aktuality

11.07.2011

Obliba psího masa na Filipínách

Půl milionu filipínských psů je každoročně odchyceno na ulicích a skončí na talířích hostů v restauracích po celé zemi. Po psím masu je totiž na Filipínách nadále velká poptávka. Tento nelegální obchod se psy vzkvétá, přestože úřady varují před zdravotními riziky a hrozí viníkům vězením. Nejčastěji servírují psí maso restaurace známé jako pulutan, specialitou jsou např. smažené psí tlapy, pochoutkou i hlava. Organizace Network For Animals apeluje na filipínskou vládu, nejen aby zakázala nelegální odchytávání psů, ale také pojídání psího masa.


10.07.2011

U Kazaně se potopil parník uprostřed Volhy

Výletní loď se 182 lidmi na palubě se potopila uprostřed Volhy nedaleko tatarské metropole Kazaně. Dle prvních zpráv se téměř sto lidí pohřešuje. Loď plula na trase Bolgar – Kazaň. Vesnice Bolgar je navštěvována především muslimskými poutníky neboť bývala hlavním městem kdysi mocného Velkého Bulharska.
Více o Velkém Bulharsku v článku Kam zmizelo Velké Bulharsko?


07.07.2011

Býčí festival v Pamploně

Včera byl v Pamploně zahájen festival svatého Fermína, který je proslulý běháním před býky v ulicích města. Odvážlivci musí před býky proběhnout trať dlouhou přes 800 metrů. Od roku 1911 bylo býky zabito 15 lidí, poslední tragédie se stala v roce 2007. Při prvním letošním běhu byli zraněni dva běžci. Součástí festivalu jsou býčí zápasy a řada kulturních akcí včetně výstav, divadel a koncertů. Letošní festival je vyprodán a pořadatelé již prodávají rezervace na příští ročník.
Více informací na:
www.pamplona-spain.com
www.sanfermin.com
www.bullrunpamplona.com
www.spanish-fiestas.com/spanish-festivals/pamplona-bull-running-san-fermin.htm


07.07.2011

Yellowstone – grizzly zabil člověka po 25 letech

V nejstarším národním parku v USA zabil po 25 letech grizzly člověka. Mluvčí parku oznámil, že dvojice výletníků pravděpodobně narazila na medvědici s mláďaty a jeden z nich útok nepřežil. Naposledy zabil medvěd v Yellowstonu neopatrného amatérského fotografa v roce 1986, medvěd byl tehdy zastřelen.


05.07.2011

Qatar Airways leteckou společností roku 2011

Katarská letecká společnost Qatar Airways získala ocenění Skytrax World Airline Awards jako nejlepší letecká společnost roku 2011. Na dalších místech skončily Singapore Airlines, Asiana Airlines, Cathay Pacific Airways, Thai Airways, Etihad Airways a Air New Zealand. V první desítce se z evropských leteckých společností umístily jen Turkish Airlines, oceněné jako nejlepší v Evropě. Qatar Airways byly založeny v roce 1993 a spojují stovku mezinárodních destinací všech šesti kontinentů (nepočítáme-li Antarktidu). Qatar Airways vlastní flotilu 96 letadel průměrného staří 4,1 roku.
Více na www.worldairlineawards.com


05.07.2011

Austrálie zakázala lety Tiger Airways

Australský Úřad pro bezpečnost v civilním letectví (CASA) zakázal lety singapurské letecké společnosti Tiger Airways v Austrálii. Opatření platí zatím na týden. CASA očekává, že nízkonákladová společnost zareaguje na požadavky zlepšení bezpečnosti, týkající se školení pilotů, zlepšení kontroly údržby atd.


03.07.2011

Indonéský vulkán Soputan chrlí mraky popela

Na indonéském ostrově Sulawesi se probudil vulkán Soputan. Mraky popela stoupají až do výšky 5000 metrů. Poslední erupce sopky Soputan byly v letech 2004 a 2008, ale nevyžádaly si žádné lidské oběti. Vesnice jsou od vulkánu vzdáleny alespoň osm kilometrů a lidé zatím nedostali příkaz k evakuaci.


02.07.2011

Soutěž v recitování Koránu v Teheránu

V Teheránu byl zahájen 28. ročník mezinárodní soutěže v recitování Koránu. Účastní se soutěžící z 52 zemí včetně Gruzie, Německa, Belgie. Festival končí 4. července.


01.07.2011

Dolňácké slavnosti písní a tanců 2011

1.–3. července se koná XXI. ročník Dolňáckých slavností písní a tanců v Hluku. Svátek folklóru vyvrcholí v neděli jízdou králů.
Více na www.mestohluk.cz
O jízdě králů v nedalekém Vlčnově v článku Vlčnov: Jízda králů a koštování v búdách


28.06.2011

Řecko – generální stávka

Řecko ochromily generální stávka a demonstrace. V ulicích řecké metropole opět hoří ohně, demonstranti rozbíjejí výlohy, policie zasáhla slzným plynem. Stávkují i lékaři, novináři, řidiči. Omezen je provoz na letištích i v přístavech.


