aktuality

28.09.2012

Pátá velká havárie letadla v Nepálu za dva roky

Při leteckém neštěstí společnosti Sita Air zahynulo nedaleko nepálského hlavního města Káthmándú 19 lidí, většinou zahraničních turistů. Havárie letadla znovu otevřela otázku bezpečnosti u malých leteckých společností v Nepálu, jedná se již o pátou velkou havárii civilních letadel za poslední dva roky.
V Nepálu působí nejméně 16 leteckých společností, které létají na 49 často těžce přístupných letišť v horách a musí se potýkat nejen se stářím letadel, ale také velmi nepříznivým počasím a nekvalitními letišti.
Při dvou haváriích letadel společnosti Agni Air v květnu 2012 a koncem srpna 2010 zemřely tři desítky lidí. V září 2011 zemřelo 19 lidí při pádu letadla Buddha Air, v prosinci 2010 nepřežilo 22 lidí pád letadla společnosti Twin Otter.
Dornier 228 Sita Air měl namířeno do městečka Lukla. které je pro mnoho návštěvníků vstupní branou k nejvyšší hoře světa Mount Everest. Pilot pravděpodobně s letadlem dokázal přistát asi kilometr od letiště, stroj ale vzplál a cestující uhořeli. Podle svědků nehody se totiž ozýval z útrob letadla křik, lidem v hořícím letadle ale nedokázali pomoci.


28.09.2012

MZV ČR: Nárůst bezpečnostních hrozeb v Pákistánu

MZV ČR doporučuje odložit turistické cesty do Pákistánu a cestovat jen ve zcela nezbytných případech. Bezpečnostní situace je dlouhodobě nepříznivá na kmenových území FATA, v oblasti podél afghánsko-pákistánské hranice a v provincii Balúčistán, v současnosti ale dochází k přechodnému nárůstu bezpečnostních hrozeb i na ostatním území Pákistánu, zejména pak ve městech Pešavár a Karáčí.


27.09.2012

Tip na víkend: Končí výstava „Jistíš mě?“

V neděli končí v Muzeu Českého ráje v Turnově výstava „Jistíš mě?“ věnovaná horolezectví – sportovnímu fenoménu Českého ráje. Výstava představuje návštěvníkům základy a historii horolezeckého sportu obecně, větší pozornost však věnuje právě místním dějinám, významným osobnostem, důležitým lokalitám a dalším aspektům českorajského lezení.
Více na www.muzeum-turnov.cz
Prachovské skály – nejen o pravěkém reji a českých buditelích
Houska – z nejtajemnějšího hradu do skalního města Bludiště a tajuplné rokle Apatyka


25.09.2012

Louvre otevřel novou expozici islámského umění

Pařížský Louvre otevřel nové křídlo se stálou expozicí islámského umění. Galerie byla částečně financována francouzskou vládou, největším soukromým dárcem je princ Waleed Bin Talal ze Saúdské Arábie, který přispěl částkou 17 milionů eur. Sám k projektu řekl: „Vzhledem k tomu, co se stalo 11. září, je povinností všech muslimů vysvětlit Západu, jaký je skutečný islám a jakým mírumilovným náboženstvím je.“
V podobném duchu hovořil i francouzský prezident François Hollande: „Islámská civilizace je starší a tolerantnější než mnozí, kteří si troufají dnes hovořit jejím jménem a kteří reprezentují tmářství ničící principy islámu šířením násilí a nenávisti".
V novém křídle, jehož střecha připomíná svým tvarem arabský koberec, jsou vystaveny i tři podobizny proroka Muhammada. Jeho zobrazení je v islámu zakázané, ale ne vždy se zákazy v dějinách Blízkého východu braly vážně. Muhammadova tvář se objevila např. na řadě osmanských miniatur.
Výstavba křídla a příprava nové expozice zabraly téměř deset let.
www.louvre.fr


21.09.2012

Tunisko – varování MZV

MZV upozorňuje, že v Tunisku nadále trvá výjimečný stav. Bezpečnostní situace v turistických letoviscích je v tuto chvíli dobrá, je však třeba dbát zvýšené opatrnosti a zcela se vyhýbat veřejným shromážděním občanů. Nelze vyloučit demonstrace a sociální nepokoje ve všech částech země. MZV nedoporučuje zdržovat se na jakýchkoli veřejných místech, kde potenciálně hrozí srocení většího množství lidí – toto zvýšené riziko se týká především pátečního odpoledne a podvečera, tj. po skončení pravidelné týdenní tzv. velké modlitby. V případě individuální turistiky MZV doporučuje využít registraci v dobrovolné databázi cestovatelů DROZD na webové stránce www.mzv.cz v kapitole Cestujeme.


