Cestování, výlety, turistika – Cestomila

Motto: Cestujme s touhou poznat a dozvědět se.

Foto týdne

Foto týdne (Petr Nejedlý): Láliš v severním Iráku je nejuctívanější poutní místo jezídů, zde se nachází hrobka jejich náboženského vůdce Adího ibn Musáfir. Právě jeho hrob je ústředním láskyplným místem všech poutníků. A přístupný je i těm, kteří nevyznávají jejich víru. Do Láliše přijíždějí celé rodiny několika generací, ve svatyni se to hemží životem a tradičními rituály.

Borkovická blata: z jihočeských vesnic za Blatskou princeznou
05.07.2011
ČESKO - Články ČESKO

Borkovická blata:
z jihočeských vesnic za Blatskou princeznou

Obdélné návsi obklopené selskými usedlostmi, honosné domy a špýchary se zdobenými štíty, kapličky, rybníky. Takové je selské baroko, takové jsou jihočeské vesničky Komárov, Mažice, Klečaty a Zálší nedaleko Borkovických blat. A nějaký ten krok za obcí se člověk nedokouká té vegetační plodnosti. Podmáčený prales borovice blatky, mech se propadá pod nohama, bílé chmýří suchopýru, hmyz lapající masožravá rosnatka okrouhlolistá, ostřice a kapradiny po kolena.


Shipwreck Coast: za vraky k Loch Ard Gorge a Twelve Apostles
02.07.2011
AUSTRÁLIE - Články AUSTRÁLIE

Shipwreck Coast:
za vraky k Loch Ard Gorge a Twelve Apostles

Jedeme podél jihoaustralského pobřeží z Port Fairy směrem na Port Campbell a Princetown. Projedeme dva národní parky – Bay of Islands Coastal Park a Port Campbell NP. Členité pobřeží plné zatáček nám dá zabrat, z vyhlídek ale vidíme nejdivočejší pobřeží bičované vodami a větry Jižního oceánu, které za desítky milionů let vytvořily kamenné věže tyčící se hrozivě z mořských vln.


Bretaň: pobřeží v Cancale pro ústřice zrozené
29.06.2011
FRANCIE - Články FRANCIE

Bretaň: pobřeží v Cancale pro ústřice zrozené

Přístav Cancale nedaleko Saint-Malo byl bez vody, moře daleko, severovýchod Bretaně je proslulý svým odlivem. Jako v pohádce se v oparu v dálce vypíná silueta kláštera Mont-Saint-Michel, ale tam je již Normandie. Na obnaženém bahnitém dně se povalují loďky, mezi nimi kráčí vesničané v holínkách a v blátě hledají ústřice. Za pár euro mi jich půltucet naservírovala na plastový tácek paní ve stánku v přístavu. Nesmí k nim chybět citrón, pečivo a sklenka bílého vína.


Prambanan – hinduistické dědictví indonéského ostrova Jáva
26.06.2011
INDONÉSIE - Články INDONÉSIE

Prambanan – hinduistické dědictví indonéského ostrova Jáva

Na věžích Prambananu se před námi otevřely legendy a mýty hinduistického světa – mocní bohové a bohyně v barvitých vtěleních, svatí mužové, strašliví démoni rákšasové a opičí vládce Hanumán se svou armádou, Garuda, král všeho ptactva, nágové, nebeské víly apsarasy, příběhy o neobyčejných i obyčejných lidských osudech. Jakoby se veškerá staroindická fantazie před námi zhmotnila a ve světlech planoucích ohňů tančil sám Ráma.


Středověký Rothenburg ob der Tauber: aneb Jak der Meistertrunk zachránil město
23.06.2011
NĚMECKO - Články NĚMECKO

Středověký Rothenburg ob der Tauber:
aneb Jak der Meistertrunk zachránil město

Je desátá hodina večerní a okna Ratstrinkstube se dnes naposledy otevírají. V jednom z nich postava generála katolických vojsk Tillyho, ve druhém radní protestantského Rothenburgu Nusch zvedající k ústům pohár. Postavy zobrazují legendu z roku 1631. Radní města nabídli nepřátelskému vojevůdci pohár obsahující tři a čtvrt litru nejlepšího vína. Rozmarný generál slíbil, že nenechá město drancovat svými vojáky, pokud ho jeden z radních dokáže vypít najednou. A Rothenburg ob der Tauber stojí dodnes.


SOOS – bublající mofety v přírodní rezervaci nedaleko Františkových Lázní
19.06.2011
ČESKO - Články ČESKO

SOOS – bublající mofety v přírodní rezervaci nedaleko Františkových Lázní

Krajina Soosu je poseta stovkami mofet – výdechů suchého oxidu uhličitého, nesprávně označovaných jako bahenní sopky. Mofety jsou projevem doznívající vulkanické činnosti. Z rozpukané žuly hluboko v podloží uniká oxid uhličitý a hromadí se v terciérních sedimentech jílů a písků. Když po dešti bahno s vodou brání jeho dalšímu unikání, vymílá 10–80 cm široké a hluboké krátery a probublává jimi na povrch.


