aktuality

07.01.2013

Zvýšená aktivita Stromboli na začátku roku

V prvních dnech letošního roku mimořádně stoupla aktivita italské sopky Stromboli. Vulkanologové pozorovali exploze velmi tekuté lávy až do výšky 400–500 metrů. Výbuchy se opakovaly přibližně po dvaceti až třiceti minutách a byly slyšitelné a někdy i viditelné až z vesnice. Fontány žhavé lávy jsou na Stromboli pravidelné, někdy je lze pozorovat i několikrát za hodinu, nejaktivnější je kráter na úbočí Sciara del Fuoco.


06.01.2013

Festival v poušti nebude v Timbuktu

Vzhledem k nepříznivé bezpečnostní situaci v Mali dostane letos hudební festival v bájném Timbuktu netradiční podobu. Jedna z největších kulturních událostí v Africe se bude konat pod názvem Festival au Désert in Exile a odstartuje tentokrát až v únoru v hlavním městě Mali Bamaku. Karavana umělců, mezi nimiž budou Oumou Sangaré, Toumani Diabaté a Tartit, se z Bamaka přesune do Kobeni v jižní Mauritánii na dvoudenní koncert 8.–9. února. Druhá karavana umělců vyrazí z jihoalžírské oázy Tamanrasset a v této skupině bude účinkovat i slavná kapela Tinariwen. Obě karavany se setkají ve Village Opera Laongo asi 40 km východně od Ouagadougou v Burkině Faso, kde se uskuteční společný festival 20.–22. února. Turistům bude povolena účast pouze na trase karavany z Bamaka, protože nebezpečí únosu západních turistů je v regionu velmi vysoké.
Na předcházejících ročnících festivalu účinkovali nejen muzikanti z centrální Afriky, památná jsou např. vystoupení Roberta Planta, bývalého zpěváka Led Zeppelin nebo Bona z U2. Festival se obvykle koná v oáze Essakane asi 65 kilometrů severně od Timbuktu.
Podrobnosti o festivalu v angličtině a francouzštině na stránkách: www.festival-au-desert.org.


19.12.2012

Výstava Umění australských domorodců prodloužena

V Moravském zemském muzeu pokračuje výstava ze sbírek získaných zakladatelem Anthroposu Janem Jelínkem během vědecké expedice MZM do Arnhemské země v Severní Austrálii v roce 1969. Vrcholem výstavy jsou exponáty, získané při setkání se skupinou domorodců vedenou stařešinou Mandargem. Tato skupina si uchovala znalost technik i myšlenkového světa tradiční společnosti lovců a sběračů nedotčených moderní civilizací, byly od nich získány zcela autentické umělecké předměty, malby na kůře v „tzv.rentgenovém stylu“ i jedinečné informace sloužící k výkladu původního domorodého australského umění a duchovního života. Tyto předměty dnes tvoří jednu z nejcennějších sbírkových kolekcí Moravského zemského muzea. Součástí výstavy je i rozsáhlá kopie známé skalní obrazárny Oenpeli, pravěkých skalních maleb, originální archeologické nálezy nebo rekonstrukce unikátní malované chýše. Výstava byla prodloužena do 14. dubna 2013.
Více na www.mzm.cz


19.12.2012

Končí výstava Vampyrismus

Výstava z aktuálních archeologických výzkumů věnovaná hrobům tzv. vampýrů. V Památníku Velké Moravy jsou zrekonstruovány nedávno objevené hroby ze Starého Města a Modré u Velehradu. Víra ve vampýry či upíry je stará jako lidstvo samo, ale výstava Vampyrismus končí posledním dnem roku 2012.
Více na www: www.slovackemuzeum.cz


19.12.2012

Výstava Keramika z Mexika končí 20. ledna

Exotická keramika z Mexika ve sbírce Moravské galerie v Brně představuje jedinečný soubor dokládající tvorbu mexických hrnčířů ve druhé polovině 19. století. Výstava představuje zejména produkci jednoho z nejvýznamnějších keramických center mexického státu Jalisco, proslulých dílen v Tonalá, vyrábějících polychromní keramické nádoby zdobené bohatou malbou s přídatkem zlata a stříbra. Mexická keramika, v níž se skutečnost prolíná s fantazií, nám přináší setkání s exotikou plnou radosti a bohaté imaginace.
Více na www.moravska-galerie.cz


