aktuality

03.09.2013

Yosemitský národní park je nadále otevřený

Aktuální informace o požáru a uzavírkách v Yosemitském parku získáte na internetových stránkách http://www.nps.gov/yose/index.htm.
Yosemitský národní park zůstává nadále otevřený. Přestože většina národního parku není ohněm ohrožena, kouř se rozptýlil nad jeho územím a velkolepé výhledy na skalní masívy jsou omezené.


01.09.2013

Mezinárodní noc pro netopýry 2013

Přehled všech 41 akcí, které se konají od poloviny srpna do poloviny září po celé ČR, naleznete na stránkách www.ceson.org.
Mezinárodní noc pro netopýry se koná již posedmnácté na přelomu srpna a září na řadě míst v Evropě odkud se díky oslavám Roku netopýra v roce 2012 rozšířila i na další kontinenty a stala se tak akcí celosvětovou. Tato osvětová akce je určená široké veřejnosti, která má možnost seznámit se s těmito zajímavými živočichy, s jejich výzkumem, ochranou a dosavadními poznatky o jejich životě.
Návštěvníky Mezinárodních nocí pro netopýry čeká bohatý program, jehož součástí budou přednášky o životě netopýrů a jejich ochraně, promítání prezentací a filmů, ukázky odchytu netopýrů do sítí, sledování netopýrů pomocí ultrazvukového detektoru, ukázky ochočených hendikepovaných netopýrů, ale i soutěže a hry pro děti.


28.08.2013

MZV ČR: Dýmějový mor u jezera Issyk-Kul

Ministerstvo zdravotnictví Kyrgyzstánu oficiálně uveřejnilo zprávu o potvrzeném výskytu dýmějového moru na severu země v turisticky nejzajímavější oblasti jezera Issyk-Kul. S ohledem na přenos nemoci kapénkovou formou, resp. drobným hmyzem (např. blechou a jinými parazity), není vyloučeno další šíření nemoci mimo uvedenou oblast. MZV ČR v této souvislosti důrazně doporučuje přesunout případné plánované cesty na pozdější období, kdy bude nákaza jednoznačně vyloučena. Podle posledních informací byli čtyři čeští občané v Kyrgyzstánu umístěni do infekční karantény.


27.08.2013

Festival vína v Limassolu

V městských zahradách kyperského Limassolu ožije od čtvrtka 29. srpna uctívání boha vína Dionýsa. Slavnosti vína potrvají až do 8. září, otevřeno bude denně od 19 do 23 hodin, cena vstupenky je 6 eur a v ceně je láhev kyperského vína. Slavnosti doprovází bohatý kulturní program, který najdete na stránkách www.cyprusevents.net. Vystoupí například Cypriot Serenaders s tradičními kyperskými písněmi o víně, na programu jsou lidové tance i divadelní představení.


19.08.2013

ČSA plánují nové destinace na Dálném východě.

V zimní sezóně 2013/14 přidají ČSA nové spoje především do Ruska, plánují ale též dvě nové destinace na Dálném východě. Předpokládá se, že jednou z nich bude Japonsko. Jiří Marek, výkonný ředitel Českých aerolinií pro obchod a marketing upřesňuje: „Chceme dále upevňovat a rozvíjet naši hlavní strategii orientace na východní trhy, tj. Rusko a Dálný východ, a jejich propojování s Českou republikou a západní Evropu. Do této koncepce plně zapadá postupně se rozvíjející strategická spolupráce na bázi vzájemného sdílení kódů s naším partnerem a minoritním akcionářem, společností Korean Air. V souladu s touto strategií připravujeme otevření jedné až dvou nových přímých dálkových linek z Prahy na Dálný východ, přičemž jedna z nich by mohla být v Japonsku. Další detaily k novým destinacím zveřejníme až po obdržení všech nezbytných povolení od příslušných úřadů v daných zemích.“


16.08.2013

MZV ČR nedoporučuje cestovat do Egypta

V souvislosti se zhoršováním bezpečnostní situace na celém území Egypta a vzhledem k nepředvídatelnému dalšímu vývoji, MZV ČR doporučuje českým občanům necestovat v současné době do Egypta. Toto doporučení se týká i turistických resortů u Rudého moře, tj. Marsa Alam, Hurghady, Šarm aš-Šajchu, Dahabu, Nuweiby a Taby. Turisté, kteří v těchto resortech v současné době pobývají, by měli zůstat uvnitř hotelových areálů a do odletu z Egypta z nich nevycházet.


