aktuality

15.02.2013

Tip na víkend: Sraz cestovatelů a Horobál 2013

Frenštát pod Radhoštěm – XX. ročník celostátního srazu příznivců cestování. Celý sraz vyvrcholí Horobálem. Čestným hostem srazu a Horobálu bude horolezec Radovan Marek.

Z programu:

PÁTEK 15. 2. 2013

MALÝ SÁL: 18.00–19.00 Jiří Kráčalík – Apuseni, nejkrásnější krasové pohoří Rumunska 19.15–20.15 Josef Křetinský – Korsika /P/ 20.30–21.30 Martin Stiller – Dobrosrdečný Pákistán /P/ 21.45–22.45 Martin Stiller – 7000 km v sedle kola napříč Amerikou (2. díl) /P/

VÝSTAVNÍ SÍŇ: 18.00–19.00 Zdeněk Gatěk – Trek okolo Manaslu /P/ 19.15–20.15 Zdeněk Gatěk – Mera Peak (6476 m) 20.30–21.30 Marek Šimíček – 2012 – Z Bajkalu na východ /P/ 21.45–22.45 Roman Vehovský – 7 let stopem po Asii a Austrálii – 1. část /P/

SOBOTA 16. 2. 2013

MALÝ SÁL: 9.30–10.30 Tomáš Vachala – Černou Horou a Albánií na kole /P/ 10.45–11.45 Tomáš Vachala – Laponsko, poslední divočina /P/ 12.00–13.00 Jiří Kráčalík – Altaj, nejkrásnější ruské pohoří /P/ 13.15–14.15 Josef Vančura – Bolívie – expedice 2012

VÝSTAVNÍ SÍŇ: 9.30–10.30 Aleš Novotný – Incredible India /P/ 10.45–11.45 Josef Křetinský – Ladakh – Markha Valley a výstup na Stock Kangri (6125 m) /P/ 12.00–13.00 Aleš Novotný – Thajsko a Kambodža – po stopách khmerské civilizace /P/ 13.15–14.15 Roman Vehovský – 7 let stopem po Asii a Austrálii – 2. část /P/

KINO: 15.00–16.30 Hlavní beseda čestného hosta Radovana Marka – Lhotse (8516 m) – expedice 2012

Více na www.kulturafrenstat.cz


10.02.2013

Čína slaví příchod nového roku

10. února 2013 začíná podle čínského lunosolárního kalendáře Rok hada. Hadovi předá vládu drak, který panoval v roce minulém. Čínský Nový rok je tradiční čínský svátek, který se slaví 15 dní a je známý jako „svátek jara“ neboť uzavírá zimní roční období. Každý rok čínského kalendáře se odehrává v jednom z dvanácti znamení čínského zvěrokruhu. Podle starověké čínské moudrosti jsou lidé narození ve znamení hada inteligentní, moudří, schopní obchodníci a prostředníci. Oslavy mají dopad na turistiku, neboť Číňané, kteří pracují mimo domov, cestují na sváteční dny za svými rodinami (podle oficiálních odhadů až 200 milionů lidí) a sehnat lístky na přeplněné vlaky či autobusy bývá obtížné. Původ čínského kalendáře se datuje do roku 2637 před naším letopočtem.


08.02.2013

Ghana – varování MZV

V posledních měsících narůstá – zejména v hlavním městě Akkře – počet násilných, ozbrojených loupežných přepadení (strhávání tašek z ramen chodců, vloupání do domů) i silničního banditismu (hrozby mačetami při večerním/nočním zastavení na semaforu, střelba na projíždějící auta). MZV ČR doporučuje dbát během pobytu zvýšené opatrnosti.


08.02.2013

O víkendu veletrh cestovního ruchu HOLIDAY WORLD

Veletrh cestovního ruchu HOLIDAY WORLD je nejvýznamnější akcí svého druhu nejen v České republice, ale i v regionu střední Evropy. Letos se koná 22. ročník, hlavní program proběhne ve dnech 9. – 10. února v areálu pražského Výstaviště společně se 7. ročníkem gastronomického veletrhu TOP GASTRO & HOTEL a 18. ročníkem veletrhu GOLF SHOW.
Z programu:
SOBOTA 9. 2. 2013

10:00 hod.
KAJAKEM AFRICKOU DŽUNGLÍ – EXPEDICE KEŇA
Reportáž o prvosjezdech českých vodáků v Keni aneb tak trošku jiné africké dobrodružství.
projekce filmu (20 min.)

