aktuality

29.02.2012

Den otevřených věží

29. února – od 10:00 do 18:00 hodin – se zdarma otevřou veřejnosti a turistům pražské památky: Prašná brána, Staroměstská radniční věž, Malostranská a Staroměstská mostecká věž, věž kostela sv. Mikuláše na Malé Straně, Petřínská rozhledna a Zrcadlové bludiště na Petříně. V jednotlivých objektech budou vystaveny fotografie zachycující proměny, kterými věže za poslední roky prošly. Na Staroměstské mostecké věži proběhne od 18 hod. přednáška věnovaná rekonstrukci historických krovů ze 14. století. Historické informace bude prezentovat tesař a restaurátor Petr Růžička. V rámci prohlídky historických objektů, budou návštěvníkům předávány brožury mapující vývoj projektu Pražských věží.
Více na www.prazskeveze.cz


27.02.2012

Turkish Airlines budou létat do Somálska

Letecká společnost Turkish Airlines zahajuje 6. března lety do somálské metropole Mogadišo. Z Prahy se tak přes mezipřistání v Istanbulu a súdánském Chartúmu dostanete do Somálska dvakrát týdně. Cena letenky je kolem 800 eur. Mogadišo je 190. destinací na mapě Turkish Airlines, které se v roce 2011 jako jediná evropská letecká společnost umístily v první desítce žebříčku Skytrax World Airline Awards. Společnost vlastní flotilu 174 letadel průměrného staří 6,8 roku.


24.02.2012

Tip na víkend:
Strahovský klášter a klášterní pivovarská zabijačka

Jste srdečně zváni na tradiční pivovarskou zabijačku na dvoře Klášterního pivovaru Strahov. Přijďte si vychutnat pivní speciály i prvotřídní pokrmy v jedinečné atmosféře Strahovského kláštera a historického pivovaru, o němž jsou zmínky již z přelomu 13. a 14. století a který byl obnoven v roce 2000. Můžete se těšit na výrobu klasických zabijačkových pochoutek, které budete moci ochutnat nebo zakoupit s sebou. Nebude chybět ani hudební doprovod – harmonikář. V Klášterním pivovaru se bude během masopustu čepovat speciál Sv. Norbert Golden Strong Ale 15°.
Návštěvu Klášterního pivovaru můžete spojit s prohlídkou prostor Strahovského kláštera – prohlédnout si historické sály strahovské knihovny, stálou expozici o minulosti i současnosti premonstrátského kláštera, cyklus monumentálních barokních obrazů o životě svatého Norberta a rozsáhlou sbírku obrazů 14.–19. století. Královská kanonie premonstrátů na Strahově patří mezi nejstarší doposud existující kláštery premonstrátského řádu na světě. Od založení v roce 1143 nebyla kontinuita její existence prakticky přerušena.

Více informací na:
www.strahovskyklaster.cz
www.klasterni-pivovar.cz


19.02.2012

Pod šable ve Strání

25. ročník Festivalu masopustních tradic ve Strání vyvrcholí v úterý 21. února obchůzkou fašančárů tančících starý mečový tanec „pod šable“. Obchůzky se konají od 12 hod a od 19 hodin je na programu večerní taneční zábava s pochováním basy v restauraci Na Zámečku.
Původ tance se šavlemi není zcela jistý, jedna verze ho spojuje s rokem 1605, kdy uherští Bočkajovci vtrhli do oblasti Bílých Karpat a vypálili řadu vesnic včetně Strání. V jedné z kronik se píše:„…hned nás počali mordovati, nádeníků, dítek, žen, zajatí se museli draze vypláceti. Některé tak náramně bili, že jim v rukou umírali, ženy a panny zprzňovali, Tatarům je prodávali, města, mlejny, vsi pálili.“ Lidé tehdy utíkali do karpatských lesů, kde se ukrývali a tam snad poprvé začali muži tančit se svými šavlemi. Podle další verze se tanec rozšířil od zbojníků pod Javořinou. Zdá se, že každá vesnice by mohla mít svou verzi původu tance. Každopádně, dnes se tančí se šavlemi dřevěnými, však při fašanku se toho vypije a to by se tanec mohl proměnit v masakr.
Články z regionu:
Velká Javořina, česko-slovenská setkání a mongolský poklad
Ze Strážnice za vínem do sklepních uliček Petrova
Větrný mlýn v Kuželově a horňácké zpívání
Vlčnov: Jízda králů a koštování v búdách
Blatnice pod sv. Antonínkem: Vinice a vinařské búdy pod karpatskými kopci
Tož vitajte u nás, vitajte v Brumově-Bylnici


19.02.2012

Ruština nebude v Lotyšsku úředním jazykem

Obyvatelé Lotyšska odmítli v referendu přijetí ruštiny jako druhého oficiálního jazyka v zemi. Přestože se k ruské národnosti v Lotyšsku hlásí téměř 30 procent obyvatel, více než 78 % voličů hlasovalo proti ruštině. V hlavním městě Rize byla volební účast 77 procent, celostátně dosáhla 69 procent.


