fotogalerie

Tilos - ostrov posledních evropských slonů

Tilos je malý ostrůvek o rozloze 61 km2, na němž žije kolem pěti stovek obyvatel. Legendy vyprávějí, že je pojmenován podle syna boha slunce Helia. Tilos prý má devatenáct pláží, sedm starých hrad…


Toulky starověkou Lýkií 2

Jihoturecké pobřeží je poseté antickými sloupy, rozvalinami divadel, starověkými hrobkami, obelisky, křesťanskými bazilikami. K nejkrásnějším příkladům antické architektury patří dvě významná lýkijská…


Cinque Terre, vesnice na útesech

Cinque Terre znamená v překladu pět zemí – Monterosso, Vernazza, Corniglia, Manarola, Riomaggiore. Monterosso má skoro dva tisíce obyvatel, ostatní vesnice kolem tisíce. Cinque Terre protnula v roce 1…


Pitigliano - Malý Jeruzalém znovu ožívá

Na samotném jihu Toskánska, daleko od turistických tras a valících se davů, se na skále ze sopečného tufu tyčí neprávem opomíjené město nazývané Malý Jeruzalém. Na mapách ho najdete pod jménem Pitigli…


Ze Vsetína přes kotáry na svatý Hostýn

V parku u zámku na vsetínském Horním náměstí jsem si zkontroloval, zda jsem přibalil valašsko-český slovník a vyrazil na svatý Hostýn, jedno z nejvýznamnějších poutních míst na Moravě. Jako správný če…


Vino Nobile di Montepulciano – toskánský nápoj papežů

Víno pěstovali v Toskánsku již Etruskové a to je velký let časem zpět. Jednoduše řečeno – Toskánsko a víno, to je tradice z nejtradičtějších. Za ta tisíciletí se člověk musí něco naučit. A že v Toskán…


Mamallapuram – přístav sedmi pagod

Indie odpradávna podněcovala fantazii a zvědavost Evropanů, bývala symbolem exotiky a neznáma. Indie se podobá bohu Šivovi, bohu nespočetného množství podob a tváří. Šiva je ztělesněním všeho živého, …


Máchovým krajem směr Helfenburk a Úštěk

Vydejte se dolů pod náměstí, kde jsou na skále postaveny dřevěné přístavky, kterým se říká Ptačí domky. Postavili je dělníci z Itálie, kteří zde v polovině 19. století stavěli železnici. Na návštěvu t…


Cochin, královna Arabského moře

V jižní Indii na březích Arabského moře, kam ani Báburova moc nesahala, se ve 12. století rozkládalo království Cochin (Kochi, Kóčin). V následujících staletích dostalo město Cochin přezdívku „Královn…


Zanzibar – Hakuna Matata zprava i zleva

Obyvatelé Zanzibaru se neradi nechávají fotografovat a nemyslím, že by příčinou této nechuti byla muslimská víra. V takovém případě by se jednalo pouze o fotografování žen, vždyť orientální muži se rá…


Marvao – Orlí hnízdo Ibn Marwana

Jak se k té pohádkové skále dostat? Dnes si člověk nevezme raneček buchet přes rameno a nevyrazí po svých jako pohádkový Honza, ale sedne na náměstí v Castelu de Vide do taxíku, který ho k vstupní brá…


Moulay Idriss je přístupný i nevěřícím

Moulay Idriss má výjimečnou polohu pod vrcholky pohoří Zerhoun. Bílé a okrové zdi domů kontrastují s tmavou barvou hor v pozadí. Městečko je obklopeno háji olivovníků, pastvinami plných ovcí a koz a j…


Vzhůru do marockého chaosu – Fez

Do medíny ve Fezu se člověk musí ponořit, všechny evropské zvyklosti a měřítka nechat před branami, zahodit mapy a představy, co bude za hodinu či dvě. Prostě – ztratit se, toulat se, být na krátký ča…


Marocká brána Evropy – Volubilis

Francouzští archeologové objevili okouzlující podlahové mozaiky, které přežily tisíciletí pod nánosy písku a bahna. Volubilis ale nejsou jen triumfální oblouk, fórum, lázně, decumanus maximus se sloup…


Jeruzalém aneb každý se tak trochu vznáší

V Jeruzalémě vám hlavou proběhnou tisíce myšlenek. A není divu, je to přece svaté město, jehož historie sahá tisíce let zpět. Na každém kroku ucítíte, jak zde ztracené časy ožívají naléhavou silou.


Mrtvé moře – tady si nezaplavete

Mrtvé moře patří k nejslanějším jezerům na světě, jeho salinita se pohybuje mezi 30–35 procenty. Salinita klesá či stoupá podle přívalu dešťové vody, ale v těchto pouštních podmínkách opravdu neprší v…


Kruszyniany – Jak Tataři chránili Polsko

V Polsku a Litvě bylo vystavěno více jednoduchých dřevěných mešit, které se zdánlivě nelišily od kostelíků. Většina z nich ale byla zničena během mnoha válečných střetů, které devastovaly tento kraj. …


Arequipa, bílé město pod sopkami

Oblast Arequipy je osídlena již asi 8 tisíciletí. Před Inky zde žili aymarští zemědělci a před nimi kultury ještě starší. Novodobé město založili Španělé 15. srpna 1540 (každoroční oslavy s býčími záp…


Cuzco, hlavní město Inků

Cuzco, hlavní město Inků – člověk to jen vysloví a cítí mrazení v zádech. Cuzcu se přidává řada přívlastků – tajemné, legendární, mocné. Leží v nadmořské výšce 3300 metrů a podle legend ho založil myt…


Čtyřdenní toulání po Camino Inca

Inckých stezek v jihoamerických horách jsou tisíce a tisíce kilometrů. Většinou je stavěli obyvatelé porobených národů, odvedených na nucené práce, aby inčtí dobyvatelé mohli snadněji spravovat svou ř…


Nalezené položky: 564 « První | < Předchozí | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | Další > | Poslední »