rozhovory

Slavomír Horák: Pohostinný Uzbekistán zůstává svůj
27.03.2023
UZBEKISTÁN - Rozhovory UZBEKISTÁN

Slavomír Horák:
Pohostinný Uzbekistán zůstává svůj

Doc. Slavomír Horák, Ph.D. je vědeckým pracovníkem Institutu mezinárodních studií FSV UK a expertem na Střední Asii. Pro Nakladatelství Lidové noviny v současnosti připravuje publikaci Dějiny Uzbekistánu. Během posledních dekád se pravidelně vrací do Uzbekistánu, nejprve za poznáním, později především pracovně. V rozhovoru o Uzbekistánu pro www.cestomila.cz vypráví o tradiční středoasijské pohostinnosti, místní kultuře, starodávných městech Samarkand, Buchara a Chiva, ale i turismem až nedotčených místech. A připomíná, že ve srovnání s nedávnou minulostí, se v současnosti Uzbekistánem cestuje pohodlně bez byrokratických překážek.


Lukáš Rittstein: Jsme poslední generace objevující spiritualitu doby kamenné
01.06.2020
INDONÉSIE - Rozhovory INDONÉSIE

Lukáš Rittstein: Jsme poslední generace objevující spiritualitu doby kamenné

Sochař Lukáš Rittstein s malířkou a experimentální filmařkou Barborou Šlapetovou se po pěti letech vracejí do Centra současného umění DOX v Praze a opět nám představují střetávání dvou tolik odlišných světů – domorodé pravěké kultury a současné civilizace. Uplynulo už 23 let od okamžiku, kdy poprvé vystoupili z vojenského kargo letadla na misijním letišti na západě ostrova Nová Guinea – v oblasti nyní zvané Papua. V rozhovoru pro www.cestomila.cz vypráví Lukáš Rittstein o jejich nové výstavě nazvané ULTRASUPERNATURAL, která je dosavadním vyvrcholením jejich jedenácti výprav do Papuy. Nechte se inspirovat jejich dekády dlouhým příběhem, v němž hrají role papuánští kanibalští náčelníci, astronauti, Václav Havel a moderní výtvarné umění. Jedním z vrcholů jejich inspirativního životního příběhu je společný odlet kmenových kouzelníků – astronautů pravěku – a skutečného astronauta NASA do vrchního patra světa.


Jan Bartoš: Galapágy? První, co spatříte, jsou lachtani na lavičkách v přístavu
16.12.2019
EKVÁDOR

Jan Bartoš: Galapágy? První, co spatříte, jsou lachtani na lavičkách v přístavu

„Už 13 let považuji Ekvádor za svůj druhý domov“ říká Jan Bartoš, jehož agentura Ecuadmc poskytuje turistům služby v Ekvádoru. Jan Bartoš má ekvádorské občanství a šestkrát sedmkrát ročně pobývá na Galapágách, které jsou podle jeho slov doslova živou přírodní laboratoří. A právě o Galapágách jsme si s Janem Bartošem povídali. Řeč byla o úchvatné galapážské fauně, drahých okružních turistických plavbách, o tom, jak se lze na Galapágách pohybovat i o potížích, které v současnosti Galapágy trápí.


Jan Hrdina: Do Skotska vtrhl turismus, ovšem ráz krajiny i města zůstaly stejné
13.11.2019
VELKÁ BRITÁNIE  - Rozhovory VELKÁ BRITÁNIE

Jan Hrdina: Do Skotska vtrhl turismus, ovšem ráz krajiny i města zůstaly stejné

Jan Hrdina (1980) je jedním z předních českých odborníků na dějiny a kulturu Skotska. Vystudoval historii a klasickou archeologii na Filozofické fakultě MU v Brně, je autorem knih Skotsko: Země dávných tajemství a Tajemství skotské krve a do Skotska se pravidelně vrací. V rozhovoru pro www.cestomila.cz vypráví o Edinburghu, o tom, že Skotsko je zemí zaslíbenou pro literaturu i filmový průmysl, nabídne pár tipů na cestování Skotskem včetně ostrovů a divočejších oblastí na severu země, přiblíží historii skotských hradů i proslulé Highland Games se siláckými soutěžemi a dudáckými kapelami.


Milan Jána: Proč Guatemala? Kvůli místním mayským komunitám.
07.02.2018
GUATEMALA - Rozhovory GUATEMALA

Milan Jána: Proč Guatemala? Kvůli místním mayským komunitám.

