aktuality

22.11.2012

V Antarktidě objevili fosílie obřího tučňáka

Argentinští paleontologové z Muzea přírodních věd v La Plata našli v Antarktidě kosterní pozůstatky dosud největšího tučňáka, který žil přibližně před 34 miliony let a dosahoval výšky dvou metrů.
Jedná se o největšího dosud známého tučňáka, ať již jde o výšku nebo tělesnou hmotnost, vždyť nejvyšší současní tučňáci dosahují maximálně 1,2 metru.
Argentinští vědci již připravují druhou expedici na ledový kontinent a pokusí se najít další kostry a získat nové poznatky o těchto tučňácích, kteří prý měli na rozdíl od svých dnešních potomků barevné peří.
www.museo.fcnym.unlp.edu.ar


21.11.2012

Dnešní Libye není včerejší Libyí

V Praze se včera uskutečnila konference pod jménem „Rekonstrukce Libye“ za účasti chargé d’affaires Libye v ČR Nuri E. O. Elghawiho a předsedy představenstva Česko-libyjské obchodní komory Ing. Dia E. Felfela. Libyjský chargé d’affaires zdůraznil, že dnešní Libye není Libyí včerejší a že konečně buduje zákon, infrastrukturu, zdravotnictví a hledá zahraniční pomoc a investice. K rozvoji cestovního ruchu přispějí modernizace letišť, výstavba hotelů i zpevnění silnic do vnitrozemí směrem na Saharu. Turkish Airlines již v říjnu otevřely pravidelnou linku z Istanbulu do města Sabhá (249 €), historického centra regionu Fezzán. Sabhá je východiskem do atraktivních pouštních oblastí jižní Libye.
Více o Libyi zde


19.11.2012

Nejvyšší novozélandská sopka Ruapehu před výbuchem

Podle novozélandských vulkanologů stratovulkán Ruapehu v příštích měsících vybuchne a výstup do dvou kilometrů od kráteru již byl zakázán. Lidé by se neměli pohybovat nad lyžařským střediskem Whakapapa.
Vulkanolog S. Sherburn vysvětlil, že modrozelené kráterové jezero má sice teplotu pouhých 20 stupňů, ale několik stovek metrů pod zemí je teplota kolem 800 stupňů. To znamená, že průduch je blokován, což může vést k erupci. Zároveň se v posledních týdnech zvýšil počet vulkanických zemětřesení.
Ruapehu (2797 m) je nejvyšší aktivní sopka Nového Zélandu a tyčí se uprostřed Severního ostrova v národním parku Tongariro. Varování před budoucí explozí Ruapehu mělo spíše opačný důsledek a přilákalo na svahy vulkánu množství turistů.
Více o turistice v oblasti vulkánu Ruapehu v článku:
Maorské tance ve vulkanickém parku Tongariro


16.11.2012

Austrálie vytvořila největší mořskou rezervaci na světě

Dnes vchází v platnost rozhodnutí australské vlády vytvořit největší mořskou rezervaci světa. Ta má chránit 3,1 milionu čtverečních kilometrů mořských vod u australského pobřeží, především celé Korálové moře a Velký bariérový útes. Celkem rezervace pokrývá asi třetinu australských teritoriálních vod. Australské úřady jsou zároveň ochotny přispět vysokou kompenzací rybářskému průmyslu, rybáři totiž proti rozhodnutí, které bylo přijato již v létě, dlouhodobě protestují. Rezervace zabrání také průzkumům ložisek ropy a plynu.


