aktuality

23.08.2012

Tip na víkend: 12. skotské hry Sychrov

12. skotské hry Sychrov se konají 24.–25. srpna. Začátek festivalu je v pátek ve 20:00 hodin na hlavní scéně v areálu zámeckého parku. Letošní páteční koncert má podtitul „Skotské dudy v české hudbě“. Sobotní program je zaměřen na hudební a taneční vystoupení. Součástí letošních 12. Skotských her je 2. ročník Whisky festivalu, na němž jednotliví dovozci či distributoři skotské whisky z České republiky i ze zahraničí návštěvníky s tímto nápojem seznámí. Během her proběhne ve Whisky stanu celodenní projekce filmu Andělský podíl slavného britského režiséra Kena Loache. Komedie, při níž skutečně jedno oko nezůstane suché a mnohé hlášky zřejmě zlidoví, se bude promítat zdarma.
Podrobný program, včetně informací o účinkujících, na http://skotskehry.cz.


23.08.2012

Nová vyhlídka na šumavské Černé hoře

Správa Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava dnes otevřela vyhlídku na Černé hoře u Pramenů Vltavy. Turisté z ní uvidí lesy Národního parku Šumava, Národního parku Bavorský les a za hezkého počasí dokonce i Alpy. K dřevěné stavbě, která se nachází v nadmořské výšce zhruba 1200 metrů, také vede nově otevřená turistická trasa. Začátkem zimy by se na vyhlídce měla objevit i panoramatická fotografie s popisem toho, co všechno lze odtud vidět. Černá hora (1315 m) leží na území NP Šumava, na jejím východním svahu je I. zóna NP Pramen Vltavy.
Více na www.npsumava.cz


16.08.2012

Tip na víkend: Slavnosti Zachariáše z Hradce v Telči

Slavnosti 17. a 18. srpna připomínají významné renesanční osobnosti v historii města Telče, Zachariáše z Hradce a Kateřinu z Valdštejna, donátory, kteří svým působením a životem dokázali vtisknout Telči, této perle mezi historickými městy, ráz italské renesanční architektury, aplikované do trochu drsnějších podmínek Království českého a Markrabství moravského. Právem pak byla Telč před 20 lety zapsána na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. A tak na letošních slavnostech vnímejme krásu města Telče v koloritu dobové hudby, tanců, šermu, kejklířů, prostě všeho toho, co vždy neodmyslitelně patřilo k renesančním slavnostem.
Více na www.telc.eu


16.08.2012

Tip na víkend: Zarážání hory ve strážnických vinohradech

Kde: Hotařská búda ve vinohradech pod Žerotínem
Kdy: 18. srpna

Starobylý zvyk „zarážání“, zamykání hory v době, kdy hrozny dozrávají a musí se chránit nejen proti náletům hejn špačků, ale i před nenechavýma rukama. Právo utrhnout si hrozen na zahnání hladu a žízně měly v této době jen těhotné ženy a pocestní, ostatní, kteří byli hlídači přichyceni, byli v minulosti velmi přísně trestáni. V současné době je tento zvyk scénicky připomínán a je spojen s dobrou hudbou, zpěvem a občerstvením.
Více na www.straznice-mesto.cz
Článek o Strážnici: Ze Strážnice za vínem do sklepních uliček Petrova


16.08.2012

Tip na víkend: Ibérica na zámku v Boskovicích

18. srpna vyvrcholí na nádvoří zámku v Boskovicích festival Ibérica 2012. Hlavní hvězdou večera bude Belén López a její flamenková show. Doprovodná kapela je složená z muzikantů, kteří vedle Belén doprovázejí také legendy Paca De Lucíu nebo Saru Baras.
Více na www.zamekboskovice.cz