11:00 hod.
LUKÁŠ SYNEK – SEVERNÍ IRÁK
AMERIČANÉ ODCHÁZEJÍ, BATŮŽKÁŘI PŘICHÁZEJÍ!

Na dovolenou do Iráku? Proč ne – autonomní oblast irácký Kurdistán je „jiný Irák“, kde jsme běžně stopovali, klábosili s ozbrojenými pešmergy nebo si vychutnávali koktejl v nočních ulicích.
beseda, diashow

12:00 hod.
PEPA FORMÁNEK – SIBERUT, CESTA ŠAMANŮ
Za lidmi, jejichž kultura došla tam, kde naše kdysi začala, se do deštného pralesa vydal spisovatel a zakladatel časopisu Koktejl Josef Formánek. S Mentawajci strávil několik měsíců, sdílel s nimi jejich každodenní život a podstoupil i rituální tetování. Příběh jeho cesty ale odletem ze Siberutu zdaleka nekončí…
beseda, diashow, projekce filmu, scénické čtení

13:30 hod.
PETR HORKÝ, MIREK NÁPLAVA – RASOVĚ NEKOREKTNÍ BESEDA O AFRICE
Po deseti letech cest do Afriky sestavili Miroslav Náplava a Petr Horký poněkud kontroverzní besedu o tom, že spousta věcí, co se říkají o Africe, jsou nesmysly… Víte, jak se často a proč se mění například domorodci v Malawi z křesťanů na muslimy a naopak?
beseda, diashow

NEDĚLE 10. 2. 2013

10:00 hod.
ALBÁNIE, KRÁSKA SE ŠPATNOU POVĚSTÍ
Nechali jste někde ve světě kousek své duše stejně jako Petr Horký a Mirek Náplava v Albánii? Proč se lidé téhle země bojí? Jaké je pravda a co jsou předsudky?
projekce filmu (42 min.)

11:00 hod.
JIRKA KOLBABA – MODROBÍLÉ TICHO – TAJUPLNÁ ANTARKTIDA
Ledový kontinent bude v romantických duších vždy vzbuzovat touhy po nových poznáních a dobrodružstvích. Jirka uskutečnil do Antarktidy tři strhující cesty. Na ledový kontinent cestoval ruským ledoborcem, argentinskými vojenskými letadly či na plachetnici Selma.
beseda, diashow

14:00 hod.
DAN PŘIBÁŇ – TRABANTEM JIŽNÍ AMERIKOU 2012
První setkání s excentrickým cestovatelem Danem Přibáněm – bezprostředně po návratu z „trabantí“ výpravy celou Jižní Amerikou! Po jízdách Hedvábnou stezkou a napříč Afrikou, se na sklonku minulého roku vydal Dan s partičkou kamarádů do Jižní Ameriky, aby tak dokázali všem pochybovačům, že „když se chce, tak to jde!“
beseda, diashow

15:00 hod.
PETR SLEZÁK – POTÁPĚNÍ ZA POLÁRNÍM KRUHEM
České potápěčské polární expedice nejen za polární kruh, potápění pod ledem a v extrémně nízkých teplotách.
Aneb neexistuje nepřijatelná zima pro potápění, existují jen špatně vybavení potápěči.
beseda, diashow, projekce


05.02.2013

Newyorská Little Italy mizí před očima

New York Daily News si všímá mizejících italských podniků v newyorské italské čtvrti. Bloky bývaly plné italských rodin, každý blok kdysi obsadily rodiny z jiného italského regionu. Rozšiřující se čínská čtvrť ale nedává Little Italy pražádnou šanci. Dnes nežije v italské čtvrti ani jeden člověk narozený v Itálii, v roce 2000 jich bylo ještě 44. V Little Italy zůstaly již jen asi čtyři desítky italských podniků – kavárny, restaurace, pekárny. Ukázkovým příkladem je kavárna La Bella Ferrara, kde se měsíční nájemné zvýšilo za dva roky ze 7000 na 17 000 dolarů, a majitelé po 42 letech podnikání provoz zavřeli. Italský vzhled Little Italy je pryč, podobně jako mizející podniky.


