fotogalerie

Zanzibar – Hakuna Matata zprava i zleva

Obyvatelé Zanzibaru se neradi nechávají fotografovat a nemyslím, že by příčinou této nechuti byla muslimská víra. V takovém případě by se jednalo pouze o fotografování žen, vždyť orientální muži se rá…


Marvao – Orlí hnízdo Ibn Marwana

Jak se k té pohádkové skále dostat? Dnes si člověk nevezme raneček buchet přes rameno a nevyrazí po svých jako pohádkový Honza, ale sedne na náměstí v Castelu de Vide do taxíku, který ho k vstupní brá…


Moulay Idriss je přístupný i nevěřícím

Moulay Idriss má výjimečnou polohu pod vrcholky pohoří Zerhoun. Bílé a okrové zdi domů kontrastují s tmavou barvou hor v pozadí. Městečko je obklopeno háji olivovníků, pastvinami plných ovcí a koz a j…


Vzhůru do marockého chaosu – Fez

Do medíny ve Fezu se člověk musí ponořit, všechny evropské zvyklosti a měřítka nechat před branami, zahodit mapy a představy, co bude za hodinu či dvě. Prostě – ztratit se, toulat se, být na krátký ča…


Marocká brána Evropy – Volubilis

Francouzští archeologové objevili okouzlující podlahové mozaiky, které přežily tisíciletí pod nánosy písku a bahna. Volubilis ale nejsou jen triumfální oblouk, fórum, lázně, decumanus maximus se sloup…


Jeruzalém aneb každý se tak trochu vznáší

V Jeruzalémě vám hlavou proběhnou tisíce myšlenek. A není divu, je to přece svaté město, jehož historie sahá tisíce let zpět. Na každém kroku ucítíte, jak zde ztracené časy ožívají naléhavou silou.


Mrtvé moře – tady si nezaplavete

Mrtvé moře patří k nejslanějším jezerům na světě, jeho salinita se pohybuje mezi 30–35 procenty. Salinita klesá či stoupá podle přívalu dešťové vody, ale v těchto pouštních podmínkách opravdu neprší v…


Kruszyniany – Jak Tataři chránili Polsko

V Polsku a Litvě bylo vystavěno více jednoduchých dřevěných mešit, které se zdánlivě nelišily od kostelíků. Většina z nich ale byla zničena během mnoha válečných střetů, které devastovaly tento kraj. …


Arequipa, bílé město pod sopkami

Oblast Arequipy je osídlena již asi 8 tisíciletí. Před Inky zde žili aymarští zemědělci a před nimi kultury ještě starší. Novodobé město založili Španělé 15. srpna 1540 (každoroční oslavy s býčími záp…


Cuzco, hlavní město Inků

Cuzco, hlavní město Inků – člověk to jen vysloví a cítí mrazení v zádech. Cuzcu se přidává řada přívlastků – tajemné, legendární, mocné. Leží v nadmořské výšce 3300 metrů a podle legend ho založil myt…


Čtyřdenní toulání po Camino Inca

Inckých stezek v jihoamerických horách jsou tisíce a tisíce kilometrů. Většinou je stavěli obyvatelé porobených národů, odvedených na nucené práce, aby inčtí dobyvatelé mohli snadněji spravovat svou ř…


Islas Ballestas – Galapágy pro chudé

Ostrůvky Ballestas jsou vlastně jen skály tyčící se z moře. Domov zde má více než 150 druhů mořských ptáků v množství těžko spočitatelném a také kolonie lvounů či lachtanů (pro amatéra na dálku těžko …


Jak Inkové získávali sůl

Před stovkami a stovkami let těžili Inkové sůl v kopcích nad údolím řeky Urubamba, nedaleko Cuzca. Nikoli z mořské vody, ale v horách ve výšce kolem 3000 metrů. Silně slaný horký pramen, který zde try…


Velký Blaník – putování za blanickým rytířstvem

Na menším z Blaníků stojí mystická zřícenina kaple Máří Magdalény ve tvaru elipsovitého osmiúhelníku. Uprostřed kaple vyrostl smrk, dnes asi 200 let starý. Říká se mu Farář nebo Velký mnich. Jedna z t…


Gent – Vaši botu, pane

Nábřeží Graslei v Gentu je za hezkého počasí obsypané polehávající a lahváče popíjející mládeží (Gent je univerzitním městem, prý čtvrtina z více než 200 tisíc obyvatel jsou studenti). Graslei však ne…


Ztracený Folegandros – 600 Řeků a vy

Zatímco např. na Iosu vystupují davy mladých turistů rozhodnutých užít si dovolenou tančením a pitím, přistání na Folegandru je mnohem komornější. Není divu. Hornatý ostrov – pouhých 32 kilometrů čtve…


Kyrenia – přechod hranice dvou Kyprů

Pozůstatky útoku turecké armády jsou na řecké straně dodnes viditelné. Nepozorný návštěvník snadno zabloudí k betonovým zátarasům a hlídkovým věžím nebo ho zastaví varovná cedule „minové pole“. Kolem …


Toulání severovýchodním Kyprem: středověká Famagusta a poloostrov Karpas

Většina informací o Famagustě začíná slovy „nejkrásnější a nejzachovalejší příklad středověké architektury ve východním středomoří“. Reklamní hesla se nemají brát příliš vážně. Famagusta je nepochybně…


Putování Šrí Lankou – díl 1. aneb Mezi potomky lvů

Z Colomba vyrážíme na sever podle moře do Negomba. Vstáváme brzy, abychom stihli hemžení v malém rybářském přístavu. Stejně jsme přijeli pozdě, rybáře jsme zastihli u karet, většinou již měli po práci…


Putování Šrí Lankou – díl 3. aneb Polonnaruwa, druhé královské město

V Polonnaruwě se předvádí v kameni celá krása a velikost starého buddhistického královského města. Ruiny královského paláce, pavilóny plné lvů, kousek dále síně se sochami slonů, schodiště hlídaná soc…


Nalezené položky: 575 « První | < Předchozí | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | Další > | Poslední »