17.12.2012

Ke khmérskému chrámu Preah Vihear míří více turistů

Khmérský chrám Preah Vihear, který leží v blízkosti hranic Kambodži a Thajska, navštívilo za 11 měsíců letošního roku celkem 6396 zahraničních turistů, což je o 147 procent více než v minulém roce za srovnatelné období (2582 zahraničních turistů). Chrám zároveň navštívilo 86 953 kambodžských poutníků. Důvodem nárůstu je především zklidnění pohraničních konfliktů a přestřelek mezi kambodžskými a thajskými vojáky, dále zlepšení cest z hlavního města Phnom Penhu a větší účast Kambodžanů na oslavách místních svátků, např. Pchum Ben, protože oblast nebyla zasažena povodněmi jako v roce 2011. V oblasti chrámu se zvyšuje počet ubytovacích zařízení. O území kolem chrámu, který je od roku 2008 na seznamu světového dědictví UNESCO, vedou Thajsko a Kambodža dlouholeté spory. Provokace v roce 2011 vyústily v přestřelky, během nichž zahynuly desítky lidí a tisíce civilistů z oblasti uprchly. V roce 1962 přiřkl Mezinárodní soud v Haagu chrám Kambodži s odůvodněním, že se jedná o historický khmerský chrám. Nejjednodušší přístupová cesta ale vede z thajské strany.


14.12.2012

Zemřel M. Herzog – první pokořitel osmitisícovky

Ve věku 93 let zemřel francouzský horolezec Maurice Herzog. V roce 1950 vedl první expedici, která vystoupila na některou z osmitisícovek – společně s krajanem Louisem Lachenalem stanuli 3. června 1950 na vrcholu Annapurny. Herzog o výstupu napsal knihu jménem Annapurna, které se prodalo přes 11 milionů kusů. Herzog se později stal ministrem sportu a také starostou města Chamonix-Mont-Blanc.


12.12.2012

Zemřel nejslavnější indický hudebník Ravi Shankar

V kalifornském San Diegu zemřel včera ve věku 92 let nejslavnější indický hudebník a hráč na sitár Ravi Shankar. Od padesátých let minulého století koncertoval po celém světě a představil západnímu publiku klasickou indickou hudbu. Ovlivnil generace hudebníků, hrával mj. s Georgem Harrisonem z Beatles. Ravi Shankar vystupoval i na festivalech v Monterey a Woodstocku a v 60. letech se stal jednou z hudebních ikon hippies, od hnutí se ale distancoval.


12.12.2012

Portugalské úřady varují před horečkou dengue na Madeiře

Od počátku září do konce listopadu bylo na portugalském ostrově Madeira potvrzeno 966 případů horečky dengue. Hospitalizováno bylo 89 nemocných. První rozšíření horečky dengue na ostrově není dle úřadů překvapením, od roku 2005 se komáři přenášející nemoc na ostrově šíří. Virus přenáší komár rodu Aedes, buď druh aegypti (jak název napovídá, původem z Afriky), nebo albopictus (komár tygrovaný, původem z Asie). Těmto komárům se dobře daří i ve městech (na rozdíl od malarických), stačí jim jakákoli louže, odhozený odpad, který déšť naplní vodou, aby se úspěšně a rychle množili.
Žádná omezení pro volné cestování na Madeiře nejsou, ale Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí radí turistům, aby minimalizovali riziko. V současné době jsou posilována preventivní opatření – dezinsekce, zvýšená informovanost veřejnosti, dohled odborníků, kontroly v přístavech i letištích.
Ti, kteří mají horečku nebo chřipkové příznaky by měli vyhledat lékařskou pomoc co nejdříve. Proti horečce ale neexistuje žádná účinná léčba (a také se neočkuje, vakcína dosud nebyla objevena). Inkubační doba je od tří dnů do dvou týdnů.
Více o horečce dengue


12.12.2012

Zaměstnanci Iberie nebudou před Vánoci stávkovat

Zaměstnanci Iberie odvolali plánované předvánoční stávky. Na protest proti propuštění 4500 pracovníků se měla uskutečnit série stávek 14., 17. a 21. prosince.
Iberia je společně s British Airways součástí International Airlines Group, třetí největší letecké společnosti v Evropě. Začátkem listopadu IAG uvedla, že bude rušit téměř čtvrtinu pracovních míst ve Španělsku a snižovat počet letadel své flotily.


