rozhovory

P. Onderka: Súdán, který zažíváme my, je zcela jiný než ten, který popisují v médiích
06.03.2012

P. Onderka: Súdán, který zažíváme my, je zcela jiný než ten, který popisují v médiích

PhDr. Pavel Onderka vede od roku 2009 archeologické expedice Národního muzea do súdánské lokality Wad Ben Naga. V rozhovoru pro www.cestomila.cz vypráví o krásách Súdánu a pohostinnosti místních lidí, o starověkých památkách i potomcích Mahdího. Cestu do Súdánu rozhodně doporučuje a dodává, že čeští turisté budou ve Wad Ben Naga vždy vítáni.


Jiří Dědeček: Kniha má na Kubě větší cenu než u nás
25.02.2012

Jiří Dědeček:
Kniha má na Kubě větší cenu než u nás

Písničkář, básník a překladatel Jiří Dědeček je předsedou Českého centra Mezinárodního PEN klubu, v jehož Knihovničce vycházejí ve spolupráci s Člověkem v tísni dvojjazyčné knihy perzekuovaných literátů. V rozhovoru pro www.cestomila.cz se Jiří Dědeček vypravil na Kubu, do Číny, Kurdistánu i Běloruska, ale také do světa Palackého češtiny, československého Užhorodu a pohanských psů.


Rachid Khalil: Budoucnost Sýrie je světlá
09.02.2012
SÝRIE - Rozhovory SÝRIE

Rachid Khalil: Budoucnost Sýrie je světlá

Ing. Rachid Khalil žije v ČR již 23 let a zabývá se překlady a tlumočením kurdského a arabského jazyka. Rachid Khalil pochází ze syrského Kurdistánu, z městečka Al-Qamišlí na východě Sýrie a je předsedou Kurdského občanského sdružení v ČR. Aktivně vystupuje za práva Kurdů i syrského národa v boji proti brutálnímu režimu B. Asada. V rozhovoru pro www.cestomila.cz vypráví o revoluci a spolužití národností v Sýrii, o tom, jak brněnské pušky pomohly Kurdům i o kurdském Karlu Krylovi, a věří, že budoucnost Sýrie i Kurdistánu je světlá.


Martina Svobodová: Ženy jsou budoucnost a krása Afriky
17.01.2012

Martina Svobodová:
Ženy jsou budoucnost a krása Afriky

Martina Svobodová projela v Land Roveru křížem krážem celou Afriku. Přesněji 25 zemí během jednoho roku. O své cestě a svých zkušenostech napsala poutavou knihu Smích a pláč Afriky. V rozhovoru pro www.cestomila.cz vypráví o těžkostech afrického putování, o největší naději Afriky – afrických ženách, i o tom, že by se do Afriky opět ráda vrátila.


Dia Eddin Felfel: S povídačkami o kmenech, které se pobijí mezi sebou, začal Kaddáfí
05.01.2012
LIBYE - Rozhovory LIBYE

Dia Eddin Felfel: S povídačkami o kmenech, které se pobijí mezi sebou, začal Kaddáfí

Dia Eddin Felfel je místopředsedou Libyjského klubu v ČR. V rozhovoru pro www.cestomila.cz vypráví o krásách Libye, zelených oázách, poušti a saharských gazelách, odsuzuje Kaddáfího a jeho režim a odmítá, že by budoucnost Libye ohrožovala nesmiřitelnost jednotlivých kme­nů.


Kateřina Mildnerová: Závist je hnací silou čarodějnictví
20.12.2011
ZAMBIE - Rozhovory ZAMBIE

Kateřina Mildnerová:
Závist je hnací silou čarodějnictví

Afrikanistka a kulturní antropoložka Kateřina Mildnerová se zaměřuje na fenomén čarodějnictví a tradičního léčitelství v subsaharské Africe. O svém intenzivním výzkumu v hlavním městě Zambie Lusace sepsala knihu Můj soused je čaroděj. V rozhovoru pro www.cestomila.cz vypráví o zambijském slunci, vstřícnosti smějících se lidí, oblíbené kaši nsimě, Viktoriiných vodopádech, kouzlu kavundula, způsobujícímu rozvod, procesech s čarodějnicemi i o tom, že duchové nemají rádi lahváče, ale upřednostňují vařené pivo.


