aktuality

06.06.2013

Zpravodajství Kyperské organizace cestovního ruchu

Neklamnou předzvěstí každé letní sezóny na Kypru je hodnocení kvality pláží v celosvětovém měřítku. Letos hodnocení proběhlo v dubnu v Kodani a z 1300 kandidátů na modrou vlajku jich Kypr získal přes 60. Čistota vody a pláží je zde samozřejmostí již řadu let, ale to, co se cení, je zvyšování kvality například rozšiřováním služeb, mezi něž patří třeba přístup pro hendikepované. Na Kypru je takových pláží většina. Kypr, jmenovitě Pafos, získal zlatou medaili i v dalším evropském klání o nejkvalitnější pobřeží roku 2013 v rámci udržitelného rozvoje.

K vodě a pobřeží se váže i nejznámější červnová slavnost Kataklysmos, která se slaví jenom na Kypru. Její historie se odvíjí od zprávy o potopě tak, jak je popsána v biblické knize Genesis i v řeckém mýtu o Deukalionovi. V obou je téma stejné – zničení celého světa potopou – množstvím vody, které ho očistí, a zrodí se nová, morálně čistá společnost. Slavnosti se konají na konci června ve všech přímořských městech, na programu jsou různé hry a soutěže, folklórní tance a hudba, závody v plavání, plachtění i veslování. Za vrchol zábavy se považuje, když se účastníci vzájemně házejí do vody – očistná koupel evokuje čistotu.

16. evropský festival tance představí významné evropské soubory moderního tance z Bulharska, Dánska, Izraele, Německa, Holandska a diváci mohou přijít podpořit také zástupce České republiky – Meghan Graham a Miřenku Čechovou.

Po květnové slavnosti růží přicházejí vůně léta. Dva týdny zrají třešně ve vesničce Kampos a návštěvníci si je mohou nejen vlastnoručně natrhat, ale ochutnat v místních specialitách i pálence. A vůně levandule? Ve vesničce Avgorou se sklízí, suší, destiluje na olej, pije i peče se z ní. Zkrátka další příspěvek k obohacení přírodovědných znalostí i chuťových pohárků.


04.06.2013

X. Pražská muzejní noc se odkládá

X. Pražská muzejní noc se kvůli povodním v Praze odkládá – uskuteční se v náhradním termínu!
Na základě dohody krizových štábů Magistrátu hlavního města Prahy, Dopravního podniku hlavního města a organizátorů Pražské muzejní noci se 10. ročník Pražské muzejní noci v termínu 8. června 2013 neuskuteční, a to z důvodu povodňové situace. V současné chvíli situace v hlavním městě Praze neumožňuje konání tak rozsáhlé kulturní akce a dopravní kapacity Dopravního podniku, které běžně zajišťují speciální muzejní autobusové linky, jsou vytíženy zajišťováním chodu metropole.
10. ročník Pražské muzejní noci se uskuteční v náhradním termínu, který bude včas oznámen. Veškeré aktuální dění a změny, které s konáním X. Pražské muzejní noci souvisejí, je možné rovněž sledovat online na webových stránkách www.prazskamuzejninoc.cz. Organizátoři Pražské muzejní noci přejí všem občanům úspěšné zvládnutí těžké situace, ve které se Česká republika nachází.


03.06.2013

Dreamlinery opět létají

O víkendu obnovila polská letecká společnost LOT provoz letounů Boeing 787 Dreamliner. Stroje Dreamliner po celém světě byly v lednu odstaveny kvůli opakujícím se problémům s bateriemi, které se přehřívaly. Polské aerolinie jsou jediné v Evropě, které vlastní stroje Dreamliner (celkem tři). První let se uskutečnil v sobotu z Varšavy do New Yorku. LOT také plánuje lety do Chicaga a Toronta. Pravidelný provoz letounů Dreamliner obnovily také japonské aerolinky All Nippon Airways a Japan Airlines, které jsou největšími provozovateli těchto letounů na světě.


02.06.2013

Teherán – 30. ročník soutěže v recitování Koránu

V Teheránu byl zahájen 30. ročník mezinárodní soutěže v recitování Koránu. Festivalu se zúčastní recitátoři z více než 70 zemí a jeho součástí je i seminář na téma Korán. Soutěžící budou Korán nejenom číst, ale také přednášet zpaměti. Írán reprezentují Hospodin Soltan-Nejad a Vahid Vakili. Akce končí 7. června.