03.08.2013

Část Via dei Fori Imperiali bez aut a motocyklů

Římané chtějí lépe chránit své antické dědictví a tak ode dneška uzavřeli pro dopravu část Via dei Fori Imperiali, která míjí Forum Romanum a Koloseum. Silnici v historickém centru města od Largo Corrado Ricci směrem ke Koloseu budou smět využívat jen autobusy a taxíky. Rozhodnutí má především zastavit otřesy z miliónů aut, které projíždějí kolem hodnotných památek. Za zákazem stojí starosta Říma Ignazio Marino: „Pokud by v jakékoli zemi na celém světě měli nejslavnější památku, nemyslím, že by ji obkroužili silnicemi a vytvořili z ní dopravní ostrůvek“. Marino zároveň se svými kolegy připravuje plány na vytvoření pěší zóny.


31.07.2013

Starověký Efes příští rok na seznam UNESCO

V řeckém a později římském městě, proslaveném Celsovou knihovnou, byly nedávno dokončeny vykopávky a restaurační práce luxusních starověkých domů, jejichž pokoje byly zdobeny nástěnnými kresbami. Celkem 78 pokojů restauroval tým pod vedením ředitelky vykopávek v Efesu Sabine Ladstätterové, v některých nalezli archeologové až pět maleb přes sebe z různých období z 1. až 3. století.
Starověký Efes by v příštím roce mohl být zapsán na seznam památek světového dědictví UNESCO. Předpokládá se, že turecké ministerstvo kultury a turismu předloží předběžnou žádost o zapsání Efesu již v září. Efes je jedno z nejnavštěvo­vanějších turistických míst v Turecku, za první polovinu roku ho navštívilo 1,2 milionu turistů.
Na seznamu UNESCO má Turecko 11 památek, naposledy bylo na seznam doplněno v loňském roce neolitické sídlo Çatalhöyük.


26.07.2013

Trajekty Stena Line mají web v češtině

Jeden z největších světových provozovatelů trajektové přepravy Stena Line představil webové stránky v češtině. Snaží se tak vyjít vstříc stále většímu počtu českých turistů, kteří cestují za krásami Skandinávie a Velké Británie vlastním automobilem. Půjčení auta je v těchto zemích poměrně drahé.

Stena Line provozuje trajektovou přepravu:
• do Švédska na sedmi trasách z Německa, Dánska, Polska či Lotyšska
• do Norska z Dánska či Německa
• do Velké Británie z Nizozemí
• nebo na pěti trasách z Velké Británie do Irska

Nové internetové stránky společnosti Stena Line v češtině najdete na adrese www.stenaline.cz, kde zjistíte nejen přesné trasy trajektů, ale můžete si zde rovnou koupit jízdenky. Cestování automobilem může být únavné, a tak několikahodinový odpočinek na trajektu přijde vhod. Pokud cestující zrovna nechce odpočívat či spát v pohodlných křeslech, může využít palubních restaurací či obchůdků. Na palubě najdete i kino.


21.07.2013

KRNAP – omezení vstupu do národního parku

Správa Krkonošského národního parku – letos již potřinácté – omezila vstup z důvodu ochrany přírody do některých oblastí v Krkonošském národním parku. Jedná se o pouhých 15 % celkové rozlohy parku. Hlavním důvodem tohoto opatření je snaha Správy KRNAP zamezit devastaci krkonošské přírody v souvislosti s masivním sběrem borůvek. Pracovníci Správy KRNAP označí dotčené lokality přímo v terénu. Opatření obecné povahy začalo platit 20. července. Vzhledem k malé úrodě borůvek však nejsou očekávány velké problémy. Vydané opatření v žádném případě neomezí běžné návštěvníky, kteří nadále budou moci po turistických cestách a cyklotrasách procházet, resp. projíždět bez omezení.