02.02.2013

Súdán:
Objev oltáře s dvojjazyčným hieroglyfickým nápisem

Archeologové z expedice Národního muzea působící na lokalitě Wad Ben Naga v Súdánské republice mají za sebou další dvě výkopové sezóny. Expedice hlásí objev vzácného oltáře s dvojjazyčným nápisem v egyptských a merojských hieroglyfech a sousoší božstev Amona a Mut. Mezinárodní tým i nadále pokračuje v odkrývání chrámového komplexu Týfónia, v konzervaci paláce královny Amanišacheto a v sociálních projektech zaměřených na místní komunitu.
Archeologická expedice Národního muzea pokračovala i v roce 2012 v odkrývání pozůstatků jednoho z největších měst starověké Núbie, které vzkvétalo v době Merojského království (asi 300 př. n. l. – 350 n. l.). V roce 2012 expedice realizovala hned dvě výkopové sezóny. Hlavním cílem páté výkopové sezóny, která se uskutečnila na konci roku 2012, pak bylo pokračování v průzkumu chrámového komplexu tzv. Týfónia, jež bylo v roce 2011 znovu objeveno expedicí Národního muzea poté, co na století a půl zmizelo v zapomnění. Pokračující výzkum ukázal, že stěny chrámu, postaveného převážně z pálených i z nepálených cihel, byly zdobeny barevnými výjevy.
„Nejvýznamnějším objevem sezóny je sousoší božského manželského páru – boha Amona s beraní hlavou a bohyně Mut. Socha byla úmyslně zničena v souvislosti s příchodem křesťanství do oblasti středního toku Nilu, tj. dnešního Súdánu,“ říká Pavel Onderka, vedoucí archeologické expedice.
Archeologická expedice přispěla i k realizaci sociálních a rozvojových projektů v rámci partnerství obcí Wad Ben Naga a Otrokovic. V roce 2012 tak byla opravena místní školka a postavena čistička pitné vody.
Rozhovor s Pavlem Onderkou o vykopávkách v Súdánu


31.01.2013

Timbuktu – shořely tisíce rukopisů, nejstarší z roku 1204

Podle britského Guardienu shořely v knihovnách města Timbuktu během ústupu islamistických rebelů tisíce starých rukopisů, které zachycovaly historii města. Starosta Hallé Ousmani Cissé to označil za „zdrcující ránu světovému písemnictví“. Guardian přirovnal význam rukopisů k těm, které jsou uloženy v knihovnách v Oxfordu a Cambridgi. Jednalo se o rukopisy lékařské, astronomické, matematické, filozofické, mapy i poezii. Většina textů byla v arabštině, další v afrických jazycích. Podle starosty nastolili islamisté ve městě teror spojený s veřejným bičováním a popravami na náměstí před mešitou Sankore z 15. století a řadu budov pokryli černé vlajky s nápisy „Bůh je veliký“. O rukopisech z Timbuktu natočila před třemi lety Sharron Hawkes dokument The Ancient Astronomers of Timbuktu.
Timbuktu bylo v dobách, kdy Evropané již dobyli všechna moře a velkou část světa, legendárním a nedosažitelným centrem islámské vědy a kultury, kde žádný cizinec nebyl vítán. První Evropan – René Caillié – dorazil do Timbuktu v roce 1828 v přestrojení za muslima. Ovládal arabštinu, osvojil si islámské zvyky a rozšiřoval historku, že je původem Egypťan, kterého unesli francouzští vojáci. Jeho příjezd do Timbuktu byl ale zklamáním, nenašel legendární město středověké nádhery, ale špinavé a rozbořené, ohrožované loupeživými Tuaregy.


