fotogalerie

Bůh stvořil Mauricius a podle něho Ráj
aneb co Mark Twain nikdy nenapsal

Z Moky vede silnice dále na Centrální plošinu a do lesů jihozápadního Mauricia, do parku Black River Gorges. Blízko návštěvnického centra Le Pétrin je Grand Bassin, nejvýznamnější hinduistické poutní …


Plešivec aneb Také Brdy mají svůj Olymp

Plešivec je krásný ve všech ročních obdobích. Chodívám sem do chladivých lesů v horkém létě, na jaře, kdy je zde tak zeleno, na podzim do barevného lesa i v zimě, pokud množství sněhu procházku dovolí…


Austrálie: Kata Tjuta, Katherine Gorge, Shark Bay aneb Australský kýč za kýčem,

Loučím se s Uluru, naše auto Cedníček se řítí k Mount Olga, tyhle skály jsem viděla z Uluru. Správný název je Kata Tjuta/Mount Olga, domorodý název je udáván první a znamená mnoho hlav (Kata – hlava, …


Vlčnov: Jízda králů a koštování v búdách

„Na krála, matičko, na krála“ vykřikují vyšňoření legrúti na přezdobených koních a pak se jeden z nich nakloní s napřaženou pravicí směrem k dívce na chodníku a křičí krátkou veršovanou vyvolávku: „Př…


Dahšúr – výlet za nejkrásnějšími egyptskými pyramidami

Ke vchodu je třeba vystoupat schodištěm v boku pyramidy do výšky 28 metrů a pak v předklonu klesat strmým vstupním koridorem. Po cestě mne míjí jediný návštěvník, jinak je ohromná stavba prázdná. Ocit…


Japonsko: samurajský hrad Himedži, Hirošima a torii u ostrova Icukušima

Japonci kdysi určili tři nejkrásnější scenérie své země, tři nejkrásnější zahrady, nemohli vynechat ani tři nejslavnější hrady – Kumamoto, Macumoto a Himedži. Posledně jmenovaný je z nich možná úplně …


Zámek Buchlovice ve folklórním a pavím reji

Pod schody buchlovického zámku vyhrává kapela, je před čtvrtou odpoledne a velikonoční sláva pomalu končí. Muzikanti, kteří rozdávali radost od deváté ráno, se loudavým krokem rozcházejí. Dva tři odch…


Tajemný až nejtajemnější hrad

Čím a kde začít? Snad v Delfách, v dalekém Řecku. Výrazem „dalekém“ mám na mysli vzdálenost časovou. V dávné minulosti, když se antický svět hroutil, prošly Delfami keltské kmeny a nepochybně si odnes…


Austrálie: Přes Nimbin a ostrov Fraser na Uluru aneb Australský kýč za kýčem, 1.

Toužila jsem dýchat Austrálii, její buš, moře, pustiny a ticho. Před námi je 75 dní putování Austrálií. Kilometry ani nepočítáme, bude jich přes 25 tisíc. Jediným plánem je objet celou Austrálii a zab…


Ostrov Lombok – spánek v tropických květech

Nedotčené bělostné pláže lemované palmovými háji, na břehy narážející vlny nesoucí surfaře, vulkanické jezero v kaldeře sopky Rinjani, jedné z nejvyšších v Indonésii, vesničky muslimských Sasaků, hote…


Jižní Vietnam: Na člunech do delty Mekongu

Delta Mekongu je nekončící spletí říčních ramen, bažin, ostrůvků, rákosí. Své kalné vody vrhá do Jihočínského moře po putování dlouhém 4500 kilometrů, pramení daleko v tibetských horách. Naše výprava …


Strážnicko: Ze Strážnice za vínem do sklepních uliček Petrova

Prozpěvovali jsme si písně cimbálovky Strážničan, když jsme z karpatských kopců a luk nad Radějovem scházeli do Strážnice, města proslaveného slováckým folklórem. Nemuseli jsme se dívat do mapy, stači…


Turecko: Starověká Kekova aneb Málem trosečníkem v potopeném městě

Turecký rybář se tváří zavile, z jeho vrásčité tváře nelze vyčíst, zda nás smete příští vlna rozpoutaná Poseidónovým trojzubcem, nebo máme ještě nějakou naději na návrat do klidných vod přístavu. Na m…


Nový Zéland: Maorské tance ve vulkanickém parku Tongariro

Na chatě Waihohonu v národním parku Tongariro pro nás její maorský správce Anthony připravil večerní welcoming ceremony. Scénář odpovídal tradiční ceremonii, která provází návštěvu maorských vesnic. N…


Bílé Karpaty: Velká Javořina, česko-slovenská setkání a mongolský poklad

Cestou se otevírají nádherné výhledy dolů na louky a vesnice – Strání máme jako na dlani. Sem tam přelézáme padlé kmeny, všude plno kapradí a bujná vegetace. Vstoupili jsme do Národní přírodní rezerva…


Kjóto – Gion, kde gejša dává dobrou noc

Nejdříve jsem se vydal na pěší poznávání Gionu, čtvrti kjótských gejš. Zde v Kjótu se jim má správně říkat „geiko“, prý si to tak místní gejši, pardon, geiko, přejí. Geiko znamená „dítě umění“. V Gion…


Vraclav – poslední památník Vršovců

Při pohledu na ospalou malou vesničku Vraclav si člověk stěží představí, že právě tudy před tisíci lety proudilo zboží z končin západně od Čech směrem do Pobaltí a dále do Orientu. „*Bylo tu vídati Ru…


Owakudani – japonská vejce v sopce vařená

Ve výšce 1044 metrů se vystupuje ve stanici Owakudani. Údolí je vlastně kalderou sopky, která zde řádila asi před 3000 lety. Unikající sirné výpary jsou důkazem o aktivní vulkanické činnosti. Japonci …


Židova strouha aneb Za Židy do kaňonu nedaleko Bechyně

Vydali jsme se z náměstí v Bechyni po žluté značce směrem na jih po proudu Lužnice. Po několika kilometrech se do Lužnice vlévá potok. Jmenuje se Židova strouha a o jeho jméně koluje několik pověstí. …


Dokud neuvidíš Nikko

„Dokud neuvidíš Nikko, nepoznal si, co je krásné“ – říká jedno staré japonské přísloví. Ve starobylém Nikku se Japonci obracejí ke své ztracené minulosti, v Nikku ožívají nepokořitelní samurajové.


Nalezené položky: 587 « První | < Předchozí | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | Další > | Poslední »