aktuality

19.09.2011

Desítkám ruských leteckých společností hrozí zákaz

Po havárii letounu Jak-42D u Jaroslavle budou zpřísněny podmínky pro ruské letecké dopravce. V Rusku dnes nabízí služby 138 leteckých společností, desítkám z nich nyní hrozí zákaz činnosti. Ruský prezident Medveděv již vyzval vládu, aby připravila zákon zpřísňující tresty za nedodržování pravidel bezpečného provozu. Letadlo Jak-42D mělo od rozpadu Sovětského svazu po celém světě šest havárií – mj. v Řecku, Číně a Venezuele.


19.09.2011

Objev rané islámské pevnosti v Izraeli

Izraelští archeologové objevili v lokalitě Yavneh Yam na pobřeží Středozemního moře základy rané islámské pevnosti a lázní. Pevnost byla součástí obranného systému proti křižákům a sloužila i jako přístav, který byl prý využíván i k výměně rukojmí. Archeologové prokázali, že přístav v Yavneh Yam byl již vpřed 3500 lety. Lázně v pevnosti vystavěné podle římského vzoru byly vytápěny horkým vzduchem ve dvojité podlaze a trubkami podél zdí.
Více o vykopávkách v Yavneh Yam na http://www.tau.ac.il/~yavneyam


17.09.2011

Cholera v Čadu

V regionu Mayo-Kebbi Est (východ) a jeho metropoli Bongor si epidemie cholery vyžádala již 360 obětí, celkem bylo zaznamenáno téměř 13 000 nakažených. Ze zpráv Červeného kříže vyplývá, že se situace v oblasti zhoršuje a je hlášeno na 1000 nových případů cholery týdně.


16.09.2011

Doporučení k cestám do Uzbekistánu

MZV ČR upozorňuje na výskyt případů těžkých infekčních onemocnění, jejichž průběh má podobné průvodní znaky jako cholera, na území Almazarského rajonu hlavního města Taškentu a v Jangijulském rajonu Taškentské oblasti. Doporučuje se dodržovat maximální hygienu, konzumovat pouze vodu z balených lahví a pouze důkladně očištěné či tepelně upravené potraviny. MZV ČR dále doporučuje vyvarovat se v nejbližší době cestám do měst Jangijul a Chalkabad v Taškentské oblasti.


16.09.2011

Startuje Oktoberfest

V sobotu začíná již 178. ročník mnichovských pivních slavností Oktoberfest. Přestože cena tradičního tupláku piva vystoupá až na devět eur (podle stanu a druhu piva od 8.70 do 9.20 €), očekává se více než šest milionů návštěvníků, pro které je připraveno na 35 obřích pivních stanů. Dražší než kdykoli v minulosti budou i tradiční bavorské kulinářské speciality. Pořadatelé přes zvýšené ceny věří, že pivaři vypijí během slavností více než loňských rekordních 7,1 milionu litrů piva. Nakoupit můžete nejen pivo, ale i tradiční suvenýry, bavorské klobouky, skleněné tupláky, nebo dirndle – kroje bavorských servírek (kolem 100 €). Informace pro kuřáky – ve stanech je zakázáno kouřit. Festival končí 3. října.
Podrobnosti na www.oktoberfest.de


15.09.2011

Festival indické kuchyně v Praze

19.– 25. září se v Praze koná Festival indické kuchyně. Hlavním cílem akce je přiblížit rozmanitou indickou kuchyni, která je nedílnou součástí orientální kultury. Pro ty, kteří indickou kuchyni ještě neochutnali, bude v rámci festivalu připraveno speciální „bollywoodské“ menu, kde bude možnost ochutnat z více jídel najednou. Po celý týden můžete navštěvovat vybrané indické restaurace, pochutnávat si na speciálním festivalovém menu za festivalové ceny a srovnávat, ve které z nich vám nejvíc chutná. Podrobné informace (včetně menu a cen restaurací) najdete na naší webové stránce www.indianfoodfestival.cz.


15.09.2011

Miguel Syjuco – Ilustrado

Nakladatelství Jota vydalo knihu filipínského autora Miguela Syjuca „Ilustrado“. Román se dočkal bouřlivých ohlasů a získal mj. Man Asian Literary Prize, udělovanou každoročně za nejlepší román asijského autora psaný anglicky či přeložený do angličtiny. Hrdinou románu je student Miguel, který se pouští po stopách svého zavražděného učitele, spisovatele Salvadora. Miguel se vrací domů, do země vystavené bezohlednosti a zuřivému drancování. Při svém pátrání se vrhá do studia Salvadorova literárního díla – jeho poezie, povídek, rozhovorů, románů i pamětí, aby mu pomohly odhalit jeho smrt.


