Cestování, výlety, turistika – Cestomila

Motto: Jdi tam, nevím kam, přines to, nevím co.

Foto týdne

Foto týdne (Petr Nejedlý): Praca da República, Vila Vicosa, Alto Alentejo. Honosné mramorové městečko na cestě z Évory směrem k Elvasu a španělským hranicím. Díky nedalekým lomům region v minulosti překypoval dostatkem mramoru, což je viditelné na místních kostelech, vévodském paláci mocného rodu Braganca, ale i na množství mramorových schodů před obyčejnými domy. Region je znám nejen mramorem, ale i výborným vínem, především plná červená vína z nedaleké Borby stojí za ochutnání.

28.07.2013

Komerční prezentace:
Kam vyrazit k moři na poslední chvíli

Podle Asociace českých cestovních kanceláří ČR tvořily last minute zájezdy v minulém roce 40 % z celkového prodeje dovolených – tedy zhruba stejně jako v roce 2011. Koupit si takový výlet bývá velmi výhodné. Vybírat narychlo ale není jednoduché, proto vám představujeme některá turisticky často navštěvovaná, a přesto velmi zajímavá místa.


Břetislav Tureček: V Íránu nedávejte najevo, že jste drsňák ze Západu
19.07.2013
ÍRÁN - Články ÍRÁN

Břetislav Tureček: V Íránu nedávejte najevo, že jste drsňák ze Západu

Břetislav Tureček je novinář a fotograf, který působil pět let jako zpravodaj Českého rozhlasu na Blízkém východě. Jednou z jeho nejoblíbenějších blízkovýchodních zemí je Írán, o kterém píše ve svých knihách. Ta poslední – Labyrintem Íránu – vyšla letos a popisuje světlé i stinné stránky života v zemi, která i na začátku 21. století vyvolává v mnoha Evropanech pocit neznáma a obav. V rozhovoru pro www.cestomila.cz vypráví Břetislav Tureček o probíhajícím postním měsíci ramadánu, kuriózní příhodě, kdy trávil noc na muslimském hřbitově, vysvětluje systém íránské zdvořilosti a že v Evropě slavné íránské filmy zajímají v Íránu jen intelektuály. A varuje před pohybem v pohraničních oblastech.


Třebíč: Nejzachovalejší židovské ghetto v Evropě
12.07.2013
ČESKO - Články ČESKO

Třebíč:
Nejzachovalejší židovské ghetto v Evropě

„Na světlo dějinné vychází Třebíč v onom roce 1101, kdy údělná knížata moravská Oldřich a Litolt založili zde klášter řehole sv. Benedikta ku poctivosti Boží a nejslavnější Boho-rodičky Panny Marie.“ Tak popisuje Vilém Nikodem původ města v knize Stručné dějiny města Třebíče z roku 1911. Od raného středověku byla Třebíč domovem i početné židovské komunity a místní židovské ghetto a hřbitov byly společně s bazilikou sv. Prokopa zapsány v roce 2003 do seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.


Otto Placht: Když jsem viděl, co s lidmi dělá duchovní turismus…
05.07.2013
PERU - Články PERU

Otto Placht: Když jsem viděl, co s lidmi dělá duchovní turismus…

Když se řekne „český malíř v Amazonii“, každý si vybaví jméno Otto Placht. Už je to přes dvacet let, co poprvé přiletěl do Peru a seznámil se s Amazonským pralesem, ayahuascou, šamany i budoucí indiánskou manželkou. Peru se stalo jeho druhým domovem, tropická příroda inspirací. V rozhovoru pro www.cestomila.cz vypráví Otto Placht, že Peru je přechodem do jiného světa i branou vnímání, ale že obnažený konflikt generací, kultur, ras a světonázorů způsobuje rozklad hodnot. Přiznává, že ho to stále táhne do džungle a upozorňuje, jak zrádné jsou cesty duchovního turismu.


Knižní tipy: Island – země včera zrozená
01.07.2013
ISLAND - Články ISLAND

Knižní tipy: Island – země včera zrozená

Torfi H. Tulinius, profesor na reykjavické univerzitě, použil přiléhavý příměr vysvětlující „stáří“, resp. „mládí“ Islandu: „Pokud by dosavadní čtyři a půl miliardy let trvání Země byly vtěsnány do jednoho roku, Island by se objevil pozdě večer 30. prosince.“ A tomu odpovídá i charakter islandské krajiny – aktivní sopky, častá zemětřesení, rozsáhlá lávová pole, rozlehlé pouště…Vždyť ostrov se teprve „včera“ vynořil z chladných vod severního Atlantiku.


Jan Kalivoda: Připravujeme novou expozici v Husově muzeu v Kostnici
01.07.2013
NĚMECKO - Články NĚMECKO

Jan Kalivoda: Připravujeme novou expozici v Husově muzeu v Kostnici

PhDr. Jan Kalivoda vede na Filozofické fakultě UK v Praze výuku klasické a středověké latiny a specializuje se na latinskou medievistiku. Z latiny překládal díla Jana Amose Komenského, Gaia Julia Caesara i Giordana Bruna. Jan Kalivoda je též předsedou Společnosti Husova muzea v Praze a v rozhovoru pro www.cestomila.cz vypráví o Husově muzeu v Kostnici, jehož historie začala v roce 1922, kdy byl dům, v němž Jan Hus v Kostnici bydlel, zakoupen konsorciem českých bank a věnován československému státu jako dar k jeho počínajícím dějinám.


