aktuality

05.02.2012

Itálie pod sněhem

Itálie zažívá již třetí den sněhové vánice. Silně sněží nejen v severních regionech, ale také na Sardinii i v Neapoli. V kraji Abruzzo byl vyhlášen stav ohrožení, v Anconě na pobřeží Jaderského moře prý sněží třetí den za sebou poprvé v zaznamenané historii. V Římě byly uzavřeny některé silnice, které se po proměnily v kluziště, omezená je železniční doprava na sever, autobusová a tramvajová doprava ale funguje. Mnozí obyvatelé Říma využili sněhové nadílky a sáňkují v parku Borghese nebo v Circo Massimo, kde se v dávné římské minulosti konaly závody vozatajů nebo rekonstrukce námořních bitev. Odpolední zápasy fotbalové ligy v Římě, Miláně, Janově a Turíně ale zrušeny nebyly.


04.02.2012

Sopka Semeru na Jávě se probouzí

Indonéské úřady zvýšily stupeň varování u vulkánu Semeru na trojku (nejvyšší je 4). V posledních dnech se z kráteru valí pyroklastické proudy, které dosáhly až 2,5 kilometru od kráteru. Z jihovýchodní strany, kam míří většina pyroklastických proudů, se nesmí ke kráteru blíže než na 4 kilometry.
Semeru je nejvyšší horou Jávy (3676 m) a také oblíbeným výletním místem. Výstup na Semeru nabízejí zájemcům agentury po celé Jávě, k výstupu není potřeba žádných horolezeckých zkušeností. Vulkán je součástí národního parku Bromo Tengger Semeru a patří k nejaktivnějším v Indonésii, od roku 1818 je zaznamenáno na 55 erupcí, největší z nich měly VEI 3. V posledních asi 40 letech je Semeru velmi neklidná a menší erupce sopečného popela jsou téměř každou půlhodinu, což k sopce láká množství turistů.
Články o indonéských sopkách:
Merapi – když ohnivé mlýny ztichnou
Krakatoa – noc mezi Jávou a Sumatrou
Opice v kaldeře sopky Rinjani
Bali aneb jak jsem viděl Gunung Agung


03.02.2012

Přednáška o archeologické expedici v Súdánu

V Náprstkově muzeu se uskutečnila přednáška o archeologické expedici Národního muzea, která v Súdánu absolvovala již třetí výkopovou sezónu na významné lokalitě Wad Ben Naga. Vedoucí expedice Pavel Onderka přiblížil posluchačům práci archeologů i jejich kontakty s místními obyvateli a samozřejmě se zaměřil i na objevení základů chrámu, jehož ruiny evropští cestovatelé ve starých pramenech z 19. století nazývají Týfónium a který byl zavát pískem a ztracen v poušti. Prvním z Evropanů, který zakreslil polohu Týfónia, byl Francouz Frédéric Cailliaud, jehož přesné plánky z roku 1821 překonaly až nákresy české expedice. Posledním, kdo nakreslil dva stojící pilíře Týfónia, byl v roce 1844 C. R. Lepsius a od té doby ruiny chrámu na více než 150 let zmizely z map. Mezi významné nálezy v Týfóniu patří pečetní prsten s vyobrazením núbijského boha Apedemaka, soška původně egyptského boha Usira a fragment stély nesoucí nápis v merojském písmu.


02.02.2012

Malárie v Rádžasthánu

V severoindickém státě Rádžasthán zaznamenaly v roce 2011 53 tisíc případů malárie, což je mírný nárůst o čtyři procenta proti předcházejícímu roku. Dramatický nárůst o 30 procent je ale v případě onemocnění nejnebezpečnějším prvokem Plasmodium falciparum, který má na svědomí až 90 procent všech úmrtí na malárii. V 60. letech minulého století nebyla malárie v pouštním Rádžasthánu problémem, ale se zvyšujícím se zavlažováním se obávaná nemoc v posledních dvou desetiletích rozšířila i do sušších oblastí.
Rozhovor s MUDr. Z. Manďákovou o antimalarické profylaxi, Lariamu a cestování
Články o putování Rádžasthánem na velbloudu, pěšky i rikšou.