10.12.2012

V Indii se zvyšuje počet zabitých tygrů

Podle indických úřadů zabili v letošním roce pytláci již 50 tygrů a dalších 28 zahynulo přirozenou smrtí. 78 mrtvých tygrů je nejvyšší počet za posledních 12 let, loni to bylo 56, před dvěma lety 53. Nejvíce tygrů bylo zabito nebo zahynulo ve svazovém státě Maháráštra především v národním parku Tadoba-Andhari – 14, ve státě Karnátaka 13.
Ve skutečnosti může být počet pytláky zabitých tygrů menší, Úřad na ochranu tygrů (National Tiger Conservation Authority) totiž považuje každé úmrtí tygra za pytláctví, pokud se neprokáže opak. Přesto čísla dokazují, že pytláctví kvete. Podle úřadů především díky tomu, že tygří penis, který se vaří, je považován v Číně za účinné afrodiziakum. V Číně jsou sice tygři chováni v soukromých farmách právě pro účely tradiční medicíny, přesto většina zájemců považuje za mnohem účinnější pohlaví divokých zvířat. Jsou též známy případy, kdy vesničané otrávili tygry, aby chránili svá domácí zvířata i sebe.
Podle sčítání v roce 2010 žilo v Indii 1706 tygrů. Počet tygrů na světě se odhaduje na přibližně 3000 kusů.


07.12.2012

Burma Center Prague hledá manažera/ku projektu

Burma Center Prague, o.p.s. bude pátým rokem realizovat projekt sloužící k budování a rozvoji občanské společnosti barmského exilu v Indii a podpoře aktivit zaměřených na přechod Barmy k demokracii. Ve spolupráci s barmskými aktivisty a uprchlickou komunitou v Indii zahrnují projektové aktivity podporu a vzdělávání zástupců ze svobodných médií zaobírajících se barmskou otázkou, vzdělávání budoucích barmských leaderů, podporu místních iniciativ a posílení kapacity občanského sektoru v Barmě a na barmsko-indických hranicích, propagování zodpovědného cestování do Barmy, vývoj softwarové aplikace pro barmskou občanskou společnost a další aktivity.
Hlavním úkolem projektového manažera je celkové řízení projektu a intenzivní spolupráce s partnery v Indii a Barmě.

Místo působení: Praha
Nástup: únor 2013
Doba působení: 11 měsíců s možností prodloužení

Hlavní zodpovědnosti:
•řízení projektu (reportování, administrativa, kontrola logistiky a realizace projektu, plánování, evaluace, kontrola čerpání rozpočtu, komunikace s místními asistenty a partnery)
•předávání a zavádění expertních znalostí
•koordinace projektového týmu
•koordinace s klíčovými účastníky a partnery projektu
•průběžná reflexe realizace, upřesňování aktivit na další roky realizace
•podpora office managementu, spoluorganizování veřejných akcí

Hlavní požadavky:
•VŠ
•výborná znalost angličtiny a čěštiny
•povědomí o Barmě a regionu jihovýchodní Asie
•zkušenost s vedením projektů (včetně monitoringu, reportování a vedení týmu)
•systematičnost, analytické schopnosti
•samostatnost, odpovědnost, výborné komunikační a vyjednávací dovednosti
•vytrvalost, navrhování nových řešení, schopnost motivovat druhé ke změně
•ztotožnění s cíli projektu a misí BCP
•výhodou je zkušenost s prací v multikulturním prostředí

Burma Center Prague Vám nabízí:
•samostatnou a zodpovědnou pozici
•možnost profesního rozvoje s odbornými znalostmi o barmské problematice
•práci se zahraničími partnery
•rozmanitou práci s přímými zkušenostmi z barmského exilu v Indii a v Barmě

Vážné zájemce prosíme, aby poslali svůj strukturovaný životopis a motivační dopis emailem na: info@burma-center.org, nejpozději do 21.12.2012.


