My Vám ve spolupráci s eshopem pro arboristy a pracovníky ve výškách worksafety.cz poradíme, jak takovou helmu správně vybrat.

Rozdělení helem podle konstrukce

Existují v zásadě tři typy helem, se kterými se v nabídkách eshopů nejčastěji setkáte. Jsou to helmy:

Skořepinové helmy – Jak už název napovídá je tato přilba tvořena pevnou plastovou skořepinou s vnitřní vrstvou tlumící nárazy. Takto je třeba konstruována většina pracovních přileb. Jejich výhodou je vysoká odolnost, skvělé tlumící vlastnosti a dlouhá životnost. Nevýhodou pak vyšší hmotnost a často i horší odvětrávání či pohodlí. Přesto pokud se věnujete lezení na ledu, v náročnějších podmínkách, kde hrozí uvolněné kusy horniny, pak určitě sáhněte po tomto typu.

Pěnové nebo tzv. inmoldové – Tyto přilby jsou tvořeny dvěma složkami, přičemž tou první je pevná vrstva pěnového materiálu jako je polystyren nebo polystyrol, podobně jako to známe u cyklistických přileb, a druhá je pak tvrdá plastové fólie, do které se celá forma obvykle vstřikuje. Tyto helmy jsou vhodné především na lehčí turistiku na zajištěných trasách typu via ferrata a další místa, kde není nebezpečí pádu uvolněných částí skály až tak veliké. Výhodou těchto helem je jejich nízká hmotnost a značné pohodlí, naproti tomu špatně snášejí nárazy, které hůře tlumí a často jsou konstruovány tak, že je větší náraz trvale zničí (pořád ale lepší zničená helma než hlava), proto se nedoporučují obecně tam, kde jsou např. komplikované podmínky sestupu. Skvělou službu ale prokáží všem lezcům na stěnách, a to hlavně tím, že ochrání i postranní části hlavy, třeba při neopatrném pohybu hlavou do strany.

Hybridní nebo též kombinované – Tyto helmy spojují výhody obou konstrukcí, tedy pevnou skořepinu na vnějšku, pod kterou najdete vnitřní pěnovou vrstvu, tlumící nárazy a odlehčující celkovou konstrukci. Tento typ přileb se hodí na středně těžké výstupy, do jeskyní nebo na ferraty vyšších stupňů. Výhodou je samozřejmě lehkost a pevnost materiálu, nevýhodou může být vyšší cena a nižší životnost oproti skořepinovým helmám.

Helmy vybírejte vždy podle aktivity a pohodlí

U jakékoli helmy je nejdůležitější, aby dobře seděla a plně vyhovovala aktivitě, kterou chcete provozovat. Sami zkuste vyhodnotit míru nebezpečí, které Vám může při lezení hrozit a podle toho helmu, nebo i více helem, vybírejte. Nemá cenu se tahat se skořepinovou helmou na lezeckou stěnu v interiéru a stejně tak je nesmyslné vyrazit na ledovce v pěnovce.

Po určení typu přilby je na čase vyzkoušet, jak Vám sedí. Toto ideálně provedete tak, že si přilbu nasadíte, utáhnete pohodlně všechny upínací popruhy a zkusíte hlavou gestikulovat nesouhlas „ne, ne“. Následně se zkuste podívat v přilbě kolmo vzhůru, ať zjistíte, jestli Vás úpony netlačí na krku. Následně zkuste opět zatřást hlavou, tentokrát ovšem energičtěji než poprvé. Pokud helma pořád dobře sedí, pak máte vyhráno. Pokud se rozhodujete u helem podle váhy, pak vždy vybírejte tu, která Vám lépe sedí, i když je třeba o něco těžší. Uvědomte si, že se v helmě můžete pohybovat i mnoho hodin.

Pohodlí i praktičnost

Dalším faktorem, který se vyplatí zohlednit jsou odvětrávací otvory a možnost nastavení popruhů pomocí koleček tak, aby helma dokonale seděla. To oceníte zejména v zimních měsících, pokud pod helmou nosíte výstelky nebo helmové čepičky, takže můžete úpony o pár čísel povolit. Doporučujeme ovšem vždy používat čepice speciálně do přileb, klasické totiž mohou pod helmou sklouzávat na oči.

Větrací otvory oceníte zejména v letním období, kdy zaručí lepší cirkulaci vzduchu pod helmou a tím lepší komfort. Pramínky potu, které stékají do očí, totiž určitě nebudou na skále příjemné. Myslete ovšem na to, že při lezení na ledových stěnách mohou do těchto otvorů zapadávat drobné ledové úlomky, proto je vhodné větrací otvory v takovém případě překrýt např. lepicí páskou, nebo si na zimu pořídit zvláštní helmu, což se Vám vyplatí, pokud lezete v zimě častěji.

Samostatnou kapitolou jsou sloty na helmě, ať už třeba na čelovou svítilnu, ochranu sluchu, či ochranu zraku. V této otázce je nejvhodnější doporučení vždy chodit nakupovat helmu s daným kusem vybavení, tedy např. se svítilnou a zkoušet ji upevnit a sundat v rukavicích, ať máte jistotu, že se Vám s vybavením bude dobře manipulovat i v terénu. Pokud se chystáte na složitější a tím pádem rizikovější výstupy, určitě zvažte zakoupení signální píšťalky do helmy, která Vás může, zejména ve zhoršených povětrnostních podmínkách, dostat z velmi nepříjemné situace.

Životnost helem

Obecně platí, že helmu je nutné měnit nejdéle po 10 letech fungování, protože se působením povětrnostních vlivů postupně snižuje pevnost materiálu. Nicméně pokud helma utrpí krátce po zakoupení silnější náraz, doporučujeme okamžitou výměnu, jelikož některé deformace nemusí být na povrchu okamžitě patrné a příště se může stát, že podobný náraz už helma nevydrží a dojde ke zranění jejího nositele. Skořepinové helmy mají sice větší odolnost než pěnové, nicméně ani u těch se nevyplácí věřit v jejich nezničitelnost. Na těchto helmách ale bývá větší poškození o něco lépe viditelné.

I na designu helmy záleží

Posledním bodem, na který není špatné se občas zaměřit, je design přilby, zvláště, pokud se chystáte do nehostinného prostředí. Přilba by měla být výrazná a pokud možno by neměla barevně splývat se svým okolím. Ideální barvy jsou červená, sytě žlutá, zelená nebo oranžová, jelikož tyto barvy umožní dobrou identifikaci i z vyššího pozorovacího bodu při pátrací a záchranné akci. Zkrátka bezpečnost se nevyplácí podcenit a helma Vám má maximálně pomoci po všech stránkách.