20.09.2012

Tip na víkend: Jak nejít z bultu do šlenku

Správa Krkonošského národního parku – chcete vědět, co je to bult? A spoustu dalšího o krkonošských rašeliništích? Vydejte se s námi na výpravu za tímto zajímavých přírodním fenoménem. Tentokrát se vypravíme na Pančavskou a Labskou louku.
Sraz v sobotu 22. září v 9.30 na zastávce autobusu u Jilemnické boudy na Horních Mísečkách.
Bližší informace a přihlášky: Jakub Kašpar, jkaspar@krnap.cz, tel.: 724 175 927
www.krnap.cz


20.09.2012

Tip na víkend: Bzenecké krojované vinobraní

Bzenecké krojované vinobraní 21. a 22. září – ochutnávka vín místních vinařů ve sklepích a víchách, cimbálové muziky, slavnostní krojovaný průvod, prohlídky nově zrekonstruovaných sklepů pod bzeneckým zámkem, prohlídka areálu Chateau Bzenec, burčák a bohaté občerstvení, výstava obrazů „Bzenecký výtvarný podzim“, Bakchus s nymfami i koňské potahy.
Program na www.bzenec.cz


16.09.2012

Íránská nadace opět žádá smrt Rushdieho

Íránská nadace „15 chordád“ vydala prohlášení, v němž nabízí 3,3 milionu dolarů tomu, kdo vykoná fatvu vyhlášenou v roce 1988 ajatolláhem Chomejním nad spisovatelem Salmanem Rushdiem. Britský spisovatel indicko-muslimského původu si „přízeň“ íránských duchovních získal knihou Satanské verše, v níž karikuje život muslimského proroka. Podle představitelů nadace jsou současné urážky islámu na filmovém plátně důsledkem toho, že fatva nad Rushdiem nebyla vykonána. 15. chordád byl v íránském kalendáři den na začátku června 1963, kdy se v Íránu konaly mohutné demonstrace proti zatčení Chomejního za jeho ostré vystoupení proti šáhově režimu.
Články z Íránu
Rozhovor s íránistkou Zuzanou Kříhovou o íránských ženách i mužích


15.09.2012

High School Abroad Roadshow

Na přelomu září a října (24. 9. – 11. 10. 2012) pořádá společnost Alfa Agency již čtvrtý ročník zajímavé akce High School Abroad Roadshow aneb „Turné věnované studiu na středních školách v zahraničí“.
Součástí turné budou i sportovně informační akce pro nové zájemce, naše ex-studenty a zástupce zahraničních škol HighSchool Days, které se budou konat v Brně 28. 9. a v Praze 4. 10. 2012.
Roadshow se koná v Brně, Olomouci, Praze a dalších několika městech v ČR, a svojí podporu tomuto vzdělávacímu projektu dávají již počtvrté i zástupci z Kanady, Nového Zélandu a USA.
V rámci roadshow nabídneme veřejnosti mimo jiné povídání s českými koordinátory, kteří Kanadu, Nový Zéland, USA a další zahraniční středoškolské destinace osobně navštívili, a také se samotnými absolventy těchto programů. Návštěvníci se mohou dozvědět užitečné informace o systému SŠ v zahraničí, vízové problematice daných zemí a mnoho dalšího takříkajíc z první ruky, přímo od zahraničních kolegů (zástupců zahraničních škol).
Vstup je zdarma. Navíc všichni účastníci mají možnost vyhrát zajímavé ceny včetně té hlavní – 2 týdenní jazykový pobyt v Kanadě v Novém Skotsku.
Brno: Sportovní centrum Viktoria, Vodařská 2, Brno Komárov
Praha: Sport centrum Nové Butovice, Ovčí Hájek 2174, Praha 5
Více na www.alfa-agency.cz