Uprostřed Northern Territory: z Tennant Creek k Devils Marbles
16.06.2011
AUSTRÁLIE - Články AUSTRÁLIE

Uprostřed Northern Territory:
z Tennant Creek k Devils Marbles

Ďáblovy kuličky jsou dle domorodé víry vejce duhového hada. Nuže, naskládal je prapodivně, ta svá žulová vejce. Tyhle zaoblené kameny jsou do sebe někde bizarně zaklíněné, jinde na sobě jen tak zlehka postávají, zdánlivě by stačilo silně fouknout a odkutálely by se.


Ostrov Nisyros aneb Kde Řekové žijí v sopce
13.06.2011
ŘECKO - Články ŘECKO

Ostrov Nisyros aneb Kde Řekové žijí v sopce

Krok za krokem stoupáme k vesničce Nikea, jejíž bílé domky stojí na samé hraně kaldery, na skalách vysokých několik stovek metrů. Od moře nárazově fouká silný vítr, který znesnadňuje chůzi na úzké kozí stezce. Vpravo se otevírá výhled na sady a úrodná terasovitá políčka směrem k moři, vlevo na kráter Stefanos, po jehož dně se v poli bublajících fumarol prochází několik lidí.


Bůh stvořil Mauricius a potom jeho kopii – ráj aneb Co Mark Twain nikdy nenapsal
10.06.2011
MAURICIUS - Články MAURICIUS

Bůh stvořil Mauricius a potom jeho kopii – ráj aneb Co Mark Twain nikdy nenapsal

Séga – tenhle tanec vás dostane. Černé rozesmáté tváře, ženy v barevných šatech, a ta barevnost jim tolik sluší, zdálo se mi neuvěřitelné, jak rychle dokáží v rytmu bubnů dělat drobné krůčky a přitom nezvedat chodidla od země. Tvrdí se, že nezvedání nohou symbolizuje okovy, které kdysi tížily otroky dovážené na Mauricius a v jejichž společenství se séga vyvíjela. A potomci otroků tančí ségu dodnes. Čím méně se zvedají nohy, tím více se pohybují boky. A tak tvrdím, dostane vás tahle séga.


Blízký východ před 45 lety – 6. díl – Turecko
08.06.2011
TURECKO - Články TURECKO

Blízký východ před 45 lety – 6. díl – Turecko

Jaké bylo Turecko v roce 1966? Malý obrázek si můžete udělat z fotografií Mirky Baštové. Pravidla ochrany antických památek, jimiž je především západní Turecko doslova poseté, nebyla tak přísná jako dnes a dávala ojedinělým návštěvníkům dostatek volnosti.


Plešivec aneb Také Brdy mají svůj Olymp
06.06.2011
ČESKO - Články ČESKO

Plešivec aneb Také Brdy mají svůj Olymp

„Aspoň v obraznosti se tam mohu vždy zatoulat; dovedu se tak přece i jindy dívat se svého zamilovaného Plešivce celé hodiny. Olymp kraje! S vrcholu, věnčeného valem prastarého hradiště a obletovaného všemi démony, co jich ještě žije v představách zdejšího lidu, jakkoli zestřízlivělých, otvírá se panorama do tří čtyř okresů.“


Austrálie: Kata Tjuta, Katherine Gorge, Shark Bay aneb Australský kýč za kýčem, 2. díl
03.06.2011
AUSTRÁLIE - Články AUSTRÁLIE

Austrálie: Kata Tjuta, Katherine Gorge, Shark Bay aneb Australský kýč za kýčem, 2. díl

Hladila jsem delfína v Tin Can Bay, válela se v dunách bílého písku na ostrově Fraser, koupala se na pohádkové Airlie Beach, zahrála si na didgeridoo v Alice Springs, vylekala dinga v noci u svého stanu v MacDonnell Ranges a rozhlédla se na Austrálii z posvátné skály Uluru. Australské dobrodružství pokračuje, před námi je cesta z Uluru do Darwinu a po západním a jižním pobřeží zpět do Sydney.


Vlčnov: Jízda králů a koštování v búdách
01.06.2011
ČESKO - Články ČESKO

Vlčnov: Jízda králů a koštování v búdách

Na krála, matičko, na krála“ vykřikují vyšňoření legrúti na přezdobených koních a pak se jeden z nich nakloní s napřaženou pravicí směrem k dívce na chodníku a křičí krátkou veršovanou vyvolávku: „Přišla mi smska z Londýna, že toto je krásná blondýna, a jak se na mě pěkně směje, ona určitě něco přispěje!“ A dívka popochází dva kroky ke koni a strká peníze do jezdcovy holínky.


Blízký východ před 45 lety – 5. díl – Libye
30.05.2011
LIBYE - Články LIBYE

Blízký východ před 45 lety – 5. díl – Libye

Jaká byla Libye v roce 1966? Malý obrázek si můžete udělat z fotografií Mirky Baštové. Po dlouhých stovkách let, kdy vládli na dnešním libyjském území cizinci – Osmané, Italové, Britové, Francouzi, uběhlo pouhých 15 let od vyhlášení samostatnosti. Do vojenského převratu Kaddáfího, který sesadil z trůnu libyjského krále Idrise I., zbývaly tři roky.


