rozhovory

Pavel Hons: O nedotýkatelnosti v Indii minulé i dnešní
22.01.2013
INDIE - Rozhovory INDIE

Pavel Hons:
O nedotýkatelnosti v Indii minulé i dnešní

Pavel Hons vystudoval indologii se specializací tamilština na FF UK a od roku 2008 je zaměstnancem Orientálního ústavu AV ČR. Loni vydal společně s Dagmar Markovou antologii hindské a tamilské dalitské literatury „Když němí promluví“. V rozhovoru pro www.cestomila.cz vypráví o tzv. nedotýkatelných (dalitech), kteří jsou na nejnižším stupni indického kastovního řádu, o znásilnění a dalších krutých trestech, kterým podléhali v případě neposlušnosti vyšším kastám, pokládá si otázku, kdo bude v Indii čistit v budoucnu záchody a popisuje setkání s dalitskou spisovatelkou­ Bámou.


Zora Hesová: Životy egyptských mužů a žen jsou oddělené
06.01.2013
EGYPT - Rozhovory EGYPT

Zora Hesová: Životy egyptských mužů a žen jsou oddělené

Zora Hesová vystudovala politologii, filosofii a islamologii ve Francii a Německu a arabštinu na Damašské univerzitě v Sýrii. Pracuje jako analytička Výzkumného centra AMO a koordinátorka projektů AMO v Egyptě. V rozhovoru pro www.cestomila.cz vysvětluje problémy egyptské společnosti, vypráví o egyptských ženách i mužích, doporučuje navštívit oázu Siwa a dodává, že pro Egypťany není pes nečistým zvířetem, vždyť se svými psy běžně korzují po káhirských ulicích.


Tomáš Reindl: Do Váránasí se člověk touží vrátit
14.12.2012
INDIE - Rozhovory INDIE

Tomáš Reindl:
Do Váránasí se člověk touží vrátit

Tomáš Reindl je skladatel, multi-instrumentalista a hráč na tabla. Hře na tabla a studiu klasické indické hudby se věnoval mj. v indickém Váránasí. Tomáš Reindl hrává s kapelou Al-Yaman, kytaristou a hráčem na sitár Amitem Chatterjeem, doprovází tanečnice indického chrámového tance kathak, vede workshopy hry na tabla a ve svém sólovém projektu Omnion spojuje mnoho vrstev a inspirací hudebními tradicemi východu a západu. V rozhovoru pro www.cestomila.cz vypráví o Váránasí, o svých prvních intenzivních krůčcích na indickém subkotinentu, cestách na tablové koncerty až do Kalkaty i setkání s legendárním Zakirem Hussainem.


Vladislav Rapprich: Za sopkami po Čechách i po světě
04.12.2012

Vladislav Rapprich:
Za sopkami po Čechách i po světě

Mgr. Vladislav Rapprich, Ph.D. je odborníkem na vulkanické procesy a horniny vulkanického původu v České geologické službě. V letošním roce mu v nakladatelství Grada vyšel originální turistický průvodce „Za sopkami po Čechách“, který představuje, jak vypadala česká kotlina před desítkami milionů let a kam se vydat na výlety za vulkány třeba s rodinou a kočárkem. V rozhovoru pro www.cestomila.cz ostře kritizuje rozhodnutí italského soudu poslat do vězení vědce za nepřesné předpovědi zemětřesení i pokusy vrtat na Campi Flegrei, a svěřuje se, že jeho vulkanologickým snem je těžce přístupná etiopská sopka Erta Ale.


Miroslav Jakeš: Grónsko není jen země krutých mrazů
09.11.2012
DÁNSKO - Rozhovory DÁNSKO

Miroslav Jakeš:
Grónsko není jen země krutých mrazů

Miroslav Jakeš došel jako první Čech na lyžích na severní pól a světoznámý se stal jeho sólový přechod Grónska z východu na západ bez jakéhokoli spojení s okolním světem. V rozhovoru pro www.cestomila.cz vypráví o přírodních krásách Grónska a Špicberk, kam někdy vyráží sám, jindy doprovází turisty. Poradí, jak se vyhnout nebezpečnému setkání s ledními medvědy a dodává – „pojeďte se mnou, lidi“, v Grónsku je v létě teplo a rostou tam houby a borůvky.


