aktuality

04.01.2012

Alarmující úbytek slonů v Tanzanii

Sčítání slonů ve dvou přírodních rezervacích v Tanzanii prokázalo alarmující úbytek slonů – během tří let (2006–2009) se počet slonů snížil ze 74 900 na 43 552. Sčítání provedl Institut pro výzkum volně žijících zvířat (Tanzania Wildlife Research Institute) v rezervaci Selous Game a v národním parku Mikumi. Hrozivá čísla donutila prezidenta Tanzanie Kikweteho (v úřadu od roku 2005), aby se blíže zaměřil na pytláctví a pašování klů do Asie. Prezident taktéž nařídil vyšetření zmizení vzácné Rooseveltovy antilopy z národních parků. Organizace TRAFFIC, která monitoruje obchod se slonovinou, tvrdí, že rok 2011 byl rekordní v počtu zadržené slonoviny. Jen v prosinci bylo ve dvou případech v Keni zadrženo celkem přes 4200 kg slonoviny. V listopadu zadrželi celníci v Malajsii a ve Vietnamu celkem dalších 2500 kg. Pašeráci využívají zvyšující se poptávky po slonovině především v Číně a Thajsku, kde se např. prášek z rozdrcených sloních i nosorožčích klů považuje za účinné afrodiziakum a využívá se též v tradiční medicíně proti bolestem a horečkám. Celkový počet slonů na světě se odhaduje na 470–685 tisíc, zatímco před několika desítkami let jich žilo několik milionů.
Selous Game Reserve na jihu Tanzanie, která je zapsaná na listině světového dědictví UNESCO, patří k největším světovým rezervacím (54 600 km2). Je pojmenována podle Fredericka C. Selouse, britského dobrodruha a lovce a také přítele Theodora Roosevelta a Cecila Rhodese. Selous zde na březích řeky Rufiji v roce 1917 padl v bojích proti německým jednotkám za první světové války a byla po něm kdysi pojmenována i jednotka speciálních sil rhodéské armády – Selous scouts. Severněji položený Mikumi National Park je čtvrtým největším národním parkem v Tanzanii (3230 km2).
www.traffic.org
www.tanzaniaparks.com


04.01.2012

Festival v poušti v Timbuktu od 12. ledna

Lednový Festival v poušti v bájném Timbuktu se bude konat, přestože bezpečnostní situace v Mali není příznivá. Ministerstvo zahraničních věcí ČR dokonce nedoporučuje cesty do Mali, neboť se bezpečnostní situace zhoršila především v důsledku libyjské krize a nekontrolovanému pohybu zbraní v regionu. Nebezpečí únosu západních turistů je velmi vysoké. V listopadu dokonce po vraždě německého turisty a únosu dalších tří Evropanů úřady evakuovaly všechny zahraniční návštěvníky historického saharského města.
Slavný festival slaví 12. ročník. Vystupují na něm muzikanti z Mali, ale i z okolních států a hosté ze západu, památná jsou např. vystoupení Roberta Planta, bývalého zpěváka Led Zeppelin. Festival se obvykle koná v oáze Essakane asi 65 kilometrů severně od Timbuktu. Na letošním festivalu vystoupí mj. Tinariwen, Salif Keita, Tartit a Khaira Arby. Týden před festivalem v Timbuktu se v regionu koná „Festival Ali Farka Touré“ v Niafunké (5.–8. ledna), pojmenovaný po jednom z nejslavnějších afrických hudebníků, který zemřel před pěti lety ve věku 66 let.
Podrobnosti o festivalu v angličtině a francouzštině na stránkách: www.festival-au-desert.org
Do Mali je třeba vízum, nejbližší velvyslanectví je v Berlíně. V Mali není české velvyslanectví, na bezpečnostní situaci je možné se informovat mj. na velvyslanectví v Alžíru: www.mzv.cz/algiers


03.01.2012

Italské úřady vyšetřují padající kameny z Kolosea

Starosta Říma Gianni Alemanno odmítl tvrzení, že z Kolosea padají kameny. Zároveň ale dodal, že na březen plánovaná oprava slavné antické památky by se neměla opozdit. Pády kusů zdiva oznámili úřadům turisté a ředitelka Kolosea Rossella Rea ho potvrdila, podle ní šlo ovšem jen o fragmenty shozené holuby. Na opravu Kolosea, které se stavělo za vlády císaře Vespasiana od roku 72, přispěl jeden z nejbohatších Italů Diego Della Valle, majitel firmy Tod´s, která vyrábí luxusní boty a kabelky, a fotbalového klubu Fiorentina.