29.05.2013

Varování MZV – Libanon

S ohledem na dlouhodobé napětí mezi sunnitskou a alavitskou populací, opakovaně eskalující do ozbrojených srážek, MZV doporučuje vyhnout se cestám do oblasti severolibanonské metropole Tripolis. Z důvodu nestabilní bezpečnostní situace dále MZV upozorňuje, že se zvýšeným rizikem může být spojeno i cestování do libanonských oblastí sousedících se Sýrií, zejména není vhodné navštěvovat severní části údolí Bekaa. Jelikož syrští povstalci a jejich libanonští podporovatelé opakovaně pohrozili útoky v šíitských čtvrtích jižního Bejrútu, do vyřešení syrské krize je nutné vyhnout se pohybu v této oblasti. Ze stejného důvodu také MZV nedoporučuje cestovat do jižních oblastí Libanonu, kde platí zvláštní bezpečnostní režim a oblast je pod kontrolou jednotek OSN (UNIFIL). V případě nutnosti navštívit tuto destinaci doporučujeme konzultovat návštěvu se zastupitelským úřadem, který též cestovateli sdělí způsob ohlášení plánované cesty místním bezpečnostním složkám.


27.05.2013

Festival africké kultury

25. ročník festivalu africké hudby a kultury se bude konat 30. května až 2. června ve Würzburgu. Za 24 let své existence se stal největším festivalem svého druhu v Evropě. Africká hudba, filmy, umění.
www.africafestival.org


17.05.2013

Kypr – Festival růží v Agrosu

Nejznámější květnovou kyperskou slavností je Festival růží v Agrosu. Damascénská růže se zde pěstuje od konce devatenáctého století, ale výroba produktů z růží jako je růžová voda či olej začala až po první světové válce. Květen zaplavuje celou oblast omamnou vůní a pro hosty festivalu je připravena řada aktivit. Především je to sběr okvětních lístků a seznámení se s procesem jejich zpracování na růžovou vodu, olej, ale i brandy či likér. Růžová voda má zvláštní symboliku – používá se při všech slavnostních obřadech – doma na uvítání hostí, při svatbách i křtech. Součástí festivalu jsou i přednášky a semináře o pěstování růží, o jejich léčivých účincích i o jejich využití v gastronomii, ostatně tradiční kuchyni lze ochutnat na místě. A nesmíme zapomenout na to, co růže znamená, na její symboliku, jejíž historie sahá do starověku a míří až k bohyni Afroditě, která je s Kyprem nerozlučně spjata.
Festival se koná od 18. do 26. května.


16.05.2013

Tip na víkend: jeskyně Býčí skála

O víkendu máte mimořádnou příležitost navštívit tajemné prostory jeskyně Býčí skála. Býčí skála v Moravském krasu je jedním z největších zimovišť netopýrů v ČR a z důvodu ochrany zimujících netopýrů je jeskyně od 1. 10. do 30. 4. pro exkurze zcela uzavřena. I během jarních a letních měsíců je veřejnosti otevřena jen výjimečně. Jeskyně bude přístupna ve dnech 18. a 19. května, rovněž následující víkend 25. a 26. května.
Více na www.byciskala.cz
Badatel Jindřich Wankel v jeskyni v roce 1869 nalezl bronzovou sošku býka. Býk byl rozšířeným kultem už u nejstarších zemědělských civilizací a Wankel předpokládal, že soška pochází možná až z Egypta. Ale Wankel neobjevil jen jednu sošku býka, odkryl pravděpodobně rituální hrob velmože starý asi 27 století. Desítky lidských koster, dokonce uťaté lidské ruce – možná obětovaných mladých dívek, polovina lidské lebky, pravděpodobně užívaná jako číše na nápoje, objeveny byly bonzové, zlaté i jantarové šperky, keramika, kosti vepřů i koní. Wankel ale nalezl i pozoruhodnou dílnu: „Tady nebyly kostry a ozdobné předměty, nýbrž stopy po dílně, kovárně železa a bronzu, ve které se horlivě pracovalo…na sobě nakupený bronzový plech, mnohokrát rozřezaný, snýtované velké kotle, držadla ke kotlům, železné pruty, obrovská kladiva, železné srpy, kleště, kovadliny…“
Více v článku Moravský kras: po stopách medvědů i lidí


