fotogalerie

Soutěsky Kamenice aneb Nápady se rodí v hospodě

Skalnaté soutěsky řeky Kamenice nedaleko Hřenska jsou už od konce 19. století turistickým lákadlem Českosaského Švýcarska. Edmundovou a Divokou soutěskou provede hosty žlutá turistická značka, v nesch…


Jetřichovické stěny: Mariina a Vilemínina vyhlídka

Vyhlídkový altán na Mariině skále v Jetřichovických stěnách je oblíbeným turistickým výletem v NP České Švýcarsko. Z Jetřichovic vede nahoru červeně značená turistická cesta, délka je asi 1200 metrů, …


Pravčická brána: Přírodní to památnost evropské pověsti

Pravčická brána je největší pískovcová brána Evropy. Koloběh přírody nezastavíme, jak to, že se monumentální oblouk Pravčické brány dodnes zachoval? Touto otázkou si lámou hlavu i povolanější odborníc…


Čínské pyramidy

„Byla to trošku drzost jet do Číny na konferenci referovat o čínských pyramidách“ říká Jaroslav Klokočník, vědecký pracovník Astronomického ústavu AV ČR. Přestože o pyramidách v Číně kolovaly zvěsti j…


Řím – 10krát z Věčného města: Koloseum v umění (9. díl)

Římské Koloseum je symbolem zabíjení jako veřejné zábavy. Zároveň je symbolem současného Říma jako jeho turistická atrakce číslo jedna. V letošním roce probíhá v Koloseu výstava Colosseo un´icona, kte…


Klášter Sázava: Kde poustevník Prokop nabídl vodu knížeti Oldřichovi

Prohlídka kláštera začala v parku u základů kostela sv. Kříže vysvěceného v roce 1070, které byly objeveny až v 70. letech 20. století. Hned na úvod vyprávěla průvodkyně legendu, která se váže k založ…


Toulovcovy maštale: Skalní pískovcové bludiště nedaleko Litomyšle

Toulovcovy maštale jsou součástí přírodní rezervace Maštale a snadno dostupné z Litomyšle autem nebo autobusem. Ze Smetanova města je to pouhých 13 kilometrů do obce Budislav, odkud vede červená turis…


Zámek Litomyšl: Renesanční pohádka Šimona Vlacha a Olbrama Zoubka

Litomyšl – moderní historické město, tak je popisován Litomyšl na městských oficiálních stránkách. Litomyšl jako kulturní jev, tak pojmenoval úvodní kapitolu své knihy Litomyšl (z edice *Zmizelé…


Praha: Vinice sv. Kláry

Praha je městem, o němž psal již v 10. století kupec z Andalusie Ibrahim Ibn Jakob. Historické jádro Prahy přiláká ročně miliony turistů nejen z celého světa, ale také ze všech koutů naší republiky. M…


Hrad Cheb: Jediný svého druhu mezi českými hrady

Hrad Cheb byl až do vlády Jana Lucemburského součástí Svaté říše římské a jedinou císařskou falcí na území dnešní České republiky. Je tak jedinečnou románskou památkou s dochovanou hradní kaplí sv. Er…


Řím – 10krát z Věčného města: Ara Pacis (8. díl)

Ara Pacis kdysi zakrylo bahno z mnohokrát rozvodněné Tibery. Tisícileté ticho dopadlo na oltář, který zmizel z očí a myslí tehdejšího světa. Znovuobjeven byl ve druhé polovině 16. století, jeho součas…


Řím – 10krát z Věčného města: Piazza Navona (7. díl)

Mnohá římská náměstí a náměstíčka už ztratila svou malebnost a půvab. Vytratil se z nich život, který známe ze starších italských filmů, umělecký duch, zůstala přeturistovanost, drzí pouliční prodejci…


Řím – 10krát z Věčného města: Ostia Antica (6. díl)

Máte-li plné zuby tlačenic v přeplněných památkách Říma, všeho velkoměstského hluku a obtěžování od pouličních prodejců, výlet za vykopávkami starověké Ostie je nepochybně dobrý tip. Ostia Antica byla…


Roman Tadič: Vidět šajenský sluneční tanec na videu? To by to s nimi bylo špatné

Roman Tadič se zabývá etnologií a historií Šajenů z Velkých planin. Už v roce 2010 sepsal v knize Cesty do posvátné hory (nakladatelství Volvox Globator) šajenské mýty, čímž přiblížil českému čtenář…


Řím – 10krát z Věčného města: Trajánův sloup (5. díl)

Sloup z bílého carrarského mramoru o výšce téměř 30 metrů a průměru 3,7 metrů stojí v samém centru antického Říma na Trajánově fóru. Po sloupu se vine 190 metrů dlouhý figurální vlys, na němž je reali…


Řím – 10krát z Věčného města: Večerní Trastevere (4. díl)

Byl poslední březnový týden, Řím byl zalitý sluncem a v Trastevere posedávali hosté i večer na nekrytých zahrádkách restaurací. V Trastevere se jí levněji než v centru města, z něhož zmizela stará atm…


Řím – 10krát z Věčného města: Kočky na Largo di Torre Argentina (3. díl)

Čím dále od domova na evropský jih nebo východ, tím zdecimovanější kočičí a psí populaci jsem zvyklý vídat. Toulavé, většinou vyzáblé a hladové psy a kočky v Řecku, Portugalsku atd. V Římě mají kočky …


Řím – 10krát z Věčného města: Via Appia Antica (2. díl)

Parco Regionale dell´Appia Antica je dostupný autobusem číslo 118 například od Circa Massima (Circus Maximus). Jedna zastávka je přímo u katakomb sv. Kalixta. Ovšem v těchto místech Via Appia Antica u…


Řím – 10krát z Věčného města: Via Appia Antica

Pěšky do Říma. Nikoli z ČR, nejsem takový poutník. Z římského letiště Ciampino jihovýchodně od italské metropole. Už jste někdy šli pěšky z letiště do hlavního města? Představil jsem svůj nápad několi…


Valtice aneb Kde před vínem neutečete. Nepijete víno, nejezděte.

První písemné doklady o valtickém vinařství pocházejí ze 13. století. Čítávám, že Valtice jsou městečkem vína, a stěží najít argumenty proti. Vždyť v tomto regionu vysázeli první vinice už vojáci říms…


Nalezené položky: 572 « První | < Předchozí | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | Další > | Poslední »