aktuality

18.11.2011

Běloši v Brazílii již netvoří většinu

Podle předběžných výsledků sčítání lidu z roku 2010 klesl v Brazílii poprvé v historii počet lidí hlásících se k bílé rase pod 50 procent. Ze 191 milionů Brazilců se 91 mil. označilo za bílé, 82 mil. za smíšené, 15 mil. za černé, 2 mil. za Asijce a necelý milion za původní obyvatele. Podíl bílého obyvatelstva klesl z 53,7 procent v roce 2000 na 47,7 procent. Proti roku 2000 se snížila negramotnost na 9,6 procent (pouze 3,9 mezi dětmi do 14 let), počet dětí, které nechodí do školy klesl na 3,1 procent.


17.11.2011

Vzrůstá napětí v indonéské části ostrova Nová Guinea

Staršinové papuánských kmenů vyzývají indonéského prezidenta S. B. Yudhoyona k dialogu o budoucnosti svého území. Indonésie ale jakékoli spekulace o budoucnosti své provincie odmítá a prezident se odmítl na téma svobodná Papua vyjadřovat. Střety mezi domorodci a indonéskými vojáky rozmístěnými na ostrově narůstají a během nedávných roztržek přišlo o život více než 10 lidí (indonéská vláda má podle odhadů na svědomí již sto tisíc mrtvých původních obyvatel a na Papuu přesídlila více než milion lidí muslimské víry z ostatních indonéských ostrovů). Představitelé domorodých kmenů si stěžují, že na ostrově vzrůstají sociální problémy, zvyšuje se závislost domorodců na alkoholu a počet prostitutek, což souvisí s faktem, že Papua má nejvyšší procento HIV pozitivních v celé Indonésii. Indonésie odmítá diskutovat o své provincii i na 19. summitu společenství ASEAN a nadále omezuje přístup zahraničních médií na ostrov. Domorodci protestují také proti ekologickým škodám způsobeným pracemi v dole Grasberg, jednom z největších zlatých a měděných dolů světa.


16.11.2011

Pravidla pro využívání tělesných skenerů na letištích

Evropská komise určila přísná pravidla pro využívání tělesných skenerů na letištích. Skenery, které zobrazují nahou lidskou postavu, ale nejsou povinné a země EU je nemusí zavádět. Pravidla jsou platná pro všechna letiště v EU. Podmínky pro využívání skenerů např. zahrnují zákaz skladování obrázků a povinnost kontrolorů sedět v jiné místnosti než kudy procházejí cestující, aby na kontrolované pasažéry přímo neviděli. Cestující má právo skener odmítnout a využít jiných možností kontroly.


16.11.2011

Horečka dengue ve Vietnamu

Od začátku roku bylo ve Vietnamu hlášeno již přes 42 tisíc případů horečky dengue, ve 44 případech pacienti zemřeli. Na 9 tisíc případů bylo potvrzeno i v Ho Či Minově městě. Horečka dengue patří v posledních letech k nejrychleji se šířícím nemocem, situace je nejhorší v Brazílii a v jihovýchodní Asii. V minulosti nepříliš nebezpečný virus vyvolávající horečnaté onemocnění, kterých si málokdo vážněji všímal, pravděpodobně zmutoval a v posledních letech hrozí jeho nebezpečnější forma. Proti horečce se neočkuje, vakcína dosud nebyla objevena a neexistuje ani žádná účinná léčba.
Více o horečce dengue v rubrice Zdraví na cestách.


16.11.2011

Násilí proti ženám na severozápadě Kamerunu

Série znásilnění otřásla severozápadním Kamerunem. V oblasti Ring Road v okolí městečka Wum tak muži pravděpodobně „řeší“ kmenové spory o půdu. Jedna dívka svá zranění nepřežila a ženy kmene Aghem odmítají pracovat na venkovských farmách, kde jsou napadány pasáky dobytka nepřátelského kmene. Před palácem místního fona, vládce kmene Aghem, protestují stovky žen již čtvrtý den proti násilí a žádají ochranu. V Kamerunu žije asi 280 etnických skupin a především na severozápadě kolem Ring Road se spory zvrhávají v otevřené násilí. Ring Road je téměř 400 km dlouhý těžce přístupný okruh v kamerunských horách v anglofonní provincii North-west. Prašné a rozbité cesty jsou sjízdné pouze v suchém období a s terénním vozem s pohonem na všechna čtyři kola. Turisté míří především k sopečnému jezeru Nyos, ze kterého v roce 1986 unikly jedovaté plyny a v okolí zemřely dva tisíce lidí.
Více o Ring Road v článcích o Kamerunu.


