aktuality

14.08.2011

Skotské hry

XI. ročník skotských her na zámku Sychrov se koná 19. a 20. srpna. Diváky čekají skotské těžkoatletické soutěže, jichž se můžete i zúčastnit a poměřit síly s profesionálními závodníky ze Skotska. Dále uvidíte skotské tance, hudbu, soutěž dudáků, můžete si koupit skotský kilt atd. Součástí her je i Whisky festival.
Program na www.skotskehry.cz


13.08.2011

Chodské slavnosti

Domažlice jsou centrem národopisné oblasti Chodsko, v níž je doposud živě udržována tradice lidové dudácké hudby, tanců, zvyků a obyčejů. Chodské slavnosti jsou jedním z nejstarších folkloristických festivalů v České republice, pořádaný již od roku 1955. V současné době se festival koná vždy první víkend po 10. srpnu a již tradičně je spojován s domažlickou Vavřineckou poutí. Zajímavým zpestřením je velký staročeský jarmark v historickém centru města. Vstup na všechny pořady v rámci hlavního programu je zdarma. Domažlice, 13.–14. srpna
Více na www.chodskeslavnosti.cz


12.08.2011

Prázdniny v Telči – The Klezmatics

Festival Prázdniny v Telči vrcholí v neděli 14. srpna koncertem The Klezmatics. Před slavnou newyorskou kapelou zahraje klezmerová formace Létající rabín. The Klezmatics ve své hudbě mísí jak východoevropskou židovskou spiritualitu, tak hudební vlivy současného jazzu a punku. Během své dlouholeté kariéry vydali devět alb, která posunula hranice mnoha žánrů. The Klezmatics jsou nezaměnitelní, hrají hudbu dravou, provokativní i taneční v duchu africké divokosti, zároveň však tajuplnou, orientální a mystickou.
Více na http://prazdninyvtelci.cz


11.08.2011

Čeští turisté do Thajska bez víz

Thajské velvyslanectví oznámilo, že od 11. srpna nepotřebují držitelé českých cestovních pasů pro vstup do Thajska vízum. Bezvízový styk platí pro turistické pobyty do 30 dnů, výjimkou je vstup do Thajska ze sousedních zemí, poté platí bezvízový režim pouze na 15 dnů.
Více na www.thaiembassy.czwww.mzv.cz


10.08.2011

Festival iberských kultur IBERICA 2011

Již osmým rokem roztančí festival španělské kultury IBÉRICA Prahu, Boskovice i Brno vášnivými iberskými rytmy a nadchne neopakovatelnou atmosférou španělské fiesty. Návštěvníci festivalu (16.–20. srpna) si užijí temperamentního flamenka i nedostižné virtuozity jihoevropských instrumentalistů. Tématem letošního ročníku festivalu je kulturní bohatství Iberského poloostrova vzniklé v průběhu několika století. V dramaturgické koncepci festivalu se tak objeví umělci ze starého flamenkového rodu Vargas – Maya, stejně jako hudba španělského klasicismu či poezie a kinematografie 20. století. Novinkou letošního festivalu bude intenzívní kurz španělštiny pod vedením rodilých mluvčích, organizovaný španělskou kulturní asociací SPAINART. Součástí festivalu budou již tradičně taneční a hudební dílny za účasti tuzemských i zahraničních lektorů.
Více na www.iberica.cz


08.08.2011

Stávka německých leteckých dispečerů

Stávku nadále připravují němečtí letečtí dispečeři. Odbory podle posledních zpráv plánují stávkovat v úterý 9. srpna od 6:00. Stávka by se mohla dotknout až 2000 letů. Důvodem stávky je zvýšení mezd a nesouhlas s navýšením přesčasů.


06.08.2011

Slovácký rok v Kyjově

Ve dnech 11.–14. srpna se koná Slovácký rok v Kyjově, festival s tradicí od roku 1921. Čtyři srpnové dny bude Kyjov patřit lidovým tradicím a zvykům, bohatství a kráse krojů, písním a všem těm, kteří se o jejich zachování a šíření nejen doma starají. Účast desítek národopisných souborů a muzik z Kyjova a širokého okolí.