Tomáš Buchtele: V Baskicku je populární běh s býky, ne korida
13.12.2011
ŠPANĚLSKO - Rozhovory ŠPANĚLSKO

Tomáš Buchtele:
V Baskicku je populární běh s býky, ne korida

Tomáš Buchtele je ředitelem české a slovenské pobočky rozvojové agentury Baskické regionální vlády (SPRI). Její pražská kancelář pomáhá již deset let firmám či institucím z Baskicka při jejich vstupu na český nebo slovenský trh. Pro T. Buchteleho je Baskicko druhým domovem a baskičtina milovaným jazykem. Svůj oblíbený region představuje v rozhovoru pro www.cestomila.cz.


Íránistka Zuzana Kříhová o íránských ženách i mužích
02.12.2011
ÍRÁN - Rozhovory ÍRÁN

Íránistka Zuzana Kříhová
o íránských ženách i mužích

PhDr. Zuzana Kříhová je íránistka se specializací na perský jazyk a literaturu. V rozhovoru pro www.cestomila.cz vypráví o íránských ženách i mužích, o hidžábu uctívaném i zatracovaném, o nemravně oděných chodkyních, perském smyslu pro humor i o iránském „přeháfezování“.


Vojtěch Novotný:Papua Nová Guinea je vstřícná země
12.11.2011
PAPUA NOVÁ GUINEA - Rozhovory PAPUA NOVÁ GUINEA

Vojtěch Novotný:
Papua Nová Guinea je vstřícná země

Prof. RNDr. Vojtěch Novotný CSc., vede již více než deset let výzkumnou biologickou stanici na Papui-Nové Guineji a své poznatky z největšího tropického ostrova popsal v knize esejů „Papuánské (polo)pravdy“. V rozhovoru pro www.cestomila.cz návštěvu Papui-Nové Guineji (PNG) bez váhání doporučuje.


Páter František Lízna: Příští pouť do Uppsaly za sv. Brigitou
30.10.2011

Páter František Lízna:
Příští pouť do Uppsaly za sv. Brigitou

František Lízna, za komunistického režimu politický vězeň, jezuita, kněz… a také poutník. Na svých pěších cestách – dle vlastních slov – propojil Západ a Východ, neboť došel z příbramské Svaté Hory až do Santiaga de Compostela a také z ukrajinsko-polsko-slovenského pomezí na mys Chersones na Krymu. A putoval také na jih do Sieny a Říma, o této cestě je jeho zatím poslední kniha. Biskup Václav Malý mi o něm říkal, že je: „poutníkem v tom nejautentičtějším slova smyslu“. O svých cestách i o sobě vypráví František Lízna v rozhovoru pro www.cestomila.cz.


Mons. Václav Malý: Pěší putování člověka učí
12.10.2011

Mons. Václav Malý:
Pěší putování člověka učí

Mons. Václav Malý, někdejší disident a signatář Charty 77, dnes kanovník Metropolitní kapituly u sv. Víta a titulární biskup marcelliánský, vypráví v rozhovoru pro www.cestomila.cz o duchovním rozměru pěšího putování, o poutnících, o svých pocitech z návštěvy Íránu, Iráku a Běloruska, i o tom, že nejlépe si odpočine při toulání v horách.


Barmanista Jan Bečka o politických mniších i kokosech s červeným turbanem
28.09.2011
MYANMAR  - Rozhovory MYANMAR

Barmanista Jan Bečka o politických mniších i kokosech s červeným turbanem

Barmanista PhDr. Jan Bečka, CSc., filolog a historik, je vědeckým pracovníkem Orientálního ústavu AV ČR v.v.i. V letech 1996 až 2000 působil jako první velvyslanec České republiky v Thajsku (akreditovaný současně v Kambodži, Laosu a Barmě/Myanmě). V roce 2007 vydal v NLN knihu Dějiny Barmy, která je výsledkem jeho téměř půlstoleté orientalistické specializace. V rozhovoru pro www.cestomila.cz odpovídá na otázky týkající se historických událostí i současných problémů Barmy.


Ján Ičo o cestování Vietnamem i jeho duchovním a kulturním světě
22.09.2011
VIETNAM - Rozhovory VIETNAM

Ján Ičo o cestování Vietnamem
i jeho duchovním a kulturním světě

Ján Ičo studoval vietnamský jazyk a kulturu v Praze a Hanoji. V současnosti pracuje na Ústavu dálného východu FF UK. V rozhovoru pro www.cestomila.cz se dušuje, že vykáním Vietnamcovi na tržnici můžete hodně získat.


