fotogalerie

Karlovy Vary:
Ze strmých skal dívám se na město Karlovo

Kdo spatří Karlovy Vary, uvidí divy, jak z nitra Země bohatě prýští horké vody. Tu i tam obklopují hory strmými skalisky město, jímž protéká řeka Teplá“, tak popisoval český humanista Zachariáš The…


Kings Canyon (Watarrka National Park) aneb Ve skalách rudého australského středu

Červené pískovcové skály vysoké sto metrů, žhavé slunce, vysušené keře. Kings Canyon není vhodné místo pro život, přesto v téhle pustině překvapí létající barevní ptáci, množství květů a osvěžující je…


Starý Berštejn v podzimních barvách

Berkovský vrch, 480 metrů n. m., dominanta kraje severovýchodně od Dubé. Až nahoře, na zalesněném kopci, stojí ruiny hradu Starý Berštejn. Je podzimní den, slunce zalévá kopec i pohádkový les pod ním …


Athabasca Falls:
Barevná duha nad nasupenými vodami

Jedete-li po Highway 93, která protíná kanadské Skalisté hory od hranice s USA až po Jasper, zastavte se u vodopádů Athabasca. Nejsou to nejvyšší vodopády Skalistých hor, ale jsou nejdivočejší. Ledovc…


Myra: hrobky lýkijských patricijů i sv. Mikuláše

Myra, to je běh časem zpět o 2500 let. Ve skále jsou vytesány desítky starověkých hrobek a na první pohled je patrné, že byly kdysi dávno násilně otevřeny a vykradeny. Fasády těch nejhonosnějších ma­to…


Vojtěch Novotný:
Papua Nová Guinea je vstřícná země

Prof. Vojtěch Novotný vede již více než deset let výzkumnou biologickou stanici na Papui-Nové Guineji a své poznatky z největšího tropického ostrova popsal v knize esejů „Papuánské (polo)pravdy“. V ro…


Cromeleque dos Almendres:
Neolitická svatyně v Alenteju

Areál kromlechu není nijak střežen, není oplocen a vstupné se neplatí. Bylo již odpoledne, když jsme vstoupili mezi menhiry. Kameny stojí na jedenáctistupňovém svahu a je jich devadesát pět. Jsme upro…


Vancouver – perla Britské Kolumbie

Osmnáct kilometrů pláží, akvárium s bílými kytovci, čínské zahrady v duchu taoistické víry, čínské lékárny, kde dostanete prášky z drcených parohů, indiánské totemy vysoké až osm metrů, domek kam jezd…


Klášter premonstrátů Teplá aneb Kam vkročily nohy Čepičkových vojáků

Byl jednou jeden rytíř, který se zavázal Bohu účastí na křížové výpravě do Svaté země. Ten rytíř se jmenoval Hroznata a patřil k nejpřednějším v českých zemích, vždyť sám král Přemysl Otakar I. ho naz…


Évora aneb Jak se bydlí pod akvaduktem

Historie kraje kolem Évory je prastará a sahá zpět tisíce a tisíce let, o čemž svědčí megalitické památky Cromeleque dos Almendres, Anta do Zambujeiro nebo Anta Capela de São Brissos. Nicméně, není pr…


Páter František Lízna:
Příští pouť do Uppsaly za sv. Brigitou

Páter František Lízna: Když jsem byl na mysu Fisterra, lehl jsem si na skálu, ne proto, že bych byl nějaký asketa, ale byla vyhřátá sluncem, začalo se stmívat a najednou se objevily hvězdy, to nebyly …


Pont du Gard – koupání pod římským stavitelským zázrakem

Přijel jsem k Pont du Gard za uplynulých dvacet let třikrát a troufám si tvrdit, že nejúchvatnější to bylo po vodě. Kilometry na kánoi po proudu řeky a pak jsem skočil z lodě a vykoupal se v čistých m…


Hle, Sintra!
aneb Západ slunce z Castelo dos Mouros

„Hle, Sintra, toť překrásný ráj, pravé bludiště vrcholků a roklí“, tak vzdychal nad letním sídlem portugalských králů romantický básník lord Byron ve svém díle Childe Haroldova pouť. První hrad zde po…


Kde se řeka Doubrava zve Doubravkou

Byl říjnový víkend, do hlubokého kaňonu Doubravy pronikaly mezi stromy podzimní sluneční paprsky, a my – slovy básníka F. Boštíka – odneseme si v srdci svém od tebe světla ještě víc, naše Doubravko. Ř…


Po stopách sv. Jana na Patmos

„Já, Jan, váš bratr a podílník s vámi na soužení a na království a na vytrvalosti ve spojení s Ježíšem, jsem se ocitl na ostrově zvaném Patmos, protože jsem mluvil o Bohu a vydával svědectví o Ježíšov…


Mons. Václav Malý: Pěší putování člověka učí

„Pěší putování člověka učí. Učí ho např. trpělivosti a rozložení sil v době, v níž od života žádáme dosažení všeho teď a okamžitě. Člověk je přitom spjat s prostředím, kterým putuje, a má příležitost …


Kaimanawa Mountains: Umukarikari – Urchin Trek

Půldruhé hodiny stoupáme lesem k travnatému hřebeni Kaimanawa Mountains. A pak se les konečně rozevře a výhled na sopky národního parku Tongariro – bere dech! Mraky, které ráno tu a tam zakryly oblohu…


Přes Chřiby na hrad Buchlov aneb Kde soudilo lovecké právo

Mnohá svědectví o minulosti starobylého Buchlova vydává tzv. lovecké právo. Na hradě se dochovaly vzácné rukopisy o činnosti buchlovského soudu v minulých staletích – *Černé knihy práva loveckého na h…


Hanoj – loutkové vodní divadlo a další střípky z vietnamské metropole

V podvečer se vypravujeme na vodní loutkové divadlo (roi nuoc). Je to prastaré umění, kterým se prý vesničané v deltě Rudé řeky bavili již před tisíci lety. Vlastně přesně nevím, o čem představení byl…


Istanbul: Eyüpova mešita je proroku Muhammadovi nejbližší

Istanbul je učebnicí islámské architektury, desítky a desítky minaretů se tyčí nad Bosporem, kde se prý potkávají Západ a Východ. Počet mešit nenechá nikoho na pochybách, které náboženství je v Istanb…


Nalezené položky: 562 « První | < Předchozí | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | Další > | Poslední »