aktuality

24.11.2014

MZV: Doporučení k cestám do Izraele

V posledních týdnech se v Jeruzalémě a na Západním břehu odehrálo několik velmi vážných bezpečnostních incidentů, které měly za následek smrt a zranění několika lidí.
Bezpečnostní situace v Jeruzalémě a na Západním břehu zůstává mimořádně napjatá. Zvýšené opatrnosti je třeba dbát nejen při pohybu v historickém středu Jeruzaléma (Staré město), především v oblasti Chrámové hory, ale také ve všech částech východního Jeruzaléma. Je třeba vyhýbat se demonstracím, místům násilných střetů, větším shromážděním. Je nevhodné veřejně projevovat politické či náboženské sympatie jedné či druhé straně.
MZV ČR nedoporučuje používat veřejnou dopravu v Jeruzalémě, např. tramvaj spojující východní a západní části města je opakovaně napadána kameny, na tramvajových zastávkách se odehrálo několik útoků s pomocí vozidla, které najelo do čekajících lidí. Je žádoucí vyhýbat se místům, na kterých dochází k pravidelným střetům: okolí izraelských osad na Západním břehu, okolí palestinských uprchlických táborů, některé přechody z Izraele (např. Qalandiya checkpoint mezi východním Jeruzalémem a Ramalláhem) na území, která jsou plně pod palestinskou správou, tzv. území A.
MZV ČR dlouhodobě nedoporučuje občanům ČR cestovat do Pásma Gazy, kde je bezpečnostní situace velice riziková a možnost poskytnout zde pomoc v nouzi je omezená či přímo nemožná.


18.11.2014

Největší cestovatelský svátek opět v Praze

Festival kolem světa – země všech kontinentů, padesát komentovaných projekcí, fotografie z nedostupných míst světa, cestovatelská setkání, zahraniční hosté. To vše i mnohem víc přináší největší cestovatelský svátek v České republice – festival Kolem světa. O víkendu 22. – 23. listopadu Národní dům na Smíchově.

Festival představí mj. zahraničního hosta Christopha Rehage, kterému se podařilo přejít pěšky Čínu z východu na západ. Přesně jeden rok trvala jeho 4646 km dlouhá pouť, během níž zažil neuvěřitelné množství zážitků. Zvláště emotivní jsou jeho setkání s lidmi žijícími v malých vesničkách mimo civilizaci. Jeho zkušenosti jsou obohaceny hlavně tím, že Christoph hovoří plynně čínsky.

Dalšími vzácnými hosty festivalu budou herci Jan Révai a Pavel Liška, kteří na motocyklech vyrazili přes hory Kavkazu a zpět. Milan Jeglík představí projekt na záchranu tygrů na Sumatře v Indonésii, Roman Burda seznámí návštěvníky s tajemnými rituály domorodců z povodí řeky Omo v jižní Etiopii, Petr Jan Juračka filmoval bezpilotním vrtulníkem krajinu národních parků v Ugandě. Saša Ryvolová putovala měsíc v divokých horách Papuy Nové Guiney mezi tajemnými Korovaji. Mezi hvězdy festivalu patří mladá motorkářka Dominika Gawliczková (22 let), která se sama vydala na 12 000 km dlouhou výpravu do Kyrgyzstánu a zpět na malé motorce. Začala sháněním víz a informací k cestě, pokračovala dobrodružnými přejezdy hranic a jízdou nekonečnými pustinami Kazachstánu v letním žáru pouště Kyzylkum, místy, kam by se podle průvodců v létě vydával jen velký blázen nebo nešťastník. Vrcholem výpravy bylo pohoří Ťan Šan, v překladu Nebeské hory, a především skutečně nebeský výjezd k jezeru Song Kul, které je obklopené nádhernou kyrgyzskou přírodou, jurtami a koňmi.

Mezi projekcemi vystoupí tanečníci exotických tanců. Představí např. tance z Indonésie, karnevalové masky z Dominikánské republiky nebo tance z Thajska, Reunionu, Mauricia, Indie a Číny. Premiérovým vystoupením bude také tradiční sumaterský tanec Saman, který předvede 11 tanečnic skupiny Kintari. Na hlavní scéně festivalu je pro návštěvníky přichystáno i pěvecké vystoupení slavné čínské zpěvačky Feng-yűn Song.