14.09.2012

Jakobijánův dům konečně česky

Nakladatelství Jota vydalo román Jakobijánův dům. Román vyšel v Egyptě v roce 2002 a okamžitě vyvolal obrovské pozdvižení, neboť otevřeně zobrazuje všechny „neřesti“ moderní egyptské společnosti: korupci, sexuální zneužívání, náboženský extremismus, homosexualitu, stejně jako zašlou slávu bývalé britské kolonie. Děj se točí kolem Jakobijánova domu, kdysi honosné budovy v centru Káhiry, v níž vedle sebe žije stárnoucí aristokrat, který se považuje za „odborníka na ženy“; dívka, kterou životní situace donutí živit se vlastním tělem; snaživý student, jenž po životním neúspěchu, za kterým stojí jeho nízký společenský původ, začne vášnivě tíhnout k militantnímu fundamentalis­tickému islámu; homosexuální novinář beznadějně zamilovaný do prostého policisty a zkorumpovaný politik překrucující Korán, aby ospravedlnil své touhy a potřeby.
Kniha se na pět let stala v Egyptě nejprodávanějším titulem a sesadil ji až autorův následující román Chicago. Jakobijánův dům se dočkal překladu do 25 jazyků a v roce 2006 vznikl na jeho motivy nejdražší egyptský film všech dob. Ve stejném roce jej americký časopis Newsday zvolil nejvýznamnějším překladovým románem ve Spojených státech. Dílo sklidilo řadu významných arabských i světových ocenění: cenu Bášira Híla za arabský román, hlavní cenu za román na festivalu ve francouzském Toulonu, cenu za překladovou literaturu Grinzane Cavour v italském Turíně a cenu Kavafise od řecké vlády za výjimečné dílo.
Knihu doporučuje v rozhovoru i arabista Zdeněk Müller.


13.09.2012

Tip na víkend: Festival Didgeridoo v jeskyni Výpustek

V sobotu 15. 9. 2012 v 10 hod. dopoledne bude zahájen 2. ročník mezinárodního benefičního festivalu DIDGERIDOO V JESKYNI 2012, který se odehraje v Jeskyni Výpustek u Křtin v Moravském krasu. Čtvrtina z příjmu ze vstupného bude opět věnována na terapeutické služby dětem s vývojovým postižením v prostředí Kojeneckého ústavu v Olomouci a Praze.
Festivalu se účastní tuzemští i zahraniční hráči – např. Ondřej Smeykal (ČR, didgeridoo, jeden z nejlepších hráčů světa) a Bear Love (Velká Británie, obří gongy a křišťálové mísy), Agustina Mosca (Francie, didgeridoo), Martin O'Loughlin (Itálie, didgeridoo, tradiční styl australských domorodců), Čankišou (ČR, přední world music kapela u nás) a další.
Součástí festivalu je doprovodný program před jeskyní – živá etnická hudba, taneční i hudební dílny, ukázky řemeslné výroby, dětský koutek s tematickým programem atd.
Didgeridoo je dechový nástroj australských domorodců, v tradiční podobě se jedná o dutý kmínek eukalyptu.
Rezervaci vstupenek si můžete zajistit předem:
tel. 516 439 111, e-mail: vypustek.rezervace@caves.cz
Více na:
www.didgeridoovjeskyni.cz
www.smeykal.com
http://agustinamosca.tumblr.com
www.cankisou.cz
www.fluiditj.com/drupal

Moravský kras: po stopách medvědů i lidí v jeskyních Jáchymka, Býčí skála a Výpustek


13.09.2012

Tip na víkend: Strážnické vinobraní 2012

Přijměte srdečné pozvání na celodenní folklorní vinařskou slavnost – Strážnické vinobraní 2012 – kterou žije celé město Strážnice. Součástí akce je průvod městem v lidových krojích bývalého Strážnického panství, košt vín a burčáků, cimbálové muziky, folklorní soubory i plavby po Baťově kanálu.
Program na: www.straznice-mesto.cz
Článek o Strážnici: Ze Strážnice za vínem do sklepních uliček Petrova