Milan Jána je tulák srdcem i duší, táhne ho to do všech světových stran, a udává, že na cestách strávil více než sedm let života. V současné době pracuje jako průvodce na volné noze, organizuje a průvodcuje vlastní turistické výpravy a expedice. Jednou z jeho oblíbených zemí je středoamerická Guatemala. V rozhovoru pro www.cestomila.cz vypráví o svém prvním překročení guatemalských hranic před 15 lety, cestování proslulými guatemalskými chicken busy, bezpečnosti v zemi a přepadení na sopce Agua i o setkání s mayským světem a tradicemi.


Olga Vilímková: Guatemala je nejautentičtější zemí Střední Ameriky
30.01.2018
GUATEMALA - Rozhovory GUATEMALA

Olga Vilímková: Guatemala je nejautentičtější zemí Střední Ameriky

Olga Vilímková je autorkou řady knih o indiánech Latinské Ameriky, např. Mayové, Učitelkou v Peru, Peruánské mýty a tradice podle vyprávění indiánů. Zároveň publikuje i jazykové učebnice – Základy jazyka kečua a Španělština na cesty do Latinské Ameriky. Guatemala je podle jejího názoru nejkrásnější zemí Střední Ameriky, do které podnikla množství výprav sama, se studenty i jako průvodkyně turistů. V rozhovoru pro www.cestomila.cz vypráví o ztracených městech v peténské džungli, o hrůzách občanské války, mayské kultuře, i o tom, jakou knihu čte nejraději u mayských pyramid.


Jaroslav Klokočník: Čínské pyramidy
18.08.2017
ČÍNA - Rozhovory ČÍNA

Jaroslav Klokočník: Čínské pyramidy

„Byla to trošku drzost jet do Číny na konferenci referovat o čínských pyramidách“ říká Jaroslav Klokočník, vědecký pracovník Astronomického ústavu AV ČR. Přestože o pyramidách v Číně kolovaly zvěsti již od 2. světové války (a výjimečně i dříve), čínské úřady jako by se slova „pyramida“ obávaly. Jaroslav Klokočník se nejprve vydal na virtuální prohlídku stovky pyramid v okolí města Si-an (Xi´an) na Google Earth v roce 2008 na doporučení své kolegyně, v roce 2011 měřil přímo v Číně jejich orientaci a výsledkem jeho objevitelských aktivit je kniha Čínské pyramidy, která vyšla v roce 2015. A o čínských pyramidách vyprávěl Jaroslav Klokočník i v rozhovoru pro www.cestomila.cz.


Jan Dungel: Setkání s divokými tvory jsou pro mne hodně emocionální
25.06.2017
VENEZUELA - Rozhovory VENEZUELA

Jan Dungel: Setkání s divokými tvory jsou pro mne hodně emocionální

Malíř, grafik a ilustrátor Jan Dungel se již od roku 1992 pravidelně vydává do pralesů Jižní Ameriky, kde maluje zvířata v jejich přirozeném prostředí. O svých výpravách do rovníkových pralesů i savan napsal a ilustroval knihy Jak se maluje prales, Po krk v pralese, S jaguárem v posteli a Džungle uprostřed bažin. V rozhovoru pro www.cestomila.cz vypráví Jan Dungel o své letošní expedici za malováním a dokumentováním primátů uakari, neuvěřitelně blízkých setkáních s divokými zvířaty včetně jaguárů, nezastavitelném ničení pralesů i o tom, jak obtížné je se v pralese pohybovat.


Roman Tadič: Vidět šajenský sluneční tanec na videu? To by to s nimi bylo špatné.
18.05.2017
USA - Rozhovory USA

Roman Tadič: Vidět šajenský sluneční tanec na videu? To by to s nimi bylo špatné.

Roman Tadič se zabývá etnologií a historií Šajenů z Velkých planin. Už v roce 2010 sepsal v knize Cesty do posvátné hory (nakladatelství Volvox Globator) šajenské mýty, čímž přiblížil českému čtenáři šajenskou mytologii, historii a způsob života. Roman Tadič také přeložil známou knihu Šajeni od Johna H. Moora, která vyšla v Nakladatelství Lidové noviny. V rozhovoru pro www.cestomila.cz vypráví Roman Tadič o šajenské představě světa, posvátném slunečním tanci, válečnických spolcích i šajenské současnosti, tedy o tom, kdo je dnes vlastně Šajen.


Miriam Löwensteinová: Být hostem je někdy v Koreji obtížné
04.03.2017
KOREA - Rozhovory KOREA

Miriam Löwensteinová:
Být hostem je někdy v Koreji obtížné

Koreanistka Miriam Löwensteinová přednáší korejskou literaturu a dějiny Koreje na FF UK. Je autorkou řady překladů korejské literatury, např. sbírky povídek Loď pokladů nebo románu Básník. Více než dvacet let navštěvuje pravidelně Koreu a její kniha V Koreji se Korejcům nevyhneme, v níž zasvěceně i zábavně vypráví o současné Koreji, byla inspirací k rozhovoru pro www.cestomila.cz.