Vstupenky v ceně 280 Kč (jednodenní) a 490 Kč (dvoudenní) je možné zakoupit během konání festivalu nebo on-line na stránce www.kolemsveta.cz.


17.11.2014

V Neapoli objevili loď z římských dob

Během prací na nové stanici neapolského metra byly pod Piazza Municipio nedaleko přístavu objeveny zbytky lodě z římských dob. Nález opět dokazuje, že v antických dobách byly v zálivu dnešní Neapole dva přístavy – Portus Vulpulum a Portus de Arcina. Archeologických nálezů při stavbě metra v Neapoli v posledních 40 letech bylo takové množství (přibližně 3000), že se staly základem pro Museo Stazione Neapolis, malé muzeum, které je součástí neapolského národního archeologického muzea (Museo archeologico nazionale di Napoli). Představitelé Neapole oznámili, že díky novým archeologickým nálezům se práce na nové stanici metra zpozdí, ale zastaveny nebudou.


14.11.2014

British Airways zahájí lety do Krakova

BA budou od května čtyřikrát týdně létat mezi Londýnem (Heathrow) a Krakovem. Přímé lety budou provozovány letadly Airbus 319 a A320 v pondělí, středu, pátek a neděli. BA tak otevírají druhou polskou trasu, dosud létají pouze dvakrát denně do Varšavy.


13.11.2014

Nová ruská letecká společnost – Poběda

Ruské aerolinky Aeroflot spustily novou nízkotarifovou dceřinou společnost Poběda, která bude létat z Moskvy do Volgogradu, Samary, Bělgorodu, Permu, Jekatěrinburgu a spojí Moskvu i se západní Sibiří. První lety odstartují 1. prosince. Poběda bude létat novými letouny Boeing 737–800 a postupně chce rozšířit svou flotilu až na 40 boeingů a létat na 45 domácích i zahraničních linkách.


12.11.2014

Air Serbia obnovuje spojení do Záhřebu

Srbská letecká společnost Air Serbia po 23 letech spojí Bělehrad s hlavním městem Chorvatska Záhřebem. Air Serbia je díky dohodě s Etihad Airways nástupcem zaniklé srbské a dříve jugoslávské společnosti Jat Airways (aerolinky ze Spojených arabských emirátů vlastní 49 procent Air Serbia). Od 12. prosince budou na lince mezi Bělehradem a Záhřebem provozovány dva lety denně, zpáteční letenky začínají na 79 €. První lety mezi Bělehradem a Záhřebem zajišťovala již od roku 1928 společnost Aeroput, srbské aerolinky přerušily provoz mezi oběma městy v roce 1991.
Více na www.airserbia.com


09.11.2014

Mobilní aplikace kulturních institucí zemí EU v Praze

Sdružení EUNIC ČR, kulturní instituce zemí Evropské unie, právě spouští společnou mobilní aplikaci – EUNIC App. Ta nabízí každému zájemci o kulturní dění v Praze zdarma kompletní informační servis o akcích předních 15 institucí a velvyslanectví jako Francouzský institut v Praze, Goethe-Institut, Portugalské centrum – Camões IP, Italský kulturní institut a mnoha dalších.
V českém hlavním městě se každý den konají desítky akcí zaměřených na poznávání cizích kultur či jazyků. Přehledná a interaktivní aplikace EUNIC App napomáhá se v nich orientovat a řeší problém kde a jak najít pro konkrétního kulturního fanouška tu nejvhodnější. Aplikace šetří čas při procházení mnoha různých webových stránek a facebookových profilů, neboť slučuje agendu kulturních institucí publikovanou na webu a jejich „události“ vytvořené na Facebooku. Poskytuje tak jednoduchý a rychlý přístup k jejich pestrým aktivitám na jednom místě. Nejen zvukomalebná portugalština, obří kinosál Francouzského institutu v Praze nebo über-cool podlaha Goethe-Institutu jsou tak každému přístupné doslova na dotek.
Technické shrnutí:
– filtr akcí podle institutu / jazyku
– vyhledání akcí podle data konání
– lokalizace akcí na mapě
– uložení oblíbených akcí do kalendáře v aplikaci
– sdílení akce (e-mail, SMS, sociální sítě…) a pozvání přátel
– informace o pořádajícím institutu a možnost přímého kontaktu
– hlavním jazykem aplikace je angličtina, lingua franca evropských institutů současnosti
– aplikace je zdarma k dispozici pro iOS http://goo.gl/F9VTGo a Android http://goo.gl/g5DP3T


