aktuality

24.10.2012

Smrtelný útok žraloka na surfaře v Kalifornii

Na Surf Beach nedaleko kalifornské Santa Barbary zabil žralok surfaře. Podle International Shark Attack File (ISAF) se v roce 2011 odehrálo ve světě 75 nevyprovoko­vaných útoků žraloka na člověka a 12 z nich mělo smrtelné následky. „Nevyprovokovaný útok“ je popisován jako situace, kdy žralok ve svém přirozeném prostředí napadne člověka, aniž by byl provokován. Nejvíce útoků se odehrálo v USA (29 včetně 3 na Havaji), dále v Austrálii (11), Jižní Africe (5), Reunionu (4), Indonésii (3), Mexiku (3) a Rusku (3). Smrtelné útoky se odehrály v Austrálii (3), na Seychelách (2), Reunionu (2), v Jižní Africe (2) a dále v Kostarice, Keni a Nové Kaledonii.
29 útoků žraloků v USA je nejnižší počet od roku 1998. Snižující se počet napadených lidí v posledních letech má několik důvodů – finanční krize a menší počet turistů, tropické bouře, které udeřily na Floridu, lov žraloků a jejich snižující se počty, zodpovědnější přístup plavců i surfařů.


23.10.2012

Nejvíce mrtvých na silnicích je v Indii

Při dopravních nehodách každoročně umírá ve světě 1,2 milionů lidí a dalších 50 milionů je zraněno. Dopravní odborníci z Allianz centra pro technologie (AZT) ve své nejnovější studii „O mobilitě a bezpečnosti silničního provozu“ upozorňují, že v pomyslné tabulce počtu zemřelých účastníků provozu drží nelichotivý primát Indie, na dalších místech jsou pak Čína, USA a Rusko. Ovšem pokud se počet zemřelých na silnicích přepočítá na 100 tisíc obyvatel, tak v první desítce převažují africké státy: Egypt, Libye, Nigérie, Angola, Gambie a další. V těchto zemích dopravní struktura sice zaostává, ale zdejší praxe potvrzuje, že smrtelné nehody nemusí být pouze záležitostí automobilů. Naopak velkou měrou se na zemřelých při dopravních nehodách podílejí chodci, cyklisté a řidiči nejrůznějších dvou, tří, nebo čtyřkolek na „lidský“ pohon.


22.10.2012

Muslimové oslaví Svátek oběti

Muslimové oslaví v pátek Íd al-adhá neboli Svátek oběti. Obětují ovce, velbloudy i kozy, čímž si připomínají Abrahámovu oddanost a víru, vždyť byl připraven obětovat Bohu vlastního syna. V Koránu je Abrahám praotcem všech Arabů, který společně se svým synem Izmaelem postavil první modlitebnu v Mekce. Dle arabské tradice byl Abrahám prorokem a prvním hanífou, tedy vyznavačem monoteismu (nikoli židovského či křesťanského) v předislámské Arábii.
Obětování zvířete je nejdůležitějším prvkem svátku. Zároveň by bohatší měli rozdávat maso chudým. Je zaznamenáno, že Prorok Muhammad v den Íd al-Adhá nelitoval námahy a porazil 73 velbloudů vlastníma rukama, aby jejich maso mohl rozdat potřebným.
Muslimové vzpomínají v modlitbách na Abraháma i na jeho syna Izmaela, který s ní byl zcela smířen a na odměnu za jejich poslušnost. Abrahám si o obětování dle Koránu nejdříve šel promluvit se svým synem, poté se podřídili vůli Všemohoucího.
Súra 37: A když dospěl do věku, kdy s otcem se mohl podílet na úsilí, řekl Abraham: „Synáčku, viděl jsem ve snu, že tě mám obětovat; uvaž a řekni, jaké mínění máš?“ I odvětil: „Otče můj, učiň, co ti bylo poručeno; a bude-li Bůh chtít, mne věru neochvějným shledáš.“
A když se oba do vůle Boží odevzdali a on položil ho čelem k zemi, zvolali jsme naň: „Abrahame, věru jsi již prokázal, že vidění jsi za pravdu měl – a takto ty, kdož dobré činí, odměňujeme – vždyť byla to jen zjevná zkouška!“


20.10.2012

Varování před cestou do Mauritánie

Vzhledem ke zhoršení bezpečností situace v regionu Sahelu a zvláště v severním Mali varuje MZV ČR před cestami do východních a severních oblastí Mauritánie, zejména do zón při hranicích s Alžírskem, Západní Saharou a Mali. V této části země přetrvává zvýšené riziko únosů turistů, teroristických útoků a panuje nepřehledná situace v souvislosti s pobytem maliských uprchlíků. Do ostatních částí Mauritánie MZV ČR doporučuje cestovat pouze v neodkladných případech.