Jedná se například o okolí Vosecké boudy, Lysé hory a Kotle, pramen Labe, okolí Luční hory a Stříbrného hřbetu, Liščí hory a Studniční hory, Obří důl, okolí Sněžky, Lví důl, Lesní, Dlouhý a Pomezní hřeben nad Malou Úpou, Dvorský les a okolí Černé a Světlé hory. Text opatření obecné povahy i s přílohami je možné najít také na stránkách www.krnap.cz.

Na základě zkušeností z minulých let lze konstatovat, že česká veřejnost si na toto omezení zvykla a většinou je respektuje. Naopak největší problémy působí zahraniční „profesionální“ sběrači, kteří podnikají nájezdy na plochy zejména v blízkosti státní hranice. Fyzickým osobám, které toto opatření nebudou respektovat, hrozí pokuta až do výše 10 000 Kč a propadnutí prostředku, který při spáchání přestupku mnohdy používají – hřebenového česáčku na borůvky. Opatření bude platit od 20. 7. do 15. 10. 2013 (a také ještě od 20. 7. do 15. 10. 2014). V terénu bude území s omezeným vstupem označeno informačními cedulemi v českém a polském jazyce. Další informace o aktuálním dění na území Krkonošského národního parku i v jeho okolí najdete na facebookovém profilu http://www.facebook.com/spravakrnap.


20.07.2013

Indický festival Ratha-Yatra v Praze

V neděli 21. 7. to v centru Prahy bude vypadat spíše jako v některém z měst Indie. Ulice Starého Města zaplaví pestrobarevná sárí, ve víření bubínků budou znít indické melodie, vůně exotických koření zlákají návštěvníky k ochutnávce pro Evropana netradičních pokrmů. V ulicích Prahy letos již pošesté proběhne indický festival vozů Ratha-Yatra.
„Festival Ratha-Yatra má dvě části: v pravé poledne vyjede na svou pouť Starým Městem onen zmiňovaný 11 metrů vysoký vůz. V průvodu se bude zpívat, tančit a hrát a každý bude mít možnost také osobně pomoci vůz na chvilku táhnout, z čehož bude mít nezměrný duchovní prospěch. V Indii se o provaz lidé doslova přetahují! Pojedeme z Ovocného trhu na Staroměstské náměstí,“ prozrazuje Rádhika Sundarí, členka organizačního týmu. „Po zhruba dvou hodinách se všichni přesuneme zpět na Ovocný trh, kde až do 20 hodin bude festival pokračovat kulturním programem,“ dodává.
Vstup na festival je zdarma, stejně jako ochutnávka indických jídel.
Více na www.ratha-yatra.cz


15.07.2013

Horňácké slavnosti 2013

„Na to, abyste se potkali s autentickým folklórem, musíte do Velké nad Veličkou nebo čekat týdny v nějaké lisabonské hospodě, než přijde zavírací hodina a sousedi či číšníci vytáhnou nástroje“ – povídal mi v jednom rozhovoru Jan Burian. Nuže, vzhůru do Velké nad Veličkou na Horňácké slavnosti. A jak vyprávěl jeden místní bard, písně Horňácka jsou o životě zdejších lidí. A vskutku, zpívá se v nich o galánkách a vínečku.
Horňácké slavnosti se konají 19.–21. července 2013.

