fotogalerie

Chorvatsko, jak ho neznáte (2. díl) aneb Neretva rájem kiteboardingu

Druhý díl vyprávění o deltě Neretvy, kterou místní obyvatelé někdy nazývají chorvatskou Amazonkou. Objevil jsem ideální místo pro kiteboarding a divoké pobřeží s brakickou vodou, jehož obyvatelé se v …


Konopiště aneb Za střílejícím arcivévodou a zbraněmi z Modeny

Vyslovíte-li ve společnosti jméno Konopiště, asi každého okamžitě napadne synonymum – František Ferdinand d´Este. Prohlídky zámku jsou rozděleny do několika okruhů, nejprve jsem zvolil 1. okruh – saló…


Myanmar: Pyin Oo Lwin aneb Botanické a vodopádové nadšení

Necelých sedmdesát kilometrů východně od Mandalaje na hranici Šanských hor leží městečko zvané Pyin Oo Lwin. Nadmořská výška 1100 metrů má nemalý vliv na jeho příjemné klima. To si v koloniálních do­bá…


Chorvatsko, jak ho neznáte 1. díl aneb Na lodi deltou Neretvy

Když jsem vystoupil z letadla v Dubrovníku, byl jsem najednou obklopen tisícovkami milovníků krásného chorvatského pobřeží, mířících za odpočinkem a mořem. Takové Chorvatsko zná pravděpodobně každý. P…


František Nepraš: Po stopách Sherlocka Holmese na dartmoorská blata

Slavný detektivní příběh baskervillského psa se stal pro generace čtenářů pozvánkou do tajuplného a pochmurného kraje dartmoorských blat. Kniha Arthura Conana Doyla stála i u počátků zájmu Františka N…


Myanmar: Viadukt Gokteik

Už jste někdy jeli rychlostí kroku nad propastí barmského kaňonu? Gokteik patří k nejproslulejším železničním viaduktům světa. Necelý kilometr musí každému připadat jako věčnost. Co dříve sledovat? Vý…


Myanmar: Hsipaw a festival Bawgyo

Hsipaw nemá architektonické památky jako Bagan ani plovoucí vesničky jako Inle, ale nadchne svým přirozeným charakterem a svěžestí horských vesniček. Asi proto tady baťůžkáři nakonec zůstanou déle než…


Zastavení na Vysočině: Polná aneb Po stopách židovských i mrkvancových

Pohnutý osud židovského osídlení Vysočiny je zapsán v historii mnoha míst včetně Třebíče (odkaz), jejíž stará židovská čtvrť je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Výrazné stopy zanechali Ži…


Myanmar: Inwa a Amarapura aneb Víme, jak restartovat PC, ale z čeho pochází nit?

Nasedáme zpět k našemu řidiči do menší bílé dodávky a přejíždíme do Amarapury k nejdelšímu teakovému mostu na světě. 1200 metrů dlouhý most leží 11 kilometrů jižně od Mandalaje, takže se k němu dá v p…


Myanmar: Mandalaj (Mandalay) aneb Putování za mandalajskou esencí bytí

Nahlédněme pod prašnou clonu mandalajských bran a nechme se okouzlit čarovnou krásou teakového kláštera, královského paláce i panoramatického výhledu na největší řeku země Iravadi. Pročtěme si největš…


Myanmar: Jezero Inle aneb Jak utéci před turistickým ruchem

**Lodě plné turistů a rybáři pádlující nohou a natahující ruku pro dýško za cvaknutí foťákem. Kdepak. Inle může vypadat i jinak: jeskyně se psím doprovodem, fotbalový zápas, výroba cukrové třtiny a sk…


Myanmar: Bagan, jak ho neznáte

40 km² a 2230 malých, velkých, baňatých i hranatých templů. Vyprahlá prašná půda, sběrači mincí a masa turistů cvakajících foťákem při západu slunce. Tak to je Bagan z prospektů cestovních kanceláří. …


Pivovar Dalešice: Jako by se vrátili Dreherové

Na dvoře dalešického pivovaru nás přivítal správce a řídící (tak to má na vizitce) Ladislav Urban a doslova z něj sršela radost z toho, že nám může představit, jak žije pivovar, který byl v roce 1999 …


Michal Thoma: Ani bhútánský dotazník štěstí nedokáže na vše odpovědět

Fotograf a publicista Michal Thoma létá pravidelně do Himálaje již od roku 2003 a jednou z jeho nejoblíbenějších cestovatelských destinací je Bhútán. Michal Thoma ho procestoval křížem krážem a v souč…


Říp: Nevypadala by posvátná hora českého národa lépe odlesněná?

„Co Mohamedu Mekka, to Čechu Říp“ – v památkovém úřadu nejsou z tohoto nápisu v dnešní době příliš šťastní, ale vědí, že po těch letech k Řípu prostě patří. Kdo a kdy heslo vymyslel, o tom dnes nejsou…


Skleník Fata Morgana: Kouzlo proměny a křehká motýlí krása

Stovky tropických motýlů ozdobily skleník Fata Morgana v pražské botanické zahradě. Kukly jsou do skleníku přiváženy v pravidelných dávkách z motýlí farmy v Stratfordu nad Avonou, rodišti Williama Sha…


Sequoia National Park aneb V zemi obrů

Jak název napovídá, Sequoia National Park je domovem sekvojovců obrovských, nejmohutnějších živých organismů planety. Sequoiadendron giganteum se dožívá požehnaného věku 2 až 3 tisíc let (nejstaršími …


Barbora Šlapetová a Papua-Nová Guinea – setkání moderního umění s pravěkem

Malířka a fotografka Barbora Šlapetová podniká společně se sochařem (a manželem) Lukášem Rittsteinem již 18 let výpravy do Západní Papuy a Papuy-Nové Guiney za domorodými kmeny. Jejich výstava s názve…


Bhútán – země blízko nebe

V Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur se na nové výstavě Bhútán – země blízko nebe návštěvníkům představí unikátní předměty z Bhútánského království. Návštěvníci budou mít vůbe…


Židovský hřbitov v Humpolci aneb Vyprávění o Kafkovi a Mahlerovi

Na území České republiky se dochovalo přes tři sta židovských hřbitovů. Navštívil jsem desítky z nich – v Praze, Mikulově, Holešově, Třebíči, Telči atd. Některé z nich nedaleko městských center, další…


Nalezené položky: 563 « První | < Předchozí | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | Další > | Poslední »