14.09.2011

Cestování před 100 lety

Nakladatelství Dokořán vydalo knihu Kristýny Ulmanové „Cestování před 100 lety“, která přibližuje za použití mnoha dobových pramenů fenomén cestování na konci 19. století. Zabývá se nejrůznějšími aspekty cestování, které zahrnují přípravy na cestu, dopravní prostředky, ubytování, stravování, cestovní příručky atd. Dále rozebírá, jaký vliv měla na české turisty návštěva ciziny, jak prožívali styk s cizími kulturami, jak vnímali příslušníky cizích národů. Je doplněna dobovými ilustracemi a seznamem dobových cestovních příruček. Dozvíte se mj. o českých restauracích v Paříži – kde se čepovalo plzeňské pivo a kde se každý pátek vařily české knedlíky.


14.09.2011

Polské pověsti a legendy

Nakladatelství Argo vydává knihu polských legend a pověstí „O králi Popelovi, na němž si myši pochutnaly“. V legendárních příbězích polského národa jsou zastoupeny všechny význačnější oblasti země. Na pověsti o Lechovi, králi Krakovi či o založení Varšavy, navazují legendy z úpatí Krkonoš, Tater či Beskyd, z Pomořanska, Velkopolska, Slezska i území po proudu řeky Visly.


14.09.2011

Rapa Nui chce omezit počet turistů

Chilská vláda navrhuje zákon, který by omezil počet turistů přijíždějících na Velikonoční ostrov. Návštěvnost Rapa Nui (název ostrova v domorodém jazyce) vzrostla od roku 2000 ze 30 000 na 70 000 za rok. Zároveň se zvýšil počet obyvatel ostrova ze 3000 na 5000. Pro vyšší počet lidí nemá ostrov dostatečnou infrastrukturu, je třeba mj. zdokonalit odvoz odpadu a postavit čističku odpadních vod. Úřady chtějí co nejpřísněji chránit životní prostředí ostrova a jeho památky, vždyť téměř polovina Rapa Nui je národním parkem.
Články z Velikonočního ostrova


13.09.2011

Nekončící boje na jihu Filipín

Přes občasná vyjednávání mezi filipínskou vládou a povstaleckými skupinami zůstávají jižní ostrovy Filipín nepříliš bezpečným místem pro dovolenou. Mindanao a malý ostrov Basilan jsou již desítky let svědkem nekončících guerillových útoků, banditismu a pirátství. Poslední střetnutí vládních vojáků s muslimskými povstalci se odehrálo u městečka Sumisip na ostrově Basilan, kde se vládní síly střetly s desítkami ozbrojenců patřících ke skupině Abú Sajafa. Podle filipínských úřadů disponuje tato teroristická organizace nadále stovkami ozbrojenců, kteří operují především na jihu Mindanaa a Basilanu a využívají pomoci místních muslimských komunit.


10.09.2011

Zanzibar: převrácený přetížený trajekt

Přetížený trajekt se převrátil v noci ve vodách u zanzibarského pobřeží. Na palubě bylo podle úřadů více než 600 lidí, dle prvních zpráv se jich podařilo zachránit asi 260. Počet mrtvých se může vyšplhat až na několik set. Plavidlo zajišťovalo přepravu mezi zanzibarskými ostrovy Unguja a Pemba.
Více o Zanzibaru


10.09.2011

Veselý kopec – Posvícení

10. září od 09:00 na Veselém kopci u Hlinska. Tradiční jídla a zvyky, ukázky chovu včel, kulturní program.
Více na www.vesely-kopec.eu


10.09.2011

Neklidná Tambora

V Indonésii se probouzí jeden z nejničivějších vulkánů posledního tisíciletí – Tambora. Vulkanologové zvýšili stupeň nebezpečí na 3 (maximum 4) a varují před zvyšujícím se počtem vulkanických zemětřesení, kterých je až 40 denně. Tambora vybuchla děsivou silou VEI 7 (Volcanic Explosivity Index) v roce 1815, jednalo se pravděpodobně o nejsilnější sopečný výbuch za posledních několik tisíc let. Výbuch ovlivnil počasí na celém světě, pro Evropu byl rok 1816 rokem bez léta. Od té doby vybuchla Tambora menšími erupcemi (VEI 2) v letech 1880 a 1967. Podobná menší erupce je očekávána i nyní. Během vykopávek v roce 2004 odkryli archeologové zbytky pohřbených vesnic pod třímetrovou vrstvou vulkanického popela. Místo okamžitě dostalo přezdívku „Pompeje východu“.
Články o indonéských sopkách Merapi, Krakatoa, Rinjani a Gunung Agung