31.10.2014

Velký cestovatelský svátek v Brně

Cestovní kancelář LIVINGSTONE a Karel Wolf organizují další ročník festivalu KOLEM SVĚTA. Známé osobnosti představí v komentovaných projekcích rozmanité kouty naší planety. Silnou sestavu hostů spatříme při třídenním maratonu přednášek v Kongresovém centru BVV od pátku 7. 11. do neděle 9. 11. 2014. Souběžně probíhá MFOF 2014, jenž představí atraktivní snímky sportovní a outdoorové.
V úvodním večeru potěší zážitky z Tibetu a Nepálu známý herec Jan Budař, snímky jej doprovodí také R. Švaříček. Petr Kroupa představí zajímavé Mongolsko a Burjatsko, Radka Telkáková šokuje s Peru.
Sobotní program je rozdělen do tematických bloků. Mořeplavec Rudolf Krautschneider uvede své odvážné plavby světovými oceány, Dominika Ecsi plavby na voru přes Atlantik. Do Bhútánu nahlédneme s Rudou Švaříčkem a ředitelkou fondu UNICEF Pavlou Gomba. Režisér Viliam Poltikovič nás zavede na Haiti, do Mexika i na Papuu, hudebně-taneční vystoupení Hivshu Roberta Pearyho II a Mishi Petersen bude emotivním vyvrcholením dne.
Nedělní hvězdou je horolezec Honza Trávníček osobitě vyprávějící o výstupu na K2 s Radkem Jarošem. Téma Srí Lanky je pozvánkou na lednový festival GO KAMERA. Zavítáme i do Albánie, Mongolska, na Kavkaz…. i do velkého Ruska.
Festival KOLEM SVĚTA je doprovodnou akcí veletrhu Sport Life. Celodenní vstupenka a festivalová permanentka opravňuje i ke vstupu na veletrh!
Více na http://kolemsveta.cz


27.10.2014

Miloslav Stingl: Vúdú, zombie, karnevaly

V Nakladatelství JOTA právě vychází novinka z ediční řady Cestopisy. Vzrušující vyprávění o černých bozích Ameriky. Miloslav Stingl, žijící legenda cestopisné literatury, nás tentokrát zavádí do Nového světa mezi stále záhadnou a pozoruhodnou skupinu afroamerických obyvatel kontinentální Latinské Ameriky a ostrovů v Karibském moři. Autor líčí poutavým a zároveň přehledným způsobem fascinující dějiny a kulturu Afroameričanů.

Černoši přišli do Nového světa poprvé před pěti stoletími. Každý dobře ví, že nepřišli z vlastní vůle, ale byli zavlečeni na otrokářských lodích. Otročili na plantážích, bojovali v desítkách povstání a vzpour, prchali do pralesů a zakládali si v nich své státečky. Díky svébytnému charakteru etnika jejich kultury nezanikly, ale na mnoha místech se rozvinuly. Stingl nám tak může odhalit tajemství zvané vúdú, děsivou záhadu haitských zombie a zachytit vzrušující atmosféru tanců a karnevalů, kdy bubny jakoby skutečně ožívají.
Kniha vychází s doprovodným textem afrikanistky a antropoložky Kateřiny Mildnerové pojednávajícím o unikátním náboženském fenoménu Mama Tchamba, který je významně vázán právě na zaoceánský obchod s otroky.
Rozhovor s Kateřinou Mildnerovou: Závist je hnací silou čarodějnictví


16.10.2014

Ebola: nová opatření na letištích v ČR

ČR zavádí kvůli ebole kontroly a prohlídky na letištích. Cestující z mezinárodních letů budou muset od 21. října na letištích v Praze, Karlových Varech, Pardubicích, Ostravě a Brně vyplnit příletové karty. Cestující, kteří pobývali přímo v zasažených regionech, vyšetří na pražském letišti lékař a budou muset podat informace o svém pohybu v následujících dnech. Na ostatních českých mezinárodních letištích se budou pouze sbírat vyplněné příletové karty. Cestující, kteří by se novým nařízením odmítali řídit, hrozí finanční postih.