12.09.2012

Katalánsko slavilo a pochodovalo za nezávislost

Katalánsko včera slavilo svůj národní den – Diada Nacional de Catalunya. Svátek byl zaveden v roce 1980 a připomíná dobytí Barcelony během války o španělský trůn 11. září 1714, které znamenalo ztrátu svrchovanosti. Po celém Katalánsku se konaly slavnosti, které vyvrcholily průvodem dvou milionů lidí za nezávislost Katalánska v ulicích Barcelony. Demonstranti pochodovali pod heslem „Katalánsko, nový stát v Evropě“.
Jedním z míst, kde obyvatelé Barcelony během Diady vzdávají hold svým předkům. je náměstí Fossar de les Moreres, kde byli kdysi pohřbeni padlí obránci Barcelony. Hřbitov byl ale zrušen už v roce 1821 a na jeho místě je dnes náměstí.
Obléhání Barcelony


07.09.2012

Cathay P. Airways zakázaly přepravu žraločích ploutví

Hongkongská letecká společnost Cathay Pacifik Airways se zapojila do celosvětové ochrany žraloků a zakázala přepravu žraločích ploutví ve svých letadlech. V Hongkongu se obchoduje přibližně s polovinou světového množství žraločích ploutví, které jsou velmi populární pro přípravu drahých čínských polévek. Do boje proti obchodu se žraločím masem vstoupily i některé luxusní hongkongské hotelové řetězce, které přestaly ve svých restauracích podávat pokrmy ze žraločích ploutví. Údaje hongkongské vlády naznačují, že z více než 10 000 tun žraločích ploutví dovezených do Hongkongu minulý rok, přepravila letadla Cathay Pacifik na 650 tun, tj. až polovinu dovozu leteckou dopravou. V žebříčku nejlepších světových aerolinií Skytrax skončila společnost Cathay Pacifik Airways v posledních třech letech vždy na 4. místě.


06.09.2012

Tip na víkend:
Slovácké slavnosti vína a otevřených památek

Královské město Uherské Hradiště – srdce Slovácka – nabízí 8. a 9. září neopakovatelný zážitek a ochutnávku živého folkloru v duchu vinařských tradic, lidové písně a tance. Slavnosti nejsou „obyčejným“ folklorním festivalem, ale skutečnou reprezentativní národopisnou slavností více než šedesáti měst a obcí z celého regionu Slovácka.
Čekají na vás mj. posezení u cimbálu, tance u Slovácké búdy, prodej regionálních vín, ale také plavba lodí po řece Moravě a Baťově kanále. Všechny programy jsou pro návštěvníky zdarma. Výjimku tvoří nedělní výstava vín.
Více na www.slavnostivinauh.czwww.slovacko.cz


05.09.2012

Indonéské úřady varují před Krakatoou

Indonéské úřady vydaly varování před zvyšující se aktivitou sopky Anak Krakatau (Krakatoa). Stupeň varování byl zvýšen na 3 (maximum 4) a turisté ani rybáři by se neměli přibližovat blíže než kilometr k ostrovu ve vodách Sundského průlivu mezi Jávou a Sumatrou. Krakatoa je aktivní od roku 2007. V posledních dnech jsou otřesy vulkánu cítit až na 50 km vzdáleném pobřeží Jávy.
Článek o výstupu na Anak Krakatau


31.08.2012

Balkán a Středomoří: Rozsáhlé lesní požáry

Vzhledem k dlouhotrvajícímu suchému počasí a vysokým teplotám je území řady států Středomoří a Balkánského poloostrova (Chorvatsko, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Srbsko, Rumunsko, Bulharsko, Makedonie, Kosovo, Albánie, Řecko, Turecko, Španělsko, Portugalsko, Itálie) postiženo nebo ohroženo rozsáhlými a ničivými lesními požáry. MZV ČR doporučuje všem turistům, kteří se do postižených oblastí chystají, zvýšenou opatrnost a respektování pokynů místních úřadů v souvislosti s uvedenou živelnou pohromou.