13.05.2013

Svět knihy Praha 2013

Program veletrhu se letos zaměří především na poezii a čítá desítky pořadů a jmen našich i zahraničních básníků, performerů či představitelů slam poezie. Záměrem je představit poezii nejen formou klasické recitace, ale i ve filmu, audionahrávkách, fotografii a ilustraci.
Zároveň se chystá na sobotu 18. 5. od 17. hodin open air koncert Básníci v notách, kde vystoupí řada známých muzikantů, kteří zhudebňují poezii (Vladimír Mišík & ETC, Zuzana Homolová, Karpatské chrbáty, Krch-off band, Ondřej Škoch a Nitky, Jan Burian). Bonusem pro návštěvníky je, že k zakoupené vstupence na veletrh mohou na koncert bezplatně.
Čestným hostem letošního ročníku bude Slovensko, které v roce dvacátého výročí našeho rozdělení chystá pro návštěvníky atraktivní program s mottem „Slovensko (po)čítajte s nami“. Program zahrnuje čtení slovenských autorů, výstavy, debaty i zajímavé soutěže. Na veletrh přijede a do programu se zapojí na 42 osobností slovenského literárního života.

Z programu:
Břetislav Tureček: Labyrintem Íránu – beseda
Reportér Českého rozhlasu nás prostřednictvím politické reportážní knihy zavádí do nejzajímavějších a nejdůležitějších zemí dnešního světa. Málokdo z českých novinářů získal takový přístup k íránským vládním činitelům, duchovním, odpůrcům režimu i do domovů obyčejných lidí.

Chirurgovy africké memoáry
Autogramiáda knihy Chirurgovy africké memoáry za účasti autora MUDr. Jaromíra Skopalíka. Barvitě živé, informacemi nabité, nebývale rozmanité až napínavé vzpomínkové vyprávění o arabském prostředí, osobnostech, událostech, dojmech a pracovních zkušenostech českého chirurga, který krátce po Sametové revoluci v ČR působil tři roky v jedné krajské nemocnici v Tunisku.

Výprava s Emilem Holubem k Viktoriiným vodopádům
Se světově proslulým cestovatelem 19. století, objevitelem nových území v Africe, se seznámíme v besedě nad novou knížkou historika Martina Šámala, pracovníka Náprstkova muzea. Jaký byl skutečný život Emila Holuba?

Jaromír Štětina – autogramiáda
Jaromír Štětina podepisuje svůj nový román Pergameny. Vynikající vyprávění s detektivní zápletkou z doby, kdy se lámaly charaktery.

Václav Cílek – autogramiáda
Známý geolog a popularizátor vědy Václav Cílek podepisuje své publikace, a to především nejnovější esejistickou knihu o krajině a místech Prohlédni si tu zemi a již čtvrté vydání základního textu čínského taoismu Tao te ťing v nové grafické úpravě.
Více na http://sk2013.svetknihy.cz/


07.05.2013

Veletrh studia, práce a cestování v Austrálii

Od 9. května se postupně v pěti městech (Praha, Brno, Ostrava, Olomouc, Plzeň) koná již 8. ročník veletrhu Australské dny, který je věnován studiu, práci a cestování (a nejenom těmto oblastem) v Austrálii. Veletrh je pořádán ve spolupráci s vybranými australskými vzdělávacími institucemi, pod záštitou australského honorárního konzula.

Pokud se tedy chystáte do Austrálie, ať již za studiem nebo jste jen cestovatelští fandové a nadšenci, potom je tento mini-veletrh pro vás příležitostí, jak se o nejjižnějším kontinentu dozvědět co nejvíce. V rámci veletrhu budete mít jedinečnou možnost potkat se s lidmi, kteří mají s cestami do Austrálie dlouholeté zkušenosti, s bývalými „australskými“ studenty, zahrajete si na didgeridoo (hudební nástroj australských domorodců), popovídáte si s australským honorárním konzulem…
Náš kolega, cestovatel, spisovatel a také skvělý fotograf a vypravěč, Vlastimil Tichý, se s vámi v rámci své přednášky podělí o cestovatelské zážitky, budete si moci prohlédnout jeho kolekci velkoformátových fotografií, získat jeho knihu o Austrálii s věnováním za veletržní cenu 150 Kč.
Dozvíte se více o australském vzdělávacím systému, o programech a typech institucí, o oborech a různých typech angličtiny, které můžete v Austrálii studovat. Poradíme vám, jak a podle jakých kritérií si vybrat kvalitní školu a vhodný studijní obor.

