aktuality

02.09.2011

Malajskem na Sumatru

4. září končí v Náprstkově muzeu v Praze výstava představující diapozitivy z pozůstalosti spisovatele a cestovatele A. V. Nováka (1895–1979). Tématem výstavy je jihovýchodní Asie. Formou tištěných reprodukcí je vystaven výběr 55 diapozitivů, tedy zhruba třetina z dochovaného souboru snímků, které A. V. Novák používal jako doprovod ke své přednášce o cestě dnešní Malajsií do Singapuru a o návštěvě ostrova Sumatry. Novák tyto oblasti navštívil při své okružní cestě po Asii v prosinci 1926 a v lednu 1927. Ručně kolorované diapozitivy si Novák nechal zhotovit po návratu do vlasti z vlastních autorských snímků i z nakoupených fotografií a pohlednic.
Více na www.nm.cz


02.09.2011

Smutný konec ramadánu v Indonésii

Že indonéské silnice nejsou o svátcích bezpečné, svědčí data z konce muslimského ramadánu. Svátek Íd al-Fitr, kterým Ramadán končí, nepřežilo na přecpaných silnicích v Indonésii 433 lidí. Policie zaznamenala téměř tři tisíce dopravních nehod, většinu způsobili ospalí a vyčerpaní řidiči.


01.09.2011

Joža Uprka ve Valdštejnské jízdárně

Výstava moravského malíře Joži Uprky začíná 23. září ve Valdštejnské jízdárně v Praze. Joža Uprka (1861–1940) se narodil v Kněždubu, v selské rodině, otec byl rolník, ale také malíř samouk. Po pražských studiích pokračoval Joža na Mnichovské akademii – octl se tak ve víru aktuálního dění; Mnichov byl výrazným centrem nejen uměleckého světa. V roce 1888 se vrátil do rodného kraje, na Moravské Slovácko, které se stalo jeho celoživotní inspirací a hlavním tématem tvorby. Neúnavně zachycoval motivy z každodenního života, práci, slavnosti, lidové zvyky, soustředil se na zaznamenání folklorních prvků, zejména krojů a jejich detailů. Podobně jako impresionisté se snažil řešit otázky světla a atmosféry. V roce 1902 navštívil Uprku v ateliéru ve Hroznové Lhotě i francouzský sochař Auguste Rodin.
Články z kraje Joži Uprky, z Blatnice pod sv. Antonínkem, Vlčnova a Horňácka.


01.09.2011

Západonilská horečka v Řecku

Na čtyři desítky případů západonilské horečky je hlášeno letos z Řecka. Nejpostiženější oblastí je Thesálie v centrálním Řecku, kde se objevily první případy. Úmrtnost dle zdrojů z USA dosahuje až 4 %. Jedná se ovšem pouze o těžší případy, neboť většina nemocných nemá žádné symptomy. Virus způsobující západonilskou horečku patří k flavovirům (podobně jako u žluté zimnice nebo klíšťové encefalitidy) a je přenášen komáry.


30.08.2011

Slup: Slavnosti chleba

Jako každým rokem ožije obec Slup folklórem, řemesly a doprovodnými aktivitami mj. v podobě historických motorových vozidel. 3. září, areál u vodního mlýna.
Program na www.slup.cz


29.08.2011

Evropský den židovské kultury

První zářijový víkend se bude konat mnoho kulturních akcí včetně koncertů; zpřístupněny budou i židovské objekty, které jsou jinak pro veřejnost uzavřeny. Nejen v Praze, ale také v Hořicích, Plzni, Třebíči atd.


27.08.2011

Řecko – malárie

Šest případů malárie je hlášeno z jihu Peloponésu, ani u jednoho se nejedná o nejnebezpečnější Plasmodium falciparum, který je odpovědný za 90 % úmrtí. Ve všech šesti případech se jedná o lidi, kteří necestovali do tradičních malarických oblastí. Ojedinělé případy malárie jsou z Řecka hlášeny již třetí rok v řadě. Předtím byly poslední případy hlášeny v roce 1974.
Články z putování Peloponésem


27.08.2011

Hantavirová onemocnění v Chile

V Chile je ve druhé polovině srpna hlášeno již 39 případů hantavirových onemocnění, úmrtnost je přes 30 procent. Důvodem je přemnožení hlodavců, virus hanta se přenáší z krysích výkalů na člověka vzdušnou cestou. V Chile se hanta objevuje pravidelně, především v letních měsících (tj. leden, únor).


26.08.2011

Procházka Karibikem

Výstava fotografií Ondřeje Volfa končí 28. srpna. Prácheňské muzeum v Písku, chodba knihovny.
www.prachenskemuzeum.cz


25.08.2011

Extrémní vedra na Balkáně

Balkán trpí vlnou mimořádných veder, teploty jsou asi o deset stupňů vyšší, než bývá v srpnu obvyklé a úřady varují před nebezpečím lesních požárů. V Srbsku, Bosně a Hercegovině, Černé Hoře i Chorvatsku překračují teploty 40 stupňů ve stínu. Extrémní teploty napomáhají i šíření střevních infekcí.


25.08.2011

Stop pro Peruvian Airlines

Na 90 dní zakázala peruánská vláda lety Peruvian Airlines. Společnost měla v letošním roce již dvakrát technické problémy se svými letadly a pokud nezlepší bezpečnostní standard, vláda pravděpodobně zákaz prodlouží. Společnost létá mj. z Limy do turistických center Arequipa a Cuzco.
Články z Peru, např. o čtyřdenním putování k Machu Picchu.