18.02.2012

Karneval v Riu je v plném proudu

Rio de Janeiro: Nejznámější karneval na světě je v plném proudu a podle organizátorů se oslav v centru města účastní rekordních 2,5 milionu lidí. V rytmu samby se bude tančit až do pondělní noci. Centrem karnevalové přehlídky je tzv. sambodrom, kde tanečníci i tanečnice dokazují, že nejlepší samba se tančí právě v Brazílii. Pokud zavítáte do Ria až po karnevalu, netřeba zoufat, v Cidade do Samba, tedy „Městě samby“ ve čtvrti Gamboa je možné zhlédnout představení Forças da Naturaleza. V Cidade do Samba sídlí více než desítka tanečních škol a lze si prohlédnout i proslulé alegorické vozy na nichž se tančí během karnevalu. A vychutnat si představení polonahých tanečnic a tanečníků nebo se zúčastnit kurzu samby.
www.rio-carnival.net


17.02.2012

Tip na hravý víkend – tygřata v botanické zahradě

Nejen exotická flora čeká o víkendu na návštěvníky pražské botanické zahrady. Před skleníkem Fata Morgana bude malý výběh pro tygří mláďata pod odborným dozorem, který umožní dětem pohladit si zvířátka. Výběh bude přístupný všem návštěvníkům. Děti dostanou u pokladny pracovní list, samolepku a aršík s tygřím tetováním. Na konci trasy bude umístěn správně vyplněný pracovní list, aby si děti mohly zkontrolovat odpovědi na záludné otázky. Skleník Fata Morgana, v sobotu 10–16 hodin, v neděli 10–13 hodin.
Více na www.botanicka.cz


16.02.2012

Hantavirová onemocnění v Chile

V Chile bylo za posledních 5 let zaznamenáno na 246 případů hantavirového plicního syndromu. Loňská úmrtnost přesáhla 37 procent. Nejvíce případů je v zemědělských provinciích Bío-bío a Los Lagos. Důvodem je přemnožení hlodavců, virus hanta se přenáší z krysích výkalů na člověka vzdušnou cestou. V Chile se hanta objevuje pravidelně především v letních měsících (tj. leden, únor).
Více o hantavirech v článku o cestování v Chile


16.02.2012

Chilská vláda připravuje plány na střílení lachtanů

Chilská vláda připravuje pod vlivem rybářské lobby plán na systematické snížení počtu lachtanů ve svých pobřežních vodách. Rybářské společnosti tvrdí, že přemnožení lachtani a jejich neukojitelný apetit mají na svědomí úbytek ryb ve vodách Tichého oceánu. Škody byly vyčísleny na 140 milionů dolarů ročně a rybáři dokonce tvrdí, že právě lachtani ohrožují ekologickou rovnováhu. Vládní plány zahrnují střílení lachtanů a prodej nejen jejich masa v konzervách pro psy, ale také kostí pro vzrůstající trh ve východní Asii, kde se užívají k lékařským účelům v tradiční medicíně. Zvířata, která budou odchycena živá do sítí, mají být prodávána do zoo a zábavních parků. Proti vládním záměrům se postavila skupina SOS Sea Lion, která tvrdí, že plány nebyly zpracovány na žádném vědeckém základě a že se rozrůstající rybářské flotily snaží odvrátit pozornost veřejnosti od skutečnosti, že za poslední desítky let zdecimovaly počty ryb v chilských pobřežních vodách.


15.02.2012

Mene Tekel začíná 20. února

VI. ročník mezinárodního festivalu proti totalitě, zlu a násilí, pro paměť národa Mene Tekel se uskuteční ve dnech 20. až 26. února 2012.
Festival se každoročně koná v termínu kolem neblaze proslulého data 25. února a během jednoho týdne se uskuteční zhruba třicet programů zohledňujících různorodost zájmových, sociálních a generačních skupin — výstavy, koncerty, filmové projekce, literární setkání, odborná kolokvia, besedy s pamětníky, autogramiády, interaktivní programy pro školní mládež, rekonstrukce politického procesu padesátých let aj.
Projekt proti totalitě Mene Tekel vznikl jako reakce na nezájem společnosti o osud politických vězňů padesátých let, ale i na absenci výuky o tomto období ve školském systému.
Program festivalu