Veletrh začíná v Praze 9. května.

Z programu:
9. května
14:15–15:30
Australský konzul v ČR vypráví o „své“ Austrálii: Ing. Petr Vodvářka
15:45–17:45
Očima studenta – studium, práce, zkušenosti: Ing. Aleš Bárta a naši bývalí studenti
18:00–19:30
Australské cestování – Eva Kvasničková z Českého rozhlasu moderuje povídání o Austrálii s cestovatelem V. Tichým
19:45–20:00
Losování výherců věcných cen

10. května:
11:15–13:00
Austrálie ve fotografii – cestovatelské vyprávění: Mgr. Vlastimil Tichý
13:10–14:15
Didgeridoo – unikátní hudební nástroj domorodých Austrálců – hraje a povídá Zdeněk Vilímek
14:30–16:30
Očima studenta – studium, práce, zkušenosti: Ing. Aleš Bárta a naši bývalí studenti
16:40–18:00
Losování výherců věcných cen, konzultace se zájemci o studium v Austrálii, zodpovídání vašich dotazů

Více na alfa-agency.cz
Rozhovor o hře na didgeridoo a Austrálii s Ondřejem Smeykalem:
Určité rytmy didgeridoo nikdy neuslyšíte


25.04.2013

MAŽIF II. – malý židovský festival v Praze

V Městské knihovně v Praze se v neděli 28. dubna od 17 hodin koná MAŽIF II. aneb Malý židovský festival. Je určen všem, kteří chtějí lépe poznat židovskou kulturu. Nabídne posluchačům to nejzajímavější z oblasti hudby, která na rozdíl od převážné většiny festivalů čerpá ze zcela jiných pramenů a navazuje na žánr, který byl od nástupu nacismu až po konec totalitní éry u nás tzv. na indexu. Přesto si židovská melodika i žánrová rozmanitost v posledním desetiletí minulého století opět našla své místo na naší hudební scéně.

Druhý ročník festivalu, který je dedikován státu Izrael, chce oslovit náročnější příznivce židovské kultury. Obecenstvo si kromě klezmeru poslechne i díla židovských komponistů vážné hudby v podání našich a zahraničních umělců, jako jsou klavírní virtuozka Marina Kantor (Izrael), Jiří Hošek a Dominika Weiss (Izrael) – violoncello, Alexander Shonert – housle a Natalia Shonert – piano, Michal Foršt a jehoTateloshn, vokální trio Makabara, duo Tut Sade, hudební skupina Shirah a orchestr Šarbilach. Na programu je i ukázka izraelských tanců v podání taneční skupiny Besamim.

Součástí festivalu bude výstava fotografií z Izraele fotografa Karla Cudlína.

Záštitu na MAŽIF II. udělilo Velvyslanectví státu Izrael, Židovské muzeum v Praze, ředitel divadla Ungelt Milan Hein a Společnost Berty Suttnerové-Kinské.

Akci pořádá MUZIKA JUDAIKA.
Cena vstupenky: 180 Kč / pro seniory a studenty 120 Kč.

Více na www.mlp.cz a MUZIKA JUDAIKA.


24.04.2013

Vladimír Merta: Stopem po Bretani

V rámci cyklu promítání a přednášek Cestovatelské středy dnes v atraktivním prostředí pražského Národního muzea vystoupí písničkář a spisovatel Vladimír Merta. Dnešní díl se jmenuje Stopem po Bretani.
Od 19 hodin v nové budově Národního muzea na Vinohradské 1 v Praze.
Více na www.cestovatelskestredy.cz
Články z Bretaně:
Cap Fréhel – ukřičené útesy Bretaně
Nejdivočejší místo Francie – Pointe du Raz
Bretaň, malebným krajem Zrzavého a Gauguina
Bretaň: pobřeží v Cancale pro ústřice zrozené


22.04.2013

Duše měst, míst a regionů: Nizozemsko-vlámský večer

Nizozemsko-vlámský večer je stejně jako minulý rok pořádán ve spolupráci se společností NE-BE, Společností pro nizozemskou a vlámskou kulturu. Bude tentokrát zaměřen na současnou nizozemskou a vlámskou poezii, které představí překladatelka z nizozemštiny Veronika Ter Harmsel Havlíková a překladatelka současné vlámské poezie Martina Loučková. Celým večerem bude provázet překladatelka Jana Pellarová. Podstatou večera bude čtení z tvorby šesti autorů, tří nizozemských a tří vlámských, s komentáři k jejich tvorbě od obou překladatelek. Posluchači se též dozví i o současné nizozemské či vlámské literární a kulturní scéně a o tamějších literárních setkáních a festivalech.
Praha, 22. dubna, Dům čtení (Ruská), 18 hod., vstupné zdarma
Více na www.mlp.cz