02.01.2012

Nigérii hrozí chaos kvůli zdražení pohonných hmot

Nigerijská vláda se rozhodla zrušit dotace na pohonné hmoty a zemi, která se vzpamatovává z nedávné série atentátů a násilností na křesťanských komunitách, hrozí další chaos. Ceny na čerpacích stanicích vzrostly nejméně dvojnásobně, ze 65 naira (asi 8 Kč) za litr vylétly ke 140 naira. Na černém trhu jsou ceny ještě vyšší – až 200 naira. Nigérie je největším africkým producentem ropy a vládním slibům, že zisky ze zrušení dotací budou využity ke zlepšení infrastruktury a k boji s chudobou, nikdo nevěří. Mnoho Nigerijců nevyužívá pohonné hmoty jen do aut, ale také do agregátů, které nahrazují často nefungující dodávky elektřiny. Atmosféra v Nigérii je velmi napjatá a zemi hrozí vlna stávek a masových protestů.


02.01.2012

Joža Uprka – Evropan slováckého venkova

Poslední tři týdny zbývají na návštěvu výstavy malíře Joži Uprky ve Valdštejnské jízdárně v Praze. Joža Uprka (1861–1940) neúnavně zachycoval motivy z každodenního života svého rodného Slovácka, práci, slavnosti, lidové zvyky, soustředil se na zaznamenání folklorních prvků, zejména krojů a jejich detailů. Podobně jako impresionisté se snažil řešit otázky světla a atmosféry. Narodil se v Kněždubu v selské rodině, otec byl rolník, ale také malíř samouk. Po pražských studiích pokračoval Joža na Mnichovské akademii – ocitl se tak ve víru aktuálního dění; Mnichov byl výrazným centrem nejen uměleckého světa. V roce 1888 se vrátil do rodného kraje, které se stalo jeho celoživotní inspirací a hlavním tématem tvorby. V roce 1902 navštívil Uprku v ateliéru ve Hroznové Lhotě i francouzský sochař Auguste Rodin.
Více na www.ngprague.cz
Články ze Slovácka:
Vlčnov: Jízda králů a koštování v búdách
Větrný mlýn v Kuželově a horňácké zpívání
Blatnice pod sv. Antonínkem: Vinice a vinařské búdy pod karpatskými kopci
Ze Strážnice za vínem do sklepních uliček Petrova


28.12.2011

V italských Benátkách zakázali ohňostroje a petardy

Kdo plánuje oslavy příchodu roku 2012 v italských Benátkách, neužije si ani ohňostrojů ani petard. Veškeré „ohnivé“ zábavy jsou 31. prosince a 1. ledna ve městě na kanálech zakázány.


24.12.2011

Sucho v Sahelu zabijí stromy

Od roku 1954 zahynula v Sahelu šestina stromů, především díky prudkému poklesu srážek až o 30 procent. Údaje byly publikovány ve studii financované NASA a US Geological Survey, která se zaměřila na šest zemí Sahelu od Senegalu po Čad. Úbytek stromů zhoršuje životní podmínky obyvatel regionu, stromy jim poskytují jídlo, palivo i stavební materiál. Vědci navíc varují před další vlnou ničivých veder, která může ohrozit miliony obyvatel Sahelu.


23.12.2011

Kambodža a Thajsko stáhnou vojáky od Preah Vihear

Kambodža a Thajsko souhlasí se stažením svých vojáků z oblasti chrámu Preah Vihear, který leží v blízkosti hranice obou zemí. Na odchod vojenských jednotek mají dohlížet pozorovatelé z Indonésie. O území kolem chrámu, který je od roku 2008 na seznamu světového dědictví UNESCO, vedou Thajsko a Kambodža dlouholeté spory. Provokace vyústily v přestřelky, během nichž letos zahynuly desítky lidí a tisíce civilistů z oblasti uprchly. V roce 1962 přiřkl Mezinárodní soud v Haagu chrám Kambodži s odůvodněním, že se jedná o historický khmerský chrám. Nejjednodušší přístupová cesta ale vede z thajské strany.
Informace o Kambodži a články z putování Kambodžou


21.12.2011

Začíná židovská Chanuka

Dnes začíná židovský svátek Chanuka. Slaví se osm dní a Židé si připomínají vysvěcení chrámu po Makabejském povstání. Podle legendy byla v chrámu, znesvěceném helenistickými okupanty, nalezena nádobka s olejem, který by vystačil pro chrámovou menoru asi na jeden den. Zázračně ovšem hořel osm dní a přesně osm dní trvá příprava a vysvěcení nového oleje. Během Chanuky se zapalují svíce na zvláštním osmiramenném svícnu (chanukija nebo menorat Chanuka), každý den se zapaluje jedna další svíčka. K zapalování slouží pomocná devátá svíčka, která bývá umístěna na postranním (devátém) rameni.
Rozhovor s ředitelem Židovského muzea v Praze Leo Pavlátem o Izraeli, Jeruzalému i židovské kultuře.


