fotogalerie

Velenje / Titovo Velenje aneb Hornický socialistický skanzen ve Slovinsku

Velenje je mladé a moderní město píše se v průvodcích a reklamních letácích, které mají do Titova města přilákat turisty. Ano, Titova města – Velenje se do roku 1990 jmenovalo Titovo Velenje a vřelý v…


Ptuj: Kurentovanje, dny poezie a vína, římská minulost a hrad Valdštejnova vraha

Průvod kurentů je vrcholem masopustu. Až dva tisíce masek kurentů zaplaví město. A jaké jsou to masky! Do poloviny 20. století si každý doma vyráběl masku sám, lidé využívali všeho, co dům a venkov da…


Celje aneb Svět je krásný

Celje bývalo římským městem, což úchvatně dokumentuje prohlídka římských základů v podzemí Regionálního muzea Celje (Pokrajinski Muzej Celje). Prohlídka římských základů ovšem v případě Celje není nud…


Závišův kříž aneb Rubíny, smaragdy i ostatky dřeva z Kristova kříže

Vyšebrodský klášter se v loňském roce „hodil do gala“ na 1. zemskou příhraniční výstavu jižní Čechy – Horní Rakousko. Díky výstavě byly vytvořeny podmínky pro bezpečné vystavení proslulého Závišova kř…


Přemysl Rabas: Pytlačení a vybíjení nosorožců je genocida druhu

Na podporu mezinárodní kampaně proti nelegálnímu obchodování s rohovinou bylo v neděli 21. září v zoo Dvůr Králové spáleno přes 50 kilogramů nosorožčích rohů. Ředitel zoologické zahrady ve Dvoře Králo…


Petr Peniška:
Spolehlivý místní doprovod se v Africe vyplatí

S Petrem Peniškou jsme se sešli v pražské městské knihovně po jeho přednášce o afrických kmenech, které dodnes žijí tradičním venkovským životem a v co nejtěsnějším souladu s přírodou. V rozhovoru pro…


10 krkonošských zastavení (1. díl) – Sněžka, krkonošská jezera a tory

Kdo už boty prošlapal v horách, jistě to zná, stoupáte na horu a horu vůbec nevidíte, viditelnost do deseti metrů, mlha, vítr, déšť. Taková byla onen letní den Sněžka, ani jednou se nepředvedla svou h…


Loket – po vodě i na kole pod majestátní hrad českých králů

Zbraslavská kronika vypráví, že když roku Páně 1317 nesvornosti v království Českém propukly a „král Jan ještě od Rýna se nebyl vrátil“, královna Eliška *„vzavši s sebou tři své dítky, Markétu, Jitk…


Lázně Jáchymov – radonové koupele, výlet na Klínovec a do muzea stříbra

Postávám před branou, za níž stoupá schodiště k Radium Paláci, symbolu jáchymovského lázeňství, který byl otevřen již v roce 1912. Na obou sloupcích vedle brány stojí sochy – vlevo žena s nádobou a vp…


Svatošské skály aneb Po stopách jednoho svatebního průvodu na Karlovarsku

Už před více než dvěma stovkami let se Svatošské skály v romantickém údolí řeky Ohře staly jedním z nejoblíbenějších výletních míst karlovarských lázeňských hostů. Bizarní skaliska nad peřejnatou řeko…


Vřídlo a Goethe aneb Exkurze do karlovarského podzemí a minulosti

Vřídlo vydá za minutu průměrně 2000 litrů minerální vody a stříká až do výšky 12 metrů. Johann Wolfgang Goethe, který byl ve městě Karlově jako doma, popíjel jeho léčivou vodu o páté ranní, kdy ve vod…


Maltské střípky, 6. díl: Tarxien

Monumentální socha bohyně starých časů, interpretovaná jako Magna Mater (Velká Matka či Matka Země), zdobí komplex megalitických chrámů Tarxien na předměstí hlavního maltského města Valletta. Bohyně m…


Maltské střípky, 5. díl: Valletta

Z nábřeží ve Sliemě vyrážejí od ranních hodin trajekty směrem Valletta. Vycházející slunce svítí do očí a paprsky vytvářejí třpytivé obrazce na mořských vlnách. V oslepujícím slunci rozeznáváme kamenn…


Pasov (Passau) aneb Výlet za bavorskou atmosférou na soutoku tří řek

Do Pasova se vydává za atmosférou. Starobylé město na soutoku tří řek, kdysi mocné biskupství, odkud se šířilo křesťanství do našich zemí, středověký kolorit starých zákoutí a úzkých uliček, působivá …


Maltské střípky, 4. díl: Hypogeum Ħal Saflieni

Vystoupili jsme z autobusu v Paole, předměstí Valletty, a protože nikde žádná směrovka, ptáme se místního, kudy k hypogeu. Ukáže směrem zpět a nevzpomenu si přesně, snad šest či sedm bloků a doleva. N…


Maltské střípky, 3. díl: Mdina

Mdina je prastaré město, první osídlili pahorek ve vnitrozemí ostrova již staří Féničané. Ke jménu Mdina se v minulosti přidával přívlastek „Notabile“, tedy něco jako „Město honorace“ či „Prominentní …


Historické Prachatice aneb Když sůl je nad zlato

„Brána do srdce Šumavy“ se říká Prachaticím… a skutečně, vyhlíží-li člověk z rozhledny na Libínu daleko před sebe na šumavské hvozdy a pod sebe na Prachatice, je město Zlaté solné stezky skutečnou b…


Písečný přesyp u Píst aneb Výlet do pleistocénu v Polabí

V lese u obce Písty nedaleko Nymburka se skrývá nejkrásnější a nejzachovalejší duna v České republice. Písečný přesyp, který vznikal na konci poslední doby ledové ve svrchním pleistocénu před přibližn…


Krátký výlet pro cyklisty a gurmány: Žernosecké vinařství a restaurace Větruše

Cyklistická Labská stezka nabízí 1270 kilometrů putování podél největší české řeky z Krkonoš až do Hamburku a k Severnímu moři. Vzhledem k minimálnímu převýšení je Labská stezka odpočinkovou jízdou vh…


Poděbrady – Libice nad Cidlinou aneb lodí i na kole k soutoku Labe a Cidliny

Asi čtyři kilometry před tím, než vody Labe dosáhnou Poděbrad, vlévá se do naší největší řeky Cidlina. Soutok dvou řek spjatých s českou historií je okouzlujícím místem setkání lidí, na březích vyrost…


Nalezené položky: 572 « První | < Předchozí | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | Další > | Poslední »