Viliam Poltikovič: Nejsem jen já na cestě a mé zájmy, ale jsem součástí prostředí
17.12.2016
INDIE - Rozhovory INDIE

Viliam Poltikovič: Nejsem jen já na cestě
a mé zájmy, ale jsem součástí prostředí

Viliam Poltikovič je dokumentarista a spisovatel, autor řady dokumentárních filmů, např. Duše východu (1993), Kapka z poháru nesmrtelnosti (2001),  Dalajlama v Buddhových stopách (2015). Nedávno mu v nakladatelství Jota vyšlo druhé rozšířené vydání známé knihy Touha po absolutnu. V rozhovoru pro www.cestomila.cz vypráví Viliam Poltikovič o Indii, návštěvě slavnosti Mahá kumbhaméla, svatých mužích, řece Ganze, Šivově městě Váránasí a o tom, že i na cestách bychom měli vnímat propojení s druhými a nikoli jen sebe a svá přání.


Tomáš Pojar: Pro cestování je Izrael stále vlídnější
18.11.2016
IZRAEL - Rozhovory IZRAEL

Tomáš Pojar:
Pro cestování je Izrael stále vlídnější

Tomáš Pojar býval v 90. letech ředitelem humanitární organizace Člověk v tísni, později náměstkem ministra zahraničních věcí a v letech 2010 až 2014 českým velvyslancem v Izraeli. V rozhovoru pro www.cestomila.cz vypráví právě o Izraeli, fascinující zemi rozmanitých kultur a svobodných aktivních lidí, které příliš neovlivňují každodenní hrozby, nenávist a rezoluce. Tomáš Pojar mj. poradí kdy a kam v Izraeli cestovat, doporučí výlety do pouště i co si přečíst od izraelských spisovatelů.


Irena DeLave:Guatemala s láskou a otevřeným srdcem
13.10.2016
GUATEMALA - Rozhovory GUATEMALA

Irena DeLave:
Guatemala s láskou a otevřeným srdcem

Když Irenu DeLave vybídnete, aby povídala o Guatemale, rozzáří se jí oči a na tváři se objeví šťastný úsměv. Kdysi studovala v USA, cestovala po světě a pak… ji od prvního okamžiku uchvátila Guatemala, mayské ženy a jejich kultura. Od té doby je v Guatemale „jako doma“ a časem vytvořila projekt Love for Guatemala, který na jedné straně pomáhá mayským ženám, na druhé straně zve zájemce o blízké poznání mayské kultury do Guatemaly rovnou do mayských rodin. V rozhovoru pro www.cestomila.cz Irena DeLave vypráví o… Guatemale. Jste zváni…


Kateřina Karásková – Výpravy do světa matriarchátu
29.07.2016

Kateřina Karásková – Výpravy do světa matriarchátu

Kateřina Karásková více než deset let poznává matriarchální společnosti v Mexiku, Indonésii, Číně, Indii a dalších zemích. O svých výpravách za „feministickým“ světem napsala společně se svým partnerem Simonem Birdem knihu Kde ženy vládnou. V rozhovoru pro www.cestomila.cz Kateřina Karásková vypráví o mohutných mexických Tehuánách, muslimském matriarchátu v Indonésii, tzv. navštěvujícím manželství, které praktikují Mosuové v Himálajích v Číně a o kmeni Khásí, jehož muži nemají práva na své děti.


Kateřina Jacques-Bursíková: Na horských cestách Ladákhu a za dalajlámou do Indie
04.03.2016
INDIE - Rozhovory INDIE

Kateřina Jacques-Bursíková: Na horských cestách Ladákhu a za dalajlámou do Indie

Po celý březen se na mnoha místech ČR koná Festival ProTibet 2016. Při té příležitosti jsme si povídali s Kateřinou Jacques-Bursíkovou, členkou správní rady organizace Most, která mj. podporuje vzdělanost a zlepšování životních podmínek tibetských dětí. Kateřina Jacques-Bursíková se i jako poslankyně Poslanecké sněmovny PČR angažovala proti čínské politice v Tibetu. Založila Skupinu přátel Tibetu Parlamentu ČR, které předsedala. V rozhovoru pro www.cestomila.cz vypráví, že získat vízum do Tibetu je pro ni nemožné a cestuje tzv. Malým Tibetem, tedy Ladákhem a udolim Spiti. Doporučí, jak si užít Malý Tibet naplno, popisuje setkání s mnichy a mniškami i tibetská jídla. A také vzpomíná na setkání s dalajlámou v indické Dharamsale.