15.08.2012

O víkendu končí ramadán a muslimové slaví íd al-fitr

18. a 19. srpna slaví muslimský svět konec postního měsíce Ramadánu, tzv. svátek ukončení půstu – 'íd al-fitr. Údajně poprvé slavil 'íd al-fitr prorok Muhammad a rozrůstající se muslimská obec již v roce 624 po skončení ramadánu, během něhož muslimové zvítězili v bitvě u Badru nad vojskem kmene Kurajšovců, který ovládal Mekku. Muslimové po měsíci mohou přes den jíst a v tento sváteční den jsou povinni nejen brzy vstát, ale ještě před modlitbou dát almužnu potřebným. 'Íd al-fitr je také vhodným časem k odpuštění druhým a odčinění napáchaných chyb.


13.08.2012

Zimní sezóna ČSA

V nadcházející zimní sezóně nabídnou České aerolinie svým cestujícím více spojů na některých linkách do Ruské federace a do Tel Avivu i Bruselu.
Ve spolupráci s partnery připravují ČSA posílení pravidelných linek do Jekatěrinburgu, Nižního Novgorodu, Petrohradu a Ufy – u každé destinace po jedné týdenní frekvenci. Novinkou v letovém řádu společnosti bude také codeshare spolupráce s Tatarstan Air na nové přímé lince mezi Prahou a ruským Permem. České aerolinie v uplynulých týdnech otevřely vlastní obchodní zastoupení v Minsku a Ufě, další dvě prodejní a reprezentační kanceláře společnosti v kazašské Almaty a uzbeckém Taškentu zahájí svoji činnost v průběhu srpna.
O čtyři nové dopolední lety plánují České aerolinie posílit také pravidelnou linku do Tel Avivu. Se stávajícím spojením by společnost měla operovat v zimní sezóně 11 týdenních frekvencí. Ve spolupráci s Etihad Airways České aerolinie připravují také rozšíření letového řádu o další dálkové destinace s přestupem v Abú Dhabi.
Další novinkou nadcházející zimní sezóny je změna modelu u Taškentu a Ženevy, které budou nově operovány celoročně. Naopak, vysokou sezónnost vykazující lety do Baku a Lvova nebudou v zimní sezóně vypravovány, obě destinace by – se spolu s tradičními Benátkami – měly znovu objevit v nabídce letní sezóny v příštím roce.
České aerolinie také obnoví pravidelné spojení z Prahy do Berlína a Stuttgartu (od 3. září 2012). Do obou destinací nabídnou dvě frekvence denně – ranní a večerní. Cestující do Bruselu si nově budou moci vybírat až ze čtyř denních frekvencí. O polední spoj se rozšíří nabídka na lince do Milána, na které budou České aerolinie nově operovat tři frekvence denně. Na celkem pět denních spojení bude navýšena četnost letů mezi Prahou a Budapeští.
Spolu s partnery budou České aerolinie v nadcházející zimní sezóně operovat spojení do 68 destinací v 47 zemích.


08.08.2012

Erupce novozélandské sopky Tongariro

Novozélandská sopka Tongariro se po více než století probudila. Erupce v kráteru Te Mari trvala desítky minut a obrovské sopečné balvany vyvržené z kráteru zničily mj. chatu Ketetahi. V době erupce v ní naštěstí nebyli žádní lidé. Z bezpečnostních důvodů byly uzavřeny čtyři turistické chaty v národním parku kolem vulkánu. Mraky popela zasypaly silnice a místní letiště zrušilo některé lety. Žádnou evakuaci zatím úřady nenařídily. Poslední erupce sopky Tongariro v roce 1897 trvala asi 10 měsíců.
Národní park Tongariro leží téměř uprostřed Severního ostrova a tvoří ho tři vulkanické vrcholy – Mt.Tongariro (1978 m), Mt.Ruapehu (2797 m) a Mt. Ngauruhoe (2291 m). Většina turistů vyráží na tzv. Tongariro Alpine Crossing, jeden z nejkrásnějších jednodenních treků Nového Zélandu.
Článek o treku Tongariro Alpine Crossing: Maorské tance ve vulkanickém parku Tongariro


07.08.2012

Hrob velkého čínského vůdce světovým dědictvím?