12.11.2011

Aun Schan Su Ťij do parlamentu?

Barmská disidentka Aun Schan Su Ťij bude v doplňovacích volbách pravděpodobně kandidovat do parlamentu. Volby se mohou konat již v prosinci. Od konce března, kdy byla rozpuštěna vojenská vláda a moc přešla do rukou vlády v čele s prezidentem Thein Seinem, se Barma více otvírá světu. Vláda též obnovila kontakty s Aun Schan Su Ťij, která nyní hovoří o národním usmíření. Prezident totiž schválil i zákon, který povoluje Národní lize pro demokracii zaregistrovat se pro nadcházející volby.
Rozhovory o Barmě s ředitelkou Barmského centra v Praze Sabe A. Soe a barmanistou Janem Bečkou.


11.11.2011

Jedinou pravdu hledal v poušti

Výstava o cestovateli, orientalistovi a spisovateli ThDr. Aloisi Musilovi začíná 13. 11. v muzeu Vyškovska. Více na www.muzeum-vyskovska.cz
Článek o A. Musilovi:
Amra – jak A. Musil fotografoval nahé muslimky


11.11.2011

Naděje pro Bangladéš; Rok mezi lovci kožešin

Alternativa – kulturní institut Zlín, pořádá přednášky:
12. 11. v 16 hod. – Naděje pro Bangladéš
Poznejte „Bengál“ očima humanitárních pracovníků. Země protkaná řekami a zelenými rýžovými poli, plná barev, zvědavých dětských očí a úsměvů. Přesto jeden z nejchudších států planety.
13. 11. v 16 hod. – Rok mezi lovci kožešin
Traper je povolání i životní styl. Těch, pro které se divočina stala celoročním domovem, je již jen několik. Přiblížíme si jedinečný životní styl traperů na Yukonu.
Více na www.zlin.eu


11.11.2011

Koncept života a smrti v tibetské tradici Bön

Tibetský láma Mänri Lobpön Rinpočhe, hlavní učitel bönistického exilového kláštera Mänri, představí učení o životě, smrti a zrození v prastaré tibetské tradici Bön. Divadlo Kampa, 12. 11. v 19 hod.
Více na www.potala.czwww.divadlokampa.cz


10.11.2011

Na Korfu hledají zdroj nákazy legionellou

European Centre for Disease Prevention and Control (Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí) a Greek Public Health (Řecké veřejné zdraví) společně hledají zdroj nákazy britských turistů, kteří po návratu z řeckého ostrova Corfu onemocněli Legionářskou nemocí. Situaci stěžuje skutečnost, že se pacienti ve věku od 39 do 79 let nakazili na několika místech ostrova.
Původcem nemoci je bakterie (popsaná až v roce 1976) Legionella pneumophila, která způsobuje těžkou formu zápalu plic. Jejím přirozeným prostředím jsou přírodní vodní zdroje. Pokud nejsou dodržována přísná pravidla úpravy vody, dostává se bakterie do vodovodních potrubí.


09.11.2011

MZV nedoporučuje cesty do Timbuktu

Ministerstvo zahraničních věcí ČR varuje před cestami do hraničních oblastí Mali, Nigeru a Mauritánie. Bezpečnostní situace na severu Mali, včetně turisticky přitažlivého Timbuktu, se dále zhoršuje především v důsledku libyjské krize, nekontrolovanému pohybu zbraní v regionu a návratu ozbrojených bojovníků z Libye. Nebezpečí únosu západních turistů je velmi vysoké.