21.12.2011

Sopka Iljen se probouzí

Na východě ostrova Jáva se probouzí sopka Iljen. Úřady již zvýšily stupeň varování na 3 (nejvyšší je 4) a zakázaná zóna kolem kráteru byla rozšířena na 1,5 kilometru. Modrozelené sirné jezero v kráteru se zbarvilo do bíla a všichni pozorovatelé musí nosit plynové masky (dusivý sirný zápach je pro sopku typický i v dobách klidu). Sopka je známá těžbou síry, kterou odtud dělníci odnášejí v nůších, těžkých až 80 kg, přehozených přes ramena. V posledních dvaceti letech byla sopka dějištěm jen menších freatických erupcí, poslední velká erupce byla v roce 1817 a trvala 33 dní. Jezero se vylilo z kráteru a vlny sirných vod a bahna zaplavily několik vesnic.
Více o sopkách v Indonésii


19.12.2011

Keňa – brána do východní Afriky

Přednáška bývalé velvyslankyně Gity Fuchsové o nejvýznamnější turistické destinaci subsaharské Afriky. V regionu, kam směřují desetitisíce českých turistů a kde působí na 20 českých nevládních organizací, působila 3 roky. Přednáška spojená s besedou se koná v úterý od 17:00 hodin v malém sále Městské knihovny v Praze. Hostem bude Jan Svatoš, autor projektu Fotografické návraty a dokumentu Africa obscura, který vznikl v koprodukci s ČT. Jeho námětem bylo hledání téměř stoletého odkazu průkopníků fotografování africké přírody, manželů Johnsonových. Expedice se uskutečnila v opomíjené a vyprahlé severní Keni.
Více na www.mlp.cz


18.12.2011

Tajfun udeřil na filipínské přístavy na Mindanau

Záplavy na Filipínách si vyžádaly životy téměř 700 lidí, ale bilance může být vyšší, neboť stovky lidí jsou pohřešovány. Tajfun Washi udeřil na ostrov Mindanao v noci na neděli a přívaly vod a bahna z řek a kopců zastihly lidi ve spánku. Nejhůře postižené jsou přístavy Cagayan de Oro a Iligan.


18.12.2011

Ve Španělsku stávkují piloti

Španělská letecká společnost Iberia zrušila třetinu letů kvůli vyhlášené jednodenní stávce. Letecké spojení s Prahou ale stávka neovlivnila, většina zrušených letů je vnitrostátních. Další stávku plánují piloti na 29. prosince. Piloti stávkují proti plánům společnosti přesunout řadu letadel a destinací na dceřinou společnost Iberia Express, která má dle plánů zahájit provoz příští rok.


17.12.2011

Další útok na křesťanskou svatyni v Indonésii

V Tawangmangu v centrální Jávě byla zničena další křesťanská svatyně (Maria Sendang Pawitra Sinar Surya). Sošce panny Marie urazili náboženští fanatici hlavu, zničili i velký kříž a sošky andělů. Svatyně panny Marie je oblíbeným poutním místem křesťanské menšiny v okolí města Solo (Surakarta). Tawangmangu leží asi 40 km východně od Sola na svazích posvátné sopky Lawu ve výšce asi 1300 metrů. Útoků na křesťanské cíle v Indonésii přibývá, podle Indonéského fóra pro křesťanskou komunikaci (Indonesian Christian Communication Forum) bylo v uplynulém desetiletí terčem útoku přibližně 700 křesťanských kostelů a poutních míst. V Indonésii, která má asi 240 milionů obyvatel žije 8 % křesťanů.
Pro cestovatele ale zůstává Indonésie bezpečnou zemí: články z Indonésie


16.12.2011

V Betlémě rozsvítili vánoční strom

V Betlémě byl rozsvícen tradiční vánoční strom na náměstí Manger. Slavnosti se zúčastnili i premiér palestinské samosprávy Salam Fajad a starosta Betléma Victor Batarší. Prožít vánoční svátky do města, považovaného za rodiště Ježíše Krista, přijíždí každoročně tisíce poutníků. Již od konce listopadu je v Betlémě každodenní bohatý vánoční program, konají se mše, trhy, koncerty, výstavy. Betlém má asi 22 tisíc obyvatel a počet křesťanů klesl v minulých letech na pětinu (po 2. světové válce bylo křesťanů ve městě 75 %).
Vánoční program v Betlémě na www.bethlehem-city.org