30.01.2012

Mexický obchod s drogami – 47 500 mrtvých za 5 let

Od roku 2007 bylo v Mexiku zavražděno 47 500 lidí v souvislosti s drogovým byznysem. Obchod s drogami v Mexiku ovládly dva kartely – Los Zetas a Sinaloa. Proti roku 2010 se zvýšil počet drogových vražd ve městech Veracruz, Monterrey, Matamoros a Durango, naopak vražd výrazně ubylo v Ciudad Juarez, které má pověst jednoho z nejnebezpeč­nějších měst světa (2010 – 3111, 2011 – 1955). Největší z drogových gangů Los Zetas působí ve více než polovině mexických států. Přes vysoký počet vražd není Mexiko na některém z předních míst na žebříčku států s nejvyšším počtem vražd v poměru k počtu obyvatel. Zatímco Mexiko má 18 vražd na 100 tisíc obyvatel, v Hondurasu je to 86 a v Salvadoru 71. Z mexických států jsou nejbezpečnější Yucatán (v roce 2010 – 2 vraždy/100 tisíc obyv.), Querétaro (3) a Tlaxcala (4), nejhorší bilanci mají ve státech Chihuahua (111), Sinaloa (85) a Durango (66). Naprostá většina vražd a dalších násilností není zaměřena proti turistům a mexická vláda ubezpečuje, že se cizinci v zemi nemusí bát. Přesto např. kanadské úřady varují, že za posledních 5 let bylo v Mexiku zavražděno 16 kanadských turistů, někteří v nejdražších hotelových resortech, jiní v zapadlých barech nebezpečných městských čtvrtí.
Články z Mexika


30.01.2012

Rafaela Carrasco a její flamenco v Praze

Představení tanečního souboru Rafaely Carrasco „VAMOS AL TIROTEO“ nezvykle interpretuje flamenco a španělské lidové písně v hudebním aranžmá slavného básníka Federika Garcíi Lorky. Choreografie špičkové tanečnice Carrasco přenesla tyto písně do současnosti a její představení okouzluje nejen milovníky tance, ale i širokou veřejnost. Je pro každého vnímavého diváka, ale vysoce je ocenilo i odborné publikum.
Do Prahy přijede tým sedmnácti lidí. Soubor kromě tanečnice Carrasco tvoří další čtyři tanečníci, zpěvák a zpěvačka, dva kytaristé, pianista a hráč na violoncello. Tanec interpretuje lidové písně různých žánrů. Jedním z nich je například ukolébavka. V jiném, typickém sevillském tanci, vystupují čtyři mužští tanečníci v ženských sukních s vlečkami.
VAMOS AL TIROTEO bude mít českou premiéru 9. února 2012 od 20.00 hod. v Divadle Hybernia v Praze.
Více na www.flamencovpraze.cz


29.01.2012

Tibetský Nový rok v Praze

Letos se již posedmé setkají v centru Prahy příznivci kulturního a duchovního odkazu Tibetu, aby společně oslavili Losar – tibetský Nový rok. Jednodenní festival proběhne v sobotu 25. února v historických prostorách Novoměstské radnice v Praze 2. Podle tibetského kalendáře má nastupující rok číslovku 2139 a z hlediska východní astrologie je ve znamení vodního draka.
Vystoupí mj. tibetský zpěvák Loten Namling, můžete zhlédnout výstavu fotografií z Tibetu i tematické filmové projekce, navštívit výtvarné dílny, vyzkoušet tibetskou jógu, ochutnat tibetské speciality a seznámit se s činností organizací, které se aktivně věnují tibetskému buddhismu nebo pomoci Tibetu.
Více na www.losar.cz


