fotogalerie

Sevanavank – kamenný svědek nad jezerem Sevan

Klášter Sevanavank byl založen v polovině devátého století, v době, kdy se Arméni vymaňovali z dvousetletého arabského porobení a sílícího vlivu islámu. Jako němý kamenný svědek znovu se šířícího křes…


Melaka – po stopách obchodního zázraku Orientu

V dobách, kdy dnešní hlavní město Malajsie Kuala Lumpur nebylo víc než malárií zamořenou bažinou a Penang se teprve měl stát perlou Orientu, Melaka již byla jedním z největších obchodních přístavů jih…


Colmar: hrázděné domy, Malé Benátky, vinařská stezka a čápi na střechách

Karel Čapek kdysi ve svém Výletu do Španěl napsal, že *„všude na světě jsou domy a příbytky, ale na dvou koncích Evropy si zřídili lidé domovy ve zvlášť plném, tradičním a poetickém smyslu. Jedno to m…


Klášter Vyšší Brod aneb Klášter bez knihovny je jako hrad bez výzbroje

Přijměte brzké pozvání do vyšebrodského kláštera na 1. zemskou příhraniční výstavu jižní Čechy – Horní Rakousko. Výstava bude probíhat na čtyřech místech – kromě Vyššího Brodu v Českém Krumlově, Bad L…


Čertova stěna a divokým řečištěm Čertových proudů

Řeka Vltava vine se hlubokým skalnatým údolím do žuly zarytým v rozmanitých oklikách a dosahuje největší malebnosti v prazích pod Čertovou stěnou. Tak popisuje Řivnáčův průvodce po Šumavě z roku 1883 …


Výlet za komodskými draky

Výlet za komodskými draky je poutí do východní části Indonésie. Na pěti ostrovech vulkanického původu zde žije nejmohutnější zástupce ještěrů z čeledi varanovitých – varan komodský. V lokálním dialekt…


Butrint aneb albánský výlet do časů římských

Butrint leží na malém poloostrově vystupujícím do vod lagunového Butrintského jezera, které je spojeno s mořskou úžinou oddělující břehy Albánie a řecký ostrov Korfu. Z jihoalbánského přístavu Sarandë…


Jerevan: Starší než Řím

Jerevan se pyšní svým věkem – je dokonce starší než Řím, první pevnost zde urartský král Argišti I. založil již v roce 783 před n. l. Nejedná se o nějakou legendu předkládanou turistům. Ve Státním muz…


Bahla – opevněná oáza v ománských horách

Ve středověku bývala Bahla opevněnou oázou uprostřed pouště, v níž po staletí vládl beduínský kmen Banu Nebhan. Tady se šířila ibádíja, militantní odnož šíitského islámu, nesmlouvavě konzervativní a k…


Phnom Penh: Muzeum Tuol Sleng připomíná hrůzy Rudých Khmerů

Jestliže se o Thajsku říká, že je zemí úsměvů, o Kambodži to platí dvojnásob. V nedávné minulosti se ale stalo jméno Kambodža synonymem hrůz a děsu. Krvavá vláda Rudých Khmerů je v Kambodži stále živá…


Maskat – mešita sultána Kábúse

Dominantou hlavního města Ománu Maskatu je mešita sultána Kabúse. Otevřena byla v roce 2001 a pojme 20 000 věřících. Na slunci všechny oslní paprsky odrážející se od bělostného mramoru, uvnitř ohromí …


Miroslav Jakeš:
Grónsko není jen země krutých mrazů

**Miroslav Jakeš došel jako první Čech na lyžích na severní pól a světoznámý se stal jeho sólový přechod Grónska z východu na západ bez jakéhokoli spojení s okolním světem. V rozhovoru pro www.cestomi


Parâng a Sureanu aneb jeden výlet do rumunských hor a delty Dunaje

Jednoho dne koncem července jsme se sešli s partou na nádraží. Bylo nás šest, tři holky a tři kluci. Věděli jsme pouze, že jedeme do Rumunska, plán trasy byl vysloveně nejasný. Jediné, co jsme měli, b…


Mongolské střípky: Svérázná povaha obyvatel, jezero Chovsgol, klášter Erdene Zuu

Mongolsko je známé jako zdánlivě jednotvárná země nekonečných stepí a nesčetných stád koní, koz, ovcí. Pokusím se vyvrátit tuto zarytou představu o Mongolsku a popíšu i některá specifika mongolské pov…


Aždahak - nejkrásnější sopka v Arménii

Geghamský hřbet, to je 127 vyhaslých sopek, které se zdvíhají z náhorní roviny v nadmořské výšce kolem 3000 metrů jižně od jezera Sevan. Nejvyšším vrcholem pohoří je hora Aždahak, v jejímž 90 metrů hl…


Ondřej Smeykal:
Určité rytmy didgeridoo nikdy neuslyšíte

Ondřej Smeykal je posledních 20 let průkopníkem hry na didgeridoo načeské scéně. Jeho první cesta do Austrálie před mnoha lety ale nebyla za posvátným nástrojem australských domorodců – na univerzitě …


Pafos – kult Afrodity, světoznámé fresky a hrobky králů

Archeologický park v Pafosu je postupně odkrýván od druhé poloviny 20. století, první z dnes po celém světě slavných mozaik objevil obyčejný pastýř v roce 1962. Procházel jsem se před několika lety ru…


Daniel Berounský: Nová generace Číňanů je fascinována Tibetem

Daniel Berounský, Ph.D. vyučuje tibetanistiku na Ústavu jižní a centrální Asie FFUK. V rozhovoru pro www.cestomila.cz vypráví nejen o svém výzkumu lokálních božstev v Amdu, ale také o fascinaci mladé …


Krávy a policejní hlídky aneb Z Dilijanu ke klášteru Goshavank

Zpočátku mi nedocházelo, proč je Dilijan, docela nehezké město s rozpadající se sovětskou architekturou, jedním z turistických center Arménie. Dilijan obklopují husté lesy, kam se jezdí rekreovat před…


Holíč pět kilometrů za Moravou aneb Svět, který již neexistuje

Městečko Holíč najdete na mapě hned za řekou Moravou. Kromě zámku v neutěšeném stavu a větrného mlýna není příliš důvodů, proč se v Holíči zastavovat, mezi slovenská „nej“ Holíč nikdo nezařadí. Mě ins…


Nalezené položky: 563 « První | < Předchozí | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | Další > | Poslední »