29.01.2013

Egypt – varování MZV

MZV upozorňuje, že v Egyptě nadále pokračují demonstrace a protesty v reakci na současnou politickou a sociálně-ekonomickou situaci v zemi. Bezpečnostní situace v turistických letoviscích u Rudého moře je v současném období dobrá, je však třeba nadále dbát zvýšené opatrnosti a zcela se vyhýbat veřejným shromážděním. Ministerstvo zahraničních věcí ČR však nedoporučuje cestovat do severní části Sinajského poloostrova včetně turistického letoviska Taba. Při pobytech v turistických letoviscích v jižní části Sinajského poloostrova MZV doporučuje zvážit jakékoliv cesty mimo tato letoviska, zejména v případech individuální turistiky.
V nejbližších měsících (až do plánovaných parlamentních voleb na jaře 2013.) nelze vyloučit další demonstrace a sociální nepokoje ve všech částech země, zejména pak ve velkých městech jako je Káhira (jedná se zejména o oblast náměstí Tahríru a oblasti před prezidentským palácem ve čtvrti Heliopolis), Alexandrie, Suez či Port Saíd. MZV nedoporučuje též zdržovat se na těch veřejných místech, která jsou v současné době hojně využívána ke shromážděním.


24.01.2013

Masakr nosorožců v JAR pokračuje

Od začátku roku bylo v Jihoafrické republice zabito již 32 nosorožců. Podle oficiálních statistik padlo loni v JAR za oběť pytlákům 668 nosorožců, o rok dříve 448. Nejvíce nosorožců bylo zabito v Krugerově národním parku. Nejstarší africký národní park, který měří téměř 20 tisíc čtverečních kilometrů, se dlouhodobě potýká s pytláky, za poslední dva roky jich bylo zatčeno několik stovek. Park leží na hranicích se Zimbabwe a Mosambikem a právě odtud podle jihoafrických úřadů většina pytláků pochází. Zatímco před deseti lety zabili pytláci v JAR ročně jen desítky nosorožců, loni to bylo zmíněných rekordních 668! Cena rohů na černém trhu totiž vyletěla závratně vzhůru (až na 65 tisíc dolarů za kilogram) díky prudce se zvyšující poptávce ve východní Asii, kde se např. prášek z rozdrcených sloních klů i nosorožčích rohů považuje za účinné afrodiziakum a využívá se též v tradiční medicíně k léčbě rakoviny, revmatismu a proti bolestem a horečkám. Nejen v Jižní Africe, kde žije 90 procent všech afrických nosorožců, se potýkají s nezákonným prodejem rohů. V minulých letech zloději v několika muzeích a zámcích v České republice odřezali rohy vycpaným nosorožcům a podobná praxe se rozšířila i v dalších evropských zemích.


22.01.2013

Benátský karneval od 26. ledna do 12. února

Benátčané i jejich hosté se těší na tradiční karneval. Maškarní průvody a bály, divadelní představení, tradiční tance i ochutnávky vína u známé „Fontana del Vino“, to vše nabízí letošní ročník karnevalu, jehož historie sahá až do 11. století. Kdo si nepřiveze masku a maškarní kostým, může si vše pořídit na místě.
Program a další informace na:
www.carnevale.venezia.it


19.01.2013

MZV varuje před cestou do Alžírska

V souvislosti s konfliktem v Mali dochází také v Alžírsku k nárůstu teroristických aktivit, jejichž cílem jsou i občané NATO a EU. Vzhledem k vysokému riziku dalších teroristických útoků, ke kterým doposud docházelo hlavně u libyjských hranic a v hustě zalidněném severovýchodě země (v hornaté oblasti Kabýlie), a kritické bezpečnostní situaci v Mali a celém Sahelu, doporučujeme cestovat do země jen v nezbytných případech. Nelze vyloučit ani další únosy občanů států EU a NATO. V případě nezbytnosti doporučujeme směřovat cesty výhradně do hlavního města Alžíru.