30.06.2013

Komerční prezentace:
Aktivní dovolená ve slovenských horách

Nízké Tatry jsou druhým nejnavštěvovanějším pohořím Slovenska a nejvyšší vrcholy dosahují nadmořské výšky přes 2000 metrů. Nenáročná túra po hlavním hřebeni přes Chopok (2024 m) a Ďumbier (2043 m) je vhodná i pro aktivní rodiny s dětmi. A dole v údolí pod Chopkem se táhne Demänovská dolina s nejkrásnějšími jeskyněmi Slovenska.


Hala Sultan Tekke aneb Vyprávění o arabských vpádech na Kypr
27.06.2013
KYPR - Články KYPR

Hala Sultan Tekke aneb Vyprávění o arabských vpádech na Kypr

Kypřané tvrdí, že mešita Hala Sultan Tekke je čtvrtým nejposvátnějším místem islámu. Stojí na břehu solného jezera nedaleko Larnaky, kam na zimu přilétají hejna plameňáků, kteří si užívají slaných a mělkých vod. V létě je jezero bez vody, vyprahlé jako písečná poušť. Hala Sultan Tekke byla postavena až na začátku 19. století, v jejích zdech se ale nachází hrob Um Haram, tety proroka Muhammada, která zde zemřela během prvního vpádu arabské armády na Kypr v roce 649.


25.06.2013

Komerční prezentace:
Wellness pobyty v maďarských lázních

Lázeňství není v Maďarsku žádným novodobým marketingovým trikem, vždyť například u jezera Hevíz byly první lázeňské budovy postaveny již na konci 18. století. Hevíz je největší termální jezero v Evropě a teplota jeho vody stoupá v létě až na 35 stupňů. Přes dvě stě let je zkoumáno složení vody Hevízu, která je příznivá na revmatismus a choroby pohybového aparátu.


Lago di Garda – dovolená pro sportovce i rodiny s dětmi
20.06.2013
ITÁLIE - Články ITÁLIE

Lago di Garda – dovolená pro sportovce
i rodiny s dětmi

Chcete poznat pravou italskou pohodu a užívat si místní kuchyni a překrásná horská panoramata? Nebo prožít dovolenou naplno – jezdit na kole, lézt po horách, paraglidovat? Italské jezero Garda nabízí dovolenou pro všechny – každý si vybere a k jezeru se bude chtít vrátit minimálně ještě jednou.


19.06.2013

Komerční prezentace:
Za sluncem a mořem na jih Turecka

Jihoturecké pobřeží Středozemního moře se táhne na 1000 kilometrů od Marmarisu až do Antakye nedaleko syrských hranic. V letoviscích převládá kosmopolitní klima s báječnou kuchyní, červené turecké vlajky na stěžních lodí, moře má okouzlující tyrkysovou barvu, to vše zalité horkým sluncem. A všude kolem olivové háje, ruiny starověkých měst a přátelští obyvatelé.


Jan Sucharda aneb Pár rad na cesty vnitrozemím Islandu
16.06.2013
ISLAND - Články ISLAND

Jan Sucharda aneb Pár rad na cesty vnitrozemím Islandu

Jan Sucharda najel v nehostinném a těžce přístupném vnitrozemí Islandu desítky tisíc kilometrů. V terénním voze překonával nekonečné nástrahy lávových polí i brodů přes ledovcové řeky. Již v roce 2009 mu v nakladatelství Akcent vyšel ojedinělý průvodce Island autem, jehož náklad byl rozprodán během jediného roku a v roce 2011 se dočkal rozšířeného vydání pod názvem Průvodce islandským vnitrozemím. V rozhovoru pro www.cestomila.cz popisuje Jan Sucharda nástrahy, které off-roadisty na Islandu čekají a představuje svou novou knihu fotografií Island – země včera zrozená.


Nikósie aneb Po stopách historie Kypru
09.06.2013
KYPR - Články KYPR

Nikósie aneb Po stopách historie Kypru

Kypr je studnicí historie, zdánlivě stačí vzít do rukou krumpáč a po několika kopnutích jste v římské říši a u prvních křesťanů. V Nikósii se před návštěvníkem otevírá historie nejen nedávná, vždyť kyperské hlavní město je rozdělené na řeckou a okupovanou tureckou část, ale také mnohem dávnější. O nejranější kyperské historii vyprávějí sbírky Kyperského archeologického muzea i muzea Leventis.