25.08.2011

Archeologové objevili přístav města Syedra

Tým podmořských archeologů objevil pozůstatky přístavu antického města Syedra v jižním Turecku. Přístav je podle archeologů starý až 5000 let, nálezy prokazují, že zde lidé rybařili již v době bronzové. Další nálezy zařazují archeologové do římského období, město Syedra tehdy patřilo k nejdůležitějším centům regionu.
Články z jižního Turecka mj. o potopeném starověkém městě Simena.


21.08.2011

Evropská noc pro netopýry 2011

Evropská noc pro netopýry se koná již popatnácté pravidelně na přelomu srpna a září na řadě míst po celé Evropě. Akce je určena široké veřejnosti, která má díky různorodému programu připravenému odborníky možnost seznámit se s těmito zajímavými živočichy, s jejich výzkumem, ochranou a dosavadními poznatky o jejich životě. Seznam 42 akcí v jednotlivých krajích ČR naleznete na stránkách České společnosti pro ochranu netopýrů ČESON.
Seznam akcí www.ceson.org


19.08.2011

Zarážání hory

Město Strážnice pořádá tradiční vinařskou slavnost 21. srpna v 15 hod., Hotařská búda. Účinkují: DH Svárovanka, soubor Danaj, CM Krepina a strážničtí Hotaři.
Více na www.straznice-mesto.cz


19.08.2011

Třicetiletá válka na Svojanově

Chcete poznat atmosféru těžkých dob třicetileté války? Přijeďte na Svojanov o víkendu 20.–21. srpna a můžete se vrátit do starých dávno zapomenutých časů. Na hradě spatříte vojáky, souboje, bitvy a potyčky…
Více na www.svojanov.cz


18.08.2011

Slavnosti tří kápí

19.–21. srpna 2011 v Třebíči. Třídenní velkolepá oslava založení benediktinského kláštera v Třebíči, historické průvody, středověké městečko, noční historický průvod městem, pochodně, bubny, město osvětlené loučemi. Dobytí klášterního pahorku benediktinskými mnichy, vyčištění území od pobudů a lapků, potrestání poražených. Po celou dobu oslav volně přístupné památky – městská věž, zadní synagoga, bazilika, židovský hřbitov.
Program na www.mkstrebic.cz


17.08.2011

Ve vraku římské lodi staré 2100 let objeveno 300 amfor

Více než 300 amfor objevili archeologové u albánských břehů ve vraku římské lodě z 1. století př. n. l. Třicet metrů dlouhá loď byla objevena v hloubce 50 metrů u ostrova Sazan ležícího 15 kilometrů od pobřeží u města Vlorë.
Ještě starší řeckou loď s nákladem amfor mají v muzeu ve městě Kyrenia na Kypru. Článek z návštěvy muzea


17.08.2011

Žralok zabil dalšího turistu na Seychelách

Třicetiletý britský turista byl smrtelně pokousán žralokem, když šnorchloval pouhých 10 metrů od břehu u jedné z nejidyličtějších pláží na Seychelách – Anse Lazio na ostrově Praslin. Brit ztratil příliš krve a zemřel v helikoptéře, která ho převážela do nemocnice. Pláže v okolí byly uzavřeny a je na nich zákaz koupání, dokud se problém se žralokem nevyřeší. Místní se domnívají, že jde o téhož jedince, který zde před pouhými dvěma týdny zabil francouzského potápěče. Předtím nebyl na Seychelách zaznamenám smrtelný útok žraloka na člověka téměř 50 let.
Více na www.seychellesweekly.com
Podle International Shark Attack File (ISAF) se v roce 2010 odehrálo ve světě 79 nevyprovoko­vaných útoků žraloka na člověka. „Nevyprovokovaný útok“ je popisován jako situace, kdy žralok ve svém přirozeném prostředí napadne člověka, aniž by byl provokován. Nejvíce útoků se odehrálo v USA, především na Floridě (36, 2 smrtelné), dále v Austrálii (14/1), Jižní Africe (8/2), Egyptě (6/1) a Vietnamu (6/0).


16.08.2011

Socha Svobody bude opět uzavřena

Jedna z nejnavštěvo­vanějších památek New Yorku – Socha Svobody – bude od 29. října znovu uzavřena. Počítá se s tím, že rekonstrukce potrvá asi rok a vnitřek sochy bude opět zpřístupněn k 126. výročí darování 28. října 2012. Nutné opravy potřebuje např. elektrická instalace, protipožární systém, schodiště i výtah. Liberty Island ale zůstane přístupný i během prací uvnitř sochy a procházky kolem nebudou omezeny.


16.08.2011

Vulkán Soputan nadále hrozí

Vulkán Soputan na severu indonéského ostrova Sulawesi o víkendu opět vyvrhoval mohutná oblaka kouře. Stupeň varování byl zvýšen na 3 (maximum 4) a kolem vulkánu je nepřístupná zóna široká 8 kilometrů. Vulkán se poprvé probudil již začátkem července, tehdy mrak kouře stoupal až do výšky 6 kilometrů. Soputan patří k nejaktivnějším vulkánům v Indonésii. V roce 2008 dosáhly pyroklastické proudy do vzdálenosti 4 kilometrů od kráteru.
Více o indonéských sopkách v článcích z výstupů na vulkány Krakatoa, Merapi a Rinjani.


Nalezené položky: 813 « První | < Předchozí | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | Další > | Poslední »

Potřebujete napsat článek?
Máte zájem o reklamu?
Chcete nám nabídnout váš článek?
Kontaktujte nás.