22.04.2013

Festival Culturea nabídne italskou a japonskou kulturu

Studenti fakulty multimediálních komunikací UTB ve Zlíně připravují první ročník kulturního festivalu Culturea, který 24. a 25. dubna představí Zlínu kulturu Itálie a Japonska. Festival získal podporu města Zlína a čestnou záštitu Japonského velvyslanectví v ČR.

Italský den začne live cookingem s italským kuchařem Ricardem Lucquem, jež představí svou domácí italskou kuchyni. Partnerem této části festivalu je Menza UTB. AVONET živé šachy se odehrají na náměstí Míru a jedná se o dramatické ztvárnění šachové partie, inspirované historickou hrou ze starého Říma, která se uskuteční díky firmě AVONET, Základní umělecké škole Malenovice a Šachovému klubu Zlín. Barista Petr Chutný představí v Baťově vile alternativní metody přípravy kávy – experimentálně vypadající metody chemex a vacuum pot. Improvizační skupina Improstar.ci se postará o zábavu v divadelní Dílně 9472. Závěrem italského dne bude promítání filmů ve Velkém kině. Ve spolupráci s Filmovým klubem Bio a Golden Apple Cinema Zlín bude promítnuta filmová klasika Život je krásný. Následovat bude japonský horor Nenávist. Tím pomyslně překonáme tisíce kilometrů, které dělí Apeninský poloostrov a zemi vycházejícího slunce.

Japonský den začne live cookingem v restauraci U13 (Univerzitní centrum, naproti Kongresového centra). Šéfkuchařem dne bude Marek Svoboda, který je akreditovaným komisařem Světové asociace kuchařských spolků WACS. Přebytek energie bude možno vybít v game stagi plné her. Na návštěvníky čeká například herní konzole Nintendo nebo taneční podložky DDR poskytnuté DDR.cz. Game stage je umístěna v prostorách Obchodního centra Zlín, které se nachází v centru města. Dobrá čajovna zajistí občerstvení v game stagi, a stejně tak bude zajímavě povídat o čajích v obýváku Knihovny UTB. Zcela určitě zajímavou částí programu budou workshopy umístěné v krásných prostorách Baťovy vily. Origami workshop povede pan Machala a jeho žáci ze ZŠ a MŠ Bohuňovice a odhalí návštěvníkům kouzlo skládání z papíru. Paní Yuko, lektorka z Jazykové školy Light Point zase provede návštěvníky krásami kaligrafie, a to jak prakticky na workshopu, tak teoreticky na přednášce. Japonský den i celý festival bude zakončen karaoke party v japonském stylu v Bloku 12.

Většina programu je bezplatná, proto není potřeba žádných složitých vstupenek a předplatného. Registrace na workshopy probíhá od 17. dubna 2013 na webu festivalu.

Zároveň byl 2. dubna 2013 spuštěn nový web festivalu s aktuálními informacemi o programu a interpretech – www.culturea.cz.


17.04.2013

Do Náprstkova muzea dorazily fragmenty
vzácného sousoší ze Súdánu

Do Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur dorazily fragmenty vzácného sousoší ze Súdánské republiky, odborníci Národního muzea je zde budou restaurovat.

Expedice Národního muzea působící na súdánské archeologické lokalitě Wad Ben Naga objevila v listopadu 2012 fragmenty unikátního sousoší boha Amona a jeho manželky Mut předběžně datovaného do 1. století n. l. S ohledem na význam objevu došlo k dohodě mezi súdánskou Národní korporací pro památky a muzea a Národním muzeem o převozu fragmentů do České republiky za účelem restaurování a konzervace tohoto sousoší. Po dokončení restauračních a konzervačních prací bude sousoší představeno veřejnosti formou výstavní prezentace a následně navráceno do Súdánského národního muzea, kde zaujme místo ve stálé expozici.