Iveta Kopicová: Kultura na Kubě tepe
31.01.2016
KUBA - Rozhovory KUBA

Iveta Kopicová: Kultura na Kubě tepe

Fotografka Iveta Kopicová představuje v pražském Centru současného umění DOX projekt zaměřený na současné kubánské umění. Výstava CUBA EN VIVO (Kuba naživo) ukazuje, že umění je v Havaně velkým společenským tématem a reprezentuje nezávislé kubánské umělce, kteří odmítají Kubu opustit. V rozhovoru pro www.cestomila.cz vypráví Iveta Kopicová nejen o výstavě, ale také o tom, jak na Kubě kultura tepe, o rozpadající se Havaně, a doporučuje koupit letenky a poznat současnou Kubu.


Blanka Knotková-Čapková o vztahu „západního“ feminismu a islámu
18.11.2015

Blanka Knotková-Čapková o vztahu „západního“ feminismu a islámu

Doc. PhDr. Blanka Knotková-Čapková, PhD. je vedoucí katedry asijských studií na MUP a vyučující na katedře genderových studií FHS UK. Členka Genderové expertní komory, Sdružení přátel Indie a sdružení European Network of Bangladesh Studies, specialistka na genderovou problematiku v asijských kontextech, gender v literatuře a náboženství a indická kulturní studia. Je autorkou řady knih, mj. Obrazy ženství v náboženských kulturách, Dějiny Bangladéše a Angličtina z kouzelného sluchátka (angličtina pro nejmenší). S Blankou Knotkovou-Čapkovou jsme si povídali o vztahu „západního“ feminismu a islámu i o islámském feminismu.


František Nepraš: Po stopách Sherlocka Holmese na dartmoorská blata
23.07.2015
VELKÁ BRITÁNIE  - Rozhovory VELKÁ BRITÁNIE

František Nepraš: Po stopách Sherlocka Holmese na dartmoorská blata

Slavný detektivní příběh baskervillského psa se stal pro generace čtenářů pozvánkou do tajuplného a pochmurného kraje dartmoorských blat. Kniha Arthura Conana Doyla stála i u počátků zájmu Františka Nepraše o svérázný kus země v hrabství Devon. František Nepraš se na dartmoorská blata a do jejich okolí vydal již desetkrát a výsledkem jeho dlouholetého poznávání je kniha Po stopách Sherlocka Holmese, která na jaře vyšla v nakladatelství Brána. V rozhovoru pro www.cestomila.cz vypráví František Nepraš o atmosféře blat, místech, která jsou spojena s proslulým detektivem, popisuje nejen místní bažiny a další přírodní pozoruhodnosti, ale také lidi, jejich jídlo a třeba i pivní kulturu. Doporučí svá oblíbená místa na blatech včetně tórů a vypráví o českých válečných stopách, které v Dartmooru objevil.


Michal Thoma: Ani bhútánský dotazník štěstí nedokáže na vše odpovědět
16.05.2015
BHÚTÁN - Rozhovory BHÚTÁN

Michal Thoma: Ani bhútánský dotazník štěstí nedokáže na vše odpovědět

Fotograf a publicista Michal Thoma létá pravidelně do Himálaje již od roku 2003 a jednou z jeho nejoblíbenějších cestovatelských destinací je Bhútán. Michal Thoma ho procestoval křížem krážem a v současnosti také provází turisty toužící po poznání této daleké himálajské země. V rozhovoru pro www.cestomila.cz vypráví Michal Thoma o cestování Bhútánem, doporučuje trek, kterému se říká „Malý Snowman“, vzpomíná na krátké popovídání s bhútánským králem a vysvětluje, jak je to s proslulým bhútánským štěstím.


Barbora Šlapetová a Papua-Nová Guinea – setkání moderního umění s pravěkem
22.03.2015
INDONÉSIE - Rozhovory INDONÉSIE

Barbora Šlapetová a Papua-Nová Guinea – setkání moderního umění s pravěkem

Malířka a fotografka Barbora Šlapetová podniká společně se sochařem (a manželem) Lukášem Rittsteinem již 18 let výpravy do Západní Papuy a Papuy-Nové Guiney za domorodými kmeny. Jejich výstava s názvem Všechno je jinak v Centru současného umění DOX v Praze představuje střet dvou odlišných světů – domorodé kultury a současné civilizace. V rozhovoru pro www.cestomila.cz vypráví Barbora Šlapetová o tom, jak propojili pravěk se světem kosmonautiky, jak do jejich příběhu vstoupil Václav Havel, co pro ně znamená přátelství s domorodci, jak pátrají v jejich duši a dodává, že… jednou snad poletí starý papuánský náčelník do vesmíru.


Nalezené položky: 109 « První | < Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | Další > | Poslední »

Potřebujete napsat článek?
Máte zájem o reklamu?
Chcete nám nabídnout váš článek?
Kontaktujte nás.