Roman Joch: Mešity a islámské banky v ČR? Ano, vítám rozmanitou společnost.
29.10.2012

Roman Joch: Mešity a islámské banky v ČR? Ano, vítám rozmanitou společnost.

MUDr. Roman Joch byl ještě před několika týdny poradcem premiéra pro zahraniční otázky a lidská práva. V rozhovoru pro www.cestomila.cz vypráví o tom, že vítá kulturně i rasově rozmanitou společnost, v níž bychom se všichni měli shodnout na základních lidských právech a svobodách. Tvrdí, že evropský ústup od svobody slova je nedůstojný a hanebný. A že nepovažuje za správné kriminalizovat popírání holocaustu, ale nabádání k holocaustu.


Ondřej Smeykal: Určité rytmy didgeridoo nikdy neuslyšíte
18.10.2012
AUSTRÁLIE - Rozhovory AUSTRÁLIE

Ondřej Smeykal:
Určité rytmy didgeridoo nikdy neuslyšíte

Ondřej Smeykal je posledních 20 let průkopníkem hry na didgeridoo na české scéně. Jeho první cesta do Austrálie před mnoha lety ale nebyla za posvátným nástrojem australských domorodců – na univerzitě v Canbeře studoval prastaré skalní malby. Austrálie zůstala jeho láskou dodnes. V rozhovoru pro www.cestomila.cz vypráví nejen o didgeridoo, ale vzpomíná také na svá putování za tajuplnými skalními malbami i na spaní v australské buši.


Daniel Berounský: Nová generace Číňanů je fascinována Tibetem
09.10.2012
ČÍNA - Rozhovory ČÍNA

Daniel Berounský:
Nová generace Číňanů je fascinována Tibetem

Daniel Berounský, Ph.D. vyučuje tibetanistiku na Ústavu jižní a centrální Asie FFUK. V rozhovoru pro www.cestomila.cz vypráví nejen o svém výzkumu lokálních božstev v Amdu, ale také o fascinaci mladé čínské generace Tibetem a jeho tradicemi, i o tom, že moderní svět vtrhl i do Tibetu a místní mniši hrají fotbal s turisty.


Honza Homola aneb Když Wohnout jede do světa
16.09.2012

Honza Homola
aneb Když Wohnout jede do světa

Jan Homola je nejen kytaristou kapely Wohnout, která je již 16 let stálicí na naší hudební scéně, ale také vášnivým čundrákem a cestovatelem. Každoročně se vydává s kapelou, přáteli, rodinou nebo i sám do dalekých zemí za jejich atmosférou a na své cesty vždy přibalí kytaru. V rozhovoru pro www.cestomila.cz vypráví nejen o jamování s domorodci, ale také o tom, jak se jí tarantule a jak zkoušel dělat rikšáka v Barmě. A že se v nejbližší budoucnosti chystá vyzkoušet jízdu přeplněným bangladéšským vlakem.


Klára Jelínková: Ženy jsou nadějí Afriky, ale je to dlouhá cesta
14.09.2012

Klára Jelínková: Ženy jsou nadějí Afriky, ale je to dlouhá cesta

Klára Jelínková pracuje v Angole již pátým rokem. Pracovala tu pro Masarykovu univerzitu a loni ji do Angoly vyslala společnost Člověk v tísni. V zemi, jíž si pamatujeme především díky krvavé občanské válce, koordinuje vzdělávací projekty ČvT a vede tým angolských spolupracovníků, kteří mají za úkol vzdělávat angolské učitele a zavádět do praxe nové didaktické metody. V rozhovoru pro www.cestomila.cz vypráví nejen o své práci v Angole, ale také o zkušenostech z daleké africké země.