Čína zahájila proces, na jehož konci by mělo být zapsání mauzolea Mao Ce-tunga a Památníku lidových hrdinů na seznam světového dědictví UNESCO. Stavby jsou sice jen několik desítek let staré, ale čínské orgány tvrdí, že jsou součástí čínského kulturního dědictví a jako příklad uvádějí operu v Sydney, která byla otevřena v roce 1973 a na seznam světového dědictví zařazena v roce 2007. Tělo „Velkého kormidelníka“ bylo po smrti nabalzamováno a uloženo v mauzoleu, které se začalo stavět krátce po jeho smrti. Mauzoleum stojí na náměstí Nebeského klidu v Pekingu. Kontroverzní návrh nejspíše vyvolá množství protestů, neboť Mao patřil k nejkrutějším diktátorům 20. století. V Číně se však těší „povinné“ úctě.


06.08.2012

Dvě třetiny mužů se povzbuzují během letu alkoholem

Nepříjemné pocity v letadle až strach z létání provází při cestě na dovolenou mnoho cestujících. Jako léčebný prostředek proti této fobii volí mnozí z nich „drink na kuráž“. Podle ankety fóra „Pijte s rozumem“ se dokonce 68 % mužů povzbuzuje během letu alkoholem, a to především pivem. Téměř polovina všech dotazovaných žen též přiznává kladný vztah k alkoholickým nápojům při letu. Na rozdíl od mužů preferují víno, destiláty a koktejly. Nepříjemnou společnost opilého cestujícího přitom zažil každý třetí muž a každá pátá žena.
Přestože je podle statistik letecká doprava nejbezpečnějším způsobem přepravy, smutné zprávy o haváriích letadel, teroristických únosech a následných ztrátách na životech vyvolávají strach z létání, tzv. aerofobii. Podle výsledků ankety obavy z létání přiznalo 40 % žen, zatímco mužů se ke strachu přihlásilo jen 16 %.
Aerofobie se lze jako jedné z mála fobií zbavit vhodně zvolenou psychoterapií či speciálním kurzem ve výcvikovém středisku leteckých společností. Během kurzu se zájemci dozvědí informace o provozu letadel a na simulátorech si vyzkouší všechny fáze letu včetně krizových situací.


02.08.2012

Ebola – doporučení MZV před cestou do Ugandy

V souvislosti s potvrzeným výskytem krvácivé horečky Ebola, které podlehlo již nejméně 16 lidí, doporučuje Ministerstvo zahraničních věcí dbát při cestě do Ugandy zvýšené opatrnosti. Rovněž doporučuje důsledně zachovávat přísná hygienická opatření a vyvarovat se jakéhokoli fyzického kontaktu s potenciálně infikovanými osobami či oběťmi. V zemi se šíří panika, ve středu zůstaly zavřené trhy, taxikáři odmítají cestující a ugandský prezident varoval občany, aby se vyhýbali větším veřejným shromážděním.


01.08.2012

Přístup ke kráteru sopky Ijen uzavřen

Přístup ke kráteru indonéské sopky Ijen na východě Jávy je pro turisty i dělníky zakázán. Úřady uzavřely zónu do 1,5 kilometru od kráteru. Stupeň varování byl u vulkánu, známého těžbou síry, zvýšen na 3.
Více o indonéských sopkách v článcích z Indonésie.


01.08.2012

Horečka dengue v Thajsku

Během první poloviny letošního roku bylo v Thajsku hlášeno přes 17 000 případů horečky dengue. 18 lidí na horečku zemřelo. Proti roku 2011 je to za první pololetí nárůst téměř o 100 procent. K nejpostiženějším regionům patří i turistické oblasti Krabi a Phuket.
Více o horečce dengue v rubrice Zdraví na cestách.