28.01.2012

Třetí útok levharta ve městě Guváhatí během ledna

Ve městě Guváhatí ve státě Ásám na severovýchodě Indie napadl levhart dva lidi. Podle svědků levhart vlezl do domu a zaútočil na těhotnou ženu a chlapce. Sousedé přiběhli napadeným na pomoc a podařilo se jim zvíře zamknout v jedné z místností, kde ho později odchytili veterináři a umístili do zoologické zahrady. Jedná se již o třetí útok levhartů v Guváhatí během ledna. 20. ledna zranil levhart tři lidi a nejhorší útok se odehrál 7. ledna, kdy byl napaden před svým domem 50 letý muž, který svým zraněním podlehl. Zvyšující se počet obyvatel Indie znamená pro zvířata neustálé zmenšování jejich životního prostoru a ta se za potravou často vydávají do obydlených oblastí. Každoročně jsou v Indii napadeny tisíce lidí divokými zvířaty.


28.01.2012

V Mali se bojuje

Tuaregští rebelové napadli město Anderamboukane na hranicích Mali s Nigerem a bojují s místní posádkou malijské armády. Útok na město, vzdálené asi 1600 km od metropole Bamaka, provedlo militantní hnutí „Popular Movement for the Liberation of Azawad (MNLA)“, které bojuje za práva Tuaregů od roku 1990. Mluvčí rebelů potvrdil, že armádní jednotky nedokázaly odolat útoku a městečko s přibližně 3000 obyvateli je v jejich rukách. Představitelé armády ale tvrdí, že vojáci ofenzívu odrazili. V Anderamboukane se měl koncem ledna konat tradiční tuaregský festival, z bezpečnostních důvodů byl ale zrušen. Na festival „bez hranic“ se sjíždějí kmeny z Mali, Nigeru, Alžírska i Burkiny Faso a jeho vrcholem bývají velbloudí i koňské dostihy.


27.01.2012

ČSA – online půjčovna aut v 60 destinacích

Novou službu – online pronájem automobilů v 60 destinacích – včera spustily České aerolinie. Zákazníci společnosti si budou moct vybírat z nabídky až 50 autopůjčoven v naprosté většině destinací, kam České aerolinie operují. Výběr auta, jeho objednávka i úhrada bude probíhat velmi jednoduše, pouze ve čtyřech krocích, přímo na stránkách www.czechairlines.com. Díky spolupráci s jedním z největších zprostředkovatelů autopůjčoven v Evropě, skupinou CarDelMar, mohou České aerolinie poskytovat novou službu na jednom místě, výhodněji a s možností většího výběru, než je běžné na daném lokálním trhu. Až do konce února České aerolinie poskytují zákazníkům 20% slevu na jakékoliv rezervované auto v kterékoliv z nabízených destinací.


27.01.2012

Výstava: Padělání peněz – druhé nejstarší řemeslo

Padělatelské řemeslo je skoro tak staré jako peníze samy. První opatření proti padělání vládních mincí musela zavést už první státní mincovna na světě, založená v 2. století př. n. l. v Číně. Tresty bývaly už od počátků velmi tvrdé a každý si dobře rozmyslel, jestli má riskovat deportaci, useknutí rukou či hození za živa do vařící vody.
Výstava přibližuje padělatelské řemeslo v průběhu staletí, srovnání originálních mincí a bankovek s jejich padělky zřetelně ukazuje jejich odlišnost. Návštěvníci na výstavě najdou padělky od 16. století až po nedávnou minulost, ukázky technických postupů a legislativy ze sbírek Jihočeského muzea a Muzea Policie ČR, seznámí se se zajímavými příběhy jednotlivých padělatelů i celých dílen a z krátkého filmu České národní banky se dozvědí, jak odhalit padělek bankovky.
Výstava v Českých Budějovicích v Jihočeském muzeu potrvá do 1. dubna.
www.muzeumcb.cz


25.01.2012

Egypt: Přepadení letoviska na Sinaji

Přibližně 70 ozbrojených beduínů přepadlo o víkendu resort Aqua Sun na Sinajském poloostrově. V době přepadení nebyli přítomní žádní turisté a beduíni drží jako rukojmí zaměstnance. Důvodem útoku je pravděpodobně spor o půdu, na níž bylo letovisko postaveno. Beduíni tvrdí, že patří jim a buď za ni dostanou zaplaceno, nebo jim bude půda vrácena. Spory mezi beduínskými obyvateli Sinaje a egyptskou vládou se táhnou již od 90. let, kdy soukromí investoři investovali do masivní výstavby hotelových resortů na Sinaji.