05.08.2011

Slon s nejdelšími kly zemřel na Šrí Lance

Na Šrí Lance zemřel uctívaný slon jménem Millangoda Raja, který více než deset let vedl procesí slonů o svátku Buddhova zubu ve městě Kandy. Millangoda Raja byl starý přes 70 let a měl údajně nejdelší kly na Šrí Lance sahající až na zem. Chrám ve městě Kandy ukrývá jednu z nejposvátnějších relikvií buddhistů – údajný Buddhův zub, který jeden z jeho žáků zachránil z hořící hranice, na níž pálili Buddhovo tělo. Právě Millangoda Raja více než desetiletí nosil při příležitosti každoročních oslav schránu se zubem. Festival trvá plných deset dní a vždy po setmění kolem osmé hodiny začínají u chrámu Daladá Máligáva slavnostní procesí tanečníků, artistů, masek, hudebníků a… slonů. Přepychově nastrojená obrovitá zvířata jsou vrcholem festivalu.
Více o Kandy a festivalu v článcích ze Šrí Lanky


04.08.2011

Djembe marathon

V Moravském Krumlově začne zítra 2. ročník festivalu Djembe marathon. Uslyšíte řádnou porci hudby založené na afrických, arabských, latinskoamerických i australských kořenech, včetně hry na didgeridoo.
Více na www.djembe.alma.cz


02.08.2011

Cesty s Bohumilem Hrabalem

Nakladatelství Academia vydalo knihu Cesty s Bohumilem Hrabalem. V tomto literárním průvodci zavádí Tomáš Mazal čtenáře na rozličná místa Čech a Moravy spjatá s životem a dílem světově uznávaného spisovatele. Postupně tak poutník pozná rodný domek Bohumila Hrabala v Brně-Židenicích, pivovar v Polné i Nymburce, kde Hrabal prožil dětství, navštíví pražskou uličku Na Hrázi (Věčnosti), chatařskou oblast v Kersku či nedaleký Nymburk. A samozřejmě nelze nenavštívit ani hospody hojně navštěvované Bohumilem Hrabalem a jeho přáteli. Od těch obyčejných až po ty věhlasné, jako je restaurace U Pinkasů či světově proslulá pivnice U Zlatého tygra.


01.08.2011

Začal postní měsíc ramadán

Dnes začal v muslimském světě postní měsíc ramadán. Každý den až do západu slunce se musí muslimové zříci jídla a pití. Půst o ramadánu je jedním z pěti pilířů islámu. V posledních letech se ale ramadán stal (podobně jako Vánoce) komerčním svátkem, kdy si lidé dávají dárky a po západu slunce se pořádají bohaté hostiny. Postit se nemusí děti, staří lidé, těhotné ženy a nemocní. Turistům v muslimských zemích se nedoporučuje jíst a pít na veřejnosti, což si mnozí muslimové vysvětlují jako pohrdání jejich náboženstvím. Co se píše o ramadánu v Koránu: „Vy, kteří věříte, předepsán vám jest půst, tak jako byl již předepsán těm, kdož před vámi byli – snad budete bohabojní! Postěte se jen po určený počet dní! Ten z vás, kdo je nemocen anebo na cestách, nechť postí se stejný počet dní později. Ti, kdož mohou se postit, však nečiní tak, ti nechť se vykoupí nakrmením jednoho chudého. Kdo však dobrovolně učiní více dobrého, bude to přičteno k jeho dobru. A půst je pro vás lepší – jste-li rozumní. Postním měsícem je měsíc ramadán, v němž Korán byl seslán jako vedení správné pro lidi a jako vysvětlení tohoto vedení i jako spásné rozlišení“.


30.07.2011

Slavnosti bratrství Čechů a Slováků na Velké Javořině

V neděli 31. července se na Velké Javořině v Bílých Karpatech koná další ročník tradičních slavností bratrství Čechů a Slováků. Slavnostní zahájení proběhne v 10.30 v amfi­teátru, vystoupí soubory z Hluku, Boršic u Blatnice, Bzince pod Javorinú, Kubry, Buchlovic, Turé Lúky, Vlčnova, Trenčína, Veselí nad Moravou, Brezové pod Bradlom a Dolního Němčí. Česko-Slovenská (nebo Moravsko-Slovenská, chcete-li) setkání na Velké Javořině začala v roce 1845 při oslavě prvního čísla Slovenských národních novin, masovější podobu měla od roku 1860. Poslední sraz před 2. světovou válkou byl v roce 1933. Ale hned po válce sem na první sjezd česko-slovenské vzájemnosti dorazilo na 25 tisíc lidí a i po pádu komunismu v roce 1989 tradice setkávání dvou sousedů nadále pokračuje.
Více o Velké Javořině a slavnostech v článku Velká Javořina, česko-slovenská setkání a mongolský poklad.
Další informace na: www.velkajavorina.com


28.07.2011

První let Tibet Airlines

První let Tibet Airlines se uskutečnil z hlavního města Lhasa do Ngari na západě Tibetu blízko hranice s Indií a Pákistánem. Loni otevřené letiště v Ngari leží ve výšce 4200 metrů a patří k nejvýše položeným na světě. Tibet Airlines mají zatím jediný Airbus A319, ale plánují rozšířit svou flotilu na dvacet letadel do roku 2015. Nová letecká společnost je kontrolována státním kapitálem a Čína plánuje, že spojí Peking, Šanghaj a Čcheng-Tu s Tibetem. Čína chce do roku 2015 více než zdvojnásobit počet čínských turistů v Tibetu. Po roce 2015 plánují Tibet Airlines také přímé lety do Evropy a zemí jižní a jihovýchodní Asie.