28.07.2012

Izraelští archeologové zkoumají helénský přístav u Akka

Hned za hradbami města Akka objevili izraelští archeologové přístav z helénské doby. První dlážděný úsek našli pod vodou již před třemi lety a ihned se rozproudila široká diskuse o tom, zda se jedná o kus přístaviště nebo podlahu antické budovy. Ve vrstvách spadajících do 3.-2. století př. n. l. byly v dalších letech objeveny kameny s otvory, které sloužily k přivázání lodí i množství keramických nádob. Dnes se vědci domnívají, že odhalili část největšího helénského přístavu na území Izraele, který mohl sloužit i vojenským účelům. Až do současných objevů nebylo přesné místo přístavu známo. Bohužel, část přístaviště leží pod osmanskými hradbami města. Nicméně, v těch částech přístavu, které se táhnou směrem do moře, bude archeologický průzkum pokračovat.
Akko je prastarým městem, je známo již z dob faraona Thutmose III., což je 3500 let zpět. O Akku se dočteme i v Bibli – v knize Soudci 1:31 je zmíněno jako jedno z měst, která se Izraelitům nepodařilo dobýt. S Akkem je spojena historie Alexandra Velikého, Římanů, křižáckých válek i Napoleonových tažení. Dnes je Akko židovsko-arabským městem, které je dáváno za vzor soužití obou znesvářených komunit.


27.07.2012

Na Klínovci probíhá obnova rozhledny

Roky připravovaná a odkládaná obnova rozhledny na Klínovci v Krušných horách začala. Práce by měly být dokončené do příštího léta. Věž vysoká 24 metrů a otevřená v roce 1884 byla dlouhodobě ve špatném technickém stavu. Rozhledna by měla být letos nejprve rozebrána a poté bude vystavěn nový tubus, který bude následně obložen kameny. Vlastník objektu – Boží Dar – získal na opravu věže evropskou dotaci.


24.07.2012

Prohlášení MZV k individuálním cestám do Egypta

Ministerstvo zahraničních věcí ČR vydalo prohlášení, v němž nadále nedoporučuje individuální turistiku po území Egypta mimo oblast Káhiry, Alexandrie a turistických oblastí v Horním Egyptě (Luxor, Asuán, plavba po Nilu). MZV Nedoporučuje cestovat především do severní části Sinajského poloostrova včetně turistického letoviska Taba. Při pobytech v turistických letoviscích v jižní části Sinajského poloostrova MZV nedoporučuje cesty českých občanů mimo tato letoviska. V oblasti Sinajského poloostrova a zejména v jeho severní části se od počátku roku 2011 výrazně snížila bezpečnost. Negativními faktory jsou zejména nelegální migrace, pohyb ozbrojených skupin, pašování zbraní a pronikání extrémistů z pásma Gazy. Na základě dosavadního vývoje nelze v nejbližší budoucnosti očekávat zlepšení situace. MZV ČR připomíná občanům, kteří hodlají cestovat do Egypta, možnost registrace v systému DROZD, který je k dispozici na webové stránce www.mzv.cz v kapitole „Cestujeme“.
Články spisovatele Luďka Wellnera z cest do Egypta
Rozhovor se spisovatelem Luďkem Wellnerem na téma Kdokoliv pil jednou vodu Nilu…


23.07.2012

Merapi – zhroutil se lávový dóm

Merapi, jedna z nejnebezpeč­nějších sopek v Indonésii, o sobě dala poprvé vědět od výbuchu na konci roku 2010, který zabil přes 350 lidí. Zhroucení nestabilního lávového dómu bylo doprovázeno stoupajícím popelem až do výšky 1 km. Úřady doporučily turistům, aby se nevydávali ke kráteru sopky.
O výstupu na Merapi si můžete přečíst v článku Merapi – když ohnivé mlýny ztichnou