08.11.2011

Malby skvrnitých koní v jeskyních nejsou fantazií malířů

Nejnovější výzkumy DNA prokazují, že před 25 tisíci lety se na pláních eurasijského kontinentu proháněli koně, jejichž skvrnité zabarvení připomíná levharty. Tím se zdá být vyřešena otázka, zda malby skvrnitých koní v prehistorických jeskyních jsou dílem fantazie autorů nebo mají reálný základ (např. v jeskyni Pech Merle v jižní Francii). Až dosud testy DNA prokázaly jen černé a hnědé zbarvení koní.


07.11.2011

Podmořská sopka u kanárského ostrova Hierro bouří

Gejzíry par a popela stříkaly v nedělních večerních hodinách 20 metrů nad mořskou hladinu během erupce podmořské sopky u kanárského ostrova Hierro. Pára i popel nakonec vystoupaly do výše sto metrů. Zápach sopečných plynů byl cítit až na pobřeží ostrova, které zasáhlo několik zemětřesení, nejsilnější mělo magnitudo 3,9. V nejbližších hodinách či dnech může dojít k tzv. surtseyské erupci, nazvané podle vzniku islandského ostrova Surtsey během sopečné aktivity v roce 1963. (ostrov byl zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO). Surtseyská erupce probíhá těsně pod hladinou moře a kontaktem magmatu s vodou dochází k explozi a vytvoření erupčního sloupu, který může stoupat vysoko do atmosféry.
Více (ve španělštině) na www.diarioelhierro.es, (anglicky) na http://earthquake-report.com


06.11.2011

Expedice Antarktida 2011

Václav Pavel: přednáška i unikátní série fotografií živé a neživé přírody nehostinné Antarktidy a života vědců na české základně Johana Gregora Mendela na ostrově Jamese Rosse.
10. listopadu v 17. hod., budova Ornis, Přerov.
Více o polární stanici na http://polar.sci.muni.cz


05.11.2011

Socha Buddhy objevena v chrámu Ta Prohm

V kambodžském chrámu Ta Prohm, nalezli archeologové sochu Buddhy vysokou 2,4 m. Socha podobné velikosti nebyla v angkorských chrámech objevena již osmdesát let. Socha sedícího Buddhy bez hlavy byla odkryta silnými dešti v obřích kořenech stovky let starých stromů, které prorostly zdmi jednoho z nejatraktiv­nějších chrámů v Angkoru. Asi 800 let starou sochu objevil tým indických archeologů, který v Ta Prohmu provádí restaurační práce.
Ta Prohm – impozantní a přece napůl zničený – byl ponechán v podobě, v jaké byl objeven prvními Evropany. Aby si dnešní návštěvník dokázal představit půl tisíciletí trvající střet přírody a velkolepého lidského díla, rozhodla na začátku 20. století francouzská společnost École française d'Extreme-Orient, která angkorské chrámy restaurovala, že v Ta Prohmu budou provedeny pouze základní stabilizační práce.
Více o chrámu Ta Prohm a cestování v Kambodži.


04.11.2011

Chcete ochutnat ty nejlepší valašské frgály?

V neděli 6. listopadu se ve Velkých Karlovicích uskuteční již 10. ročník soutěže o nejlepší valašský frgál. Vzorky sice ochutná nejdříve porota, ale poté bude řada i na návštěvnících a frgály bude samozřejmě možné také zakoupit. Frgál je valašská specialita, koláč s průměrem asi 30 cm a původně s hruškovou nebo tvarohovou náplní. Dnes se ovšem frgál nedělá jen tvarohový a hruškový, ale též povidlový, borůvkový nebo meruňkový. Soutěž se uskuteční v rámci gastrofestivalu ve Velkých Karlovicích.
Více na www.velkekarlovice.cz