Andreas Pieralli: Hravost, lehkost bytí a vstřícnost mají Italové v sobě
10.09.2012
ITÁLIE - Rozhovory ITÁLIE

Andreas Pieralli: Hravost, lehkost bytí
a vstřícnost mají Italové v sobě

Andreas Pieralli se narodil ve Florencii, ale již 7 let žije v Praze. Protože pochází z italsko-české rodiny, mluví perfektní češtinou a jako novinář se věnuje i blogům na iHned a Respektu, kde se věnuje nejen italské politice, ale též srovnání Italů a Čechů. V rozhovoru pro www.cestomila.cz vypráví nejen o rozdílech ve stravování v ČR a v Itálii, ale také o „campanilismu“, italské blbé náladě, doporučí, kam se v Itálii podívat a na závěr i jakým filmem se naladit na cestu do Itálie.


Jan Zouplna: Tel Aviv a Jeruzalém – židovský střet kultur
21.08.2012
IZRAEL - Rozhovory IZRAEL

Jan Zouplna:
Tel Aviv a Jeruzalém – židovský střet kultur

PhDr. Jan Zouplna, Ph.D. je členem několika celoevropských asociací (European Association for Jewish Studies, European Association of Israel Studies) a vědeckým pracovníkem Orientálního ústavu AV ČR. Zabývá se především moderními židovskými dějinami, sionismem a židovským nacionalismem. V rozhovoru pro www.cestomila.cz vypráví nejen o „moderním“ Tel Avivu a „tradičním“ Jeruzalému, ale i o „izraelství“ a ortodoxním židovství.


Pavel Hošek: Lemura mi na Madagaskaru k jídlu nenabídli
10.08.2012
MADAGASKAR

Pavel Hošek:
Lemura mi na Madagaskaru k jídlu nenabídli

Kdo jiný by měl vyprávět o Madagaskaru než Pavel Hošek, autor několika knih o jeho kultuře a historii včetně publikace Dějiny Madagaskaru, která vyšla v NLN. Pavel Hošek zavítal na Madagaskar poprvé v roce 1993 a ostrov u afrických břehů se na další desítky let stal jeho srdeční záležitostí. V rozhovoru pro www.cestomila.cz vypráví o obyvatelích ostrova, o lemurech, a také poradí, jak se na ostrově pohybovat a co si před cestou na Madagaskar přečíst.


Josef Opatrný o Mexičanech: S angličtinou jim k srdci nepřirostete
13.06.2012
MEXIKO - Rozhovory MEXIKO

Josef Opatrný o Mexičanech:
S angličtinou jim k srdci nepřirostete

Prof. PhDr. Josef Opatrný, CSc. je vedoucím Střediska ibero-amerických studií FF UK. V rozhovoru pro www.cestomila.cz vypráví o Mexiku, vztazích Mexičanů ke gringům, o bezpečí a nebezpečí na cestách Mexikem i českých kořenech mexického folklóru. A doporučuje naučit se před cestou do Mexika alespoň základům španělštiny.


Daniela Hranaiová v Kongu: Cítit se zkušenou Afričankou je zrádný pocit
06.06.2012
KONŽSKÁ DR

Daniela Hranaiová v Kongu:
Cítit se zkušenou Afričankou je zrádný pocit

Daniela Hranaiová je na první pohled usměvavá a křehká mladá žena. Krátce se do mě vkrádal pocit, že kdybych silně zvýšil hlas, rozpláče se. Zdání klame. Daniela se nedávno vrátila po roce a půl z mise v Demokratické republice Kongo, kam ji vyslala společnost Člověk v tísni. Dnes je z ní zkušená „Afričanka“, která může radit, jak se pohybovat v africké společnosti i jak řídit auto na rozblácených afrických cestách. V rozhovoru pro www.cestomila.cz vypráví nejen o práci v chaotickém Kongu, ale také o noci na vrcholu zrádné sopky Nyiragongo a setkání s horskými gorilami.