22.07.2012

Barmské Centrum Praha

Drazí přátelé, mnozí z Vás již EcoBurmu znají. Na této internetové stránce shromažďujeme příběhy, jejichž prostřednictvím propagujeme odpovědnou formu cestování do Barmy. Zvolili jsme přístup, kdy představujeme příběhy místních bok po boku s příběhy cestovatelů. Jsme rádi, že Vám můžeme představit českou verzi stránek, která vznikala za finanční podpory Ministerstva zahraničních věcí České republiky. Podíl na jejím vzniku nemají pouze naši čeští příznivci, ale také autoři, kteří se rozhodli své příběhy psát česky. Prohlédněte si naše příběhy a zjistěte, proč barmští muži nosí „longyis“ (podobá se dlouhé sukni), jak baťůžkáři navštívili zapovězené město barmské armády, jak vypadá dovolená mezi mnichy uprostřed šafránové revoluce a co zažívá vedoucí editor exilových novin, když po letech navštíví svoji vlast. Kde se příběhy staly, Vám prozradí příslušná mapa. Možná jste Barmu také navštívili a přečtené příběhy Vás inspirují k přidání vlastního poutavého vyprávění. Najdete nás také na Facebooku a Twitteru.
S přátelským pozdravem,
Barmské Centrum Praha
Rozhovor se Sabe Amthor Soe, ředitelkou Burma Center Prague
Rozhovor s barmanistou Janem Bečkou


22.07.2012

Zámek Tovačov: zpřístupněny Rytířský a Sněmovní sál

Rytířský a Sněmovní sál zámku v Tovačově na Přerovsku jsou opět zpřístupněny veřejnosti. Obě místnosti byly dva roky uzavřeny kvůli napadení podlah dřevomorkou. Správa zámku bude v boji se škůdcem pokračovat v příštích letech, otázkou zůstává, nakolik jsou zasaženy další prostory. Zámek Tovačov s charakteristickou 96 m vysokou Spanilou věží byl dle pověsti založen ve 2. polovině 11. století jako útočiště lovců a sloužil jako dobře chráněná vodní tvrz. Výstup na zámeckou věž s vyhlídkou do širokého okolí je nezapomenutelným zážitkem.


19.07.2012

Zítra začne postní měsíc ramadán

Zítra začne v muslimském světě postní měsíc ramadán. Každý den až do západu slunce se musí muslimové zříci jídla a pití. Půst o ramadánu je jedním z pěti pilířů islámu. V posledních letech se ale ramadán stal (podobně jako Vánoce) komerčním svátkem, kdy si lidé dávají dárky a po západu slunce se pořádají bohaté hostiny. Postit se nemusí děti, staří lidé, těhotné ženy a nemocní. Turistům v muslimských zemích se nedoporučuje jíst a pít na veřejnosti, což si mnozí muslimové vysvětlují jako pohrdání jejich náboženstvím. Co se píše o ramadánu v Koránu: „Vy, kteří věříte, předepsán vám jest půst, tak jako byl již předepsán těm, kdož před vámi byli – snad budete bohabojní! Postěte se jen po určený počet dní! Ten z vás, kdo je nemocen anebo na cestách, nechť postí se stejný počet dní později. Ti, kdož mohou se postit, však nečiní tak, ti nechť se vykoupí nakrmením jednoho chudého. Kdo však dobrovolně učiní více dobrého, bude to přičteno k jeho dobru. A půst je pro vás lepší – jste-li rozumní. Postním měsícem je měsíc ramadán, v němž Korán byl seslán jako vedení správné pro lidi a jako vysvětlení tohoto vedení i jako spásné rozlišení“.


Nalezené položky: 812 « První | < Předchozí | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | Další > | Poslední »

Potřebujete napsat článek?
Máte zájem o reklamu?
Chcete nám nabídnout váš článek?
Kontaktujte nás.