16.11.2012

Kambodža ruší vodní festival

Od úmrtí otce kambodžského krále uplynul sice již měsíc, ale kambodžské úřady se z důvodu smutku rozhodly zrušit každoroční vodní festival v hlavním městě Phnom Penhu. Přestože v provinciích se oslavy mohou uskutečnit, Sou Phirin, guvernér města Siem Reap, které je hlavním turistickým střediskem v zemi v blízkosti angkorských chrámů, oznámil, že ani v jeho městě se oslavy neuskuteční. Sou Phirin dodal, že si uvědomuje dopad na turistický ruch, ale lidé v jeho kraji chtějí vyjádřit svou úctu k Jeho Veličenstvu (Norodom Sihanuk byl králem Kambodži v letech 1941–1955 a 1993–2004, kdy ho v úřadu vystřídal jeho syn. Norodom Sihanuk zemřel po dlouhé nemoci v Pekingu ve věku 90 let.).
Třídenním vodním festivalem Kambodžané každoročně oslavují konec monzunového období a zahájení rybářské sezony. Kořeny vodního svátku vystopovali historikové až v době mocné khmerské říše a jejích námořních bitev. Na oslavy se do hlavního města a Siem Reapu sjíždějí stovky tisíc lidí z celé země i turisté. Letos se měl vodní festival uskutečnit od 27. do 29. listopadu a měl se na něj vrátit proslulý závod veslic, který se v loňském roce nekonal kvůli povodním. Tragédií byly poznamenány i oslavy v roce 2010, když při davové panice v závěru oslav zahynulo asi 350 lidí.
Více o Kambodži


14.11.2012

Palác Akropolis: Habib Koité z Mali

Transatlantické setkání na společné hudební adrese: blues, folk a gospel. Habib Koité z Mali s newyorským rodákem Ericem Bibbem se na ni vlastně vracejí, protože už v 90. letech společnými silami podpořili albový projekt Mali To Memphis, jednu z prvních důležitých zpráv o putování západoafrického blues k břehům Mississippi. Oba patří k akustickým kytarovým velikánům a jejich afro-americký dialog chvějících se not a strun proto na koncertech vyzvání jako ty největší kostelní zvony – dokáže zahřát myšlenku, jak říkal Václav Hrabě.
Habib Koité (přezdívaný Eric Clapton z Mali) písničkář s medovým hlasem nepodlézavě propojující západoafrickou griotskou tradici se západním rockem. Představuje hudebníka pro „generaci posluchačů, stávající se svědkem zhroucení kulturních bariér“. Habib Koité se od zbytku západoafrických kytaristů liší: umí skládat regulérní hity. Miluje akustický zvuk, zároveň ovšem usiluje o takový bluesový náboj, který by lidi přiměl k tanci. Na rozdíl od fenomenálního Ali Farka Tourého, Djelimady Tounkary nebo Kante Manfily, před západními posluchači dlouhá léta utajenými, Koité od roku 1990 pravidelně koncertuje v Evropě (i v ČR) a USA. Především jeho zásluhou byl svět nucen přehodnotit názor na původ blues.
16. listopadu v 19:30, více na www.palacakropolis.cz


14.11.2012

Na chilské sopce Villarrica hledají tři evropské turisty

Tři evropští turisté se ztratili na svazích chilské sopky Villarrica (2847 m) a záchranáři je již několik dní marně hledají. Pravděpodobně se jedná o Rusa, Itala a Francouze. Skupina byla na výstup na vulkán špatně vybavená a zřejmě v nouzi se za zhoršujícího počasí rozhodla přenocovat nedaleko vrcholu. Poslední kontakt měl jeden z mužů se svou přítelkyní, které údajně sdělil, že jsou asi dvacet minut od vrcholu a rozhodli se sestoupit až následující den. Úřady si ale nejsou jisti, že hledaná skupina je skutečně někde na svahu Villarricy, neboť mobilní telefon jednoho z mužů byl zachycen v oblasti nedaleké sopky Quetrupillán (2360 m). Villarrica je jedním z nejaktivnějších stratovulkánů v jižní části And a patří k oblíbeným cílům turistů. V oblasti sopky se nachází stejnojmenný národní park.
Články z Chile nejen ze sopek


13.11.2012

Hinduisté, sikhové i džinisté slaví svátek Diwali

Dnes slaví hinduisté, sikhové i džinisté jeden z nejvýznamnějších svátků – Diwali. Způsob i důvod oslav se v různých náboženstvích a oblastech Indie liší. Především na severu Indie se jedná o návrat Rámy z vyhnanství, obyvatelé rozsvítili mnoho lamp rozestavených v řadách na okrajích cest, aby za tmy našel cestu. Na jihu Indie se slaví porážka zlého démona Narakasury, kterého porazil sám Kršna. Například ve státě Goa spalují hinduisté figuríny démona.


