aktuality

23.03.2011

Teroristický útok v Jeruzalémě

V centru Jeruzaléma vybuchla bomba umístěná v tašce na autobusové zastávce. Podle prvních zpráv zemřela jedna žena, další desítky lidí byly zraněny. Exploze otřásla Jeruzalémem po čtyřech letech, izraelská bezpečnostní opatření proti teroristickým útokům jsou velmi účinná. Podle vyjádření starosty města tragédie neohrozí konání pátečního Jeruzalémského maratónu.


22.03.2011

Výstava vraku arabské lodi z 9. století

Na příští rok je ve Smithsonian Institute ve Washingtonu plánována výstava nákladu vyzvednutého z vraku arabské lodi z 9. století. Vrak objevil v roce 1998 u ostrova Belitung indonéský rybář. Z lodě bylo vyzvednuto na 60 tisíc předmětů včetně uměleckých děl. Vrak i jeho náklad dokumentují tehdejší obchod mezi arabským světem a Čínou.


22.03.2011

Ázerbájdžán hrozí sestřelováním civilních letadel

Spory o Náhorní Karabach se přenesly i do civilní letecké dopravy. Představitelé Náhorního Karabachu plánují od května obnovit letecké spojení s Jerevanem neboť rekonstrukce letiště ve Stěpanakertu se chýlí ke konci (letiště není v provozu od vojenského konfliktu mezi Ázerbájdžánem a Arménií v 1. pol. 90. let) . Ázerbájdžán ale pohrozil, že bude sestřelovat arménská civilní letadla přelétávající nad Náhorním Karabachem. Dosud je nejlepším spojením mezi Jerevanem a Stěpanakertem tradiční maršrutka.


20.03.2011

Nejveselejší židovský svátek

Židé slaví o tomto víkendu svátek Purim. Slaví se na památku záchrany Židů před zlovůlí perského vezíra Hamana a popisuje ho kniha Ester. Jedná se o nejveselejší den v roce plný hodování a pití. Tedy i nejopilejší den v roce.


20.03.2011

Indonéská sopka Karangetang bouří

Sopka Karangetang na ostrově Siau severně od Sulawesi se probudila. Úřady zvýšily stupeň nebezpečí po pátečních pyroklastických proudech. Karangetang je v posledních letech aktivní a vybuchuje každý rok. Pyroklastické proudy ohrožují vesnice v blízkosti sopky. Na ostrově žije na 22 tisíc lidí.


19.03.2011

Letiště v Atlantě první v počtu cestujících

Airports Council International zveřejnil žebříček letišť podle počtu cestujících v roce 2010.
1. Atlanta 89,3 mil.
2. Peking 73,9
3. Chicago 66,7
4. Londýn Heathrow 65,9
5. Tokio 64,1


17.03.2011

Kniha o „jiné“ Mekce

Spisovatelka Raja Alem ze Saúdské Arábie vyhrála prestižní International Prize for Arabic Fiction (o vítězství se rozdělila s marockým básníkem Mohammedem Achaarim). Raja Alem je rodačka z Mekky a v Mekce se odehrává většina jejích románů, včetně vítězné knihy Hrdliččin náhrdelník. Námětem románu je změna, kterou svaté islámské město prošlo, svatyně obklopená mrakodrapy, železem a sklem, náboženský extremismus, zneužívání zahraničních dělníků místními mafiemi, prostituce, korupce. Román nyní čeká překlad do angličtiny.


17.03.2011

St. Patrick´s Day

Dnes slaví Irové po celém světě den svatého Patricka, světce, který šířil v Irsku křesťanství. Slavit se bude i v irských hospodách po celé ČR. V Praze můžete mj. slavit v Caffrey´s na Staroměstském náměstí, v O´Reilley´s ve Štěpánské nebo v Shamrock na Václavském náměstí.


15.03.2011

Repliky afghánských Buddhů nebudou

Představitelé Afghánistánu a organizace UNESCO se na pařížském setkání dohodli na vytvoření muzea v Bamjánském údolí, kde před 10 lety tanky a výbušniny Talibanu zničily obří sochy Buddhy. Zároveň bylo oznámeno, že ve skalách nebudou postaveny repliky soch. Jeden skalní výklenek zůstane zcela prázdný jako němý svědek barbarského násilí, v případě druhého budou v příštích letech odborníci zvažovat možnost umístění alespoň fragmentů soch.


14.03.2011

Objeveny skalní nápisy ve vesnici Masuleh

Skalní nápisy v obrázkovém písmu byly objeveny ve vesnici Masuleh v severním Íránu a experti potvrdili jejich prastarý původ. Již v loňském roce byly u vesnice objeveny jeskyně a v nich neolitické nástroje. Masuleh sice není na seznamu kulturního dědictví UNESCO, ale je oblíbeným turistickým cílem, neboť domy jsou doslova nalepené na horském svahu. Střechy některých domů dokonce slouží jako cesty pro chodce (auta do vesnice vjet nemohou).