19.10.2012

Tip na víkend: Hroznová koza a my

Průřez činnosti znojemského Spolku přátel Hroznové kozy na výstavě „Hroznová koza a my“, která je k vidění ve znojemském Domě umění až do 3. listopadu. Členové spolku se snaží o obnovení tradice, která fungovala nejen na Znojemsku, ale i v oblasti Niederösterreichu (Eggenburg). Spolek pořádá tři roční slavnosti (v lednu – Hotařská koleda, na jaře – Vynášení Hroznové kozy, v září – Zavírání vinohradů).
Více o hroznové koze v článku Za vínem přes vyhlídky nad rozkvetlou Dyjí
Víe na www.hroznovakoza.cz


19.10.2012

Tip na víkend: Festival Rytmy Afriky 2012

Africká hudba je příval energie, často velmi radostné a intenzivní. Nejlépe ji zažít živě. I v Praze – v sobotu 20. října se koná již 7. ročník festivalu Rytmy Afriky. Festival africké hudby a tance opět předkládá řádnou porci tradičních rytmů tohoto magického kontinentu. Tentokrát s ještě větším důrazem na neziskovou pomoc a podporu v Africe. Největší hvězdou přímo z Afriky je Harouna Dembélé – bezpochyby jeden z nejlepších djembefolů (mistrů hry na djembe) současnosti. Představitel nové generace západoafrických muzikantů spojujících obrovské znalosti tradičních rytmů s vlivy současné hudby. Na koncertě vystoupí se svou skupinou Parissi, což je devět muzikantů a tanečníků, kteří představí nástroje jako djembe, dunduny, n’goni, iama, balafony a další. Očekávejte výbuch energie a magie západoafrické hudby, spojení tradice a současných hudebních vlivů.
Více o programu na http://rytmy.afro.cz


17.10.2012

Festival argentinského filmu v Praze

Od 25. do 31. října se v Paláci Lucerna představí první ročník festivalu CINE ARGENTINO – Festivalu argentinského filmu. V rámci festivalu uvidí diváci výběr nejhodnotnějších argentinských filmů uplynulých let. Festival zahájí oscarový film Tajemství jejích očí režiséra Juana Josého Campanely. V rámci slavnostního zahájení bude divákům představena i nově vycházející kniha Otázka, kterou má v očích Eduarda Sacheriho, která je knižní předlohou zahajovacího snímku. Knihu bude možné zakoupit v prostorách kina. Po zahajovacím snímku se diváci mohou těšit na ukázku argentinského tanga. Uveden bude i Campanelův starší film Syn nevěsty. Dále se budou promítat např. dva filmy Fabiána Bielinského Devět královen a Aura. Uveden bude i politický thriller z univerzitního prostředí Student, který kritika označila za nejlepší argentinský film roku 2011.
Jednotné vstupné na všechny projekce festivalu je 80 Kč. K dispozici jsou i permanentky s 11 volnými vstupy za cenu 390 Kč.
Více na www.cineargentino.cz


14.10.2012

Komodský drak opět napadl člověka

Na ostrově Rinca napadl komodský varan ženu připravující potravu pro hospodářská zvířata. Ženě byly sešity rozsáhlé rány na noze a dán protijed letecky přivezený z Bali.
Poslední útoky komodských draků na člověka:
2010, květen – dělník na ostrově Rinca byl napaden přímo ve svém domě, kam varan pronikl a srazil svou oběť na zem. Muž zranění přežil.
2010, únor – obětí útoku byl zaměstnanec národního parku, který utrpěl rozsáhlá poranění nohou
2009, březen – dva varani napadli muže, který spadl ze stromu. Muž zemřel v nemocnici na sousedním ostrově Flores.
2007, červen – varan napadl a zabil devítiletého chlapce, kterého nezachránila ani snaha vesničanů, kteří draka zahnali kameny.
Komodští varani se živí převážně zdechlinami, které cítí až na vzdálenost 5 km, zároveň jsou ale úspěšní lovci. Taktika jejich lovu spočívá v momentu překvapení a bleskovém útoku, při kterém vyvinou velké zrychlení a na krátké vzdálenosti dosáhnou rychlosti až 18 km/h. Donedávna se tvrdilo, že varani mají v tlamě bakterie, způsobující rozklad těla kořisti, ale poslední studie potvrdily, že se jedná o jed. Varanovi tak stačí počkat, až otrávené zvíře na následky zranění a jedu zemře, přičemž dokáže např. zraněného buvola stopovat, dokud nepadne. Varan komodský je endemicky rozšířen na několika indonéských ostrovech, především Komodo a Rinca.


