PERU

vlajka PERU

ANGLICKY: Peru
OFICIÁLNÍ NÁZEV STÁTU: República del Perú

VELVYSLANECTVÍ: v ČR, Praha www.peru-embajada.cz
ÚŘEDNÍ JAZYK: španělština, kečuánština
VÍZOVÁ POVINNOST: ne
MĚNA: nuevo sol 1 PEN = 6,9 Kč

ROZLOHA: 1 285 216 km2
POČET OBYVATEL: 29 500 000
HUSTOTA OBYVATEL NA 1 KM2: cca 23

ETNICKÉ SLOŽENÍ: 65 % Indiáni (Kečuánci a Ajmarové), 20 % mesticové, dále běloši, mulati, Asiaté, černoši
NÁBOŽENSTVÍ: drtivá většina křesťané

HLAVNÍ MĚSTO: Lima 7,6 mil. obyv.
DALŠÍ MĚSTA: Arequipa, Trujillo, Iquitos, Cuzco

LETECKÉ SPOLEČNOSTI: Lan Peru www.lan.com
MEZINÁRODNÍ LETIŠTĚ v Limě: Lima Jorge Chavez International Airport

ZDRAVOTNÍ RIZIKA A DOPORUČENÁ OČKOVÁNÍ: malárie, žlutá zimnice, hepatitida A, B, tetanus, břišní tyfus, vzteklina, dengue, chagas

KDY CESTOVAT: červen až srpen do hor

ČASOVÉ PÁSMO: UTC –5

SEZNAM PAMÁTEK UNESCO:
stará incká města Cuzco, Machu Picchu
NP Huascarán, Manu, Rio Abiseo
Chan Chan, Caral-Supe a Chavin – archeologická naleziště předkolumbovských civilizací
Lima a Arequipa – historická centra
Nasca a Pampas de Jumana – geoglyfy
incký systém cest Qhapaq Ñan

NÁRODNÍ DOMÉNA: .pe
ZAJÍMAVÉ INTERNETOVÉ ADRESY:
www.incatrailperu.com
www.andeantravelweb.com
www.incatrail.net
www.cuscoperu.com

Diskuze: PERU

Rádi uvítáme vaše příspěvky a zkušenosti, které cestovatelům pomohou na jejich putování. Pokud byste chtěli zveřejnit svůj článek či informace, napište. Děkujeme.

 

Inca Trail | 18.05.2017 18:36:05

robertkoke74@gmail.com

For those who want to travel this 2017 to machu picchu have to be aware that the prices to machu picchu went up and changed the schedules (There are now 2 shifts). Source: www.incatrailmachu.com


zobrazit mapu na celou obrazovku

Články - PERU

Otto Placht: Když jsem viděl, co s lidmi dělá duchovní turismus… Petr Nejedlý

Otto Placht: Když jsem viděl, co s lidmi dělá duchovní turismus…

Když se řekne „český malíř v Amazonii“, každý si vybaví jméno Otto Placht. Už je to přes dvacet let, co poprvé přiletěl do Peru a seznámil se s Amazonským pralesem, ayahuascou, šamany i budoucí indiánskou manželkou. Peru se stalo jeho druhým domovem, tropická příroda inspirací. V rozhovoru pro www.cestomila.cz vypráví Otto Placht, že Peru je přechodem do jiného světa i branou vnímání, ale že obnažený konflikt generací, kultur, ras a světonázorů způsobuje rozklad hodnot. Přiznává, že ho to stále táhne do džungle a upozorňuje, jak zrádné jsou cesty duchovního turismu.

Arequipa – bílé město pod sopkami Petr Nejedlý

Arequipa – bílé město pod sopkami

Autobus zastavil na snad již poslední zastávce před Arequipou a kolem se seběhl tradiční shluk prodejců. Nabídky kuřat s hranolky jsme odmítali, jakési sendviče též, ale zaujala nás jedna paní s lamím masem v igelitových sáčcích. Její angličtina se omezila na volání: „Lama, no cholesterol“. Taková reklama se těžko odmítá. No cholesterol bylo výborné a s plným žaludkem se do bílého města, jak pojmenovávají Arequipu průvodci, cestovalo hned lépe.

Cuzco, hlavní město Inků Petr Nejedlý

Cuzco, hlavní město Inků

Cuzco, hlavní město Inků – člověk to jen vysloví a cítí mrazení v zádech. Cuzcu se přidává řada přívlastků – tajemné, legendární, mocné. Leží v nadmořské výšce 3300 metrů a podle legend ho založil mytický první incký král Manco Capac, kterého na zem vyslal bůh slunce. Manco Capac se vynořil z jezera Titicaca, aby se stal panovníkem a bezbožný lid přivedl k víře v slunečního boha.

Čtyřdenní pouť po Camino Inca k Machu Picchu Petr Nejedlý

Čtyřdenní pouť po Camino Inca k Machu Picchu

Inckých stezek v jihoamerických horách jsou tisíce a tisíce kilometrů. Většinou je stavěli obyvatelé porobených národů, odvedených na nucené práce, aby inčtí dobyvatelé mohli snadněji spravovat svou říši. Jen jedna ze stezek ale vede k Machu Picchu, možná nejkouzelnějšímu místu Jižní Ameriky.

Islas Ballestas – Galapágy pro chudé Petr Nejedlý

Islas Ballestas – Galapágy pro chudé

Nechci se titulkem nikoho dotknout, vždyť trávit dovolenou v Peru není právě znamením chudoby. Jedná se jen o přezdívku. Tak se totiž říká skaliskům v moři nedaleko poloostrova Paracas, správně po španělsku – Islas Ballestas.

Jak Inkové získávali sůl Petr Nejedlý

Jak Inkové získávali sůl

Před stovkami a stovkami let těžili Inkové sůl v kopcích nad údolím řeky Urubamba, nedaleko Cuzca. Nikoli z mořské vody, ale v horách ve výšce kolem 3000 metrů. Silně slaný horký pramen, který zde tryská ze země, rozvedli do tisíců malých bazénků. O další proces se postaralo slunce, voda se odpařovala a dělníci sbírali sůl.

Je v Peru bezpečně? Petr Nejedlý

Je v Peru bezpečně?

V 80. a 90. letech minulého století bylo Peru revolučním válečným polem a střetu státu a maoistické ideologie se turisté stěží mohli vyhnout. Odhaduje se, že gerilová válka vedená Světlou stezkou (Sendero luminoso) stála životy asi 70 000 lidí. V roce 1992 byl ale zatčen ideový vůdce Světlé stezky, profesor filozofie Abimael Guzmán a pro organizaci to byla smrtelná rána. Guzmán (nar. 1934) byl odsouzen na doživotí a Světlá stezka se stáhla.