Sousoší božského páru bylo nejvýznamnějším objevem 5. výkopové sezóny Archeologické expedice Národního muzea do Wad Ben Naga, která proběhla v říjnu až prosinci roku 2012. Vznik sousoší, vyrobeného z místního pískovce, pravděpodobně spadá do období vlády krále Natakamaniho a královny Amanitore (1. stol. n. l.), kteří starověkému městu, které se nacházelo u dnešní vesnice Wad Ben Naga, věnovali značnou stavební pozornost.

„Archeologická expedice Národního muzea působí na lokalitě Wad Ben Naga již pátým rokem a její úspěchy ji řadí mezi nejvýznamnější zahraniční archeologické mise působící v Súdánské republice. Vedle významných objevů, mezi které patří např. také znovuobjevení chrámového komplexu Týfónia, se expedice zaměřuje i na sociální projekty s místní komunitou,“ dodává generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Unikátní sousoší má pohnutou historii

Fragmenty sousoší byly objeveny v tzv. Týfóniu – chrámovém komplexu, který byl znám ze zpráv evropských a amerických cestovatelů, kteří do Wad Ben Naga zavítali v 1. polovině 19. století. V 2. polovině 19. století zprávy o chrámu mizí a k jeho opětovnému objevení došlo teprve v roce 2011 expedicí Národního muzea.

Sousoší bylo zničeno úmyslně již ve starověku. K jeho zničení došlo v souvislosti s příchodem křesťanství do oblasti středního toku Nilu, tj. dnešního Súdánu, po pádu Merojského království (4. stol. n. l.). Archeologům se již v minulosti podařilo prokázat osídlení Wad Ben Naga v tzv. Post-merojském období (4.–6. stol. n. l.) a raně křesťanské době.

Podoba sousoší je nám známa již dnes. Podařilo se ji rekonstruovat s pomocí speciálního 3D-skeneru používaného expedicí k dokumentaci nálezů přímo v terénu. Jednotlivé fragmenty sousoší budou v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur nejdříve znovu pečlivě zdokumentovány. S využitím trojrozměrného skeneru tak bude vytvořen konečný virtuální model sousoší, díky kterému budou pomocí 3D tisku připraveny chybějící části. Současně dojde ke zpevnění pískovcových fragmentů a zafixování vápenné omítky, kterou byl pokryt povrch sousoší. Celý proces bude časově náročný, avšak súdánská strana poskytla archeologické expedici Národního muzea do Wad Ben Naga dostatečný čas na to, aby vše proběhlo úspěšně. Předměty by se do Súdánu měly vrátit přesně za rok, tedy na počátku dubna 2014.


13.04.2013

Vodní festival v jihovýchodní Asii

V Barmě, Thajsku, Laosu, Kambodží i v dalších zemích jihovýchodní Asie začíná dnes nebo v neděli vodní festival Thingyan, který vrcholí po čtyřech dnech oslavami nového roku. Jeden z nejvýznamnějších svátků v regionu se ale obvykle slaví až deset dní. Vodní festival nemá buddhistické, ale hinduistické kořeny a jeho počátky historikové vystopovali až v době mocné khmerské říše a jejích námořních bitev. Lidé se během svátku polévají vodou, což symbolizuje očištění a požehnání, v posledních letech se ale svátek zvrhává do bujarých a přehnaných oslav, během nichž jsou noci naplněny hudbou, tancem a zpěvem. V roce 2010 dokonce při davové panice v závěru oslav zahynulo v Kambodži asi 350 lidí.


12.04.2013

Zpravodajství Kyperské organizace cestovního ruchu

Kypr se vrátil do starých kolejí. Co to znamená pro turisty? Všechny banky fungují normálně a turisté tak mohou nejen platit bankovními kartami, ale i vybírat z bankomatů. V každém případě Kyperská organizace cestovního ruchu ujišťuje potenciální návštěvníky, že svou dovolenou na ostrově stráví v klidu a pohodě.