23.01.2012

Velikonoční ostrov omezí příliv návštěvníků

Chilský parlament schválil změnu ústavy, která dosud zaručovala neomezený pohyb lidí v zemi. Nový zákon uznává Velikonoční ostrov (v domorodém jazyce Rapa Nui) jako „zvláštní teritorium“ a dává představitelům ostrova právo omezit příliv lidí na ostrov. Zákon je namířen především proti přistěhovalcům, kteří se chtějí na ostrově usadit na delší dobu a podnikat zde. Starosta Luz Zasso vyjádřil ze změn radost, neboť „Velikonoční ostrov je archeologické muzeum pod širým nebem, které nepatří ani Chilanům, ani turistům a dokonce ani samotným ostrovanům, ale celému světu“. Luz Zasso zároveň odmítl, že by reformy měly dopad na turismus, na němž je většina z 5000 obyvatel ostrova závislá, přestože turisté budou nově platit poplatek za vstup na ostrov. Návštěvnost Velikonočního ostrova vzrostla od roku 2000 ze 30 000 na 80 000 za rok. Zároveň se zvýšil počet obyvatel ostrova ze 3000 na 5000. Pro vyšší počet lidí nemá ostrov dostatečnou infrastrukturu, je třeba mj. zdokonalit odvoz odpadu a postavit čističku odpadních vod. Úřady chtějí co nejpřísněji chránit životní prostředí ostrova a jeho památky, vždyť téměř polovina ostrova je národním parkem.
Články z Velikonočního ostrova


22.01.2012

Kambodža láká turisty k hrobu Pol Pota

Kambodžské úřady připravují propagační kampaň, která by přivedla turisty do míst spojených se životem a smrtí bývalého diktátora Pol Pota, během jehož čtyřleté vlády přišlo o život odhadem až dva miliony lidí. Turistickým centrem se tak má stát Anlong Veng, bývalá „pevnost“ Rudých Khmérů v džungli v severní provincii Oddor Meanchey u thajských hranic. Anlong Veng bylo posledním útočištěm Rudých Khmérů po jejich pádu a dobytí Phnom Penhu vietnamskou armádou a také místem posledního odpočinku Pol Pota. Ministerstvo turistiky počítá s postavením replik domů, v nichž žili Pol Pot a jeho nejbližší a připravuje mapu se 14 vybranými lokalitami. Nechybí mezi nimi Pol Potův hrob, místo, kde se nejvyšší předáci Rudých Khmérů scházeli k politickým diskuzím a revoluční škola.
Otázkou zůstává bezpečnost v provincii Oddor Meanchey a v pohoří Dângrêk. Celá oblast byla v minulosti silně zaminovaná a ani 13 let po smrti Pol Pota není zcela bezpečná. Navíc zde minulý rok došlo k řadě přestřelek mezi kambodžskou a thajskou armádou, jejichž jádrem je spor o území kolem chrámu Preah Vihear, který je od roku 2008 na seznamu světového dědictví UNESCO.
Více o Rudých Khmerech: Kambodža – z historie nedávné a krvavé
Články o putování Kambodžou