27.06.2011

V Peru se daří pěstování koky

Podle UN World Drug Report 2011 stoupá již pátý rok počet hektarů na nichž peruánští farmáři pěstují koku. Podle odhadů to bylo v roce 2010 celkově 61 200 hektarů, o dvě procenta více než o rok dříve. Za poslední desetiletí počet hektarů stoupl o 41 procent, zatímco v sousední Kolumbii za stejné období zaznamenalo pěstování koky pokles ze 163 tisíc hektarů na 57 tisíc.


24.06.2011

Stávka strojvedoucích v Bavorsku

Strojvedoucí regionální společnosti Vogtlandbahn v Bavorsku stávkují. Doprava do Mnichova a Norimberka je přerušena, vlaky končí jízdu v Domažlicích. Stojí i regionální spoje, kterými Vogtlandbahn zajišťují dopravu přes česko-německou hranici. Na cestu do Norimberka je možné využít Expressbus Deutsche Bahn, který jezdí bez omezení.


22.06.2011

Bierfest v Norimberku

Fränkisches Bierfest začíná dnes v Norimberku. Pořadatelé slibují na 80 pivních specialit z 30 pivovarů. Až do neděle v příkopu pod norimberským hradem pivo, tance a zpěv.


21.06.2011

Nová kapitola v dějinách Christiánie

Spory mezi obyvateli Christiánie a dánskými úřady mají před sebou další kapitolu, která by měla konečně stát na právním základě. Představitelé obyvatel komunity podepsali dohodu se státem o odkoupení pozemků a nemovitostí. Od roku 1971, kdy vyhlásili místní hippies svou komunu i její zákony, které mj. dovolovaly kouření marihuany a stavění bez povolení, se dánské vlády nejednou pokusily tzv. „svobodný stát Christiania“ uzavřít. Nyní se zdá, že jedno z turisticky nejoblíbenějších míst Kodaně, bude nadále žít svým alternativním životem.


17.06.2011

Akko - objev byzantské budovy

Budovu z byzantských časů starou asi 1500 let objevili archeologové při vykopávkách v izraelském městě Akko. Je možné, že se jedná o starý kostel. Podlahu jedné místnosti zdobí mozaiky, archeologové našli keramiku, mince a také studnu na dvoře. V Akku bylo až dosud nalezeno pramálo památek na byzantské období, rané křesťanské texty ale napovídají, že Akko bylo sídlem biskupa. Když v roce 1291 do Akka vpadli mamlukové (sultán al-Ashraf Khalil s armádou čítající na sto tisíc mužů), pobyli poraženou křižáckou posádku, srovnali město se zemí a nechali zasypat. Právě proto dnes archeologové nacházejí staré křesťanské památky asi osm metrů pod úrovní dnešního města.
Článek o Akku: Akko – 3500 let bouřlivé historie


16.06.2011

Další sopka zastavuje lety

Stratovulkán Nabro ve východoafrické Eritreji vybuchl po sérii zemětřesení o síle 5,7 stupnice Richterovy stupnice. Sopečný popel stoupá až do výše kolem 11 kilometrů a zastavuje letecký provoz v regionu. Některé lety do oblasti zrušily společnosti Lufthansa, Emirates a Saudi Arabian Airlines. Mezinárodní letiště v Luxoru na jihu Egypta vyhlásilo pohotovost.


14.06.2011

Čína uzavře hranice Tibetu

Čínské úřady pravděpodobně uzavřou kvůli bezpečnostním problémům hranice Tibetu až do konce července nebo poloviny srpna. Od masových demonstrací v roce 2008 tak Číňané nadále ztěžují turistům vstup do Tibetu. Cizincům nebude povoleno cestovat do Tibetu ani s čínskými cestovními agenturami.


14.06.2011

EHEC v Německu – 35 obětí

Na následky infekce EHEC zemřelo v Německu už 35 pacientů. Nakaženo bylo přes 3200 lidí. Další pacientka zemřela ve Švédsku. Experti zúžili podezření na původ nákazy na tři druhy klíčků – brokolice, česneku a pálivých papriček. Šíření infekce v posledních dnech značně zpomalilo.


13.06.2011

Letecká doprava nad Austrálií omezena

Sopečný popel z výbuchu chilského vulkánu Puyehue omezil leteckou dopravu nad Austrálií. Australská letecká společnost Qantas zrušila více než 50 letů. Některé lety zrušila i nízkonákladová společnost Jetstar. Společnost Air New Zealand oznámila, že zatím žádné lety neruší, ale změní trasu letů, aby se letadla vyhnula mrakům popela, nebo sníží letovou hladinu některých linek pod 6000 metrů neboť oblaka popílku se pohybují mezi 6000 až 10 600 metry.


09.06.2011

Velká Fatra: útok medvěda na člověka

V Trlenské dolině ve Velké Fatře napadl medvěd staršího muže a způsobil mu zranění na nohách. Zraněný byl převezen do nemocnice v Ružomberoku. Na Slovensku se každoročně odehraje několik útoků medvědů na člověka – ve slovenských horách žije 700 až 900 medvědů a ve Velké Fatře nejsou jejich setkání s lidmi výjimečná.


Nalezené položky: 812 « První | < Předchozí | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | Další > | Poslední »

Potřebujete napsat článek?
Máte zájem o reklamu?
Chcete nám nabídnout váš článek?
Kontaktujte nás.