16.01.2013

Japonské aerolinky vyřadily Dreamlinery z provozu

Japonské letecké společnosti Japan Airlines a All Nippon Airways reagovaly na sérii závad, které postihly letadla Boeing 787 Dreamliner, pozastavením jejich letů. Všech 24 letadel tohoto typu, které společnosti vlastní, zůstávají na zemi a čeká je podrobná inspekce. Japonské úřady již vyšetřují dva případy úniků paliva a požáru na palubě, nejnovější incident ukazuje na poruchu baterie.


15.01.2013

Hantavirová onemocnění v Chile

V Chile bylo loni zaznamenáno 55 případů hantavirového plicního syndromu a 17 pacientů nákazu nepřežilo. Nejvíce případů je v zemědělských provinciích Bío-bío a Los Lagos, ale nemocní jsou i v regionu Santiago Metropolitan. Důvodem je přemnožení hlodavců, virus hanta se přenáší z krysích výkalů na člověka vzdušnou cestou. V Chile se hanta objevuje pravidelně především v letních měsících (tj. leden, únor).
Více o hantavirech v článku o cestování v Chile


14.01.2013

Kumbhaméla – hinduistická rituální koupel v Iláhábádu

V Indii dnes začal jeden z největších hinduistických svátků Kumbhaméla (Kumbh Mela). Miliony věřících se přicházejí ponořit do posvátné řeky Gangy k rituální koupeli, kterou ze sebe smývají své hříchy. Svátek potrvá plných 55 dní. Hned první den je jedním ze šesti, jež jsou údajně nejpříhodnější ke koupelím, dalšími budou 27. leden, 10., 15., 25. únor a 10. březen. Svátek se koná nepravidelně a střídá se ve městech: v Iláhábádu, Haridváru, Udždžainu a Násiku. Očekává se, že letošních rituálních koupelí se zúčastní dosud největší počet lidí, v roce 2001 se v Iláhábádu sešlo asi 70 milionů věřících.
Více na http://kumbhmelaallahabad.gov.in


09.01.2013

10 nejbezpečnějších leteckých společností 2012

Podle Air Transport Rating Agency (ATRA) patří do desítky nejbezpečnějších leteckých společností v roce 2012 – Air Canada, Air France-KLM, AMR Corporation (American Airlines, American Eagles), Delta Air Lines, International Airlines Group (British Airways), Lufthansa, Qantas, Southwest Airlines, United-Continental Holdings a US Airways.
ATRA hodnotí statistiky leteckých nehod, průměrné stáří letadel, počet členů posádky a jejich zkušenosti, organizační a technické zabezpečení. V první desítce nejbezpečnějších aerolinek jsou většinou evropské a americké letecké společnosti. ATRA neuveřejňuje pořadí nejlepších deseti, pouze uvádí nejlepší desítku.
Žebříček je zcela odlišný proti hodnocení Skytrax World Airline Awards o nejlepší aerolinky světa, kde je hodnocena nejen bezpečnost, ale především kvalita služeb a jídla, přehlednost firemního magazínu i internetových stránek apod.


09.01.2013

Aviation Safety Network – 700 mrtvých při leteckých neštěstích

Podle Aviation Safety Network zahynulo v loňském roce při leteckých neštěstích přibližně 700 lidí. Přes 100 obětí si vyžádaly dvě nehody – 20. dubna pád Boeingu 737 pákistánské společnosti Bhoja Air před přistáním v Islamabádu a 3. června zřícení McDonnellu Douglas MD-83 nigerijské společnosti Dana Air nedaleko Lagosu (163 mrtvých). Třetí havárií s nejvyšším počtem obětí byl pád ruského letadla Suchoj Superjet S-100 nedaleko indonéské Jakarty (45 mrtvých). Předcházející rok 2011 se nestala ani jedna letecká nehoda, při níž by zemřelo 100 a více lidí, v roce 2010 a 2009 byly vždy tři, zřítila se letadla společností Afriqiyah Airways (Libye), Air India Express (Indie), Airblue (Pákistán), Caspian Airlines (Írán), Yemenia Airways (Jemen) a Air France (Francie). Z údajů vyplývá, že nejnebezpečnější jsou africké a asijské regionální aerolinky.