12.11.2012

V Krugerově národním parku umírají hroši na anthrax

Epidemie anthraxu se říší mezi zvířaty v Krugerově národním parku v Jihoafrické republice. Mluvčí nejstaršího afrického národního parku Reynold Thakhuli potvrdil nález 30 mrtvých těl hrochů během posledních dvou týdnů. Úřady varují turisty, aby se v žádném případě nedotýkali mrtvých zvířat a případný nález okamžitě nahlásili. Antrax je vysoce nakažlivé onemocnění zvířat způsobené bakterií Bacillus anthracis. Nemoc se šíří především prostřednictvím supů, ale také některých druhů hmyzu. Supi jsou proti antraxu imunní a ten se po konzumací nakažených těl dále šíří jejich trusem například ve vodních rezervoárech, kde zvířata pijí.
Epidemie anthraxu se v parku objevují pravidelně, přibližně každých 10 let, poslední ale vypukla v roce 2010, kdy bylo nalezeno na 2000 mrtvých zvířat.


12.11.2012

V zaplavených Benátkách se lidé koupou na náměstí

Záplavy v italských Benátkách a v celé severní Itálii se zhoršují. Paolo Canestrelli, šéf Istituzione Centro Previsioni e Segnalazioni Maree (Ústav pro předpovídání přílivu) informoval, že pod vodou se ocitlo na 70 procent města a hladina moře dosáhla 149 centimetrů nad normální stav hladiny moře. Odvážlivci se koupou na náměstí sv. Marka, k vidění jsou scény odjíždějících turistů brodících se ulicemi s kufry nad hlavami. Podle Canestrelliho se jedná o šestou podobnou záplavu Benátek od roku 1872, rekordní úroveň byla dosažena v listopadu 1966 – 194 centimetrů. Záplavy sužují také Toskánsko, Ligurii a další regiony severní Itálie.


07.11.2012

Alžírsko: varování MZV

Vzhledem k riziku teroristických útoků v Alžírsku, zejména v hustě zalidněném severovýchodě země ( v hornaté oblasti Kabýlie), a celkově znepokojivé bezpečnostní situaci v Mali a celém Sahelu, doporučujeme cestovat do země jen v nezbytných případech. Varování se týká jak severu země, tak i jižních regionů a příhraničních oblastí s Mali, Mauretánií, Nigerem, Libyí a Tuniskem. Veškeré cesty doporučujeme směřovat buď přímo do hlavního města Alžíru, nebo jen do největších měst na severu Alžírska ( Oran, Annaba, Sétif, Constantine).


05.11.2012

Uganda – prudký úbytek šimpanzů, domorodci je jedí

Ochránci přírody varují, že v Ugandě rychle mizí populace šimpanzů. Jako hlavní důvod uvádějí lov – domorodci šimpanze jedí. Podle pátrání pracovníků z Ngamba Chimpanzee Sanctuary skutečně lidé v oblasti Albertine Rift šimpanze jedí, nejsou to ovšem Uganďané, ale uprchlíci především z Demokratické republiky Kongo.
Ngamba Chimpanzee Sanctuary se nachází na stejnojmenném ostrově ve Viktoriině jezeře nedaleko města Entebbe. Útočiště pro primáty, většinou zachráněné z lidského zajetí, zde bylo zřízeno v roce 1998 s pomocí Jane Goodall Institute.
Husté tropické lesy obývaly před několika desítkami let desítky tisíc šimpanzů, ale podle World Wildlife Fund, šimpanzi již zmizely z řady afrických zemí. V současné době žije v Ugandě odhadem pouze 5000 šimpanzů. Většina je chráněna v rezervacích v Albertine Rift regionu.