30.08.2012

Tip na víkend: Hradozámecké noci

Téměř 80 hradů, zámků a dalších památek po celé České republice otevře 1. září své brány v rámci 3. ročníku unikátního projektu Hradozámecké noci. Cílem Hradozámecké noci je představit památky v netradiční době a s netradičním programem jako místa neustále živá, na která má smysl se vracet. Kulturní program je různorodý, od nočních prohlídek (prohlídek v netradičním osvětlení), přes divadelní a hudební představení, vinobraní. Hlavní program letos proběhne na hradě Kunětická hora jako součást Pernštejnského roku 2012.
V loňském roce tato akce přilákala více než 20 tisíc návštěvníků. Nejvíce jich zavítalo na zámek Libochovice a na Karlštejn.
Na děti je zacílen bohatý program hradů a zámků Středočeského kraje, např. v Mníšku pod Brdy jsou připraveny pohádkové prohlídky, výtvarné dílny, večer pak také netradiční prohlídky pro dospělé návštěvníky nebo ohňostroj v zámecké zahradě. Na pohádkové noční prohlídky zve zámek Žleby či zámek Dobříš. Tradičně netradiční Netopýří večírek v rámci Evropské noci netopýrů nabízí hrad Točník, na setkání s těmito nočními obyvateli hradu láká také Křivoklát. A pokud budou mít nadšenci chuť ještě v tichu hluboké noci někam zajít, hrad Karlštejn nechává své brány a císařský palác otevřený nonstop!
Také památky Jihočeského kraje se nenechají zahanbit. Na netradiční noční prohlídky zve zámek Třeboň, ale také Nové Hrady, Rožmberk nebo zámek Lnáře. Návštěvníky obletovaný zámek Červená Lhota zase zve na prohlídky pro všechny milovníky památek s podtextem „téměř bez průvodce“, kde si v historických prostorách a sbírkách budou moci mezi 22 hodinou a půlnocí pobýt, postát a obdivovat podle libosti.
Plzeňský kraj se kromě jiného pochlubí například Netopýří nocí na vodním hradě Švihově. V Karlovarském kraji zve k návštěvě zámek Kynžvart, kde ožijí příběhy exponátů z tamního metternichovského kabinetu kuriozit. V Praze lze od 16 hodin vyrazit na malostranské Vinobraní v Zahradách pod Pražským hradem.
Další informace na www.npu.czwww.hradozameckanoc.cz


28.08.2012

Agentura Corrupt Tour doporučuje

Cestovní agentura Corrupt Tour, která Vás jako jediná vezme za korupčními kauzami, pro Vás připravila tyto výlety:
Ve 3 NEJ se seznámíte mj. s tunelem Blankou a místy, kde se bude konat (pardon, nebude) olympiáda, na pražském Safari budete moci obdivovat ornitologická hnízda českých ptáčků hrabivců a v Hustém Ústí poznáte korupční lákadla severočeské metropole včetně načerno zbudovaného sídla místního kmotra a míst, kde začínal Marek Dalík. Rezervaci můžete provést na www.corrupttour.com, nebo na tel. čísle: 739 99 00 80.

27. 9. SAFARI 19:00 odjezd z Wilsonovy ulice (Hlavní nádraží v Praze)

3. 10. 3 pražská NEJ 16:00 odjezd z Jungmannova náměstí v Praze

14.10. Hustý Ústí 10:00 odjezd z Wilsonovy ulice (Hlavní nádraží v Praze)

10.11. SAFARI 16:00 odjezd z Wilsonovy ulice (Hlavní nádraží v Praze)

Více na http://corrupttour.com
O výletě s Corrupt Tour si můžete přečíst v článku: České korupční prostředí patří pod ochranu UNESCO


23.08.2012

Tip na víkend: Mezinárodní dudácký festival ve Strakonicích

Již od středy 22. srpna probíhá ve Strakonicích Mezinárodní dudácký festival. Téměř padesát dudáckých a folklórních souborů z šestnácti zemí světa a další desítky jednotlivých dudáků přijíždějí v těchto dnech do Strakonic, aby zde předvedly svůj um návštěvníkům letošního festivalu. Několikadenní maratón velkých koncertů i drobného pouličního muzicírování začal ve středu 22. srpna a končí v neděli 26. srpna. Svým rozsahem a kvalitou patří strakonické setkání mezi nejvýznamnější folklorní festivaly na světě.
Program na www.dudackyfestival.cz


Nalezené položky: 812 « První | < Předchozí | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | Další > | Poslední »

Potřebujete napsat článek?
Máte zájem o reklamu?
Chcete nám nabídnout váš článek?
Kontaktujte nás.