punk či graffiti. Odkazem na téma je i náš plakát – část ženského obličeje rámuje šátek, který nás nenechává na pochybách, že jde o Arabku; tento tradiční koncept však narušuje piercing a komiksová bublina,“ vysvětluje hlavní organizátorka festivalu Tereza Svášková.
Velkým lákadlem je bezesporu koncert známé holandské kapely NO blues, která je představitelem svébytného hudebního stylu – arabicana; unikátního mixu folku, blues, country a arabských rytmů. Tato akce se uskuteční díky podpoře Velvyslanectví Nizozemského království a společnosti Plzeň 2015. Neméně fenomenálním zážitkem bude koncert skupiny Cairo Liberation Front, které představí zbrusu nový hudební styl z káhirských ulic – tzv. electro chaabi.
Návštěvníci se mohou těšit na výstavu arabských cartoons, tedy specifického žánru, který tvůrcům umožňuje trefně komentovat společensko-politické dění. Výstava E-komiks zase představí několik současných arabských umělců publikujících své komiksové příběhy online. Zahraničními akademickými hosty budou letos Fadi Salem a Racha Mourtada ze Spojených arabských emirátů, jejichž přednášky se zaměří na roli nových technologií a sociálních sítí v arabském světě a také o postavení žen ve světle revolučních událostí. Blok přednášek zahraničních hostů doplní marocký odborník dr. Abdesselam Aboudrar, který představí problematiku korupce v současném arabském světě.
V rámci dílčího projektu ArabFILMfest nabídne festival také promítání mezinárodně oceňovaných snímků, mezi nimi i palestinský film Omar, nominovaný letos na Oscara. Díky nové spolupráci s bejrútským festivalem Beirut Animated a plzeňským projektem Animánie bude zastoupena i netradiční arabská animovaná tvorba.
I tentokrát si budou moci návštěvníci arabskou kulturu vyzkoušet na vlastní kůži – například zapojením do workshopu street artu, kdy jim zkušení tvůrci představí umění vznikající na ulici. Tradičněji orientovaným zájemcům festival nabídne workshop kaligrafie. Gurmáni a milovníci exotických chutí se mohou i letos zúčastnit tradičního nedělního oběda, který nově proběhne v restauraci Amorvino. Nebude chybět ani oblíbený velký sobotní program v TOTEMu, který pod jednou střechou nabídne třeba orientální trhy, cestovatelské povídání o Ománu, program pro děti či kurz arabštiny a tance. Samotní velvyslanci arabských ambasád budou návštěvníkům prezentovat tradice a zvyky svých zemí a spolu se svými kuchaři představí i to nejlepší ze své kuchyně.
FESTIVAL ARABSKÉ KULTURY má za sebou již čtyři úspěšné ročníky. Původně vznikl jako skromná studentská akce, postupně se z něj však podařilo učinit víceúrovňový festival pro širokou veřejnost. Od roku 2013 nad jeho organizací převzalo záštitu toho roku založené občanské sdružení ARABFEST. Poslední ročník se navíc konal pod záštitou plzeňského primátora Martina Baxy, který patří mezi velké příznivce festivalu a záštitu bude mít i letos. Festival si dokázal získat velmi dobrou pověst, o čemž svědčí i zvyšující se počet návštěvníků; během čtvrtého ročníku navštívilo festival zhruba 2400 lidí. Ve střední Evropě jde o jedinečnou akci, která se věnuje arabské kultuře v takovém rozsahu.


18.03.2014

Vikingové v Londýně

Třicet sedm metrů dlouhá vikingská válečná loď, nejdelší, která kdy byla objevena, je největším hitem rozsáhlé výstavy v Britském muzeu, která potrvá až do 22. června a jmenuje se Vikingové: Život a legenda.
Loď, známá jako Roskilde 6, byla objevena u břehu fjordu Roskilde v Dánsku. Přeživší trámy – přibližně 20 % z původní lodi – byly sestaveny do velikosti a tvaru původní lodi, která je datována k roku 1025. V centru zájmu bude i poklad objevený v roce 2007 v údolí York – mj. 617 mincí. Vystaven je i stříbrný poklad z Gnězdova, který zdůrazňuje vlivy slovanské a Blízkého východu.
Více na www.britishmuseum.org


Nalezené položky: 815 « První | < Předchozí | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | Další > | Poslední »

Potřebujete napsat článek?
Máte zájem o reklamu?
Chcete nám nabídnout váš článek?
Kontaktujte nás.