Program a další informace na:
www.obecvelka.cz

Na Horňácku zpívá snad každý, své kořeny místní hudci nezpřetrhali. „Ejhle, člověk, chce se zvolat při pohledu na milované Horňáky“, napsal kdysi publicista Jiří Jílek, „mám takovou teorii, že žijí dva životy. Jeden obyčejný, občanský, ukázněný, loajální společnosti a době, ale co chvíli jsou strháváni jakýmsi druhem vášně do života neobyčejného, neobčanského, neukázněného. Oba tyto životy se navzájem prostupují – jednou má navrch ten, jindy druhý, podle toho, jaká je nálada a je-li po výplatě, nebo před ní.“
A jaký to bývá zážitek, když oficiální program slavností večer kolem desáté skončí a i ti nejslavnější horňáčtí hudci hrají dále. Nadšení posluchači podpoří muzikanty nabídnutým vínkem, ale povzbuzovat k dalšímu muzicírování nebývá třeba, horňácký zápal a nadšení jsou nekonečné.
Více v článku: Větrný mlýn v Kuželově a horňácké zpívání


03.07.2013

Egypt: doporučení k cestám

Ministerstvo zahraničních věcí ČR upozorňuje, že v Egyptě nadále pokračují demonstrace a protesty v reakci na současnou politickou a sociálně-ekonomickou situaci v zemi. Bezpečnostní situace v turistických letoviscích u Rudého moře je v současném období dobrá, je však třeba nadále dbát zvýšené opatrnosti a zcela se vyhýbat veřejným shromážděním. MZV však nedoporučuje cestovat do severní části Sinajského poloostrova včetně turistického letoviska Taba. Při pobytech v turistických letoviscích v jižní části Sinajského poloostrova MZV doporučuje zvážit jakékoliv cesty českých občanů mimo tato letoviska, zejména v případech individuální turistiky a cest v noci. V nejbližších dnech před zahájením postního měsíce ramadán (10. července) nelze vyloučit další demonstrace a sociální nepokoje ve všech částech země, zejména pak ve velkých městech jako je Káhira (jedná se zejména o oblast náměstí Tahríru a oblasti před prezidentským palácem ve čtvrti Heliopolis), Alexandrie, Suez či Port Saíd.


25.06.2013

Sopky Etna a Fudži na seznamu světového dědictví

Během probíhající konference UNESCO v Phnompenhu byla na seznam světového dědictví připsána následující místa:
Katar: opevněné pobřežní město Al Zubarah
Ukrajina: antické město Tauric Chersonese
Německo: horský park Wilhelmshöhe
Polsko, Ukrajina: dřevěné kostely polských a ukrajinských Karpat
Čína: kulturní krajina rýžových teras Honghe Hani
Japonsko: sopka Fudži
Írán: palác Golestan v Teheránu
Indie: pevnosti v Rádžasthánu
Niger: historické centrum Agadezu
KLDR: Kaesong – historická místa
Fidži: historický přístav Levuka
Itálie: vily a zahrady Medicejů v Toskánsku
Kanada: archeologické místo Red Bay
Portugalsko: Coimbra – univerzita
Mexiko: sopka Pinacate
Itálie: sopka Etna
Namibie: poušť Namib
Tádžikistán: NP Tajik
Čína: region Xinjiang Tianshan


21.06.2013

Řecký festival v Ostravě

Asociace řeckých obcí v ČR pořádá 22. června 8. ŘECKÝ FESTIVAL konaný u příležitosti 65. výročí příchodu Řeků do Československa a 1150. výročí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. V areálu Slezskoostravského hradu bude probíhat celodenní program. Návštěvníci mohou v galerii hradu shlédnout výstavu ikon pod názvem „Byzantský odkaz v dílech umělců“, ve velkém sále pak výstavu fotografií a dokumentů mapující život řecké menšiny v České republice za uplynulých 65 let. Od 14 hodin začne v hradním amfiteátru vystoupení pěti řeckých tanečních souborů, které předvedou řecké lidové tance a dále vystoupí deset hudebních skupin a zpěváků s tradiční řeckou hudbou.
V areálu hradu budou prodejní stánky s tradičními řeckými specialitami teplé i studené kuchyně (gyros, pita, dzadziki, sýr feta, olivy) a s řeckým vínem.
Festival bude od 20-ti hodin pokračovat v pavilónu A výstaviště Černá louka lidovou veselicí, kde si za doprovodu živé hudby můžete zatančit řecké tance a hlavně se výborně pobavit.
Více na http://www.cerna-louka.cz/vystavistecernalouka/akce/