22.01.2012

6. ročník soutěže o titul „Nejkrásnější nádraží“

Právě probíhá nominace návrhů soutěže Nejkrásnější nádraží pro rok 2012.
Návrhy na Nejkrásnější nádraží roku 2012 můžete posílat již nyní e-mailem na adresu: nejkrasnejsinadrazi@cd.cz, nebo poštou (Asociace Entente Florale CZ – Souznění, o. s., V pevnosti 159/5b, 128 00 Praha 2.)
Návrh musí obsahovat 3 kvalitní fotografie, stručné zdůvodnění, proč stanici či zastávku navrhujete a podpis. Pokud uvedete i adresu, budete zařazeni do slosování o jízdenky do historických vlaků a vstupenky do Království železnic.
Termíny pro ročník 2012: Veřejnost bude zasílat návrhy do 9. 9. 2012, finalisté budou vybráni do 10. 10. 2012, pro finalisty bude hlasovat veřejnost do 11. 11. 2012 a slavnostní vyhlášení proběhne 12. 12. 2012 v Senátu.
Soutěž o titul Nejkrásnější nádraží ČR je prezentací dobrých příkladů v péči o prostředí železničních stanic a zastávek. Týká se budov, ostatních objektů i jejich okolí. Smyslem soutěže je upozornit veřejnost na stav našich nádraží, chválit dobrou práci lidí, kteří o svoje nádraží dobře pečují a dát dobrý příklad ostatním.
Více informací na www.aefcz.org


21.01.2012

Útoky sekty Boko Haram v Nigérii

Policejní stanice ve městě Kano v severní Nigérii se staly terčem koordinovaných útoků teroristické islámské organizace Boko Haram. Městem s více než 9 miliony obyvatel otřáslo nejméně 20 explozí a přestřelek. Atentáty v převážně muslimském městě jsou pomstou za věznění členů sekty. Policie potvrdila pouze sedm mrtvých, ale odhady reportérů šplhají až na 150 obětí. Podle nigerijských zpráv provedli atentáty teenageři. Ve městě byl okamžitě vyhlášen celodenní zákaz vycházení.
Útoky Boko Haram pokračují již od vánočních svátků, kdy bylo u kostela ve městě Madalla zavražděno 44 lidí (Kabir Sokoto Umar, který byl policií obviněn z vedení tohoto teroristického útoku, před několika dny uprchl z vězení). Prezident Goodluck Jonathan prohlásil, že sekta má sympatizanty ve vládě i v ozbrojených složkách a že současná situace je horší než občanská válka v zemi v 60. letech minulého století.
Členové fanatické islámské sekty Boko Haram se v posledních letech snaží brutálním vražděním vyhnat křesťany ze severních regionů Nigérie a založit teokratický stát. Svými představami a cíli se nijak netají. Západní vzdělaní považují za svatokrádež a křesťanům dali na výběr – buď budou zavražděni, nebo dobrovolně odejdou do jižních regionů země. Údajný mluvčí sekty Abul Qaqa prohlásil, že útoky budou pokračovat, dokud nebude vyhlášen islámský stát s právem šaría.


21.01.2012

Krugerův národní park znovu otevřel své brány

Nejstarší africký národní park zasáhly od začátku týdne silné deště a povodňové vlny, které poničily cesty a odřízly desítky návštěvníků od civilizace. Asi 60 cizinců bylo evakuováno a park byl krátce uzavřen. Nikdo nebyl vážně zraněn, přestože auto šesti italských a britských turistů bylo přívalem vody smeteno ze silnice. Mluvčí parku W. Mabasa řekl, že v důsledku povodně neuhynula ani žádná zvířata. Povodeň zasáhla jihoafrické provincie Limpopo a Mpumalanga, nejhorší situace je v sousedním Mosambiku, kde již přišlo o domovy na 4000 lidí.