27.07.2011

V Turecku objeven hrob svatého Filipa

Italský archeolog Francesco D´Andria oznámil, že jeho tým objevil v Hierapolis hrob svatého Filipa, jednoho z dvanácti apoštolů Ježíše Krista. D´Andria, který pracuje v Turecku již 32 let, prohlásil, že nápisy na hrobce jasně prokazují, že zde byl svatý Filip pohřben. Předpokládá se, že hrobka, která dosud nebyla otevřena, se stane významným křesťanským poutním místem. K objevu došlo v ruinách antického města Hierapolis u travertinových kaskád Pammukale. Podle legend byl svatý Filip právě v Hierapolis ve věku asi 87 let ukřižován.


22.07.2011

Svátek sv. Jakuba v Santiagu de Compostela

Desítky tisíc poutníků z celé Evropy putují do španělského poutního místa Santiago de Compostela, aby zde 25. července oslavily svátek svatého Jakuba. Poutníci se pro oficiální uznání mají registrovat v některém z měst na trati a ujít alespoň 100 kilometrů pěšky (variantou je 200 kilometrů na kole nebo na koni). V Santiagu de Compostela jsou údajně pochovány ostatky apoštola svatého Jakuba, patrona Španělska, které sem byly převezeny po jeho popravě v Jeruzalémě. Od 10. století je Santiago de Compostela, město v Galicii na severozápadě Španělska, jedním z nejslavnějších poutních míst na světě.


21.07.2011

CIHLAFEST 22.7. – 24.7. 2011 Slapy nad Vltavou

Hudebně divadelní benefiční festival – další krok na cestě k začlenění lidí s mentálním postižením. Vyvrcholením doprovodného programu letošního ročníku Akce cihla bude červencový Cihlafest, kulturní festival, který se bude konat od 22. do 24. července přímo v zahradě chráněného bydlení v obci Slapy. Program festivalu zahájí v pátek koncerty skupin Lety mimo, Tam-Tam Batucada a Dva a půl cvrčka, v sobotu se bude pokračovat divadelními představeními či koncerty souborů Buchty a loutky, Cirkus Žebřík, Afinteatre, D. S. Monde, Cože, Srdcové Eso, harmonikářka Piňakoláda, kapela Helemese a další.
Více o festivalu a programu na:
www.akcecihla.cz


21.07.2011

Brussels Airlines budou létat do Bamaka

Letecká společnost Brussels Airlines oznámila, že od září budou její letadla létat dvakrát týdně do hlavního města Mali Bamaka. Z Bruselu mají být lety ve středu a v neděli. Do historických islámských měst Djenné a Timbuktu nebo na Festival v poušti, který se koná každoročně v lednu, tak bude možné létat s Brussels Airlines z Prahy.


18.07.2011

Horňácké slavnosti 2011

Od pátku 22. července do neděle 24. července se konají ve Velké nad Veličkou Horňácké slavnosti 2011. Hudební program je bohatý – cimbálové muziky, skupiny a sólisté z Horňácka, dále si můžete prohlédnout výstavu obrazů na motivy horňáckých tradic, vybrat si něco hezkého na tradičním jarmarku, popít dobrého vína.
Program Horňáckých slavností 2011


14.07.2011

Francie slaví výročí dobytí Bastily

Francie dnes slaví státní svátek – výročí dobytí Bastily a začátku francouzské revoluce v roce 1789. Velkolepé oslavy a množství kulturních akcí pro veřejnost především v centru města vyvrcholí vojenskou přehlídkou a ohňostrojem s rozzářenou Eiffelovou věží. Proslulé vězení Bastila ale již nestojí, bylo zlikvidováno krátce po svém dobytí.


12.07.2011

Ve čtvrtek začíná festival Colours of Ostrava

Hned na úvod dojde k divokému souboji balkánských dechovek – vystoupí Fanfare Ciocarlia a Boban i Marko Markovič Orkestar. Hvězdou festivalu číslo je Nick Cave, vystoupí mj. Luísa Maita, brazilská kráska s éterickou sambou, do tanečního tranzu vás dostanou maročtí berbeři Oudaden, okouzlí vás křehká irská písničkářka Lisa Hannigan. A do afrofunku vás zasvětí Salif Keita z Mali.
Více na www.colours.cz


Nalezené položky: 812 « První | < Předchozí | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | Další > | Poslední »

Potřebujete napsat článek?
Máte zájem o reklamu?
Chcete nám nabídnout váš článek?
Kontaktujte nás.