09.09.2011

Nové lety do Milána a Pisy z Ruzyně

Nízkonákladová letecká společnost Air One, která patří pod Alitalia, bude od příštího týdne létat mezi Prahou, Milánem a Pisou.
Linka do Pisy začne létat od 13. září, lety z Prahy plánuje Air One na úterý, čtvrtek a sobotu. Pravidelná každodenní linka do Milána bude létat v 16:35 z Prahy. Nejlevnější zpáteční letenky by měly stát kolem 3000 Kč, na lince budou létat stroje Airbus A320 s kapacitou 180 míst.
http://flyairone.com


07.09.2011

Práce na Džóserově pyramidě budou pokračovat

Po devíti měsících budou v Egyptě pokračovat práce na stupňovité Džóserově pyramidě v Sakkáře. Úřady konečně sehnaly peníze na dokončení několikaletého restaurování nejstarší egyptské pyramidy. Archeologové mají v plánu zpevnění podzemních tunelů a vnitřních komor hrozících zřícením, ale i obnovení dekorací na zdech a zajištění přirozeného větrání.
Články o pyramidách od spisovatele Luďka Wellnera, který se účastnil prací českého egyptologického ústavu na egyptských vykopávkách a je autorem několika knih s egyptskou tématikou.


06.09.2011

Praha: Vinobraní na Grébovce – antické bakchanálie

Antické bakchanálie – tak zní podtitul pátého ročníku „Vinobraní na Grébovce“, pořádaného ve dnech 16. a 17. září na náměstí Míru a v parku Havlíčkovy sady, známém jako Grébovka.
Tradiční vinobraní bude mít pevně v rukou Bakchus, bůh vinné révy a nespoutaného veselí, který parku Grébovka vdechne jedinečnou atmosféru starověkého Říma. Antická metropole ožije ve své každodennosti např. na tržišti, v dobových lázních, v zápasech gladiátorů nebo průvodu arénou v čele s živým slonem.
Více na http://vinobraninagrebovce.cz


05.09.2011

Další smrtelný útok žraloka v Austrálii

Mladý surfař byl zabit žralokem v Bunker Bay asi 300 km jižně od Perthu. Muž při útoku pravděpodobně žraloka bílého přišel o obě nohy a bezprostředně po útoku ve vodě zemřel. Jeho kamarádi se ho snažili zachránit, ale na břeh dotáhli již jen mrtvé tělo. Pláž byla na 24 hodin uzavřena a záchranáři pátrají po přítomnosti žraloka v okolních vodách.
Podle International Shark Attack File (ISAF) se v roce 2010 odehrálo ve světě 79 nevyprovoko­vaných útoků žraloka na člověka. „Nevyprovokovaný útok“ je popisován jako situace, kdy žralok ve svém přirozeném prostředí napadne člověka, aniž by byl provokován. Nejvíce útoků se odehrálo v USA, především na Floridě (36, 2 smrtelné), dále v Austrálii (14/1), Jižní Africe (8/2), Egyptě (6/1) a Vietnamu (6/0).


04.09.2011

Objev 2000 let starého mayského paláce

Mexičtí archeologové objevili v Lakandonské džungli základy mayského paláce starého asi 2000 let. Jedná se o nejstarší objevené mayské osídlení na horním toku řeky Usumacinta. Budova v Plan de Ayutla Archaeological Zone měla asi metr silné zdi a zakulacené rohy. Byla objevena pod úrovní terénu, neboť staří mayští stavitelé chrám rozebrali, zasypali nádvoří a na zvýšeném terénu postavili někdy v tzv. klasickém období palác nový.
Seriál o putování Mexikem


03.09.2011

10 nejbezpečnějších leteckých společností

Air Transport Rating Agency (ATRA) uveřejnila seznam 10 nejbezpečnějších leteckých společností. ATRA hodnotila statistiky leteckých nehod, průměrné stáří letadel, počet členů posádky a jejich zkušenosti, organizační a technické zabezpečení. V první desítce nejbezpečnějších aerolinek jsou většinou evropské a americké letecké společnosti. Žebříček je zcela odlišný proti hodnocení Skytrax World Airline Awards o nejlepší aerolinky světa, kde je hodnocena nejen bezpečnost, ale především kvalita služeb a jídla, přehlednost firemního magazínu i internetových stránek apod.
ATRA neuveřejnila pořadí nejlepších deseti, pouze uvedla nejlepší desítku, v níž jsou: Air France-KLM, AMR Corporation (American Airlines, American Eagles), British Airways, Continental Airlines, Delta Air Lines, Japan Airlines, Lufthansa, Southwest Airlines, United Airlines a US Airways.


Nalezené položky: 813 « První | < Předchozí | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | Další > | Poslední »

Potřebujete napsat článek?
Máte zájem o reklamu?
Chcete nám nabídnout váš článek?
Kontaktujte nás.