19.01.2012

Second Beach – nejnebezpečnější pláž na světě

Podle International Shark Attack File (ISAF) je Second Beach u Port St. Johns v Jižní Africe nejnebezpečnější pláží na světě. Za posledních šest let zde každoročně po útoku žraloka zemřel člověk. Poslední obětí je surfař Msungubana Ngidi (25), záchranáři ho sice vyrvali útočícímu predátorovi, ale Ngidi svým zraněním podlehl během převozu do nemocnice. Po útoku na Ngidiho byla pláž přes hrozící finanční ztráty na neurčito uzavřena. Vyšetřování má přinést odpověď na otázku, proč dochází právě zde k tolika smrtelným útokům. Někteří ze záchranářů připomínají, že u Second Beach byla nalezena mrtvá velryba, jejíž zbytky prý žraloky ke břehu přitahují.
Dva útoky žraloků od začátku roku se odehrály na australském pobřeží. Včera byl vážně zraněn surfař během útoku žraloka býčího u Redhead Beach nedaleko Newcastlu, asi 80 km severně od Sydney. 4. ledna pokousal žralok surfaře u pláže North Avoca, zraněnému 28letému muži se podařilo doplavat na prknu na břeh. V Austrálii mají žraloci špatnou pověst, úřady udávají, že v loňském roce zabili 5 lidí, v roce 2010 zemřel jeden člověk. Nejstarší zaznamenaný útok je z roku 1791, od té doby je ve statistikách přes 900 napadených lidí, z nichž 221 útoky nepřežilo.
http://sharkattackfile.info


19.01.2012

Muslimové opět protestují proti Rushdiemu

Salman Rushdie opět vyvolává vášně v muslimských komunitách v Indii. Čtyřiašedesátiletý autor se má totiž objevit mezi přednášejícími na literárním festivalu v Jaipuru, který je nejprestižnější událostí svého druhu v Indii a jihovýchodní Asii. Rushdie prohlásil, že do Indie nepotřebuje vízum a že byl ve své rodné zemi – bez jakéhokoli ohlasu – v posledních letech nesčetněkrát. Na internetových stránkách festivalu je nadále veden mezi přednášejícími, jeho vystoupení v metropoli pouštního státu Rádžasthán je ale nejisté.
Proti Rushdieho účasti protestují muslimové, kteří mu dodnes nezapomněli proslulé Satanské verše (vůdce íránské islámské revoluce ajatolláh Chomejní na něj v roce 1989 uvalil fatwu). Rushdie si ale nepopudil jen muslimy, jeho nejúspěšnější román Děti půlnoci, který napsal sedm let před Satanskými verši a který určil vývoj anglicky psané indické literatury, se nelíbil indickým úřadům.
Salman Rushdie napsal více než desítku románů, z nichž většina byla přeložena do češtiny, mj. Děti půlnoci, Hanba, Klaun Šalimar a Čarodějka z Florencie. Jedním z témat všech jmenovaných knih je Indie (všechny přeložil Pavel Dominik).
Články z putování Rádžasthánem – na velbloudu, pěšky i rikšou
stránky festivalu: http://jaipurliteraturefestival.org


18.01.2012

Pět turistů zavražděno u sopky Erta Ale

Pět zahraničních turistů zavraždili ozbrojenci na severovýchodě Etiopie. Další dva turisté byli vážně postřeleni, osmý vyvázl nezraněn. K útoku došlo u činné sopky Erta Ale v regionu Afar. První zprávy o národnosti turistů nejsou přesné, pravděpodobně byla většina z Německa a Rakouska, italské agentury uvádějí mezi mrtvými i jednoho Itala. Podle některých zpráv byli další turisté uneseni. Etiopské úřady tvrdí, že ozbrojenci překročili hranice ze sousední Eritree, napětí mezi oběma zeměmi od války v letech 1998–2000 nikdy nepolevilo.
Sopečný a pouštní region Afar na hranicích Etiopie a Eritree patří k nejteplejším oblastem na Zemi. A také k nejméně dostupným a bezpečným. V roce 2007 zde byla unesena skupina Evropanů, později byli všichni propuštěni. V roce 2004 zde francouzští turisté zmizeli beze stopy. Turisty do regionu přitahuje zejména sopka Erta Ale, která je sice vysoká jen 613 metrů, ale v jejím kráteru lze pozorovat aktivní lávové jezero.


Nalezené položky: 816 « První | < Předchozí | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | Další > | Poslední »

Potřebujete napsat článek?
Máte zájem o reklamu?
Chcete nám nabídnout váš článek?
Kontaktujte nás.