12.03.2011

Hrozby tsunami v Pacifiku

11. března 2011 v ranních hodinách SEČ zasáhlo Japonsko mimořádně silné zemětřesení o síle 8,9 Richterovy stupnice. V Japonsku nadále trvá nebezpečí následných otřesů. Vzhledem k tomu, že na mnoha místech v oblasti Tichého oceánu hrozí vlna tsunami, Ministerstvo zahraničních věcí doporučuje nezdržovat se v blízkosti mořského břehu. Aktuální podrobnosti o hrozbě vlny tsunami najdete na webových stránkách Centra pro sledování nebezpečí vln tsunami (Pacific Tsunami Warning Center) www.weather.gov/ptwc


12.03.2011

Situace v Egyptě

Ministerstvo zahraničních věcí ČR na svých stránkách informuje, že situace v Egyptě na západním pobřeží Rudého moře se vrací do normálního stavu, přestože může docházet k omezení poskytování služeb pro turisty. Zároveň upozorňuje, že v celém Egyptě nelze vyloučit stávky a demonstrace a že stále platí zákaz nočního vycházení (v zásadě od 24 do 6 hodin). Pravidelné lety ČSA do Káhiry jsou již vypravovány podle původního letového řádu, tzn. v nočních hodinách. Doprava cestujících na letiště a z letiště proto musí zohlednit dobu zákazu vycházení. V případě potřeby mohou naši občané kontaktovat Velvyslanectví České republiky v Káhiře na telefonních číslech +202 333 397 00 a +202 333 397 03, stálá 24-hodinová služba má telefonní číslo +201 274 275 13.


10.03.2011

Den Tibetu

Dnes, 10. března, se slaví Den Tibetu, věnovaný tibetskému národu. Připomíná se tak zbraněmi potlačené povstání Tibeťanů proti agresi čínské armády. V mnoha městech jsou vyvěšovány tibetské vlajky. O programu Festivalu ProTibet 2011 na www.protibet.org


10.03.2011

České aerolinie plánují nové pravidelné linky

České aerolinie plánují zahájení pravidelných letů do nových destinací – Lvov, Doněck, Charkov, Baku a Bordeaux. Lety by měly být realizovány již v letošní hlavní turistické sezóně. Výhledově v ČSA zjišťují možnosti spojení do Rijádu, Teheránu a dalších destinací.


10.03.2011

Připravované stávky na španělských letištích

Na Velikonoce připravují zaměstnanci španělského státního provozovatele letišť AENA první ze série stávek. Další jsou předpokládány v následujících měsících během celé turistické sezony. Ohlášené stávky jsou reakcí na plánovanou privatizaci státní firmy AENA. Předpokládá se, že se stávky nezúčastní letečtí dispečeři, jejichž zástupci vyjednali letos zvýšení mezd.


07.03.2011

Havajská sopka Kilauea zvýšila aktivitu

Po svazích vulkánu Kilauea pomalu stéká láva nepřetržitě již desítky let, o víkendu se ale propadl kráter Pu´u O´o a z nově otevřené stovky metrů dlouhé prolákliny bouří láva až do výšky kolem 20 metrů. Úřady uzavřely přístupové silnice a cesty, aktivitu vulkánu je možné sledovat jen z větší vzdálenosti.
1247 metrů vysoká Kilauea je jedním z nejaktivnějších vulkánů světa. Jméno znamená v havajštině „chrlit“ a láva mladší než 1000 let pokrývá 90 % povrchu sopky.

Byl vytvořen splynutím dvou velkých vulkánů – Mauna Kea (4200 m) a Mauna Loa (4160 m).


07.03.2011

Middle East Airlines do SkyTeam

Ke 13 současným dopravcům společnosti SkyTeam, kam patří i České aerolinie, přibude nový člen – libanonská společnost Middle East Airlines.
www.mea.com.lb
Dohoda již byla podepsána, členství vstoupí v platnost pravděpodobně od roku 2012. Lze předpokládat, že se českým cestujícím zlepší dostupnost atraktivní destinace na Blízkém východě.


05.03.2011

Cholera na západě Kamerunu

126 případů cholery za poslední měsíc a 11 mrtvých, to je bilance nemoci na západě Kamerunu. Případy cholery byly zaznamenány i ve městě Foumban proslulému svou sultánskou dynastií vládnoucí od 14. století.


05.03.2011

Problémy letadla Lion Air

Letadlo indonéské společnosti Lion Air se 160 lidmi na palubě se po problémech s kontrolními panely vrátilo zpět na letiště Palangkaraya na Kalimantanu, odkud letělo do Surabaye na Jávě. Po 4 hodinové kontrole letadlo v pořádku odletělo do Surabaye.
Kromě státní Garuda Airlines jsou všechny indonéské letecké společnosti na černé listině EU.


05.03.2011

V Guatemale se probouzí sopky

V Guatemale se probouzí vulkán Santa Maria, asi 100 kilometrů západně od hlavního města Guatemala City. Pyroklastické proudy se po erupcích v minulých dnech řítily jihovýchodním směrem do vzdálenosti 2,5 kilometru. Okolní farmy jsou zasypány popelem.
Vulkán Fuego, známý svou nepřetržitou aktivitou, byl taktéž bouřlivější než obvykle a vyvrhoval lávu až do výšky stovky metrů. Do výše tisíc metrů nad kráterem stoupá mrak vulkanického popela.


Nalezené položky: 812 « První | < Předchozí | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | Další > | Poslední »

Potřebujete napsat článek?
Máte zájem o reklamu?
Chcete nám nabídnout váš článek?
Kontaktujte nás.