17.06.2013

Jan Sekal: Izrael – země zaslíbená

Do konce června pokračuje výstava fotografií Jana Sekala Izrael – země zaslíbená. Jan Sekal se narodil v roce 1948 v Praze, ale od roku 1983 žije ve Francii. Jeho druhým domovem se stala Paříž, kterou opouští při svých návratech do rodné Prahy nebo návštěvách Izraele. Výstava Izrael – země zaslíbená na purkrabství hradu Klenová je výběrem z mystického čísla sto dvaceti děl rozdělených do dvanácti sérií po deseti fotkách, jež vznikly v Izraeli v letech 2004 – 2012. Cyklus přináší zajímavé a často také velmi neomšelé pohledy na tuto zemi a její obyvatele.
Do Izraele jezdí autor už mnoho let. Návštěvy se dají počítat na desítky. Jeho fotografie přinášejí „en pasant“ pohled chodce nebo spolujezdce v autě. Sám neřídí. Jeho místo je na sedadle vedle řidiče a tak se může soustředit na motivy ubíhající krajiny. Hlavně však chodí pěšky křížem krážem místy, do kterých turisté nechodí a ani se tam nedostanou. Fotí všední každodenní Izrael, kde nepotkáte na ulici mladé lidi mezi osmnáctým a jednadvacátým rokem, protože v té době slouží v armádě. V poslední době navštěvuje Izrael – svoji zemi zaslíbenou – několikrát do roka.


14.06.2013

Levandulový festival na Kypru od 15. června

Levandulový festival na Kypru se koná od 15. června až do konce měsíce v nově otevřené CyHerbia bylinkové zahradě v Avgorou, asi 20 minut jízdy od Agia Napy nebo Protarasu. Jedná se o jediný festival svého druhu na Kypru. Hosté se mohou procházet po nádherně vytvořených bylinných zahradách a ponořit se do vůně levanduli, ochutnat bylinný ledový čaj, chléb a koláče s levanduli. Brány festivalu budou otevřené od 10.00 do 18.00, vstupné je 5,– EUR na osobu a zahrnuje ochutnávku čaje, pro děti od 5 do 12 let 3,–EUR, pro děti mladší 5 let je vstup zdarma. Park nabízí devět krásně navržených bylinných zahrad o celkové rozloze 2000 metrů čtverečních. Nechybí infocentrum, čajovna s výhledem do zahrad, bylinný obchod nebo místnost, kde se turisté seznámí s procesem získávání esenciálních olejů.
Vice informaci na webových stránkách www.cyherbia.com nebo na www.facebook.com/cyherbia.


11.06.2013

Islandský den v Městské knihovně v Praze

Deset hodin promítání fotografií, filmů, přednášek, besed i živé hudby na jediné téma: Island, jeho obyvatelé a přírodní krásy, kultura, historie i současnost. Hlavním hostem dne se stane islandský folklorní soubor Gljúfrabúi. Pořádá Městská knihovna v Praze ve spolupráci s Klubem islandských fanatiků.
Islandský den je určen nejen těm, kteří tento kouzelný ostrov již navštívili a kterým se navždy vryl pod kůži, ale i těm, kteří se na cestu teprve chystají. Bohatý program potěší především milovníky cestování se zájmem o poznání kultury a života jiných zemích.