05.12.2012

Přednáška Nové objevy ve stínu pyramid: ABÚSÍR 2012

Přednáška Nové objevy ve stínu pyramid: ABÚSÍR 2012 se koná dne 5. 12. 2012 od 17:30 do 19:30 v aule Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.
Čeští egyptologové z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze objevili hrobový komplex vysokých hodnostářů egyptské Staré říše zahrnující dvůr egyptské princezny datovaný do doby kolem 2500 př. n. l. „Tímto jedinečným objevem otevíráme novou kapitolu dějin pohřebiště v Abúsíru,“ komentoval úspěch českého týmu prof. Miroslav Bárta, vedoucí archeologické expedice v Abúsíru. „Můžeme nahlédnout do doby před 4500 lety a krok za krokem dokumentovat život a posmrtnou existenci několika historicky významných osobností z doby stavitelů pyramid.“
V rámci komentované veřejné přednášky vystoupí renomovaní čeští egyptologové a představí nově objevené hrobky vysoce postavených staroegyptských hodnostářů a hrobku princezny Šeretnebti, královské dcery z konce 5. dynastie (25. stol. př. Kr.).
Účastníci prezentace:
prof. PhDr. Ladislav Bareš, CSc.
prof. PhDr. Miroslav Verner, DrSc.
prof. Miroslav Bárta, Dr.
PhDr. Hana Vymazalová, Ph.D.
Rezervace míst není nutná.
Pokud se nebudete moci osobně dostavit, je možné sledovat přednášku online na webových stránkách Filozofické fakulty UK.


03.12.2012

Umění australských domorodců

V Moravském zemském muzeu končí koncem roku výstava ze sbírek získaných zakladatelem Anthroposu Janem Jelínkem během vědecké expedice MZM do Arnhemské země v Severní Austrálii v roce 1969. Vrcholem výstavy jsou exponáty získané při setkání se skupinou domorodců vedenou stařešinou Mandargem. Tato skupina si uchovala znalost technik i myšlenkového světa tradiční společnosti lovců a sběračů nedotčených moderní civilizací, byly od nich získány zcela autentické umělecké předměty, malby na kůře v tzv. „rentgenovém stylu“ i jedinečné informace sloužící k výkladu původního domorodého australského umění a duchovního života. Tyto předměty dnes tvoří jednu z nejcennějších sbírkových kolekcí Moravského zemského muzea. Součástí výstavy je i rozsáhlá kopie známé skalní obrazárny Oenpeli, pravěkých skalních maleb, originální archeologické nálezy nebo rekonstrukce unikátní malované chýše.
Více na www.mzm.cz


03.12.2012

V Northern Territory zabili krokodýli dvě děti

Dvě děti během dvou týdnů zabili krokodýli v Austrálii ve státě Northern Territory. Dvanáctiletý chlapec byl napaden mořským krokodýlem u Port Bradshaw. Přestože se několik dospělých snažilo chlapce zachránit, asi čtyřmetrový krokodýl ho stáhl do hlubší vody a unikl i s kořistí. O dva týdny dříve zabil krokodýl v sedmiletou dívku koupající se v tůni. Krokodýla lovci vystopovali a zastřelili o den později a byly v něm nalezeny ostatky dívky.
Mořští krokodýly dorůstají až šestimetrové délky. Od roku 1971 jsou v Austrálii chráněni zákonem a jejich počet v Northern Territory se zvýšil na odhadovaných 80 tisíc. Počet jejich útoků na člověka je ale pouze několik ročně, také díky mnoha varováním úřadů před koupáním v neznámých vodách, i před vstupem do oblastí, které jsou domovem těchto predátorů. Na celém světě se ročně odehraje kolem 30 útoků mořských krokodýlů na člověka, z nichž je více než 60 procent smrtelných. Mnohem více lidí zabijí krokodýli nilští v Africe, kde po jejich útocích zemře každoročně až několik stovek lidí.