14.10.2012

Kambodža – 146 úmrtí na horečku dengue

Přes 34 tisíc případů a 146 úmrtí od začátku roku do konce září – taková je bilance horečky dengue v Kambodži. Nárůst proti loňskému roku je 166 %. Nejvíce úmrtí je v provinciích Banteay Meanchey u thajských hranic a Siem Reap, kde stojí staré angkorské chrámy.


12.10.2012

Španělé dnes slaví Día de la Hispanidad

Španělé dnes slaví státní svátek – Día de la Hispanidad. Tímto dnem se připomíná výročí prvního připlutí Kryštofa Kolumba do Ameriky 12. října 1492. Poprvé se svátek slavil v Madridu v roce 1935, od roku 1987 se ale oficiálně jmenuje Fiesta Nacional de España. Pod různými názvy se výročí slaví i v celé Latinské Americe, např. ve Venezuele ho Hugo Chávez přejmenoval na Día de la Resistencia Indígena. Jako Columbus Day se slaví v USA.


12.10.2012

Tip na víkend: Tales of Sahara v Brně

Tales of Sahara je mezinárodní festival zaměřený na tance a kulturu orientálních zemí. Představení i celý festival si kladou za cíl ukázat rozmanitost orientálního tance, především veřejnosti méně známé folklórní typy tance, ale také moderní pojetí s využitím různých rekvizit. Důraz je kladen na autentické podání všech tanců a s přihlédnutím k tomu jsou vybíráni i hosté festivalu.
Více na www.festivaltance.com


12.10.2012

Tip na víkend: Putování slováckým vinohradem

Termín: 13. 10.
Start a Cíl: Restaurace Pod Bůdama, ulice Vinařská, Mutěnice od 9.00 do 12,00 hodin
Startovné se neplatí.
Mapka v tištěné podobě bude k dispozici na startu, zde si může každý účastník akce mapku opatřit startovacím razítkem. Mapka obsahuje informace o akci, informace o obci a pokyny pořadatelů.
Více na www.mutenice.cz


10.10.2012

Nebezpečná voda v pákistánském Karáčí

Nejméně deset lidí podlehlo od června v největším pákistánském městě Karáčí vzácně se vyskytující nemoci, kterou způsobuje vodní parazit napadající nervový systém. Parazit Naegleria fowleri způsobuje chorobu zvanou primární amébová meningoencefa­litida. Nemocní umírají během několika dní a letalita při nákaze se udává 98 procent. K infekci dochází vniknutím kontaminované vody do těla, nejčastěji nosní dutinou. Poté se prvok dostává skrz sliznici a podél čichového nervu do mozku a napadá nervový systém oběti. Pacient zprvu trpí horečkou, nevolností, zvracením a bolestí hlavy. Z člověka na člověka se nákaza nešíří.
Primární amébovou meningoencefa­litidou se lidé mohou nakazit při plavání v bazénech v teplé nechlorované vodě, ale také v přírodě. Parazit snese teploty až 45 stupňů. Největší světová epidemie byla zaznamenána v letech 1962 až 1965 u nás, když po nákaze při koupání v plaveckém bazénu v Ústí nad Labem zemřelo 16 lidí.


08.10.2012

Závod lodí se vrací na vodní festival v Phnom Penhu

Premiér Kambodži Hun Sen oznámil, že tradiční vodní festival v hlavním městě Kambodži letos opět vyvrcholí populárním závodem veslic. V loňském roce se závod stovek lodí nekonal kvůli povodním, tragédií byly poznamenány i oslavy v roce 2010, když při davové panice v závěru oslav zahynulo asi 350 lidí.
Třídenním festivalem Kambodžané každoročně oslavují konec monzunového období a zahájení rybářské sezony. Kořeny vodního svátku vystopovali historikové až v době mocné khmerské říše a jejích námořních bitev. Na oslavy se do hlavního města sjíždějí stovky tisíc lidí z celé země. Letos se vodní festival uskuteční od 27. do 29. listopadu.
Více o Kambodži


08.10.2012

„KLUBÍK Břeclav-Centrum pro rodinu“ zve na DRAKIÁDU

Kdy: v neděli 14. října od 15 hodin
Kde: Břeclav – na Pastvisku
Program:
- soutěž o nejdéle letícího draka
- o nejkrásnějšího draka
- úkoly pro malé děti s podzimní a dračí tématikou
DRAKA a dobrou náladu sebou!