Náš jarní tip

Jarní sezóna je v plném proudu – příjemných dvacet stupňů a slunce, které nám tuto zimu tolik schází, jsou zárukou toho opravdového jara. Celý ostrov rozkvétá a tak dobrým zpestřením pobytu jsou výlety. Naším tipem je trasa vedoucí z Limassolu do horské oblasti Pitsilie, která se rozkládá mezi Nikosií, Larnakou a Limassolem. Na západě ji ohraničuje pohoří Troodos, na severu lesní pásmo Adelfoi a na východě lesy Machairas. Najdete zde, na první pohled malé, ale barvité vesničky, z nichž každá se pyšní svou originalitou a společně dávají dohromady obraz autentického Kypru. V překladu název Pitsilia znamená oblast piniových stromů. V každé ze 47 vesnic najdete něco zvláštního, ať už jsou to památky UNESCO, muzea, tradiční výroba zemědělských produktů nebo zajímavé přírodní úkazy. Oblast je proslulá výrobou nejlepší Commandarie a produktů z vepřového masa. Sto patnáct kilometrů dlouhá trasa začíná ve vesnici Kalo Chorio, kde najdeme historickou továrnu na výrobu Commandarie, dnes renovovanou tak, aby se co nejvíce podobala originálu – se sklepy s dubovými sudy a vůní zrajícího vína, starými cisternami a dokumenty o historii a produkci tohoto ojedinělého vína, která sahá až do 13. století.
Pokračujeme do Zoopigi s moderním, architektonicky velmi zajímavým muzeem historie Commandarie a pak přes Kato Mylos, Potamatisu do Palendri, kde se skrývá jeden ze čtyř pokladů UNESCO v této oblasti – kostel Sv. kříže, který patří k nejzachovalejším památkám na ostrově s originálními freskami z 11.století. Nejlepší jablka najdete ve vesničce Dymes, která je zasvěcena Janu Křtiteli a jejích 164 obyvatel se pyšní tím, že jejich rodiny jsou potomky achajských Řeků, kteří sem přišli okolo roku 1200 před naším letopočtem. Mandlové háje jsou chloubou Chandrie a další významnou památkou UNESCO se pyšní Lagoudhera – Panagia tou Araka je pozůstatkem starého kláštera a v kostele je sbírka byzantského umění z komeniánského období. Unikátní kostel v „kostele“ Stavros tou Agiasmati, který založili uprchlíci z Istanbulu po nástupu Osmanské říše a který je otevřen pouze na objednávku najdeme v Platanistasa. Přes Alonu, Askas a Pterikoudu se dostaneme do Palaichori s rodným domem prvního kyperského prezidenta arcibiskupa Makariose i dalším kostelem na seznamu UNESCO – Metamorphosis tou Souteros.
Trasa končí ve vesnici Agros, která je centrem pěstování růží a její každoroční červnový festival růží je již tradiční součástí kulturního kalendáře Kypru.
Více na www.visitcyprus.com


07.04.2013

Sinolog Jan Karlach: S´-čchuan – tisíc a jedna čajovna

V Muzeu hlavního města Prahy probíhají dny čínské kultury. V úterý 9. dubna od 16 hodin bude přednášet sinolog Jan Karlach na téma S´-čchuan – tisíc a jedna čajovna, v níž seznámí posluchače s městy i venkovem jedné z nejkrásnějších provincií Číny. Jan Karlach v Čcheng-tu, hlavním městě provincie, studoval a své zkušenosti z cest vtiskl i do své knihy Čína: střípky z jižního Podnebesí, která vyšla loni v nakladatelství Gasset.