15.12.2011

Procesy s čarodějnicemi v Mosambiku

Procesy s čarodějnicemi nejsou v Africe minulostí. V mozambické provincii Sofala bylo letos zabito již šestnáct starších žen obviněných z čarodějnictví. Demonstrace proti násilí páchaném na ženách se uskutečnila v Beiře, hlavním městě provincie. Starší ženy si stěžují, že mladí muži, kterým se nedaří v jejich práci a byznysu, hledají viníka své situace přímo v rodině a obviňují starší ženy, že jimi byli očarováni.
O tomto fenoménu uveřejníme v nejbližších dnech rozhovor s antropoložkou Kateřinou Mildnerovou, která svůj intenzivní výzkum tradičního léčitelství a čarodějnictví v Zambii shrnula do knihy Můj soused je čaroděj.
O Mosambiku se dočtete v rozhovoru s historikem Janem Klímou: Doença africana – opojení Afrikou


15.12.2011

Ekvádor – netopýři přenášejí vzteklinu

V amazonské ekvádorské provincii Morona-Santiago u peruánských hranic je hlášeno na 150 případů napadení lidí netopýry přenášejícími vzteklinu. Nejméně deset dětí na smrtelnou nemoc zemřelo.


13.12.2011

Násilnosti v centrální Nigérii

Městem Jos v centrální Nigérii otřásla série tří bombových atentátů, které si vyžádaly nejméně čtyři oběti. Úřady se obávají propuknutí dalších násilností mezi znepřátelenými komunitami muslimů a křesťanů, během kterých loni zemřely stovky lidí. Ve městě je nyní zakázáno mezi 19.–6. hodinou jezdit na tradičních malých motocyklech zvaných „Okada“. Na dodržování zákazu a pořádek ve městě dohlížejí speciální jednotky, jejichž mluvčí varoval, že motocyklisté, kteří poruší nařízení, budou bez milosti zatýkáni. Město v posledních letech smutně proslulo násilnostmi mezi křesťanskými a muslimskými obyvateli a loni vybuchlo několik bomb dokonce na Štědrý den. Atmosféra v centrální Nigérii je opět velmi napjatá a cesty do oblasti jsou riskantní.


12.12.2011

Želivský klášterní pivovar opět vaří pivo

11. 12. otevřel brány zrekonstruovaný pivovar kláštera Želiv. „Pivovar je postaven na maximální kapacitu čtyři sta hektolitrů piva ročně. Naším cílem je vybudovat malý zážitkový pivovar, který naváže na tradici vaření klášterního piva. Návštěvníkům budeme nabízet exkurze s výkladem o dějinách vaření piva a našich výrobních postupech. Specifickou nabídku budeme mít pro pivní fandy, kterým nabídneme možnost si uvařit „vlastní pivo“ pod vedením našeho sládka, během víkendového pobytu v pivovaru,“ vysvětlil budoucí plány jednatel společnosti Želivský klášterní pivovar František Marek. Klášter Želiv byl založen roku 1139 a osazen řádem benediktýnů. Po deseti letech však byli benediktini vystřídáni premonstráty ze Schenfeldu, které sem dovedl blahoslavený opat Gotšalk. První zmínky o vaření piva v premonstrátském klášteře na Želivě jsou už ze 14 století.
Více o klášteře premonstrátů na Želivě i o produktech pivovaru na stránkách kláštera http://zeliv.eu


11.12.2011

Honduras – zákaz spolujezdce na motocyklech

Posledním krokem v boji proti nekontrolovatelné zločinnosti je zákon zakazující spolujezdce na motocyklu. Nový zákon má platit půl roku. Právě střelbou z jedoucího motocyklu byla v úterý zavražděna před svým domem známá novinářka Marina Paz i se svým řidičem. Následující den byl stejným způsobem zavražděn bývalý vládní poradce pro bezpečnost Alfredo Landaverde. Vláda již v listopadu prosadila nasazení armádních hlídek do ulic největších měst, neboť policie je obviňována z korupce a zapletení do mnoha zločinů. Honduras je tranzitní zemí pro pašování drog z Jižní Ameriky do USA. Podle Úřadu OSN proti drogám a zločinu (UNODC – United Nations Office on Drugs and Crime) patří Honduras k nejnebezpečnějším zemím světa – 82 vražd na 100 tisíc obyvatel. Zločinnost se podepisuje i na turistickém ruchu, který se soustřeďuje do starodávného mayského města Copán.


Nalezené položky: 816 « První | < Předchozí | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | Další > | Poslední »

Potřebujete napsat článek?
Máte zájem o reklamu?
Chcete nám nabídnout váš článek?
Kontaktujte nás.