05.10.2012

Tip na víkend: Festival Cyklocestování

Festival Cyklocestování v Brně – 6. a 7. října. Festival je doprovodnou akcí prestižního mezinárodního cyklistického veletrhu Bike Brno/Sportlife.
Co vás na festivalu letos čeká? Největším lákadlem bezesporu bude legendární cyklocestovatel Tilmann Waldthaler, který již na svém kole ušlapal neuvěřitelných 450 000 kilometrů! Dalším hostem bude Karol Voltemár, osmadvacetiletý rodák z Bratislavy, momentálně se připravující na cestu kolem světa.
Více o festivalu na www.cyklocestovani.cz


04.10.2012

Tip na víkend: Až na vrcholky hor Jižní Ameriky

V Muzeu T. G. M. v Rakovníku končí v neděli 7. října výstava fotografií Renaty Collard – Až na vrcholky hor Jižní Ameriky.
Více na www.muzeumtgm.cz


04.10.2012

Tip na víkend: V Mnichově končí Oktoberfest

V Mnichově o víkendu končí 179. ročník Oktoberfestu. Vstup na zřejmě největší pivní slavnosti světa je zdarma, pivo ovšem proti loňsku opět podražilo, tradiční litrový tuplák vyjde až na 9,50 €. Platí zákaz přinášet vlastní pití a skleněné lahve.
Přesně v poledne 22. září narazil starosta Mnichova první pivní bečku Oktoberfestu. Festival končí až 7. října. Do stanů je možné si místa rezervovat, pokud bude stan zaplněn, není vstup povolen. O víkendech, kdy se stany otevírají již v 9 hodin ráno, mohou být zaplněné a uzavřené již během dopoledne. Kouření je ve stanech zakázáno. Festival navštíví kolem 6 milionů lidí a je zde na 100 tisíc míst k sezení.
Původ Oktoberfestu sahá do roku 1810, tehdy se konaly velké oslavy svatby korunního prince Ludvíka Bavorského s Terezou Sasko-Hildeburgskou. V dalších letech se oslavy opakovaly, až vznikla tradice Oktoberfestu. Začátek festivalu byl přesunut na září, ale tradičně končí vždy první víkend v říjnu.
Více na www.oktoberfest.de


02.10.2012

V Saúdské Arábii zatkli muslimské poutnice bez doprovodu

Letošní Hadždž – muslimská pouť do Mekky – začne 25. října a tisíce poutníků již přijíždějí do Saúdské Arábie. Místní úřady ale nekompromisně nechávají deportovat poutnice, kterým chybí mužský doprovod. Podle striktního výkladu islámu musí muslimku na cestách doprovázet manžel nebo mužský příbuzný, na tyto přísné saúdské zákony doplatilo přes 500 žen z Nigérie. Ženy byly po příletu do SA uvězněny, protože do země přijely s vízy, v nichž se právě uvádí, že je musí doprovodit nějaký muž z rodiny. „Porušily pravidla jednoznačně uvedená v jejich pasech,“ vysvětlil mluvčí saúdskoarabského ministra pro otázky poutě Hátim Kadí.
Pouť do Mekky, která má svůj původ již v předislámské Arábii, by měl alespoň jednou za život vykonat každý muslim. Zatímco roku 1932 bylo v Mekce 20 000 poutníků, v posledních 6 letech se poutě účastnilo mezi 1,6 až 1,8 milionu muslimů. Počet poutníků rok od roku roste a Saúdská Arábie stanovila kvóty, aby bylo možné pouť vůbec zorganizovat. Saúdskoarabské ministerstvo tím dbá především na bezpečnost poutníků. V roce 2006 bylo nejméně 345 muslimských poutníků ušlapáno, když se tisíce lidí tlačily během tradičního „kamenování ďábla“.


30.09.2012

1. října začíná židovský svátek Sukot

Od 1. října slaví Židé svátek Sukot. Jedná se o svátek stánků (stanů, přístřešků). Začíná se slavit 15. tišri, což většinou připadá na říjen, a slaví se sedm dní. Svátek je spojen se vzpomínkou na putování po poušti a jeho název pochází od slova suka – přístřešek, stan. Sukot byl již od starověku jeden z nejdůležitějších židovských svátků, je nazýván „slavností Hospodinovou“ (Lv 23, 39–43).
Suka, ve které jsou Židé povinni přebývat během svátku, musí splňovat některé základní parametry a obvykle se slavnostně vyzdobuje (plody Izraele, ovoce, barevné papírové ozdoby, obrázky Jeruzaléma či talmudských učenců atd.). Do Suky přicházejí i hosté, bývá zvykem je přivítat přivítat požehnáním a modlitbou. Sukot je zároveň spojen s úrodou a vinobraním.


Nalezené položky: 812 « První | < Předchozí | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | Další > | Poslední »

Potřebujete napsat článek?
Máte zájem o reklamu?
Chcete nám nabídnout váš článek?
Kontaktujte nás.