13.10.2014

Turecko: Bezpečnostní situace

MZV ČR nedoporučuje cesty do oblasti jihovýchodního cípu Turecka, jižně a východně od jezera Van, z důvodu přetrvávající zhoršené bezpečnostní situace v pohraničních oblastech Sýrie a Iráku během září 2014 a přesunu místních obyvatel do Turecka. MZV ČR do odvolání nedoporučuje rovněž turistické cesty do oblasti podél syrské hranice – města Hatay, Gazi Antep, Šanli Urfa, Mardin.


06.10.2014

Země černých faraonů končí 12. října

Unikátní výstava Země černých faraonů poodkrývá tajemství starověké Núbie a přibližuje archeologické výzkumy Národního muzea v Súdánu. Výstava prezentuje unikátní nálezy, které archeologové Národního muzea objevili v průběhu dlouholetého výzkumu na súdánské lokalitě Wad Ben Naga. Návštěvníci tak mají jedinečnou možnost obdivovat vzácný oltář s egyptskými a merojskými hieroglyfy s dvojjazyčně psanými jmény krále Natakamaniho a královny Amanitore, a dvojici sousoší Amona a Mut, zapůjčené ze Súdánského národního muzea v Chartúmu. Expedice je objevila na konci roku 2013 v hlavní svatyni zkoumaného chrámového komplexu, tzv. Týfónia.
Výstava v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur končí 12. října.
Rozhovor s archeologem Pavlem Onderkou: Súdán, který zažíváme my, je zcela jiný než ten, který popisují v médiích
Více o výstavě: Země černých faraonů
Vzpomínka na Súdán aneb Putování jednou z nejobávanějších zemí Afriky


01.10.2014

Židovský kalendář: Jom Kipur neboli Den smíření

V pátek po setmění slaví Židé Jom Kipur, jeden z nejvýznamnějších dnů v židovském kalendáři. Říká se mu „den smíření“ nebo „šabat šabatů“ a připadá na 10. den měsíce tišri. Během Jom Kipur jsou uzavřena letiště, nedoporučuje se jízda automobilem. Nevysílá televize ani rozhlas, obchody jsou zavřeny. Jedním z nejdůležitějších předpisů na Jom Kipur je půst. Ten se drží od západu slunce do setmění následujícího dne, není tedy vhodné jíst na veřejnosti.


23.09.2014

Roš ha-šana: Začíná rok 5775 židovského kalendáře

Jedním z nejvýznamnějších prvků tradiční bohoslužby je troubení na šofar, beraní roh. Nový rok se neobejde bez svátečních jídel: med a jablka symbolizují naději a tradiční novoroční pozdrav Šana tova u-metuka, tedy sladký nový rok.
Dvoudenní oslavy Nového roku začínají pro židovské věřící 24. září po západu slunce. Nový rok připadá na první den židovského měsíce tišri a je počátkem deseti dnů pokání, které vyvrcholí na Jom kipur – Den smíření.


21.09.2014

Světový den nosorožců

Od začátku roku 2014 do 10. září zabili pytláci v JAR 769 nosorožců. Pravděpodobně tak bude překonán loňský „rekord“ 1004 zabitých zvířat. V prvních letech 21. století přitom zabili pytláci v JAR maximálně 25 nosorožců ročně.
Cena rohů nosorožců na černém trhu vyletěla v posledních letech závratně vzhůru (až na 65 tisíc dolarů za kilogram) díky prudce se zvyšující poptávce ve východní Asii, kde se např. prášek z rozdrcených sloních klů i nosorožčích rohů považuje za účinné afrodiziakum a využívá se též v tradiční medicíně k léčbě rakoviny, revmatismu a proti bolestem a horečkám. Nejen v JAR, kde žije 83 procent všech afrických nosorožců, se potýkají s nezákonným prodejem rohů. Před časem zloději v několika muzeích a zámcích v České republice odřezali rohy vycpaným nosorožcům a podobná praxe se rozšířila i v dalších evropských zemích.
22. září se slaví Světový den nosorožců, který mj. upozorňuje i na nebezpečí vyhubení těchto zvířat. Zoo ve Dvoře Králové nad Labem – podobně jako řada dalších zoo ve světě – spálila své zásoby rohoviny během akce nazvané Burn horns, save rhinos (spalte rohovinu, zachraňte nosorožce). Ředitel zoo Přemysl Rabas označil vybíjení nosorožců za strašlivou genocidu a zdůraznil, že zasáhnout musí především konzumentské země.
Info na:
www.savetherhino.org/rhino_info/poaching_statistics
www.burnhorns.org