03.11.2012

Kyperské střípky

Listopad přichází na Kypru obvykle s novinkami pro příští sezónu. Tak je tomu i letos. Na jaře příštího roku bude otevřen unikátní Zening Resort v Elia Village Latchi. Jedná se o chybějící střípek do bohaté mozaiky kyperské nabídky. Rezort se rozkládá na 60 akrech zeleně a rozkvetlých luk s výhledem na pláže v Latchi a jeho 135 pokojů a apartmánů bude kompletně renovováno. Unikátní je programové zaměření na speciální klientelu – na vyznavače spirituálního způsobu života a filozofie New Age. Rezort, jehož filozofie je odvozena od indických mistrů zenu, by měl přitáhnout ty, kteří se chtějí věnovat rozjímání, józe, meditačním cvičením a duchovním dílnám v absolutním klidu.
Užít si moře jinak, doporučujeme na výstavě Mare Liberum v Limassolu. Expozice je věnována mořské navigaci od 16. do 19. století a zachycuje historii portolánových map, přibližuje život měst a přístavů podle jejich důležitosti v historickém námořním světě, ukazuje různé typy plavidel, a samozřejmě nechybí ani slavné námořní bitvy, ať už jde o boje s piráty, či střety mezi muslimským a křesťanským světem. Její poslední část je věnována kapitulaci, kterou nabídla Osmanská říše evropským státům a počátkům i vývoji námořního práva ve Středozemním moři.


03.11.2012

Delta Air Lines na jaře obnoví lety Praha – New York

Americká společnost Delta Air Lines obnoví od 25. května po naplánované zimní přestávce lety mezi Prahou a New Yorkem. Mezi oběma městy budou létat sedmkrát týdně Boeingem 767–300 s kapacitou 209 míst, z nichž bude 45 v nejluxusnější třídě Business Elite, zbytek sedadel bude rozdělený mezi Economy Comfort s větším prostorem pro nohy a nejlevnější ekonomickou třídu. Ve všech třídách budou mít cestující k dispozici bezdrátové internetové připojení.


02.11.2012

Čeští archeologové objevili v Abúsíru hrobku princezny

Čeští archeologové objevili v egyptském Abúsíru hrobku princezny Šert Nepti z páté dynastie, tedy z období 2500 až 2350 let před naším letopočtem. Hieroglyfy na pilířích informují o pohřbené jako o „dceři krále jeho vlastní krve, jeho miláčkovi, uctivé k mocnému bohu“. Vedoucí české egyptologické mise v Abúsíru Miroslav Bárta zdůraznil, že jde o mimořádný nález, který umožní podívat se zpět v čase a zdokumentovat život historicky významných osobností éry velkých pyramid. Hrobka je vytesaná do skály a byly v ní nalezeny čtyři náhrobky i sochy.
Rozhovor se spisovatelem Luďkem Wellnerem, který se účastnil prací českého egyptologického ústavu na egyptských vykopávkách a je autorem několika knih s egyptskou tématikou:
Kdokoliv pil jednou vodu Nilu…


31.10.2012

Pytláci zabili letos v JAR rekordní počet nosorožců

Za prvních 10 měsíců roku 2012 bylo v Jihoafrické republice zabito 488 nosorožců, což je více než dosud rekordních 448 za celý rok 2011. Nejvíce nosorožců bylo zabito v Krugerově národním parku – 296. Nejstarší africký národní park, který měří téměř 20 tisíc čtverečních kilometrů, se dlouhodobě potýká s pytláky, v minulém roce jich bylo zatčeno osmdesát, letos již přes dvě stovky. Park leží na hranicích se Zimbabwe a Mosambikem a právě odtud podle jihoafrických úřadů většina pytláků pochází. Zatímco před deseti lety zabili pytláci v JAR ročně jen desítky nosorožců, loni to bylo zmíněných rekordních 448! Cena rohů na černém trhu totiž vyletěla závratně vzhůru (až na 65 tisíc dolarů za kilogram) díky prudce se zvyšující poptávce ve východní Asii, kde se např. prášek z rozdrcených sloních klů i nosorožčích rohů považuje za účinné afrodiziakum a využívá se též v tradiční medicíně k léčbě rakoviny, revmatismu a proti bolestem a horečkám. Nejen v Jižní Africe, kde žije 90 procent všech afrických nosorožců, se potýkají s nezákonným prodejem rohů. V minulém roce zloději v několika muzeích a zámcích v České republice odřezali rohy vycpaným nosorožcům a podobná praxe se rozšířila i v dalších evropských zemích.