Komerční prezentace:HUDY letní trendy 2013 – vychytávky pro cestování, camping
01.06.2013

Komerční prezentace:
HUDY letní trendy 2013 – vychytávky
pro cestování, camping

Přemýšleli jste již nad prázdninovým dobrodružstvím? Rádi byste pokořili horské vrcholy a náročné via ferraty, sníte o paraglidingu, troufáte si na expedici na daleké ostrovy, připravujete itinerář cyklo výpravy nebo se chystáte na divokou vodu? Letošní počasí je méně příznivé než v minulých letech a cestovatelské vychytávky ze sítě HUDY vám umožní si dovolenou užít i přes nepřízeň počasí.


Komerční prezentace:Kypr! Kypr! Kypr!
29.05.2013

Komerční prezentace:
Kypr! Kypr! Kypr!

Afroditin ostrov a Ostrov lásky. Tak nazývají Kypr ti, kteří perlu východního Středomoří navštívili a prožili tam dovolenou. 330 slunečních dní v roce, nádherné pláže a teplé moře, báječná kuchyně, prastará historie a kultura, zábavný noční život, neomezené sportovní vyžití. Na Kypru navíc potkáte přívětivé a pohostinné obyvatele. A rozhodně žádnou krizi.


Dachau: Zlověstný chrám zkázy 20. století
29.05.2013
NĚMECKO - Články NĚMECKO

Dachau: Zlověstný chrám zkázy 20. století

Americký plukovník Sparks nazval onen tábor Dantovým peklem. Dachau – jméno, které se stalo jedním ze symbolů hrůz. V roce 1965 byl z bývalého koncentračního tábora vytvořen památník. Na mříži ve vchodu dodnes vstupující vítá smutně proslulý nápis Arbeit macht frei.


Komerční prezentace:Primorsko: Vydejte se na krásnou dovolenou za pár peněz
28.05.2013

Komerční prezentace:
Primorsko:
Vydejte se na krásnou dovolenou za pár peněz

Za zájezd do ciziny nemusí člověk platit desítky tisíc. Náklady se dají srazit na ubytování, výletech, dopravě… Ale není to škoda, když existují i destinace, kde se nemusíte uskrovnit ani o píď, a přesto dovolená vyjde „na pár šupů“? Mezi takové patří i český evergreen v Bulharsku – Primorsko.


23.05.2013

Komerční prezentace:
7 tipů na zajímavá místa v okolí Zlína

V dnešní době je Zlín považován za obchodní, kulturní a průmyslové centrum východní Moravy. Mimo Městského divadla, Filharmonie Bohuslava Martinů, Krajské galerie výtvarného umění a Univerzity Tomáše Bati najdete ve Zlíně a jeho okolí mnoho zajímavého.


Turín – Egyptské muzeum a Juventus Museum
20.05.2013
ITÁLIE - Články ITÁLIE

Turín – Egyptské muzeum a Juventus Museum

Když Jean-François Champollion studoval v roce 1824 rozsáhlou egyptskou kolekci, kterou shromáždil diplomat Bernardino Drovetti, prohlásil, že „cesta do Memfisu a Théb vede přes Turín“. I díky Drovettiho sbírce vlastní Egyptské muzeum v Turíně druhou největší světovou sbírku egyptského umění po Egyptském muzeu v Káhiře. Přijet do hlavního města regionu Piemont v den triumfu Juventusu v italské fotbalové lize není pro prohlídku místních pamětihodností a muzeí právě ideální, nicméně Egyptské muzeum bylo otevřené.


Karel Cudlín:Obrazy z devadesátých let nenávratně mizí
13.05.2013

Karel Cudlín:
Obrazy z devadesátých let nenávratně mizí

Karel Cudlín patří k předním českým fotografům, o čemž svědčí 17 cen Czech Press Photo, práce pro bývalého prezidenta Václava Havla i výstavy v ČR, Německu, USA, Izraeli, Moldávii a dalších zemích. Množství jeho krásných fotografií vzniká na cestách na Východ – jeho návštěvy Ukrajiny se počítají v desítkách, pravidelně létá do Izraele, Ruska a dorazil až do Mongolska. V loňském roce vyšel průvodce Izraelem „87 magických míst Svaté země“, který doprovodil stovkami fotografií. V rozhovoru pro www.cestomila.cz Karel Cudlín vysvětluje, že na Východě se lépe fotí, povzdechl si, že „starý“ svět strašně rychle mizí, rozpovídal se o Izraeli, společně jsme „zavítali“ do židovského ghetta i na cikánskou svatbu. A řeč přišla i na nalezení nenalezení malebných městeček z obrazů Marca Chagalla a workshop focení v Jeruzalémě.


Nalezené položky: 645 « První | < Předchozí | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | Další > | Poslední »
Zažijte i Vy nejlepší dovolenou na Slovensku. Vyberte si z TOP destinací pro Čechy – ubytování Podhájska a ubytování Velký Meder.

Srovnejte si cestovní pojištění online během 1 minuty na Porovnej24.cz

anketa

Které exotické nemoci se na cestách nejvíce obáváte?

(0%)

Potřebujete napsat článek?
Máte zájem o reklamu?
Chcete nám nabídnout váš článek?
Kontaktujte nás.