15.02.2012

Indonéský vulkán Galunggung hrozí

Indonéské úřady varují před erupcí sopky Galunggung ve střední Jávě. 2168 metrů vysoký stratovulkán upoutal pozornost světa v roce 1982, kdy do mraku sopečného popela, který dosahoval výšky až dvacet kilometrů, vletěl Boeing 747 společnosti British Airways. Letadlu s 240 cestujícími tehdy vysadily všechny čtyři motory poškozené vulkanickým popelem, naštěstí se po 16 minutách, během nichž Boeing klesl o 7500 metrů, podařilo motory znovu nastartovat a posádka nouzově přistála v Jakartě. Erupce sopky tehdy trvala 9 měsíců. Poslední varování před možnou erupcí bylo vydáno díky rychle se zvyšující teplotě vody v jezírku uvnitř kaldery, která stoupla během několika dní z obvyklých 27 na 40 stupňů. Voda změnila i barvu, nyní je temně hnědá a v okolí jezírka vulkanologové nalézají mrtvé ptáky. Úřady zároveň zakázaly výstup na sopku, která je oblíbeným cílem domácích i zahraničních turistů.


13.02.2012

Benátský karneval pokračuje až do 21. února

Benátčané i jejich hosté mají před sebou ještě osm dní tradičního karnevalu. Maškarní průvody a bály, divadelní představení, tradiční tance i ochutnávky vína u známé „Fontana del Vino“, to vše nabízí letošní ročník karnevalu, jehož historie sahá až do 11. století. Kdo si nepřiveze masku a maškarní kostým, může si vše pořídit na místě.
Program a další informace na:
www.carnevale.venezia.it


12.02.2012

Malév skončil, konkurence navyšuje lety z Budapešti

Maďarská letecká společnost Malév nedávno ukončila po 66 letech kvůli ekonomickým problémům svou činnost a konkurence během několika dnů přispěchala s plány na rozšíření svých linek z Budapešti. Počet letů ze své nové základny na budapešťském letišti rozšiřuje nízkonákladová společnost Ryanair. Frekvence letů do Bruselu se zvýší ze 7 na 13 týdně, do Říma ze 7 na 10, do Stockholmu ze 2 na 4. Ryanair také otevírá novou linku do Tampere. Již před několika dny oznámila zahájení letů z Athén do Budapešti také největší řecká společnost Aegean Airlines. Nové linky otevírá též společnost Wizz Air, která bude z Budapešti létat od dubna 2× týdně např. do Larnaky a Malagy a od léta také 1× týdně na Rhodos a Zakynthos. Nové linky oznámili i Lufthansa a Air Berlin.


11.02.2012

Výstava Middle East Europe

Výstava Middle East Europe v Centru současného umění DOX prezentuje díla evropských umělců reagující na blízkovýchodní konflikt v přímé konfrontaci s pracemi jejich palestinských a izraelských kolegů. Zároveň projekt demonstruje historickou i současnou provázanost Evropy a Blízkého východu. Mnozí umělci nalézají kořeny dnešního problému v evropském antisemitismu, který vedl k exodu Židů do Palestiny. Jiní sledují napětí mezi kulturami v dnešní Evropě a ukazují, jak tenká je hranice mezi strachem, náboženskou či rasovou nesnášenlivostí a fyzickým násilím, ať už se jedná o současné projevy nenávisti k Židům nebo o strach z islámu. Součástí projektu bude doprovodný program filmových projekcí Příliš blízký východ a konference, na níž vystoupí palestinští, izraelští a evropští umělci, společně s mírovými aktivisty a odborníky na blízkovýchodní kontext. Výstava potrvá do 20. dubna
Více na www.dox.cz


11.02.2012

Írán slaví 33. výročí islámské revoluce

V Teheránu se koná obrovská manifestace, na níž vystoupil s projevem i prezident Mahmúd Ahmadínežád. Milióny lidí s íránskými vlajkami v rukách slaví i v dalších městech po celé zemi, podle íránských údajů se největší akce konají v Isfahánu, Šírázu a Mašhadu. Během demonstrací se tradičně skandují oblíbená hesla „Smrt Izraeli“ a „Smrt Americe“. Duchovní vůdce Ájatolláh Alí Chameneí při příležitosti oslav udělil milost 761 vězňům. Tzv. zelené hnutí, vedené Mahdím Karrúbím a Hosejnem Músávím, kteří byli kandidáty na úřad prezidenta v roce 2009, plánuje nepovolenou protirežimní demonstraci na pondělí.