30.10.2012

V islámském Acehu zavírají kostely a buddhistické svatyně

V Banda Acehu, hlavním městě islámské autonomní oblasti Indonésie Aceh, ležící v severním cípu ostrova Sumatra, byly uzavřeny další kostely a buddhistické svatyně. Podle guvernéra provincie nesplnily požadavky stanovené ministerskou vyhláškou. Úřady Banda Acehu uzavřely celkem devět kostelů a pět buddhistických chrámů po celém městě. Důvodem je sílící tlak islamistů, kterým vadí modlitebny jinověrců v blízkosti mešit. Uzavírání kostelů v provincii Aceh není novinkou, 20 kostelů bylo nařízeno uzavřít již na jaře letošního roku.


27.10.2012

V Guatemale objevili archeologové mayskou hrobku

Guatemalští archeologové objevili v lokalitě Tak'alik Ab'aj asi 190 km jižně od hlavního města Ciudad de Guatemala jednu z nejstarších mayských hrobek. Podle radiokarbonové metody datování pochází hrobka z období 700–400 let před naším letopočtem. V hrobce se nenašly žádné lidské ostatky, podle názoru archeologů proto, že se kosti rozpadly. Vedoucí archeologického týmu Miguel Orrega označil muže, který zde byl pohřben, za „velkého šéfa“ – podle nalezených zachovalých ozdob včetně supí hlavy, která symbolizovala moc a vysoké postavení. Právě podle této hlavy nazvali vědci onoho pohřbeného „Dědeček sup“ – K´utz Chman v mayském jazyce.


26.10.2012

Tip na víkend: Gejša a Samuraj

Poslední tři dny máte na shlédnutí výstavy, kterou připravilo Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur. Výstava představuje svět samurajů prostřednictvím jejich mečů, mečových záštit a další výzbroje. Tito válečníci byli vycvičeni k zabíjení, ale i k obdivu krásy básní, květů a myšlenek. Na rozdíl od 700 let dlouhé tradice samurajů se svět gejš začal utvářet teprve v polovině 18. století. Oblékaly se podle poslední módy, byly vzdělané v různých druzích umění, jejich klienty bývali hodnostáři politického a veřejného života. Jejich úkolem bylo pečovat o pohodlí návštěvníků čajoven zábavních čtvrtí.
Brno, hrad Špilberk
Více na www.spilberk.cz


25.10.2012

Nakladatelství Academia – Bible osamělého člověka

Román slavného čínského spisovatele, dramatika a malíře, nositele Nobelovy ceny za literaturu, Gao Xingjiana, vydalo nakladatelství Academia. Příběh začíná na jaře roku 1997, kdy se stárnoucí dramatik vydává do Hongkongu na premiéru své divadelní hry. Blízkost pevninské Číny a termínu návratu této britské kolonie do jejího čínského lůna v něm po letech exilu vyvolává vlnu vzpomínek. Jejich dravost mu připomíná hrůzu nesmyslného násilí, kulturu strachu, před kterou uprchl, aby mohl klidně tvořit a žít. Autor vede svého čtenáře pevnou rukou mezi pohyblivými písky vzpomínek a povinného zapomínání zpět k sladkému, tak krátkému dětství, probouzení se světu, osudovým setkáním s ženami, které mu zas a znovu berou dech, i uvržení do víru nenasytné revoluce zvané kulturní, kterou neukojí ani krev obětí. Tentokrát ale před zásadními otázkami není úniku. Autor znovu rozvíjí poutavou síť příběhu, jehož jádrem je dialog sám se sebou. Kdo je však ty a kdo on? Gao Xingjian dobře ví, kolik postav se dělí o jedinou totožnost, živoří v ní, jásá, šílí, odmítá, utíká, uvažuje, promlouvá, váhá i rozhoduje…
Gao Xingjian v roce 1987 uprchl z Číny a žije v Paříži. V roce 2000 byl vyznamenán Nobelovou cenou za literaturu. Čínská média a vláda obecně přecházejí jeho dílo mlčením. Nakladatelství Academia již v roce 2010 vydalo jeho knihu Hora duše.


Nalezené položky: 812 « První | < Předchozí | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | Další > | Poslední »

Potřebujete napsat článek?
Máte zájem o reklamu?
Chcete nám nabídnout váš článek?
Kontaktujte nás.