Rozhovor: Na skok do Afriky s Igorem Brezovarem
10.09.2011

Rozhovor:
Na skok do Afriky s Igorem Brezovarem

Igor Brezovar projel na svém motocyklu celý svět, ale nejvíce ho okouzlila Afrika. Světadíl protikladů, drsný i nádherný. První africké zkušenosti sbíral na arabském severu, na silnicích Alžírska, Tuniska, Libye a Egypta. Druhou zkušeností byla cesta z Maroka přes pouště a pralesy až do Kamerunu v rovníkové Africe. Na třetí výpravě projel po měsících dřiny východní Afrikou z Egypta až na jih do Kapského města.


Rozhovor: Petr Kučera vypráví o Turecku minulém i současném
14.07.2011
TURECKO - Rozhovory TURECKO

Rozhovor: Petr Kučera vypráví o Turecku minulém i současném

Petr Kučera přeložil čtyři romány nejznámějšího tureckého spisovatele Orhana Pamuka (např. Jmenuji se Červená; Bílá pevnost). Učí turecký jazyk a literaturu na FF UK, studoval na Ankarské univerzitě i Bosporské univerzitě v Istanbulu. V rozhovoru pro www.cestomila.cz vypráví o minulosti i současnosti Turecka, o jeho kultuře i politice.


Rozhovor: spisovatel Luděk Wellner o Egyptu a na téma „Kdokoliv pil jednou vodu Nilu...“
20.05.2011
EGYPT - Rozhovory EGYPT

Rozhovor: spisovatel Luděk Wellner o Egyptu a na téma „Kdokoliv pil jednou vodu Nilu...“

Luděk Wellner se účastnil prací českého egyptologického ústavu na egyptských vykopávkách a je autorem několika knih s egyptskou tématikou. V rozhovoru pro www.cestomila.cz vypráví o svém vztahu k Egyptu a jeho historii, o Nilu, pyramidách i o mumiích v českých sbírkách.


Rozhovor s Leo Pavlátem
11.05.2011
IZRAEL - Rozhovory IZRAEL

Rozhovor s Leo Pavlátem

„Jeruzalém včetně jeho nesčetných tichých, turisty nevyhledávaných koutů, je nádherný a povznášející. Ale každý kousek země má své kouzlo“, vypráví o Izraeli ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát v rozhovoru pro www.cestomila.cz.


Rozhovor s polárníkem Jaroslavem Pavlíčkem: V Antarktidě se zvířata nebojí lidí
08.05.2011

Rozhovor s polárníkem Jaroslavem Pavlíčkem: V Antarktidě se zvířata nebojí lidí

„Antarktida je kouzelná, ale mě nejvíce oslovuje lidský faktor – Antarktida je kontinent, kde ještě nevystřelil člověk na člověka“ říká v rozhovoru pro www.cestomila.cz Jaroslav Pavlíček, polárník a zakladatel antarktické stanice Eco-Nelson. Vypráví o Antarktidě, programech, které podstupují dobrovolníci na ostrově Nelson, turistickém boomu, který ohrožuje mrazivý kontinent i o Karlu Krylovi.


Rozhovor s Janem Burianem: Jezdím jen do několika zemí a učím se jim porozumět
19.04.2011

Rozhovor s Janem Burianem: Jezdím jen do několika zemí a učím se jim porozumět

„Člověk nemůže procestovat celý svět, aniž by za to nezaplatil odpovídající dávkou povrchnosti a zjednodušování“, vysvětluje v rozhovoru pro www.cestomila.cz hudebník Jan Burian, který vydal mj. poetické průvodce Islandem, Portugalskem a Chile.


Rozhovor s Janem Klímou aneb Doença africana – opojení Afrikou
15.04.2011

Rozhovor s Janem Klímou
aneb Doença africana – opojení Afrikou

Historik doc. PhDr. Jan Klíma napsal pro Nakladatelství Lidové noviny Dějiny Portugalska, Dějiny Brazílie, Dějiny Angoly a Dějiny Mosambiku. Díky jazykovým znalostem a zkušenostem z lusofonní Afriky je tím nejpovolanějším na povídání o minulosti, současnosti i budoucnosti Angoly a Mosambiku.


Nalezené položky: 109 « První | < Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | Další > | Poslední »

Potřebujete napsat článek?
Máte zájem o reklamu?
Chcete nám nabídnout váš článek?
Kontaktujte nás.