04.11.2011

Sopka na Kanárských ostrovech nadále hrozí

Aktivita podmořské sopky u ostrova Hierro v Kanárském souostroví pokračuje. Od půlnoci do dnešního rána bylo zaznamenáno 16 vulkanických zemětřesení, to největší mělo magnitudo 2,9. Do 1,5 kilometru od vulkánu a do 200 metrů hloubky vymizel veškerý podmořský život. Vulkanologové nadále varují, že se zatím nedá určit, kdy k erupci dojde, může to být za několik dní, za dva týdny i za několik měsíců. Vědci i orgány civilní ochrany situaci analyzují, ale zatím nebyl vydán žádný příkaz k evakuaci ani v nejjižněji položeném městečku ostrova La Restinga. Na ostrově Hierro je na 250 malých sopečných kráterů. Vulkanický ostrůvek vznikl před asi 100 miliony lety po výbuchu několika obrovských sopek. Před asi 15 tisíci lety se při zemětřesení propadla do moře část ostrova a způsobila obří tsunami, která podle odhadů mohla dosáhnout výšky až 100 metrů a zpustošit americké pobřeží. Důsledkem tohoto mohutného sesuvu je údolí El Golfo.
Více (ve španělštině) na www.diarioelhierro.es, (anglicky) na http://earthquake-report.com


04.11.2011

Zakir Hussain & Masters of Percussion

Koncert se uskuteční 6. 11. v 19:30 v novém koncertním sále Pražské konzervatoře (organizátoři upozorňují, že po začátku koncertu nebudou pouštět do sálu).
Zakir Hussain, maestro indických bubínků tabla založil společně s John McLaughlinem revoluční sestavu Shakti navazující na Mahavishnu Orchestra, s Mickeym Hartem z Grateful Dead vedl bubenické summity a inicioval desítky hudebních projektů s osobnostmi jako Charles Lloyd, George Harrison, Van Morrison či Billy Cobham. Pochází z elitního indického hudebního rodu – jeho otcem byl Alla Rakha, dlouholetý spoluhráč Raviho Shankara. Čerpá z klasické hudby severní Indie, kterou se zmíněnými Shakti jako první propojil s hudbou indického Jihu. Do Prahy přijíždí se sestavou, která na ideu Shakti v mnohém navazuje: spojuje totiž perkuse severní Indie (tabla, dholak) s bubny z jihu (ghatam, mridangam) a výsostnými improvizacemi melodických nástrojů, konkrétně sitaru a bambusové flétny bansuri, na kterou hraje virtuozní Rakesh Chaurasia, synovec legendárního mistra Hariprasada Chaurasii.
Více na www.respectmusic.cz


02.11.2011

Orhan Pamuk – Černá kniha

Nakladatelství Argo vydalo další román nejslavnějšího tureckého spisovatele Orhana Pamuka, který opět přeložil Petr Kučera.
Mistrovský román jedinečným způsobem kombinuje příběhy a vyprávěcí postupy blízkovýchodních literatur s postmoderním stylem psaní. Hlavní hrdina, advokát Galip, pátrá po své záhadně zmizelé ženě Rüye a nevlastním bratru Celâlovi, známém novináři, jehož sloupky o Istanbulu a jeho historii tvoří důležitou část bohaté románové koláže. Galip se při svém pátrání vydává do spletitých ulic Istanbulu, dostává se do podsvětí, bloumá po chudinských předměstích a setkává se s mystiky, blázny i politickými aktivisty, pročítá Celâlovy novinové sloupky a populární detektivní romány a nakonec odhalí šokující pravdu o své ženě i o sobě samém.
Petr Kučera, který přeložil již pátý román Orhana Pamuka, poskytl rozhovor o Turecku minulém i současném pro www.cestomila.cz.


02.11.2011

Pád Granady a zánik al-Andalusu

Nakladatelství Argo vydalo knihu dokumentující poslední období existence muslimského panství v Granadě a kraji al-Andalusu. Zahrnuje především anonymní arabskou kroniku popisující průběh granadské války, kratší zprávu z pera arabského kronikáře al-Maqqarího o osudech Granaďanů po kapitulaci a jejich emigrace do severní Afriky a text od Hernanda de Baeza. Zatímco arabská kronika sleduje dění z pohledu vojáka – přímého účastníka bojů, popisuje Hernando de Baeza spíše události ve vyšších vrstvách granadské společnosti, v nichž se pohyboval.


Nalezené položky: 813 « První | < Předchozí | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | Další > | Poslední »

Potřebujete napsat článek?
Máte zájem o reklamu?
Chcete nám nabídnout váš článek?
Kontaktujte nás.