08.02.2012

Kam o víkendu – na veletrh Holiday World

21. středoevropský veletrh cestovního ruchu Holiday World začíná 9. 2. na Výstavišti v Praze Holešovicích. Pro veřejnost jsou prostory veletrhu otevřeny v sobotu (9.00–18.00) a v neděli (9.00–17.00). Vstupné je 150 Kč, rodinné 300 Kč.
Kromě nabídky individuální dovolené a zájezdů je pro návštěvníky připravena přehlídka cestovatelských filmů, autogramiád a výstav fotografií. Na programu je mj. přednáška egyptologa Jaromíra Krejčího o stavu egyptských vykopávek v době nepokojů, beseda se spisovatelem Josefem Formánkem (Prsatý muž a zloděj příběhů, Umřel jsem v sobotu), Lenka Klicperová a Olga Šilhová budou vyprávět o Iráku očima ženy a polárník Mirek Jakeš přiblíží svá arktická dobrodružství.
Více na www.holidayworld.cz


07.02.2012

Malárie ve Spojených arabských emirátech

Více než dva tisíce případů malárie je v loňském roce hlášeno v SAE a výskyt obávané nemoci se tak v zemi proti roku 2010 zdvojnásobil. Mluvčí Dubai Health Authority ale zprávy o malárii v SAE popírá a tvrdí, že Světová zdravotnická organizace (World Health Organisation) oznámila již v roce 2007, že malárie byla v zemi úspěšně vymýcena. Všechny případy malárie v Dubaji a celé zemi jsou prý importované z ciziny. Podle serveru http://gulfnews.com se ale komáři Anopheles množí ve stojatých vodách i v Dubaji a místní lékaři řeší případy neimportované malárie.


05.02.2012

Itálie pod sněhem

Itálie zažívá již třetí den sněhové vánice. Silně sněží nejen v severních regionech, ale také na Sardinii i v Neapoli. V kraji Abruzzo byl vyhlášen stav ohrožení, v Anconě na pobřeží Jaderského moře prý sněží třetí den za sebou poprvé v zaznamenané historii. V Římě byly uzavřeny některé silnice, které se po proměnily v kluziště, omezená je železniční doprava na sever, autobusová a tramvajová doprava ale funguje. Mnozí obyvatelé Říma využili sněhové nadílky a sáňkují v parku Borghese nebo v Circo Massimo, kde se v dávné římské minulosti konaly závody vozatajů nebo rekonstrukce námořních bitev. Odpolední zápasy fotbalové ligy v Římě, Miláně, Janově a Turíně ale zrušeny nebyly.


04.02.2012

Sopka Semeru na Jávě se probouzí

Indonéské úřady zvýšily stupeň varování u vulkánu Semeru na trojku (nejvyšší je 4). V posledních dnech se z kráteru valí pyroklastické proudy, které dosáhly až 2,5 kilometru od kráteru. Z jihovýchodní strany, kam míří většina pyroklastických proudů, se nesmí ke kráteru blíže než na 4 kilometry.
Semeru je nejvyšší horou Jávy (3676 m) a také oblíbeným výletním místem. Výstup na Semeru nabízejí zájemcům agentury po celé Jávě, k výstupu není potřeba žádných horolezeckých zkušeností. Vulkán je součástí národního parku Bromo Tengger Semeru a patří k nejaktivnějším v Indonésii, od roku 1818 je zaznamenáno na 55 erupcí, největší z nich měly VEI 3. V posledních asi 40 letech je Semeru velmi neklidná a menší erupce sopečného popela jsou téměř každou půlhodinu, což k sopce láká množství turistů.
Články o indonéských sopkách:
Merapi – když ohnivé mlýny ztichnou
Krakatoa – noc mezi Jávou a Sumatrou
Opice v kaldeře sopky Rinjani
Bali aneb jak jsem viděl Gunung Agung


03.02.2012

Přednáška o archeologické expedici v Súdánu

V Náprstkově muzeu se uskutečnila přednáška o archeologické expedici Národního muzea, která v Súdánu absolvovala již třetí výkopovou sezónu na významné lokalitě Wad Ben Naga. Vedoucí expedice Pavel Onderka přiblížil posluchačům práci archeologů i jejich kontakty s místními obyvateli a samozřejmě se zaměřil i na objevení základů chrámu, jehož ruiny evropští cestovatelé ve starých pramenech z 19. století nazývají Týfónium a který byl zavát pískem a ztracen v poušti. Prvním z Evropanů, který zakreslil polohu Týfónia, byl Francouz Frédéric Cailliaud, jehož přesné plánky z roku 1821 překonaly až nákresy české expedice. Posledním, kdo nakreslil dva stojící pilíře Týfónia, byl v roce 1844 C. R. Lepsius a od té doby ruiny chrámu na více než 150 let zmizely z map. Mezi významné nálezy v Týfóniu patří pečetní prsten s vyobrazením núbijského boha Apedemaka, soška původně egyptského boha Usira a fragment stély nesoucí nápis v merojském písmu.


Nalezené položky: 813 « První | < Předchozí | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | Další > | Poslední »

Potřebujete napsat článek?
Máte zájem o reklamu?
Chcete nám nabídnout váš článek?
Kontaktujte nás.