07.01.2013

Festival íránských filmů v Praze

Ve středu 9. ledna vypukne v pražském kině Světozor druhý ročník festivalu íránského filmu. Festival bude zahájen živelným filmem Běžec z roku 1985 režiséra Amira Naderiho, který vypráví příběh sirotka vyrůstajícího v rozpálených ulicích přístavního města Perského zálivu. Na programu jsou mj. díla Abbase Kiarostamiho, Bahrāma Beyzāiho, Mahdiho Moniriho, Jafara Panahiho, ale také afghánské filmy.
Program na www.iranianfilmfestival.cz


07.01.2013

Zvýšená aktivita Stromboli na začátku roku

V prvních dnech letošního roku mimořádně stoupla aktivita italské sopky Stromboli. Vulkanologové pozorovali exploze velmi tekuté lávy až do výšky 400–500 metrů. Výbuchy se opakovaly přibližně po dvaceti až třiceti minutách a byly slyšitelné a někdy i viditelné až z vesnice. Fontány žhavé lávy jsou na Stromboli pravidelné, někdy je lze pozorovat i několikrát za hodinu, nejaktivnější je kráter na úbočí Sciara del Fuoco.


06.01.2013

Festival v poušti nebude v Timbuktu

Vzhledem k nepříznivé bezpečnostní situaci v Mali dostane letos hudební festival v bájném Timbuktu netradiční podobu. Jedna z největších kulturních událostí v Africe se bude konat pod názvem Festival au Désert in Exile a odstartuje tentokrát až v únoru v hlavním městě Mali Bamaku. Karavana umělců, mezi nimiž budou Oumou Sangaré, Toumani Diabaté a Tartit, se z Bamaka přesune do Kobeni v jižní Mauritánii na dvoudenní koncert 8.–9. února. Druhá karavana umělců vyrazí z jihoalžírské oázy Tamanrasset a v této skupině bude účinkovat i slavná kapela Tinariwen. Obě karavany se setkají ve Village Opera Laongo asi 40 km východně od Ouagadougou v Burkině Faso, kde se uskuteční společný festival 20.–22. února. Turistům bude povolena účast pouze na trase karavany z Bamaka, protože nebezpečí únosu západních turistů je v regionu velmi vysoké.
Na předcházejících ročnících festivalu účinkovali nejen muzikanti z centrální Afriky, památná jsou např. vystoupení Roberta Planta, bývalého zpěváka Led Zeppelin nebo Bona z U2. Festival se obvykle koná v oáze Essakane asi 65 kilometrů severně od Timbuktu.
Podrobnosti o festivalu v angličtině a francouzštině na stránkách: www.festival-au-desert.org.


19.12.2012

Výstava Umění australských domorodců prodloužena

V Moravském zemském muzeu pokračuje výstava ze sbírek získaných zakladatelem Anthroposu Janem Jelínkem během vědecké expedice MZM do Arnhemské země v Severní Austrálii v roce 1969. Vrcholem výstavy jsou exponáty, získané při setkání se skupinou domorodců vedenou stařešinou Mandargem. Tato skupina si uchovala znalost technik i myšlenkového světa tradiční společnosti lovců a sběračů nedotčených moderní civilizací, byly od nich získány zcela autentické umělecké předměty, malby na kůře v „tzv.rentgenovém stylu“ i jedinečné informace sloužící k výkladu původního domorodého australského umění a duchovního života. Tyto předměty dnes tvoří jednu z nejcennějších sbírkových kolekcí Moravského zemského muzea. Součástí výstavy je i rozsáhlá kopie známé skalní obrazárny Oenpeli, pravěkých skalních maleb, originální archeologické nálezy nebo rekonstrukce unikátní malované chýše. Výstava byla prodloužena do 14. dubna 2013.
Více na www.mzm.cz


Nalezené položky: 809 « První | < Předchozí | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | Další > | Poslední »

Potřebujete napsat článek?
Máte zájem o reklamu?
Chcete nám nabídnout váš článek?
Kontaktujte nás.