05.04.2013

Festival arabské kultury v Plzni 2013

Čtvrtý ročník Festivalu arabské kultury v Plzni proběhne ve dnech 5. – 12. dubna 2013 na dvanácti místech Plzně s podtitulem Můj dům, Tvůj dům. I tentokrát organizátoři slibují bohatý týdenní program v podobě přednášek českých a zahraničních odborníků, koncertů, tanečních vystoupení, besed, výstav, soutěží, ochutnávek či workshopů.
„Podtitul letošního ročníku zní Můj dům, Tvůj dům. Jde o odkaz na rodinu a proslulou arabskou pohostinnost, tedy dům zevnitř, a současně i na architekturu jakožto dům zvenčí,“ říká hlavní organizátorka Tereza Svášková.
Celý festival je letos zaměřen především na etnické či náboženské menšiny obývající arabský svět – jednotlivé akce tak představí Kurdy, Berbery, drúzy, kopty i křesťanské Araby.
Návštěvníci se mohou těšit mimo jiné na přednášku o arabských televizních seriálech, o soužití Židů a Arabů ve středověku či o islámském finančnictví.
Významným zahraničním hostem bude nizozemský sociolog Cornelis Hulsman, ředitel Centra pro mezikulturní dialog a zakladatel elektronického magazínu Arab-West Report, který povede hned dvě přednášky o nedávných událostech v Egyptě.
Každoroční besedy o aktuální politické situaci na Blízkém východě se letos zúčastní komentátor ČRo Jan Fingerland, analytik Jan Kužvart, redaktor týdeníku Respekt Tomáš Lindner a předseda Iniciativy pro svobodnou Sýrii Mazen Maialeh. Tématem bude dění v Sýrii.
Další besedou, kterou by si veřejnost neměla nechat ujít, bude debata s filmovým režisérem syrského původu Morisem Issou. Program hlavního festivalového týdne nabídne také osobité divadelní představení Ras al-Chajma režiséra Petra Macháčka, které získalo nejvyšší ocenění na celostátní přehlídce experimentujícího divadla „Šrámkův Písek“ za rok 2012.
Návštěvníci se mohou opět těšit na „festival ve festivalu,“ tedy velký odpolední sobotní program (tentokrát v Regionálním dobrovolnickém centru TOTEM), kdy na několika scénách pod jednou střechou budou probíhat orientální trhy, koncerty, besedy, přednášky, soutěže, workshopy a další. Rozmanitý program zahrnuje například besedu o tradicích a zvycích arabského světa, bubenický a taneční seminář, workshop arabské kaligrafie, cestopisnou přednášku z jemenského ostrova Sokotra či pásmo autorského čtení. Hosté se také budou moci občerstvit – a to přímo od šéfkuchařů tuniského a kuvajtského velvyslanectví, kteří budou připravovat tradiční arabské pokrmy.
Novinkou čtvrtého ročníku je festivalová soutěž pro veřejnost o velmi atraktivní ceny: zájezd do zahraničí, jazykový kurz a poukázku na krmení velblouda v plzeňské zoo.
Více na www.arabfest.cz
Rozhovory o arabské kultuře:
Životy egyptských mužů a žen jsou oddělené
Pobyty v českých lázních hradí ze státního rozpočtu
O humoru, zahalování i erotice v islámu
Budoucnost Sýrie je světlá
O víně v islámském světě


04.04.2013

Slovenka se rozhodla pokořit svět na motorce

Rockstar Energy Girl Katarína Vrábelová odjíždí na svou dobrodružnou cestu. Po roční přípravě její adrenalinové dobrodružství konečně začalo. Řeč je o mladé rodačce z Prešova Kataríně Vrábelové (24), která vyrazila na cestu okolo světa na motorce. Sama, jen se svým jednostopým miláčkem, projede Katarína během následujících 14 měsíců přes 70 000 kilometrů a více než 39 států.
Všechno začalo téměř přesně před rokem. „Někdy kolem 17. března 2012 jsem se poprvé setkala s Igorem Brezovarovem. Právě díky němu jsem se rozhodla vše vsadit na jednu kartu, obětovat svůj čas, prodat auto, opustit svůj malý obchod a jít naproti svému snu,“ přibližuje své rozhodnutí sama Katarína Vrábelová, která před necelými dvěma měsíci oslavila své 24. narozeniny. Od prvního rozhodnutí uplynulo neuvěřitelných 12 měsíců příprav. Bylo potřebné sehnat finance, vybavení, splnit množství byrokratických kritérií a samozřejmě trénovat, učit se a detailně plánovat cestu samotnou.
Katarína nevyráží cestovat sama poprvé. Zkušenosti už má. „Před pár lety jsem byla 9 měsíců na takovém prvním adrenalinovém výletě. Tehdy jsem na skútru a motorce s malým obsahem projela Thajsko, Laos, Vietnam a Bali. To se samozřejmě nedá porovnat s tím, co mě čeká nyní. Příprava na cestu okolo světa byla prací na plný úvazek. Bez obětavých přátel a plechovek Rockstaru bych to jistě nezvládla.“ Mladá Slovenka vyráží na více než roční adrenalinovou jízdu v sedle svého BMW GS 650 Sertao. Členka „Rockstar Energy Girlz“ bude o svém putování informovat prostřednictvím článků a videí, které bude pravidelně uveřejňovat na stránkách Rockstar Energy Drink (www.rockstarenergydrink.com/cz) a na Facebooku (http://www.facebook.com/rockstarczsk). Vybrané články budou také exkluzivně uveřejňovány na partnerských webech.
Rozhovor s Igorem Brezovarem: Na skok do Afriky


Nalezené položky: 812 « První | < Předchozí | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | Další > | Poslední »

Potřebujete napsat článek?
Máte zájem o reklamu?
Chcete nám nabídnout váš článek?
Kontaktujte nás.