Z programu:
10:00 – 11:00 Iceland Year Zero – dokumentární film z období finanční krize na Islandu (islandsky / české titulky)
11:00 – 11:30 Politické okénko aneb parlamentní volby na Islandu – improvizovaná debata, Martin Benda, Juraj Kušnierik, Lenka Kovářová
11:45 – 12:15 Čtvero ročních období na Islandu – Pepa Chodur – CK PERISCOPE
12:15 – 12:30 Čeština na Islandu – Renata Emilsson Pešková
12:30 – 12:40 První sólový přeběh Islandu ze severu na jih
12:40 – 13:00 Přestávka / cestovatelská poradna
13:00 – 13:30 Na Island nejen za přírodou aneb Pohled do zapomenutých časů – Jan Sucharda
13:45 – 14:00 Island – země včera zrozená – křest nové fotografické publikace Jana Suchardy vydané za podpory CK Periscope
14:15 – 14:45 Toto je punk – príbeh vydavateľstva Smekkleysa – Juraj Kušnierik
15:00 – 16:00 GLJÚFRABÚI – islandská folklorní skupina pod vedením Eydís Franzdóttir a Osminka – dětský folklorní soubor z Prahy Jany Pavlíčkové
16:15 – 17:15 Ostrov na severu – výpověď o nespoutané islandské přírodě – Roman Pech
17:30 – 18:15 Islandská populární hudba 50. a 60. let minulého století – Majka a Vladimír Zelenkovi
18:30 – 19:30 Cestovatelská poradna

Více na www.islandklub.com


10.06.2013

Pouť za sv. Brigitou Švédskou do Vadsteny

František Lízna: Pouť za sv. Brigitou Švédskou do Vadsteny.
František Lízna, za komunistického režimu politický vězeň, jezuita, kněz… a také POUTNÍK. Biskup Václav Malý mi o něm říkal, že je: „poutníkem v tom nejautentičtějším slova smyslu“. František Lízna na svých pěších cestách – dle vlastních slov – propojil Západ a Východ, neboť došel z příbramské Svaté Hory až do Santiaga de Compostela a také z ukrajinsko-polsko-slovenského pomezí na mys Chersones na Krymu. A putoval také na jih do Sieny a Říma. O svých cestách i o sobě vyprávěl František Lízna i v rozhovoru pro www.cestomila.cz na podzim roku 2011 a tehdy plánoval další cestu: „abych udělal pomyslný kříž přes Evropu, příští rok, pokud budu zdráv, bych rád na sever, do Uppsaly, do míst spojených se životem sv. Brigity, současnice sv. Kateřiny Sienské“. František Lízna své přání naplnil a o jeho cestě na sever vypráví jeho nejnovější kniha „Pouť za sv. Brigitou Švédskou do Vadsteny“.
Knihu vydalo nakladatelství Cesta: „Rysem, který Františkovy poutní cestopisy zřetelně odlišuje od jiných podobných textů a který činí jeho zápisky tolik přitažlivými, je jeho až třeskutá upřímnost. Svému egu nepřikládá přehnaný význam, a proto líčí bez rozpaků jak ty skutečnosti, kvůli nimž by mohl být vysmíván či odsuzován, tak i své dobré činy, které by leckdo zbožný skromně zamlčel. František však prostě jen pravdivě zachycuje to, co prožívá. Podobně objektivně zaznamenává také svá setkání s lidmi: s těmi nejsrdečnějšími a nejobětavějšími i s těmi nezdvořilými, nevstřícnými a bezohlednými, byť se k těm druhým zařadily i mnohé osoby z prostředí římskokatolické církve.“


06.06.2013

Varování MZV – Turecko

Ministerstvo zahraničí České republiky doporučuje občanům, kteří se budou zdržovat v následujících dnech v Turecké republice, aby se vyhýbali srocením lidu, zejména pak mítinkům a demonstracím v centru velkých měst (v Ankaře, Istanbulu – náměstí Taksim a čtvrť Beşiktaş, Izmiru, Adaně, Samsunu a Izmitu). Zároveň doporučuje sledovat aktuální bezpečnostní situaci v zemi. Českým občanům pobývajícím v turistických destinacích na jihu země (oblasti Antalya a Alanya) MZV ČR oznamuje, že bezpečnostní situace v této části je nyní klidná a stabilní.


Nalezené položky: 812 « První | < Předchozí | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | Další > | Poslední »

Potřebujete napsat článek?
Máte zájem o reklamu?
Chcete nám nabídnout váš článek?
Kontaktujte nás.