Dahšúr – výlet za nejkrásnějšími egyptskými pyramidami
27.05.2011
EGYPT - Články EGYPT

Dahšúr – výlet za nejkrásnějšími egyptskými pyramidami

Věhlasné pyramidy faraonů Chufua, Rachefa a Menkaurea v Gíze jsou už dnes prakticky součástí Káhiry a samozřejmým cílem velikého množství návštěvníků. S tím souvisí i hustý provoz, plná parkoviště, smog, prodejci a průvodci. Pyramidy v Dahšúru jsou však neméně atraktivní a díky jejich vzdálenosti od hlavního města bývá setkání s nimi mnohem intimnější.


Japonsko: samurajský hrad Himedži, Hirošima a torii u ostrova Icukušima
25.05.2011
JAPONSKO - Články JAPONSKO

Japonsko: samurajský hrad Himedži, Hirošima a torii u ostrova Icukušima

Japonci kdysi určili tři nejkrásnější scenérie své země, tři nejkrásnější zahrady, nemohli vynechat ani tři nejslavnější hrady – Kumamoto, Macumoto a Himedži. Posledně jmenovaný je z nich možná úplně nejslavnější, vždyť díky své kráse bývá vděčnou filmovou historickou kulisou, natáčel zde Akira Kurosawa i Američané scény do filmu Poslední samuraj.


Zámek Buchlovice ve folklorním a pavím reji
23.05.2011
ČESKO - Články ČESKO

Zámek Buchlovice ve folklorním a pavím reji

Pod schody buchlovického zámku vyhrává kapela, je před čtvrtou odpoledne a velikonoční sláva pomalu končí. Muzikanti, kteří rozdávali radost od deváté ráno, se loudavým krokem rozcházejí. Dva tři odcházejí na zámeckou toaletu a… za pár chvil se odtamtud ozvou první tóny dalších písniček. Jo, chlapi už dlouho nehráli… A projde kolem mě jeden a povídá: „Důležité je abyste řekli – Kurva, ti ale hráli! a nikoli Ti ale hráli, kurva…“


Houska – z nejtajemnějšího hradu do skalního města Bludiště a tajuplné rokle Apatyka
21.05.2011
ČESKO - Články ČESKO

Houska – z nejtajemnějšího hradu do skalního města Bludiště a tajuplné rokle Apatyka

Čím a kde začít? Snad v Delfách, v dalekém Řecku. Výrazem „dalekém“ mám na mysli vzdálenost časovou. V dávné minulosti, když se antický svět hroutil, prošly Delfami keltské kmeny a nepochybně si odnesly nemalou kořist. Mj. prý i stroj času, přesněji – pro přenos časem. A světe div se, prý neměli nic lepšího na práci, než ho schovat někde na Housce, přesněji řečeno v místech, kde v budoucnu hrad Houska bude stát.


Rozhovor: spisovatel Luděk Wellner o Egyptu a na téma „Kdokoliv pil jednou vodu Nilu...“
20.05.2011
EGYPT - Články EGYPT

Rozhovor: spisovatel Luděk Wellner o Egyptu a na téma „Kdokoliv pil jednou vodu Nilu...“

Luděk Wellner se účastnil prací českého egyptologického ústavu na egyptských vykopávkách a je autorem několika knih s egyptskou tématikou. V rozhovoru pro www.cestomila.cz vypráví o svém vztahu k Egyptu a jeho historii, o Nilu, pyramidách i o mumiích v českých sbírkách.


Austrálie: Přes Nimbin a ostrov Fraser na Uluru aneb Australský kýč za kýčem, 1. díl
18.05.2011
AUSTRÁLIE - Články AUSTRÁLIE

Austrálie: Přes Nimbin a ostrov Fraser na Uluru aneb Australský kýč za kýčem, 1. díl

Toužila jsem dýchat Austrálii, její buš, moře, pustiny a ticho. Před námi je 75 dní putování Austrálií. Kilometry ani nepočítáme, bude jich přes 25 tisíc. Jediným plánem je objet celou Austrálii a zabloudit i do tzv. Rudého středu ke skále Uluru. Jedeme do neznáma, neřešíme co, jak, kdy, proč. Jen my a naše auto nazvané Cedníček.


Nalezené položky: 833 « První | < Předchozí | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | Další > | Poslední »

Často hledáte ubytování za přijatelné ceny, kde budete mít dostatek soukromí? Podívejte se na stránku portálu MegaUbytko – chaty a chalupy pronájem, kde si zaručeně vyberete vhodné ubytování během celého roku. Pokud hledáte ubytování na Slovensku, doporučujeme Vám ubytování Velký Meder. Na Vaši dovolenou zde budete ještě dlouho vzpomínat.

anketa

Které exotické nemoci se na cestách nejvíce obáváte?

(2.2%)

Potřebujete napsat článek?
Máte zájem o reklamu?
Chcete nám nabídnout váš článek?
Kontaktujte nás.