28.11.2012

Nejpopulárnější pláž v Sydney uzavřena

Nejpopulárnější pláž v Sydney – Bondi – byla uzavřena, neboť moře zbarvily do ruda řasy Noctiluca scintillans. Podle představitelů města může voda způsobit zdravotní problémy, například podráždění kůže nebo očí. Uzavřená je i blízká pláž Clovella, naopak otevřené zůstávají pláže Tamarama a Brontë, jejichž zanesení řasami není tak silné.
Bondi Beach se nachází na východním pobřeží jen sedm kilometrů od centra města v oblasti Bondi, od které pochází její jméno. Pláž je dlouhá zhruba kilometr a letní návštěva představuje 40 tisíc lidí každý víkend.


28.11.2012

Egypt – zhoršená bezpečnostní situace

V Egyptě se opět rozhořely demonstrace, včera se více než 200 tisíc Egypťanů shromáždilo na náměstí Tahrír v centru Káhiry. Egypt je poměrně bezpečnou zemí, ale cizinci by se měli vyhýbat davům a demonstracím, během nichž došlo v posledních letech k několika napadením zahraničních novinářů a turistů.


26.11.2012

Pevnost v Bahle bude otevřena veřejnosti

Ománské úřady plánují zpřístupnit veřejnosti do konce roku pevnost v oáze Bahla, jednu z největších a nejkrásnějších v zemi. Restaurátorské práce na pevnosti, která je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO, probíhají již od roku 1988.
Pevnost postavili lidé kmene Banu Nebhan ve 12. století. Hradby, kterými obehnali město vystavěné z nepálených cihel, byly dlouhé nejméně 7 km (podle některých údajů až 13). Bahla se stala na následující tři stovky let centrem moci ve středním Ománu, kde se rozšířila ibádíja, militantní odnož šíitského islámu.


26.11.2012

Láva ze sopky Kilauea letos poprvé teče až do oceánu

Poprvé v roce 2012 dosáhl včera lávový proud vytékající ze sopky Kilauea na Havaji vod Tichého oceánu. Na Havaji doufají, že sopečné divadlo vydrží nejen dny, ale až několik týdnů, naposledy bylo k vidění v prosinci loňského roku. Úřady nabádají turisty, aby k výletům za fantastickými výhledy na lávu tekoucí do mořských vod využívali zkušených průvodců, kteří je doprovodí na bezpečná místa a zpět.
Kīlauea je štítová sopka dosahující výšky 1247 metrů nad mořem, jedna z pěti štítových sopek, které tvoří Havajské souostroví. Kilauea chrlí lávu nepřetržitě od roku 1983, po jejích svazích stále tečou proudy lávy.


22.11.2012

Šíité slaví svátek Ášúrá

Šíitští muslimové oslaví zítra svátek Ášúrá, který připadá na 10. den v měsíci moharramu, ale slaví se celých 10 dní, protože právě tak dlouho trvala bitva u Karbalá, v níž padl vnuk proroka Muhammada imám Hosejn.
V iráckém městě Karbalá je také imám Hosejn, největší mučedník šíitské tradice, pohřben. V dobách vlády Saddáma Husajna nesměli především íránští šíitští poutníci navštívit hrob svého vůdce, dnes je Karbalá místem poutí šíitů z celého světa, bohužel v minulých letech byly poutě poznamenány atentáty. Během svátku dohlíží na bezpečnost desetitisíce policistů. Po svátku Ášúrá následuje tradičních 40 dní smutku. Průvody šíitů jsou známé veřejným sebetrýzněním, kdy se věřící bičují do krve nebo si rozsekávají meči kůži na hlavě a nechávají krev stékat po obličejích. Krvavé obřady sebetrýznění symbolizují potrestání za neschopnost ochránit svého vůdce před sunnitskou armádou. Bouřlivě se Ášúrá slaví mj. také v Íránu a Bahrajnu.
Více o svátku Ášúrá např. na www.ashura.com
nebo v knize Jiřího Sladkého Írán plný mučedníků


Nalezené položky: 812 « První | < Předchozí | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | Další > | Poslední »

Potřebujete napsat článek?
Máte zájem o reklamu?
Chcete nám nabídnout váš článek?
Kontaktujte nás.