Pavel Ťupek o Saúdské Arábii: Pobyty v českých lázních hradí ze státního rozpočtu
20.05.2012
SAÚDSKÁ ARÁBIE - Rozhovory SAÚDSKÁ ARÁBIE

Pavel Ťupek o Saúdské Arábii: Pobyty
v českých lázních hradí ze státního rozpočtu

Arabista Pavel Ťupek studoval mj. na Univerzitě krále Saúda v Rijádu. V rozhovoru pro www.cestomila.cz vypráví právě o Saúdské Arábii, zemi, která ukrývá před zraky nevěřících nejsvatější místa islámu Mekku a Medínu. Pavel Ťupek hovoří o cestování v SA a doporučuje místní doprovod, o saúdských ženách i mužích, o gastarbeitrech, saúdském pokrytectví i radikálním náboženském vzdělávání. A také doporučuje, co si o saúdské kultuře přečíst.


E. Sarkisjan: V Arménii se dobře jí a pije. I „násilím“.
02.05.2012
ARMÉNIE - Rozhovory ARMÉNIE

E. Sarkisjan: V Arménii se dobře jí a pije.
I „násilím“.

Eduard Sarkisjan je předsedou Občanského sdružení Arménský dům, jehož posláním je prezentovat v ČR kulturu a tradice arménského národa, sloužit jako informační zdroj o historii a současnosti Náhorního Karabachu, přispívat k rozvoji vzájemných vztahů mezi ČR a Arménií v oblasti cestování a podnikání a také podporovat humanitární a rozvojové projekty v Arménii a Náhorní Karabašské republice. V rozhovoru pro www.cestomila.cz vypráví o arménské pohostinnosti, vztahu Arménů ke komunismu, a doporučuje navštívit Náhorní Karabach, v současnosti bezpečný a dosud nezasažený a nezkažený turistickým ruchem.


Šimon Pánek: Technologie předběhly naši schopnost chápat, co se to vlastně děje
23.04.2012

Šimon Pánek: Technologie předběhly naši schopnost chápat, co se to vlastně děje

Šimon Pánek je ředitelem společnosti Člověk v tísni, která působí ve 26 zemích světa včetně ČR. Člověk v tísni se věnuje nejen humanitární a rozvojové pomoci, ale též programům na podporu politických vězňů a rozvoje občanských společností. V rozhovoru pro www.cestomila.cz vypráví Šimon Pánek o práci v Afghánistánu, Barmě i podpoře syrských lékařů. Vysvětluje, jak se pohybovat v Afghánistánu a proč by nám slušela nějaká forma zdrženlivosti ve svobodě vyjadřování.


Ludvík Armbruster: Vždyť já jsem také křesťan, říká si Japonec při čtení Nového zákona
18.04.2012
JAPONSKO - Rozhovory JAPONSKO

Ludvík Armbruster: Vždyť já jsem také křesťan, říká si Japonec při čtení Nového zákona

Jezuitský kněz prof. PhDr. Ludvík Armbruster působil v letech 1961 – 1990 na misii v Japonsku a přednášel na univerzitě Sofia. V rozhovoru pro www.cestomila.cz přibližuje dalekou zemi a vypráví, proč Japonci neovládají angličtinu a proč je složité překládat z japonštiny, jak dopadají manželství Japonců s Evropankami a Japonek s Evropany, i o tom, že si Japonci při čtení Nového zákona říkají, že jsou vlastně křesťané.


Arabista Zdeněk Müller o humoru, zahalování i erotice v islámu
12.04.2012

Arabista Zdeněk Müller
o humoru, zahalování i erotice v islámu

Arabista a historik PhDr. Zdeněk Müller CSc. žije ve „velkém světě“ v Paříži nebo, jak sám poznamenal, na cestách mezi Paříží a Prahou. V rozhovoru pro www.cestomila.cz vypráví o zahalování žen, sexu a dalších tabu v muslimském prostředí, humoru v arabském světě i karikaturách islámu. Doporučuje, co si přečíst z arabské literatury a na závěr popisuje poselství arabských revolucí.


Nalezené položky: 109 « První | < Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | Další > | Poslední »

Potřebujete napsat článek?
Máte zájem o reklamu?
Chcete nám nabídnout váš článek?
Kontaktujte nás.