KAMERUN

vlajka KAMERUN

ANGLICKY: Cameroon
OFICIÁLNÍ NÁZEV STÁTU: République du Cameroun,
Republic of Cameroon

VELVYSLANECTVÍ: v Rusku, Moskva; ve Francii, Paříž;
Nizozemsko, Hague www.cameroon-embassy.nl

ÚŘEDNÍ JAZYK: francouzština, angličtina (anglicky jen ve 2 provinciích na severozápadě)
VÍZOVÁ POVINNOST: ano
MĚNA: CFA frank 100 XAF = 4 Kč

ROZLOHA: 475 442 km2
POČET OBYVATEL: 18 900 000
HUSTOTA OBYVATEL NA 1 KM2: cca 40

ETNICKÉ SLOŽENÍ: asi 280 etnických skupin
NÁBOŽENSTVÍ: 40 % animisté, 40 % křesťané, 20 % muslimové

HLAVNÍ MĚSTO: Yaoundé 1,7 mil. obyv.
DALŠÍ MĚSTA: Douala, Bamenda, Garoua, Bafoussam, Ngaoundéré

MEZINÁRODNÍ LETIŠTĚ v Yaoundé: Yaoundé Nsimalen International Airport
v Douale: Douala International Airport

ZDRAVOTNÍ RIZIKA A DOPORUČENÁ OČKOVÁNÍ: pro vstup do země nutný mezinárodní očkovací průkaz a očkování proti žluté zimnici; malárie, hepatitida A, B, tetanus, meningitida, břišní tyfus

KDY CESTOVAT: v zimě, nejlépe prosinec a leden, poté vane pouštní vítr harmattan

ČASOVÉ PÁSMO: UTC +1

SEZNAM PAMÁTEK UNESCO:
rezervace (deštný prales) Dja

NÁRODNÍ DOMÉNA: .cm
ZAJÍMAVÉ INTERNETOVÉ ADRESY:
www.cameroon-today.com
www.cameroon-tribune.net

zobrazit mapu na celou obrazovku

Články - KAMERUN

Petr Peniška: <br>Spolehlivý místní doprovod se v Africe vyplatí Petr Nejedlý

Petr Peniška:
Spolehlivý místní doprovod se v Africe vyplatí

S Petrem Peniškou jsme se sešli v pražské městské knihovně po jeho přednášce o afrických kmenech, které dodnes žijí tradičním venkovským životem a v co nejtěsnějším souladu s přírodou. V rozhovoru pro www.cestomila.cz se Petr Peniška rozpovídal o drsném světě Afriky, o potížích s fotografováním i „povinných“ dárcích pro domorodce. A přidal pár základních rad, jak se v tomto pro Evropany tolik cizím světě pohybovat. Největší pozornost jsme v rozhovoru věnovali Kamerunu a setkání s kmenem Kapsiki, žíjícím v pohoří Mandara na severozápadě země. Vulkanická krajina pohoří Mandara okouzlila již v minulých staletích nejednoho cestovatele.

Kamerun – Po stopách Geralda Durrella<br>1. díl – Yaoundé Petr Nejedlý

Kamerun – Po stopách Geralda Durrella
1. díl – Yaoundé

Jakýmsi předkrmem v seznamování s Kamerunem bylo setkání se zdejšími úředníky na letišti v hlavním městě Yaoundé. Při kontrole pasu a očkovacího průkazu (očkování proti žluté zimnici je povinné) jsem měl poprvé – a tušil jsem, že nikoli naposled – pocit, že jsem nikdo. Skutečný nikdo s malým n. Zdejší byrokrat se prostě umí na obyčejného neúřednického človíčka podívat, umí ho přehlížet, nechat stát ve frontě, prohledat mu tašky a ptát se na každou volovinu.

Kamerun – Po stopách Geralda Durrella<br>2. díl – Foumban Petr Nejedlý

Kamerun – Po stopách Geralda Durrella
2. díl – Foumban

Od dob, kdy Livingstone, Stanley, Caillié i Čech Holub postupně představovali světu černý kontinent, uteklo mnoho času. V kamerunském Foumbanu přesto dodnes vládne stejná sultánská dynastie, jako v Holubových dobách. A dokonce ještě mnohem déle. Vždyť první sultán Nchare Yén žil v době, kdy Rusko bylo ještě Zlatou hordou, a Nový svět znali z Evropanů jen Vikingové.

Kamerun – Po stopách Geralda Durrella<br>3. díl – Ring Road Petr Nejedlý

Kamerun – Po stopách Geralda Durrella
3. díl – Ring Road

Mým cílem byl Ring Road, 367 km dlouhý okruh v horách západního Kamerunu v anglofonní provincii North-west u nigerijských hranic. Prašná a neuvěřitelně rozbitá cesta, sjízdná pouze v suchém období a s terénním vozem s pohonem na všechna čtyři kola, nebývá častým dostaveníčkem turistů.

Kamerun – Po stopách Geralda Durrella<br>4. díl – Nyos, jezero smrti Petr Nejedlý

Kamerun – Po stopách Geralda Durrella
4. díl – Nyos, jezero smrti

Další zastávkou na Ring Road bylo po 70 kilometrech z městečka Nkambe a více než pěti hodinách jízdy, v hlubokém kráteru ležící jezero Nyos. V roce 1986 z něj v nočním tichu unikly jedovaté plyny – směs sirovodíku a kysličníku uhličitého. Okolní krajina byla ráno pokryta mrtvolami skotu, psů a dalších zvířat a ve vesnicích zemřely dva tisíce lidí.

Kamerun – Po stopách Geralda Durrella<br>5. díl – Bafut Geralda Durrella Petr Nejedlý

Kamerun – Po stopách Geralda Durrella
5. díl – Bafut Geralda Durrella

V Bafutu záleží na jediném člověku, a to je fon. Jestli si ho dokážete naklonit, obyvatelstvo vám bude pomáhat ze všech sil, tam platí, co řekne on. Je to náramně rozverný stařík a určitě si ho nejlíp získáte, když dokážete, že umíte pít,“ radil spisovateli Geraldu Durrellovi před cestou do Kamerunu místní komisař. Tato slova platí nejen v Bafutu, ale v celém západním Kamerunu i na začátku 21. století.

Kamerun – Po stopách Geralda Durrella<br>6. díl – Kribi Petr Nejedlý

Kamerun – Po stopách Geralda Durrella
6. díl – Kribi

Již Karel Čapek napsal: „abychom poznali daleké země, musíme je projíst a propít, a čím jsou vzdálenější, tím víc se toho musí sníst a vypít“. Terasa v restauraci La Marseillaise, přestože nepatřila k těm přímo na mořském břehu, v nichž lze poslouchat večerní šum vln, byla nepochybně jedním z rájů zdejší gastronomie. La Marseillaise byla oázou chutí – neuvěřitelně ostrá drcená paprika v oleji, hořčicové omáčky, krokodýlí, antilopí i dikobrazí maso, francouzské víno, irské pivo.