ČERNÁ HORA

vlajka ČERNÁ HORA

ANGLICKY: Montenegro
OFICIÁLNÍ NÁZEV STÁTU: Crna Gora

VELVYSLANECTVÍ: v Německu, Berlín,
v Rakousku, Vídeň diplomat-mn@me-austria.eu

ÚŘEDNÍ JAZYK: černohorština (srbština)
VÍZOVÁ POVINNOST: ne
MĚNA: euro 1 EUR = 25,8 Kč

ROZLOHA: 13 812 km2
POČET OBYVATEL: 672 000
HUSTOTA OBYVATEL NA 1 KM2: cca 49

ETNICKÉ SLOŽENÍ: 43 % Černohorci, 32 % Srbové, 8 % Bosňáci,
5 % Albánci

NÁBOŽENSTVÍ: 78 % křesťané (91 % pravoslavní, 9 % katolíci),
18 % muslimové

HLAVNÍ MĚSTO: Podgorica 175 000 obyv.
DALŠÍ MĚSTA: Nikšič, Kotor

LETECKÉ SPOLEČNOSTI: Montenegro Airlines www.montenegroairlines.com
MEZINÁRODNÍ LETIŠTĚ v Podgorice: Podgorica Airport

ZDRAVOTNÍ RIZIKA A DOPORUČENÁ OČKOVÁNÍ: hepatitida A, B, tetanus, vzteklina

ČASOVÉ PÁSMO: UTC +1

SEZNAM PAMÁTEK UNESCO:
Kotor – historický region
NP Durmitor

NÁRODNÍ DOMÉNA: .me
ZAJÍMAVÉ INTERNETOVÉ ADRESY:

Diskuze: ČERNÁ HORA

Rádi uvítáme vaše příspěvky a zkušenosti, které cestovatelům pomohou na jejich putování. Pokud byste chtěli zveřejnit svůj článek či informace, napište. Děkujeme.

 

Cestomila | 08.06.2015 14:14:12

Dobrý den

Možná by stačil dotaz přímo na Travel Service, případně email či telefon na velvyslanectví ČH ve Vídni.


Manon | 06.06.2015 23:32:34

S OP, bez pasu

Dobrý den, prosím, nemáte někdo zkušenost s tím zda společnost Travel service nečiní potíže při odbavování v případě, že cestuji letecky do ČH a mám pouze občanský průkaz (podle aktálního znění zákona 329/1999 Sb. a Sdělení MZV 96/2015 by to neměl být problém)?


Cestomila | 14.06.2013 09:19:38

Dobrý den

na adrese http://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/evropa/cerna_hora/cestovani/visa.html se lze dočíst, že do ČH můžete na dobu do 30 dnů i na občanský průkaz: \"nebo do 30 dnů s občanským průkazem (pozn. Konzulárního jednatelství v Podgorici: z technických důvodů se má na mysli typ karty se strojově čitelnou zónou) či jiným dokladem, na jehož základě lze potvrdit identifikaci nositele a jeho státní občanství.\" Každopádně jste situaci podcenila, pokud letíte do ciziny s pasem, téměř vždy a všude požadují oněch 6 měsíců a je to popsáno i na stránkách MZV: \"Konzulární jednatelství v Podgorici proto v případě použití pasu doporučuje, aby platnost tohoto dokladu přesahovala předpokládaný datum prvního vstupu do země nejméně o 6 měsíců)\" Váš pas tedy téměř určitě nevyhovuje. Určitě bych Vám doporučil se hned zítra zeptat na velvyslanectví ČH ve Vídni (telefon je uveden na mnou uvedené stránce) nebo našem velvyslanectví v Bělehradě, zda skutečně můžete letět jen s obč. průkazem. Ještě bych rád upozornil, že se rozhodně nevyplatí na informace ze stránek MZV spoléhat, často bývají zastaralé, zvláště u zemí, kde se situace může nečekaně rychle měnit (Afrika, Asie). Určitě se tedy vyplatí obětovat pár desítek korun za telefon na velvyslanectví dané země, pokud není u nás, tak v sousedních zemích. Držím palce, ať Vám to dobře dopadne.


Věra Opatřilová | 13.06.2013 22:10:40

Titulek příspěvku

\"Dobrý den, \"zakoupili jsme si letecký zájezd do Černé Hory, odlétáme 17.6. návrat 24.6. a můj pas má platnost do 8.10.2013. V CK jsem dostala informaci, že platnost pasu musí být ještě 6 měsíců. Na www. stránkách mzv jsem tuto informaci nenašla . Prosím o sdělení zda můj pas pro tuto cestu vyhovuje. \"Děkuji Věra Opatřilová e-mail veraopi@seznam.cz


zobrazit mapu na celou obrazovku

Články - ČERNÁ HORA

Recenze: Turistický průvodce Černá Hora Petr Nejedlý

Recenze: Turistický průvodce Černá Hora

Národní park Durmitor plný ledovcových jezer a kaňonů, klášter Ostrog přilepený ke strmé skalní stěně, starobylé opevněné město Kotor, velkolepé pohoří Prokletije, úchvatné staré město Ulcinj na samém konci černohorského pobřeží. To je jen nejkratší seznam okouzlujících míst Černé Hory, stále populárnější destinace pro milovníky aktivní turistiky. V nakladatelství JOTA přeložili a vydali v češtině nejnovější aktualizované vydání průvodce Bradt Černou Horou.

Tara: <br>rafting na Slze Evropy v nejhlubším kaňonu Petr Nejedlý

Tara:
rafting na Slze Evropy v nejhlubším kaňonu

V kempu se setkává snad celý Balkán (nejen, také Novozélanďané, Izraelci, Češi, pestrá směs). Kolem mne jsou Slovinci, Chorvati, Bosňáci, Srbové atd. A v přátelském rozpoložení, stará nepřátelství se – alespoň na raftu – zdají dávnou minulostí. Terasa nad řekou je úchvatné místo, ráno nad ní sestupuje mlha, bouřící vody jsou ledově čisté, modrozelené, na druhém břehu neprostupná zeleň, lidskou rukou snad nedotčená, atmosféra jako v pralese, vlastně, jsme téměř v pralese, v hlubokých lesích kolem řeky žijí medvědi i vlci. A ta večeře… přesvědčovali mne, že tady na bosensko-černohorské hranici se připravuje nejlepší jehněčí na Balkáně, co tedy mohlo být k večeři jiného než právě jehněčí. Se salátem, srbským pivem Lav a těšením se na ranní řeku.

Perla balkánských hor – Trnovačko jezero Petr Nejedlý

Perla balkánských hor – Trnovačko jezero

Trnovačko jezero je prý nejkrásnějším jezerem Balkánu. Nevím, kolik dalších jezer takto reklamní letáky pojmenovávají, ale vyvrátit toto tvrzení bude přetěžké. Zvláště při pohledu na horské jezero ve tvaru srdce obklopené vápencovými štíty dosahujícími výšky přes 2300 metrů. Na výletě překračujeme hranici mezi BaH a Černou Horou, ale není se čeho obávat, nebýt mapy a cedule na stromě Država Crna Gora, nic bych netušil. Žádné dráty, žádná varování, žádná budka s pohraničníkem.