19.09.2014

181. ročník Oktoberfestu

Přesně v poledne v sobotu 20. září narazil starosta Mnichova první pivní bečku Oktoberfestu. Cena tradičního tupláku piva vystoupala poprvé přes 10 € (podle stanu a druhu piva, např. Löwenbräu 10,1 €). Pro návštěvníky je připraveno 14 obřích pivních stanů a přibližně dvě desítky menších. Dražší než kdykoli v minulosti jsou i tradiční bavorské kulinářské speciality. Do stanů je možné si místa rezervovat, pokud bude stan zaplněn, není vstup povolen. O víkendech, kdy se stany otevírají již v 9 hodin ráno, mohou být zaplněné a uzavřené již během dopoledne. Celkem je na festivalu 100 tisíc míst k sezení. Například stan pivovaru Löwenbräu má kapacitu 5700 míst. Nakoupit můžete nejen pivo, ale i tradiční suvenýry, bavorské klobouky, skleněné tupláky, nebo dirndle – kroje bavorských servírek (kolem 100 €). Ve stanech je zakázáno kouřit. Na Oktoberfestu jsou stovky různých kolotočů a dalších atrakcí.

Původ Oktoberfestu sahá do roku 1810, kdy se konaly velké oslavy svatby korunního prince Ludvíka Bavorského s Terezou Sasko-Hildeburgskou. V dalších letech se oslavy opakovaly, až vznikla tradice Oktoberfestu. Začátek festivalu byl přesunut na září, ale tradičně končí vždy první víkend v říjnu (letos 5. října).
Podrobnosti na:
www.oktoberfest.de


17.09.2014

Lesotho – varování MZV

V souvislosti s pokusem o vojenský převrat zůstává situace v Lesothu nejistá a může se měnit. Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje cestujícím, aby zachovávali maximální obezřetnost, vyhýbali se veřejným shromážděním, protestním demonstracím a pochodům a místům, kde se soustřeďuje větší množství osob.
V hlavním městě Maseru byly obnoveny noční policejní hlídky. Doporučuje se vyvarovat pohybu v Lesothu po setmění a sledovat další vývoj v zemi.
O cestě Lesothem v článku:
Lesotho – na koni africkými horami


14.09.2014

Piloti Air France stávkují

Vedení Air France oznámilo, že v pondělí francouzská letecká společnost zruší 60 procent svých letů kvůli stávce pilotů. Ti nesouhlasí s plány na snižování nákladů a jsou připraveni stávkovat až do 22. září.


10.09.2014

Slovácké slavnosti vína a otevřených památek

Královské město Uherské Hradiště – srdce Slovácka – nabízí 12. až 14. září neopakovatelný zážitek – ochutnávku živého folkloru v duchu vinařských tradic, lidové písně a tance. Slavnosti nejsou „obyčejným“ folklorním festivalem, ale skutečnou reprezentativní národopisnou slavností více než šedesáti měst a obcí z celého regionu Slovácka.
Čekají na vás mj. posezení u cimbálu, tance u Slovácké búdy, prodej regionálních vín, ale také plavba lodí po řece Moravě a Baťově kanále. Všechny programy jsou pro návštěvníky zdarma. Výjimku tvoří nedělní výstava vín.
Více na www.slavnostivinauh.cz a www.slovacko.cz
Článek o slavnostech 2012:
Napime sa aneb do královského města Uherské Hradiště na slavnosti vína


06.09.2014

Barmské centrum Praha: cestovatelský průzkum

Věnujte, prosím, pozornost cestovatelskému průzkumu, který vznikl v rámci projektu neziskové organizace Barmské centrum Praha. Účelem dotazníku je lépe pochopit preference českých cestovatelů ohledně cestování do Barmy (Myanmaru). Více informací najdete na www.jedudobarmy.cz.
Dotazník
Rozhovory s ředitelkou Barmského centra Praha Sabe Amthor Soe:
Cestujte Barmou zodpovědně
Máte možnost navštívit jen pozlacenou část Barmy


Nalezené položky: 816 « První | < Předchozí | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Další > | Poslední »

Potřebujete napsat článek?
Máte zájem o reklamu?
Chcete nám nabídnout váš článek?
Kontaktujte nás.