fotogalerie

Vodopád Rinka – slovinská pohádka o vodě

Vodopád Rinka je druhým nejvyšším ve Slovinsku. Jeho vody se řítí ze skal do hloubky 105 metrů, vysoko nad ním se tyčí amfiteátr vrcholů Kamnických a Savinjských Alp, Rinka dosahuje výšky 2433 metrů n…


Únětický pivovar: Stálice na turistických mapách okolí Prahy

Na turistických mapách jméno vesničky Únětice donedávna chybělo. Ve známém Řivnáčově průvodci po království Českém z roku 1882 není o Úněticích ani zmínka, průvodce se věnuje nedaleké zřícenině Okoř…


Klatovy aneb Pařezy pýchou království

Odkud pochází jméno Klatovy? Prý od jakéhosi Klata, mocného velmože. Pokud je to pravda, musel to být pořádný chlapík, když po něm město královské pojmenovali. Ale strčme Klata rovnou do říše pohádek …


Jindřichův Hradec adventní aneb Do zákulisí hradeckých domů

V zimních měsících je zámek v Jindřichově Hradci uzavřen, na prohlídku je nutné počkat do začátku dubna. A tak zbývá více času na poznání hradeckých domů a ulic. Při toulkách uličkami a náměstími Jind…


Slovinsko: tip na ubytování v regionu Štajerska

Tento článek nebude více vyprávět o krásách Dolního Štýrska (Štajerska), ale poradí s praktickou otázkou – kde se ubytovat. Nápověda – místní moderní a barevné hostely překvapí a potěší. Nejen peněžen…


Pivo Rebel: Za nejlepším pivem a Karlem Havlíčkem do města rebelů

V roce 1333 udělil král Jan Lucemburský Německému Brodu právo várečné, jímž se majitelům domů uvnitř hradeb udělovalo právo vařit pivo. Pivo se ve městě, které nese v současnosti jméno svého nejslavně…


Freistadt – pivo (nejen) jako v kruhu rodinném

Právo vařit pivo ve svých vlastních domech obdrželi freistadtští občané už v roce 1363 od vévody Rudolfa IV. (jeho manželkou byla Kateřina Lucemburská, dcera Karla IV. a Blanky z Valois) a týkalo se k…


Vít Moudrý: Route 66 je cestou za nostalgií

Route 66 je neproslulejší silnicí světa. Rolling Stones dokonce skladbu Get Your Kicks On Route 66 zařadili jako první píseň svého prvního alba. Route 66 je snem všech motorkářů a milovníků americké h…


Smrk – na nejvyšší horu Jizerek s Hennrichem, Šámalem a Körnerem

Auto necháváme na parkovišti pod Bukovcem a vyrážíme směr osada Jizerka a tradiční cestou dále na Smrk, nejvyšší horu Jizerských hor. Počasí napovídá, že jsme si na výlet opět nevybrali ten nejsprávně…


Klášter Žiče, Gastuž, vinařství Zlati Grič aneb Do nejstarší slovinské restaurac

V průvodci Lonely Planet jsem se dočetl, že region Štajerska (Dolní Štýrsko) se netěší u ostatních Slovinců zrovna velké přízni (rozuměj – cestovatelské). Místní obyvatele si prý dobírají tím, že je n…


Velenje / Titovo Velenje aneb Hornický socialistický skanzen ve Slovinsku

Velenje je mladé a moderní město píše se v průvodcích a reklamních letácích, které mají do Titova města přilákat turisty. Ano, Titova města – Velenje se do roku 1990 jmenovalo Titovo Velenje a vřelý v…


Ptuj: Kurentovanje, dny poezie a vína, římská minulost a hrad Valdštejnova vraha

Průvod kurentů je vrcholem masopustu. Až dva tisíce masek kurentů zaplaví město. A jaké jsou to masky! Do poloviny 20. století si každý doma vyráběl masku sám, lidé využívali všeho, co dům a venkov da…


Celje aneb Svět je krásný

Celje bývalo římským městem, což úchvatně dokumentuje prohlídka římských základů v podzemí Regionálního muzea Celje (Pokrajinski Muzej Celje). Prohlídka římských základů ovšem v případě Celje není nud…


Závišův kříž aneb Rubíny, smaragdy i ostatky dřeva z Kristova kříže

Vyšebrodský klášter se v loňském roce „hodil do gala“ na 1. zemskou příhraniční výstavu jižní Čechy – Horní Rakousko. Díky výstavě byly vytvořeny podmínky pro bezpečné vystavení proslulého Závišova kř…


Přemysl Rabas: Pytlačení a vybíjení nosorožců je genocida druhu

Na podporu mezinárodní kampaně proti nelegálnímu obchodování s rohovinou bylo v neděli 21. září v zoo Dvůr Králové spáleno přes 50 kilogramů nosorožčích rohů. Ředitel zoologické zahrady ve Dvoře Králo…


Petr Peniška:
Spolehlivý místní doprovod se v Africe vyplatí

S Petrem Peniškou jsme se sešli v pražské městské knihovně po jeho přednášce o afrických kmenech, které dodnes žijí tradičním venkovským životem a v co nejtěsnějším souladu s přírodou. V rozhovoru pro…


10 krkonošských zastavení (1. díl) – Sněžka, krkonošská jezera a tory

Kdo už boty prošlapal v horách, jistě to zná, stoupáte na horu a horu vůbec nevidíte, viditelnost do deseti metrů, mlha, vítr, déšť. Taková byla onen letní den Sněžka, ani jednou se nepředvedla svou h…


Loket – po vodě i na kole pod majestátní hrad českých králů

Zbraslavská kronika vypráví, že když roku Páně 1317 nesvornosti v království Českém propukly a „král Jan ještě od Rýna se nebyl vrátil“, královna Eliška *„vzavši s sebou tři své dítky, Markétu, Jitk…


Lázně Jáchymov – radonové koupele, výlet na Klínovec a do muzea stříbra

Postávám před branou, za níž stoupá schodiště k Radium Paláci, symbolu jáchymovského lázeňství, který byl otevřen již v roce 1912. Na obou sloupcích vedle brány stojí sochy – vlevo žena s nádobou a vp…


Svatošské skály aneb Po stopách jednoho svatebního průvodu na Karlovarsku

Už před více než dvěma stovkami let se Svatošské skály v romantickém údolí řeky Ohře staly jedním z nejoblíbenějších výletních míst karlovarských lázeňských hostů. Bizarní skaliska nad peřejnatou řeko…


Nalezené položky: 562 « První | < Předchozí | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | Další > | Poslední »